Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić, żeby po porodzie mieć urlop macierzyński a do porodu być zabezpieczona finansowo? (Umowa zlecenie)

Dzień dobry.
Od 1.03.22r mam umowę zlecenie. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży (8tydzień), na umowę o prace nie mam co liczyć. Co mogę zrobić, żeby po porodzie mieć urlop macierzyński a do porodu być zabezpieczona finansowo (mieć płatne zwolnienie, kiedy już nie będę mogła pracować)
anonim cytuj
10-08-2022
Umowę zlecenie trzeba płacić dobrowolna składkę chorobowa .
Karencja 90 dni .
Potem można mieć płatne L4 .
 
anonim cytuj
11-08-2022
Nie będziesz mieć urlopu, ale możesz mieć zasiłek macierzyński jeśli w dniu porodu będziesz podlegać pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
Żeby mieć płatne zwolnienie musisz podlegać pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe- przy umowie zlecenie okres wyczekiwania wynosi 90dni- tyle musisz je mieć by móc skorzystać z płatnego zwolnienia.
 
anonim cytuj
13-08-2022
Odprowadzać składki na ubezpieczenie chorobowe. Sa one dobrowolne. Zasilek chorobowy przysluguje po 90 dniach od jego opłacania. Zus moze I tak wszcząć postepowanie zasadności podlewania pod ubezpieczenie. Zasilek macierzynski bedzie przysługiwało o ile w dniu porodu bedziesz podlegac pod ubezpieczenie chorobowe. Umowa zlecenia moze zostać rozwiązana w lazdej chwili.
 
anonim cytuj
14-08-2022
Od 1.03.22r mam umowę zlecenie. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży (8tydzień), na umowę o prace nie mam co liczyć. Co mogę zrobić, żeby po porodzie mieć urlop macierzyński a do porodu być zabezpieczona finansowo (mieć płatne zwolnienie, kiedy już nie będę mogła pracować)


W świetle polskiego prawa, osoby zatrudnione na umowę zlecenie nie korzystają z takich samych praw, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę, jeśli chodzi o urlop macierzyński. Jednakże są pewne rozwiązania, które pozwolą Ci na pewne zabezpieczenie:

Ubezpieczenie chorobowe: Jak słusznie wskazali użytkownicy w postach 2, 3 oraz 4, osoba zatrudniona na umowę zlecenie może dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe. Po opłaceniu składki przez okres 90 dni uzyskujesz prawo do zasiłku chorobowego.

Zasiłek macierzyński: Aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego, musisz być objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w dniu porodu. Jest to kluczowy warunek.

Rozwiązanie umowy zlecenia: Należy pamiętać, że umowa zlecenie może zostać rozwiązana przez każdą ze stron w każdym momencie, co może być ryzykowne, zwłaszcza w kontekście ciąży. Jednakże w świetle przepisów kodeksu pracy, zwolnienie z pracy ze względu na ciążę jest zabronione. Mimo to, umowa zlecenie różni się od umowy o pracę, więc warto być świadomym tej specyfiki.

Reasumując, kluczową kwestią w Twojej sytuacji jest opłacanie dobrowolnych składek na ubezpieczenie chorobowe. Umożliwi Ci to uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego. Jednakże warto mieć na uwadze specyfikę umowy zlecenia oraz możliwość jej rozwiązania przez każdą ze stron.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Przebywam na urlopie wypoczynkowym. Czy po wystawieniu L4 urlop się przerwie?
Przebywam na urlopie wypoczynkowym do połowy września po urlopie macierzyńskim. Aktualnie jestem chora i wybieram się do lekarza. Czy gdy lekarz wystawi mi zwolnienie L4 to mój urlop się przerwie? I co dalej? Czy automatycznie się przedłuży czy po zwolnieniu będę musiała wrócić do pracy?...
Całkowity zwrot kosztów imprezy turystycznej.
Dzień Dobry. Bardzo proszę o poradę czy istnieje szansa o wywalczenie całkowitego zwrotu za imprezę turystyczną zakupioną u tour operatora. Na wczasy pojechaliśmy w osiem osób w tym dzieci w wieku 6 m-cy i 8 lat, od pierwszego dnia zaczął się nasz koszmar. Pokoje jakie otrzymaliśmy wołały o pomstę do nieba, wilgoć kapiąca woda z sufitu smród. Po interwencji zmieniono nam pokoje , ale było jeszcze gorzej w pokojach były wszechobecne pluskwy, wil...
Moje 5- letnie dziecko będąc w przedszkolu niechcący zniszczyło okulary nauczycielki. Pani dyrektor powiadomiła mnie, że mam pokryć koszty zakupu nowych okularów
Dzień dobry, Proszę o poradę - moje 5- letnie dziecko będąc w przedszkolu niechcący zniszczyło okulary nauczycielki. Dzisiaj pani dyrektor powiadomiła mnie, że mam pokryć koszty zakupu nowych okularów, twierdząc że jako rodzic ponoszę odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez moje dziecko. Jednak dziecko było w tym czasie pod opieką szkoły, więc nie uważam abym to ja była temu winna. Trochę głupio mi w stosunku do Pani nauczycielki, ale dlacz...
Problem z firmą windykacyjną.
Dobry wieczór, mieliście do czynienia może z Firmą XXXX windykacja ? Dzwonią po 20 razy dziennie i wysyłają esemesy, że mam do zapłaty ponad 11 Tyś zł... to jest prawdopodobnie z 2012 roku coś, ale nie przypominam sobie takiej kwoty ... ...

Wyszukiwarka