Od 1.03.22r mam umowę zlecenie. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży (8tydzień), na umowę o prace nie mam co liczyć. Co mogę zrobić, żeby po porodzie mieć urlop macierzyński a do porodu być zabezpieczona finansowo (mieć płatne zwolnienie, kiedy już nie będę mogła pracować)
W świetle polskiego prawa, osoby zatrudnione na umowę zlecenie nie korzystają z takich samych praw, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę, jeśli chodzi o urlop macierzyński. Jednakże są pewne rozwiązania, które pozwolą Ci na pewne zabezpieczenie:
Ubezpieczenie chorobowe: Jak słusznie wskazali użytkownicy w postach 2, 3 oraz 4, osoba zatrudniona na umowę zlecenie może dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe. Po opłaceniu składki przez okres 90 dni uzyskujesz prawo do zasiłku chorobowego.
Zasiłek macierzyński: Aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego, musisz być objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w dniu porodu. Jest to kluczowy warunek.
Rozwiązanie umowy zlecenia: Należy pamiętać, że umowa zlecenie może zostać rozwiązana przez każdą ze stron w każdym momencie, co może być ryzykowne, zwłaszcza w kontekście ciąży. Jednakże w świetle przepisów kodeksu pracy, zwolnienie z pracy ze względu na ciążę jest zabronione. Mimo to, umowa zlecenie różni się od umowy o pracę, więc warto być świadomym tej specyfiki.
Reasumując, kluczową kwestią w Twojej sytuacji jest opłacanie dobrowolnych składek na ubezpieczenie chorobowe. Umożliwi Ci to uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego. Jednakże warto mieć na uwadze specyfikę umowy zlecenia oraz możliwość jej rozwiązania przez każdą ze stron.