Moje dziecko często choruje, czy częste zwolnienia L4 są powodem do zwolnienia z pracy?

Witam, mam 4 letnie dziecko, które chodzi do przedszkola,ale jest strasznie chorowita (brak pomocy zewnątrz) i rzadko do niego uczęszcza. Podejmując pracę o umowę o pracę i częste zwolnienia L4 są powodem do zwolnienia zgodne z kodeksem pracy?
anonim cytuj
25-11-2022
Częste nieobecności pracownika mogą być powodem wypowiedzenia umowy, jeśli dezorganizują tym samym pracę firmy. A jeśli umowa jest na czas określony to w ogóle nie potrzeba podawać powodu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Częste nieobecności pracownika spowodowane chorobą same w sobie nie stanowią bezpośredniego powodu do wypowiedzenia umowy o pracę. Jednakże, jak słusznie zauważył użytkownik w Post 2, jeżeli te nieobecności dezorganizują działanie przedsiębiorstwa, pracodawca może uznać to za uzasadniony powód wypowiedzenia.

Częste nieobecności pracownika mogą być powodem wypowiedzenia umowy, jeśli dezorganizują tym samym pracę firmy.


Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z przyczyn dotyczących pracownika jeśli:

Pracownik nienależycie wywiązuje się z obowiązków pracowniczych.
Pracownik nie posiada kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Pracownik zachowuje się w sposób godzący w godność, dobre imię lub interesy pracodawcy.
W praktyce, to oznacza, że pracodawca musiałby wykazać, że częste nieobecności pracownika w sposób istotny utrudniają działanie przedsiębiorstwa, aby miał uzasadniony powód wypowiedzenia.

Jeśli chodzi o umowy na czas określony:
Zgodnie z art. 33 § 1 Kodeksu pracy, do 22 lutego 2016 roku pracodawca mógł wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony bez podania przyczyny. Od tej daty, nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła zmiany, które ograniczają możliwość zawierania kolejnych umów na czas określony oraz wprowadza obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia takiej umowy po zawarciu trzeciej kolejnej umowy lub po upływie 33 miesięcy łącznego trwania umów.

Podsumowując, samo częste korzystanie z L4 z powodu choroby dziecka nie jest automatycznym powodem do wypowiedzenia umowy o pracę. Kluczowe jest, czy te nieobecności faktycznie dezorganizują pracę w firmie. Pracodawca musi mieć konkretne argumenty i dowody, by uzasadnić decyzję o wypowiedzeniu umowy z tego powodu.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Skoro moje nieobecności w pracy wynikają z opieki nad chorym dzieckiem, to czy mogę liczyć na jakąś ochronę prawna lub wsparcie w takiej sytuacji? Może istnieją jakieś przepisy związane z opieką nad chorym dzieckiem, które chronią przed wypowiedzeniem umowy o pracę?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Skoro moje nieobecności w pracy wynikają z opieki nad chorym dzieckiem, to czy mogę liczyć na jakąś ochronę prawna lub wsparcie w takiej sytuacji?


Zgodnie z polskim prawem, rodzice mają prawo do urlopu związanego z opieką nad chorym dzieckiem. Kodeks pracy w art. 188 § 1 określa, że pracownikowi przysługuje urlop opiekuńczy w celu sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem najbliższej rodziny, w tym nad chorym dzieckiem. W związku z tym, pracodawca nie ma prawa wypowiadać umowy o pracę pracownikowi wyłącznie z powodu korzystania z przysługującego mu prawa do urlopu opiekuńczego.

Warto też zwrócić uwagę na art. 42 Kodeksu pracy, który chroni pracowników przed dyskryminacją w zatrudnieniu, w tym również z powodu korzystania z przysługujących praw rodzicielskich czy opiekuńczych.

Niemniej jednak, jak już było wcześniej wspomniane, kluczowe jest, czy nieobecności pracownika powodują dezorganizację w działaniu przedsiębiorstwa. Jeśli pracodawca jest w stanie udowodnić, że tak jest, może to stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Podział majątku a intercyza.
Proszę o udzielenie pomocy w nurtującym mnie pytaniu. Jestem w trakcie sprawy rozwodowej z mężem. Nie mam zamiaru przedłużać tego postępowania i chce abyśmy ten etap zakończyli za porozumieniem obu stron. Natomiast problem na pewno pojawi się w przypadku podziału majątku otóż po zawarciu związku małżeńskiego moi rodzice przekazali nam działkę na której rozpoczęliśmy budowę domu. Gdy dom był w stanie surowym otwartym zawarliśmy intercyzę. Dom zost...
Wypowiedzenie umowy najmu.
Witam. Wynajmuję mieszkanie na czas określony. Umowa była na rok(była podpisywana co rok nowa przez 3 lata) i kończy się 28 lutego. W okolicach 10 lutego znaleźliśmy mieszkanie bliżej pracy i od razu zgłosiliśmy to do właściciela mieszkania. Powiedzieliśmy, że chcemy się wyprowadzić w ciągu miesiąca na co właściciel zgodził się. Odbyło się bez problemów, miło i w zgodzie dogadaliśmy się. Jednak od razu po rozmowie właściciel, wbrew temu co ustali...
Osoba z postępowania posiada inne nazwisko niż wskazane w testamencie.
Proszę o poradę, sprawa spadkowa po ojcu, zostawił testament holograficzny wskazał spadkobierców, drugą żonę ich wspólnego syna i jej córkę z pierwszego małżeństwa, mnie jako córkę pominął, ale do rzeczy ,sąd wskazuje ze osoba z postępowania posiada inne nazwisko niż wskazane w testamencie i była kuzynką spadkodawcy (de facto nie jest bo to córka żony z innego małżeństwa więc żadna rodzina) dalej sąd wskazuje na mnie jako spadkobiorcę ustawowego ...
Windykator narusza prywatność.
Firma windykacyjna z Warszawy, do której oddano sprawę ściągnięcia długu z mojej firmy kontaktowała się z moją żoną (smsy) ws. wysokości tego długu i jego ściągania, mimo że żona nie jest członkiem firmy ani jej dane nie były podane mojemu Pożyczkodawcy tudzież Windykatorowi. Nie mam zielonego pojęcia, skąd Windykator pozyskał nr telefonu mojej żony. Czy ma sens dochodzić odszkodowania od Windykatora za tego typu zachowanie? Do kogo najlepiej si...

Wyszukiwarka