Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić, żeby po porodzie mieć urlop macierzyński a do porodu być zabezpieczona finansowo? (Umowa zlecenie)

Dzień dobry.
Od 1.03.22r mam umowę zlecenie. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży (8tydzień), na umowę o prace nie mam co liczyć. Co mogę zrobić, żeby po porodzie mieć urlop macierzyński a do porodu być zabezpieczona finansowo (mieć płatne zwolnienie, kiedy już nie będę mogła pracować)
anonim cytuj
10-08-2022
Umowę zlecenie trzeba płacić dobrowolna składkę chorobowa .
Karencja 90 dni .
Potem można mieć płatne L4 .
 
anonim cytuj
11-08-2022
Nie będziesz mieć urlopu, ale możesz mieć zasiłek macierzyński jeśli w dniu porodu będziesz podlegać pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
Żeby mieć płatne zwolnienie musisz podlegać pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe- przy umowie zlecenie okres wyczekiwania wynosi 90dni- tyle musisz je mieć by móc skorzystać z płatnego zwolnienia.
 
anonim cytuj
13-08-2022
Odprowadzać składki na ubezpieczenie chorobowe. Sa one dobrowolne. Zasilek chorobowy przysluguje po 90 dniach od jego opłacania. Zus moze I tak wszcząć postepowanie zasadności podlewania pod ubezpieczenie. Zasilek macierzynski bedzie przysługiwało o ile w dniu porodu bedziesz podlegac pod ubezpieczenie chorobowe. Umowa zlecenia moze zostać rozwiązana w lazdej chwili.
 
anonim cytuj
14-08-2022
Od 1.03.22r mam umowę zlecenie. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży (8tydzień), na umowę o prace nie mam co liczyć. Co mogę zrobić, żeby po porodzie mieć urlop macierzyński a do porodu być zabezpieczona finansowo (mieć płatne zwolnienie, kiedy już nie będę mogła pracować)


W świetle polskiego prawa, osoby zatrudnione na umowę zlecenie nie korzystają z takich samych praw, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę, jeśli chodzi o urlop macierzyński. Jednakże są pewne rozwiązania, które pozwolą Ci na pewne zabezpieczenie:

Ubezpieczenie chorobowe: Jak słusznie wskazali użytkownicy w postach 2, 3 oraz 4, osoba zatrudniona na umowę zlecenie może dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe. Po opłaceniu składki przez okres 90 dni uzyskujesz prawo do zasiłku chorobowego.

Zasiłek macierzyński: Aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego, musisz być objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w dniu porodu. Jest to kluczowy warunek.

Rozwiązanie umowy zlecenia: Należy pamiętać, że umowa zlecenie może zostać rozwiązana przez każdą ze stron w każdym momencie, co może być ryzykowne, zwłaszcza w kontekście ciąży. Jednakże w świetle przepisów kodeksu pracy, zwolnienie z pracy ze względu na ciążę jest zabronione. Mimo to, umowa zlecenie różni się od umowy o pracę, więc warto być świadomym tej specyfiki.

Reasumując, kluczową kwestią w Twojej sytuacji jest opłacanie dobrowolnych składek na ubezpieczenie chorobowe. Umożliwi Ci to uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego. Jednakże warto mieć na uwadze specyfikę umowy zlecenia oraz możliwość jej rozwiązania przez każdą ze stron.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Opieka nad schorowaną matką.
Witam. Moja babcia niecały rok temu miała udar i jest sparaliżowana do tego stopnia że nie może mówić, chodzić, nie może sama jeść, wykąpać się, skorzystać z łazienki. Moja mama (czyli jej córka) wzięła ją do siebie by móc się nią opiekować. Jest przy niej 24/7, kapie ja, zmienia pampersy, karmi, wykonuje z nią ćwiczenia przepisane przez rehabilitanta, płaci że swoich pieniędzy za wszystko (leki, jedzenie, artykuły do higieny). Moja mama stara si...
Zwrot kaucji najemcy.
Znalazłem się w następującej sytuacji - po wynajęciu pokoju okazało się, że niestety będę zmuszony z niego zrezygnować z powodu losowej sytuacji rodzinnej. Umowa została zawarta na czas określony i z tego co rozumiem nie mogę jej wypowiedzieć w przypadkach innych niż wprost wskazane w umowie (w zasadzie wskazane są tylko przypadki dla wynajmującego więc rozumiem, że prawnie nie jestem w stanie w ogóle tej umowy wypowiedzieć). Rozmawiałem już z wy...
Obowiązek alimentacyjny.
Czy rodzic płacący alimenty i pobierający jakieś dodatki w pracy na dzieci może te dodatki przekazać jako część należnych alimentów czy jednak musi dodatki przekazać niezależnie od zapłaconych alimentów. Wogóle co można wliczyć w sumę płaconych alimentów?...
Nieudzielenie pomocy.
Dzień dobry na samym wstępie chciałbym streścić sytuacje, spotkałem się z znajomym poszliśmy do sklepu przed sklepem był bezdomny pod wpływem alkoholu zaczął nas zaczepiać i złapał znajomego za rękę ten powiedział ze nie życzy sobie aby go łapał, weszliśmy do sklepu zrobiliśmy zakupy i wyszliśmy bezdomny zaczął coś do nas mówić powiedział aby znajomy podszedł, znajomy podszedł ten zaczął coś tam go wyzywać i z rękami lecieć, znajomy go odepchnął ...

Wyszukiwarka