Podpisano umowę przedwstępna kupna sprzedaży mieszkania. Kontakt z kupującym urwał się, mijają kolejne miesiące, a z kupującym nie można się skontaktować

Witam. Bardzo proszę o radę
Sytuacja wygląda następująco.
Podpisano umowę przedwstępna kupna sprzedaży mieszkania (nie była to umowa notarialna) z zadatkiem bez podania terminu podpisania aktu notarialnego i kontakt z kupującym urwał się, po miesiącu kupujący wpłacił dodatkowa kwotę (zaliczkę) na prywatne konto w celu uspokojenie sprzedającego stosując wymówki (urlop wyjazd) ale mijają kolejne miesiące, płacony jest czynsz a z kupującym nie można się skontaktować
Jak można wpłynąć na kupującego prawnie? Wystosować jakieś pismo z wyznaczeniem terminu? Czy wszystkie pieniądze muszę mu zwrócić mimo że to z powodu jego zaniechanie nie doszło jeszcze do sprzedaży mieszkania?
anonim cytuj
03-08-2022
Kiedy dokładnie została zawarta umowa?
Jak zostały opisane w umowie wpłacone pieniądze?
 
anonim cytuj
03-08-2022
Umowa została zawarta w kwietniu, 5000 zł zadatku, po jakimś czasie kupujący wpłacił 14 000 tytułem "zaliczka" na konto sprzedajacego. Brak kontaktu z kupującym
 
anonim cytuj
03-08-2022
W przypadku braku terminu na zawarcie umowy przyrzeczonej strona może wyznaczyć dowolnie termin. Nie później niż rok po zawarciu przedwstępnej.
Proszę wyznaczyć termin u notariusza , poinformować odpowiednio wcześniej kupującego (polecony ZPO), w przypadku nieobecności sporządzić w kancelarii protokół niestawiennictwa i odstąpić od umowy zatrzymując zadatek.
Zaliczkę trzeba zwrócić.
 
anonim cytuj
03-08-2022
Dziekuje, co w przypadku jeśli kupujący nie odbierze tego listu?
 
anonim cytuj
03-08-2022
Należy udać się do kancelarii w ustalonym terminie.
Albo umowa sprzedaży albo protokół niestawiennictwa.
Polecony ZPO razem ze "zwrotką" (odebrane/nieodebrane/podwójne awizo) można opisać w protokole.
 
anonim cytuj
03-08-2022
Po pierwsze, umowa przedwstępna zawarta poza formą aktu notarialnego jest nieważna, zgodnie z art. 158 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.), który stanowi, że umowa o przeniesienie własności nieruchomości lub ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego do nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Oznacza to, że jeżeli kupujący nie zawrze ostatecznej umowy, nie można go do tego prawnie zmusić.

Po drugie, jeżeli umowa przedwstępna nie określa terminu zawarcia umowy ostatecznej, strona zainteresowana zawarciem tej umowy może wezwać drugą stronę do jej zawarcia, wyznaczając jej stosowny termin. Jeżeli ta druga strona umowy w wyznaczonym terminie jej nie zawrze, strona wezwanie może od umowy odstąpić (art. 389 K.c.).

Odnosząc się do konkretnych postów:

Na
Jak można wpłynąć na kupującego prawnie?
- Skoro brak jest terminu zawarcia umowy ostatecznej w umowie przedwstępnej, sprzedający ma prawo wyznaczyć kupującemu termin na zawarcie umowy ostatecznej. W przypadku niezawarcia umowy w wyznaczonym terminie, sprzedający może odstąpić od umowy przedwstępnej, zatrzymując zadatek. Co do zaliczki, zgodnie z art. 394 § 1 K.c., w przypadku odstąpienia od umowy przez jedną ze stron, druga strona ma prawo do jej zwrotu w podwójnej wysokości.

W kontekście
co w przypadku jeśli kupujący nie odbierze tego listu?
- Jeżeli list zostanie nadany za potwierdzeniem odbioru i nie zostanie odebrany przez adresata, stanowi to dowód próby wezwania go do zawarcia umowy. List z potwierdzeniem odbioru (zwrotką) stanowi dowód w postępowaniu sądowym.

Podsumowując, jeśli kupujący nie przystąpi do zawarcia umowy ostatecznej w wyznaczonym przez sprzedającego terminie, sprzedający ma prawo zatrzymać zadatek oraz odstąpić od umowy. Co do zaliczki - musi zostać zwrócona w podwójnej wysokości w przypadku odstąpienia od umowy przez sprzedającego. Jeżeli list z wezwaniem do zawarcia umowy nie zostanie odebrany przez kupującego, stanowi to dowód próby wezwania go do zawarcia umowy.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Przerwa w alimentacji za zgodą dziecka.
Sytuacja wygląda tak, partner wpłaca alimenty przez komornika na 18 letnia córkę. Ona zrzekła się egzekucji komorniczej alimentów, wczoraj do niego zadzwoniła że od lutego do września nie chce alimentów bo przerwała edukację. Ale od września chce je ponownie.. co zrobić żeby odbyło się to z godnie z prawem?...
Jak zakończyć działalność nierejestrowaną?
Jak zakończyć działalność nierejestrowaną? Kiedyś zakładałam taką działalność aby próbować swoich sił w jednej branży, niestety nie wyszło. Zapomniałam o tym, że taka działalność była. Ostatnie wpływy były może jakoś 2 lata temu albo i więcej. Co mogę zrobić aby zakończyć? Czy z tego tytułu że nie było żadnych wpływów a wcześniej nie zakończyłam coś mi grozi?...
Podwyższenie alimentów na jedno z dzieci.
Czy można ograniczyć prawa ojcu ale do jednego dziecka? Czy można podnieść alimenty tylko na jedno dziecko? Mamy dwójkę....
Zakaz zbliżania.
Witam, zostałem skazany na 7 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata za przemoc wobec narzeczonej. Poszedłem na ugodę okazałem skruchę i do wszystkiego się przyznałem i jeszcze na etapie postępowania pogodziłem się z narzeczoną, wróciłem do mojego mieszkania gdzie mieszka również ona i dzieci i zaczęliśmy normalnie funkcjonować jako rodzina. Ze względu na to że poszedłem na ugodę, nic nie wycofywaliśmy zwłaszcza, że ja do winy jak najbardziej się poczuw...

Wyszukiwarka