Złamanie zakazu ze znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się). Czy Straż Miejska ma obowiązek udokumentować wykroczenie w postaci zdjęcia?

Szanowni Państwo,
Dostałem pismo od Straży Miejskiej („SM”) za złamanie zakazu ze znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się) z żądaniem wskazania kierującego pojazdem w dniu popełnienia wykroczenia. Ponieważ we wskazanym przez SM miejscu ciężko doszukać mi się miejsca w którym samochód mógłby zostać nieprawidłowo zaparkowany, chciałem zażądać przedstawienia jakiejś dokumentacji zdjęciowej dowodzącej nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu.
Pytania:
a) czy SM ma obowiązek udokumentować w/w wykroczenie w postaci zdjęcia?
b) jeśli tak, to czy takie zdjęcie może mi zostać udostępnione?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
anonim cytuj
20-08-2022
Nie ma obowiązku dokumentacji fotograficznej. W sprawie najpewniej zostały złożone zeznania na piśmie pod rygorem odpowiedzialności karnej.
 
anonim cytuj
21-08-2022
Wykonanie przez SM dokumentacji fotograficznej nie jest konieczne, ale jeśli powstała ma Pan prawo się z nią zapoznać.
Jeśli ma Pan wątpliwości proszę się skontaktować z prowadzącym sprawę i umówić na spotkanie w celu złożenia zeznań/wyjaśnień.
 
anonim cytuj
22-08-2022
a)
czy SM ma obowiązek udokumentować w/w wykroczenie w postaci zdjęcia?


Nie istnieje przepis prawny, który nakładałby obowiązek na Straż Miejską dokumentowania wykroczeń drogowych za pomocą zdjęć. Wykroczenie może zostać udokumentowane w oparciu o zeznania funkcjonariuszy SM, które zgodnie z art. 25 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia mają moc dowodową.

b)
jeśli tak, to czy takie zdjęcie może mi zostać udostępnione?


Jeżeli Straż Miejska posiada dokumentację fotograficzną wykroczenia, masz prawo do zapoznania się z nią. Ustawa o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 nr 112 poz. 1198) oraz Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia dają uprawnienia do zapoznania się z aktami sprawy.

W razie potrzeby zalecam skierowanie oficjalnego wniosku do właściwego organu o udostępnienie materiałów dowodowych w Twojej sprawie. Jeśli w aktach sprawy znajdują się zdjęcia, powinny zostać Ci one udostępnione.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Dziękuję za udzielone odpowiedzi. Zrozumiałem, że Straż Miejska nie jest zobowiązana do dokumentowania wykroczenia w formie zdjęć, jednak jeśli takie zdjęcia zostały zrobione, mam prawo się z nimi zapoznać. Chciałbym jeszcze zapytać:

a) Jeśli zdecyduję się na skierowanie wniosku o udostępnienie zdjęć lub innych dowodów w mojej sprawie i okaże się, że Straż Miejska takich dowodów nie posiada, czy wówczas mam prawo wnioskować o umorzenie sprawy z braku dowodów?

b) W jaki sposób powinienem sformułować taki wniosek, aby był prawidłowy pod względem formalnym?
 
anonim cytuj
12-08-2023
a) W sytuacji, gdy Straż Miejska nie posiada dokumentacji fotograficznej ani innych dowodów potwierdzających wykroczenie, to samo nieprzedstawienie zdjęć nie stanowi podstawy do umorzenia sprawy. Wykroczenie może być udokumentowane za pomocą zeznań funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Zgodnie z art. 25 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, zeznania funkcjonariusza mają moc dowodową. Jednakże, w trakcie postępowania, jeśli zostanie ustalone, że dowody zgromadzone przez SM są niewystarczające do udowodnienia wykroczenia, wówczas istnieje możliwość umorzenia sprawy z braku dowodów.

b) Wniosek o udostępnienie materiałów dowodowych w Twojej sprawie powinieneś sformułować pisemnie. W treści wniosku wskazać należy numer sprawy, dane personalne oraz dokładnie określić, jakie materiały dowodowe chciałbyś uzyskać. Wskazane jest również powołanie się na Ustawę o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 nr 112 poz. 1198) oraz Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Zasiłek chorobowy.
Ile wynosi zasiłek chorobowy za zwolnienie szpitalne i po szpitalne? Gdzieś przeczytałam że 70% Czy to prawda?...
Chwilówka
Witam, zaciągnąłem jakiś czas temu pożyczkę w firmie A. Firma A sprzedała dług do firmy B, ponieważ nie wywiązałem się z umowy. Firma A nie poinformowała mnie w ogóle o fakcie zbytu długu do firmy B, teraz dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym od firmy B. Jak mogę zakwestionować w piśmie niezasadność takiego długu?...
Reklamacje na Vinted
Sprzedałam garnitur na Vinted za 180 zł, kupująca po otrzymaniu towaru zgłosiła wady i źle opisany rozmiar przezemnie. Kupująca kliknęła transakcja udana, pieniądze mam na koncie. Ponieważ, źle opisałam rozmiar prosiłam o odesłanie garnituru, podałam dane do wysyłki. Natomiast w piątym dniu upomniałam się, że przesyłka nie została nadana paczkomatem. Wtedy kupująca nadała zwrot. Po otrzymaniu przesyłki okazało się, że spodnie były u krawcowej, z...
Nadzór budowlany.
Czy Nadzór budowlany może nakazać winowajcy doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem budowlanym pozostawionej po rozbudowie części budynku poszkodowanego ? Innymi słowy kto ma wykonać czynności naprawcze budynku, który został pozostawiony po rozbudowie (budowie nowego budynku ). Właściciel pozostawionego budynku, czy inwestor który postawił nowy budynek ?...

Wyszukiwarka