Złamanie zakazu ze znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się). Czy Straż Miejska ma obowiązek udokumentować wykroczenie w postaci zdjęcia?

Szanowni Państwo,
Dostałem pismo od Straży Miejskiej („SM”) za złamanie zakazu ze znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się) z żądaniem wskazania kierującego pojazdem w dniu popełnienia wykroczenia. Ponieważ we wskazanym przez SM miejscu ciężko doszukać mi się miejsca w którym samochód mógłby zostać nieprawidłowo zaparkowany, chciałem zażądać przedstawienia jakiejś dokumentacji zdjęciowej dowodzącej nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu.
Pytania:
a) czy SM ma obowiązek udokumentować w/w wykroczenie w postaci zdjęcia?
b) jeśli tak, to czy takie zdjęcie może mi zostać udostępnione?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
anonim cytuj
20-08-2022
Nie ma obowiązku dokumentacji fotograficznej. W sprawie najpewniej zostały złożone zeznania na piśmie pod rygorem odpowiedzialności karnej.
 
anonim cytuj
21-08-2022
Wykonanie przez SM dokumentacji fotograficznej nie jest konieczne, ale jeśli powstała ma Pan prawo się z nią zapoznać.
Jeśli ma Pan wątpliwości proszę się skontaktować z prowadzącym sprawę i umówić na spotkanie w celu złożenia zeznań/wyjaśnień.
 
anonim cytuj
22-08-2022
a)
czy SM ma obowiązek udokumentować w/w wykroczenie w postaci zdjęcia?


Nie istnieje przepis prawny, który nakładałby obowiązek na Straż Miejską dokumentowania wykroczeń drogowych za pomocą zdjęć. Wykroczenie może zostać udokumentowane w oparciu o zeznania funkcjonariuszy SM, które zgodnie z art. 25 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia mają moc dowodową.

b)
jeśli tak, to czy takie zdjęcie może mi zostać udostępnione?


Jeżeli Straż Miejska posiada dokumentację fotograficzną wykroczenia, masz prawo do zapoznania się z nią. Ustawa o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 nr 112 poz. 1198) oraz Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia dają uprawnienia do zapoznania się z aktami sprawy.

W razie potrzeby zalecam skierowanie oficjalnego wniosku do właściwego organu o udostępnienie materiałów dowodowych w Twojej sprawie. Jeśli w aktach sprawy znajdują się zdjęcia, powinny zostać Ci one udostępnione.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Dziękuję za udzielone odpowiedzi. Zrozumiałem, że Straż Miejska nie jest zobowiązana do dokumentowania wykroczenia w formie zdjęć, jednak jeśli takie zdjęcia zostały zrobione, mam prawo się z nimi zapoznać. Chciałbym jeszcze zapytać:

a) Jeśli zdecyduję się na skierowanie wniosku o udostępnienie zdjęć lub innych dowodów w mojej sprawie i okaże się, że Straż Miejska takich dowodów nie posiada, czy wówczas mam prawo wnioskować o umorzenie sprawy z braku dowodów?

b) W jaki sposób powinienem sformułować taki wniosek, aby był prawidłowy pod względem formalnym?
 
anonim cytuj
12-08-2023
a) W sytuacji, gdy Straż Miejska nie posiada dokumentacji fotograficznej ani innych dowodów potwierdzających wykroczenie, to samo nieprzedstawienie zdjęć nie stanowi podstawy do umorzenia sprawy. Wykroczenie może być udokumentowane za pomocą zeznań funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Zgodnie z art. 25 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, zeznania funkcjonariusza mają moc dowodową. Jednakże, w trakcie postępowania, jeśli zostanie ustalone, że dowody zgromadzone przez SM są niewystarczające do udowodnienia wykroczenia, wówczas istnieje możliwość umorzenia sprawy z braku dowodów.

b) Wniosek o udostępnienie materiałów dowodowych w Twojej sprawie powinieneś sformułować pisemnie. W treści wniosku wskazać należy numer sprawy, dane personalne oraz dokładnie określić, jakie materiały dowodowe chciałbyś uzyskać. Wskazane jest również powołanie się na Ustawę o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 nr 112 poz. 1198) oraz Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Opieka nad schorowaną matką.
Witam. Moja babcia niecały rok temu miała udar i jest sparaliżowana do tego stopnia że nie może mówić, chodzić, nie może sama jeść, wykąpać się, skorzystać z łazienki. Moja mama (czyli jej córka) wzięła ją do siebie by móc się nią opiekować. Jest przy niej 24/7, kapie ja, zmienia pampersy, karmi, wykonuje z nią ćwiczenia przepisane przez rehabilitanta, płaci że swoich pieniędzy za wszystko (leki, jedzenie, artykuły do higieny). Moja mama stara si...
ojciec chcę odebrać samochód
Dzień dobry, chciałabym prosić o poradę dla mojej mamy, która znalazła się w trudnej sytuacji. Sytuacja przedstawia się następująco: rodzice są współwłaścicielami 2 samochodów. Jednym z samochodów moja mama dojeżdża do pracy oddalonej o ponad 30 km od domu. Drugi jest do dyspozycji ojca, który to aby uprzykrzyć życie mamie, chce odebrać jej ten samochód, a dokładniej nosi się z zamiarem zrobienia tego dzisiaj, wiedząc, że mama ma nocny dyżur.(z...
Czy komornik może zająć całą wypłatę?
Mam pytanie w imieniu męża czy komornik może zająć całą wypłatę? Na chwilę obecną to mąż utrzymuje naszą 5. Proszę o rzetelne odpowiedzi. Pracuje na umowie o pracę na czas nie określony, zadłużenie wynikłe z niezapłaconej pożyczki pozabankowej....
Dziecko z zaburzeniami depresyjnymi.
Pytanie dotyczy dziecka uczęszczającego do szkoły. Czy nauczyciel ma prawo ośmieszać przed całą klasą dziecko z zaburzeniami depresyjnymi po próbach samobójczych mówiąc słowa ,, co zaspałaś czy twoja mama zaspała ,, po tych słowach cała klasa zaczęła się śmiać. Dodam że dziecko jest od tamtego roku szykanowane przez uczniów, dziecko jest kopane, wyśmiewane, przezywane, rzucali kamieniem, zniszczyli plecak, żaden z uczniów z dzieckiem nie rozmaw...

Wyszukiwarka