Moje dziecko często choruje, czy częste zwolnienia L4 są powodem do zwolnienia z pracy?

Witam, mam 4 letnie dziecko, które chodzi do przedszkola,ale jest strasznie chorowita (brak pomocy zewnątrz) i rzadko do niego uczęszcza. Podejmując pracę o umowę o pracę i częste zwolnienia L4 są powodem do zwolnienia zgodne z kodeksem pracy?
anonim cytuj
25-11-2022
Częste nieobecności pracownika mogą być powodem wypowiedzenia umowy, jeśli dezorganizują tym samym pracę firmy. A jeśli umowa jest na czas określony to w ogóle nie potrzeba podawać powodu wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Częste nieobecności pracownika spowodowane chorobą same w sobie nie stanowią bezpośredniego powodu do wypowiedzenia umowy o pracę. Jednakże, jak słusznie zauważył użytkownik w Post 2, jeżeli te nieobecności dezorganizują działanie przedsiębiorstwa, pracodawca może uznać to za uzasadniony powód wypowiedzenia.

Częste nieobecności pracownika mogą być powodem wypowiedzenia umowy, jeśli dezorganizują tym samym pracę firmy.


Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z przyczyn dotyczących pracownika jeśli:

Pracownik nienależycie wywiązuje się z obowiązków pracowniczych.
Pracownik nie posiada kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Pracownik zachowuje się w sposób godzący w godność, dobre imię lub interesy pracodawcy.
W praktyce, to oznacza, że pracodawca musiałby wykazać, że częste nieobecności pracownika w sposób istotny utrudniają działanie przedsiębiorstwa, aby miał uzasadniony powód wypowiedzenia.

Jeśli chodzi o umowy na czas określony:
Zgodnie z art. 33 § 1 Kodeksu pracy, do 22 lutego 2016 roku pracodawca mógł wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony bez podania przyczyny. Od tej daty, nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła zmiany, które ograniczają możliwość zawierania kolejnych umów na czas określony oraz wprowadza obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia takiej umowy po zawarciu trzeciej kolejnej umowy lub po upływie 33 miesięcy łącznego trwania umów.

Podsumowując, samo częste korzystanie z L4 z powodu choroby dziecka nie jest automatycznym powodem do wypowiedzenia umowy o pracę. Kluczowe jest, czy te nieobecności faktycznie dezorganizują pracę w firmie. Pracodawca musi mieć konkretne argumenty i dowody, by uzasadnić decyzję o wypowiedzeniu umowy z tego powodu.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Skoro moje nieobecności w pracy wynikają z opieki nad chorym dzieckiem, to czy mogę liczyć na jakąś ochronę prawna lub wsparcie w takiej sytuacji? Może istnieją jakieś przepisy związane z opieką nad chorym dzieckiem, które chronią przed wypowiedzeniem umowy o pracę?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Skoro moje nieobecności w pracy wynikają z opieki nad chorym dzieckiem, to czy mogę liczyć na jakąś ochronę prawna lub wsparcie w takiej sytuacji?


Zgodnie z polskim prawem, rodzice mają prawo do urlopu związanego z opieką nad chorym dzieckiem. Kodeks pracy w art. 188 § 1 określa, że pracownikowi przysługuje urlop opiekuńczy w celu sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem najbliższej rodziny, w tym nad chorym dzieckiem. W związku z tym, pracodawca nie ma prawa wypowiadać umowy o pracę pracownikowi wyłącznie z powodu korzystania z przysługującego mu prawa do urlopu opiekuńczego.

Warto też zwrócić uwagę na art. 42 Kodeksu pracy, który chroni pracowników przed dyskryminacją w zatrudnieniu, w tym również z powodu korzystania z przysługujących praw rodzicielskich czy opiekuńczych.

Niemniej jednak, jak już było wcześniej wspomniane, kluczowe jest, czy nieobecności pracownika powodują dezorganizację w działaniu przedsiębiorstwa. Jeśli pracodawca jest w stanie udowodnić, że tak jest, może to stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Masz prawo do dwóch dni urlopu opiekuńczego w roku (art. 188 § 1 Kodeksu pracy) – to nie jest „L4”, tylko usprawiedliwiona nieobecność, której pracodawca nie może zaliczyć do wadliwych (art. 188 § 4). Dodatkowo istnieje zasiłek opiekuńczy na chore dziecko (ustawa o świadczeniach – art. 32).

Pracodawca może wypowiedzieć umowę „z przyczyn leżących po Twojej stronie” (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.), jeśli częste nieobecności naprawdę dezorganizują firmę, ale sam fakt korzystania z urlopu opiekuńczego czy zasiłku nie stanowi przyczyny wypowiedzenia. Korzystanie z przysługujących praw rodzicielskich jest też chronione przed dyskryminacją (art. 42 k.p.).

Jeśli jednak pracodawca będzie się upierał przy wypowiedzeniu:
– poproś o uzasadnienie na piśmie – sam fakt opieki nad chorym dzieckiem nie jest „winną” pracownika;
– pokaż zaświadczenia o korzystaniu z urlopu opiekuńczego/zasiłku;
– wskaż, że Twoje absencje są zgodne z prawem i nie możesz być z tego powodu dyskryminowana.
 
anonim cytuj
29-05-2025

Sugerowane Tematy

Ograniczenie praw rodzicielskich.
Witam czy miał ktoś ostatnio sprawę o ograniczenie praw ? Chciałam podpytać jakie sąd zadaje pytania, czego się mniej więcej spodziewać . Przemoc psychiczna , zaniedbywanie ,wyzywanie córki czy warto wchodzić w szczegóły ?...
Pieszy bez odblasków.
Jaka teoretycznie kara czekałaby mnie gdybym po zmroku potrącił pieszego, który szedł ulica zamiast chodnikiem po drugiej stronie drogi, ubrany na czarno oraz bez kamizelki odblaskowej?...
Czy zachowek należy sie wnukom?
Otwarty został testament po śmierci X. X udzielił ustnego oświadczenia woli. W oświadczeniu zawarł informację, że majątek przekazuje obecnej żonie, a pozostałych spadkobierców ustawowych wydziedzicza z powodu braku kontaktu. Czy zachowek należy się wnukom X, które posiada z pierwszego małżeństwa?...
Wstrzymanie alimentów.
Dzień Dobry, chciałbym prosić o poradę. W związku z podejrzeniem choroby psychicznej matki dziecka i jej kontrowersyjnym zachowaniem sąd wydał zabezpieczenie aby dziecko do czasu wydania wyroku mieszkało razem z ojcem (ojciec nie ma ograniczonych praw rodzicielskich). Czy ojciec dziecka może w tym czasie zawiesić wypłatę alimentów? Jeżeli tak to czy trzeba składać oddzielny pozew, czy wnioskować o zmianę istniejącego wyroku? W jaki sposób formal...

Wyszukiwarka