Córka z zięciem wynajęli mieszkanie w którym nie zamieszkali bo zięć zmarł. Czy w przypadku śmierci właścicielka powinna oddać kaucję? (zapis w umowie że przez pół roku nie musi tego robić)

Witam moja córka z zięciem wynajęli mieszkanie w którym nie zamieszkali bo zięć zmarł umowa była na niego w umowie miała właścicielka zapis że przez pół roku nie musi oddawać kaucji. Czy w przypadku śmierci nie powinna postąpić uczciwe i oddać te pieniądze?
anonim cytuj
31-07-2022
Proszę wskazać dokładne daty zawarcia umowy i śmierci oraz jak długo byli małżeństwem.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Proszę wskazać dokładne daty zawarcia umowy i śmierci oraz jak długo byli małżeństwem.

Umowa była zawarta 2 dni przed śmiercią. Małżeństwem byli 2 lata.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Najem na czas oznaczony?
 
anonim cytuj
31-07-2022
Najem na czas oznaczony?

Na pół roku.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa to małżonkowie wspólnie byli najemcami lokalu. Niezależnie od tego czy oboje byli wpisani w umowie najmu czy tylko jedno z nich (art. 680(1) k.c.). W tej sytuacji umowa najmu wcale nie wygasła. Wynajmujący nie tylko nie musi zwracać kaucji ale także może żądać wszystkich należnych mu czynszów.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Witam moja córka z zięciem wynajęli mieszkanie w którym nie zamieszkali bo zięć zmarł umowa była na niego w umowie miała właścicielka zapis że przez pół roku nie musi oddawać kaucji. Czy w przypadku śmierci nie powinna postąpić uczciwe i oddać te pieniądze?


W świetle polskiego prawa, zapis w umowie jest wiążący dla stron, chyba że jest sprzeczny z przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Zawarty zapis w umowie o najmie mówi, że właścicielka nie musi oddać kaucji przez pół roku.

Jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa to małżonkowie wspólnie byli najemcami lokalu. Niezależnie od tego czy oboje byli wpisani w umowie najmu czy tylko jedno z nich (art. 680(1) k.c.). W tej sytuacji umowa najmu wcale nie wygasła. Wynajmujący nie tylko nie musi zwracać kaucji ale także może żądać wszystkich należnych mu czynszów.


Dokładnie. Zgodnie z art. 680 §1 Kodeksu Cywilnego, jeżeli małżonkowie zawarli umowę najmu lokalu mieszkalnego w trakcie trwania małżeństwa, obaj są uważani za najemców, niezależnie od tego, czy oboje byli wpisani w umowie najmu czy tylko jedno z nich. W związku z powyższym, w przypadku śmierci jednego z małżonków, umowa najmu nie wygasa automatycznie. Właściciel mieszkania jest więc uprawniony do zatrzymania kaucji oraz do żądania należnych mu czynszów za okres najmu.

Reasumując, właścicielka nie jest zobowiązana do zwrotu kaucji przed upływem pół roku od daty zawarcia umowy. Warto zaznaczyć, że moralny obowiązek zwrotu kaucji ze względu na tragiczne okoliczności nie wynika bezpośrednio z przepisów prawa, ale jest kwestią indywidualnego podejścia wynajmującego. W sytuacji opisanej przez Panią, prawnie właścicielka mieszkania jest w pełni uprawniona do zatrzymania kaucji.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Dziedziczenie przez dzieci konkubenta.
Moja mama była w nieformalnym związku przez prawie 20 lat. Po Jej śmierci, 4 lata temu, majątek odziedziczyliśmy we trójkę razem z rodzeństwem. Partner mamy oczywiście mieszkał do końca życia z Nami. Ma On dwójkę dzieci z, którymi nie utrzymywał kontaktu. Czy mogą Oni teraz żądać jakiegoś spadku lub ewentualnie chcieć żebyśmy spłacało kredyt, który miał mamy partner a nie ubezpieczył go na wypadek swojej śmierci?...
Co zrobić gdy wycena szkody jest za niska?
Pan wjechał w mój samochód. Wina tego mężczyzny. Ubezpieczyciel wyliczył szkodę na 600 zł, zaproponował 1 000 zł Byłam w 3 warsztatach i każdy "startuje" z naprawą od 2 500 tyś. Niby szkoda mała bo 3 elementy porysowane, ale jak tłumaczą każdy trzeba zdjąć, zrobić, założyć. Takie koszta i już. Zgodzę się na zaproponowaną kwotę przez ubezpieczyciela to nie starczy mi na zrobienia szkody. Jak do tego podejść? Co zrobić?...
Uprawomocniło się postanowienie sądu o nabyciu spadku (testament notarialny). Rodzina próbuję podważyć testament. Ile ma na to czasu?
Witam. 1 września 2021 roku uprawomocniło się postanowienie sądu o nabyciu spadku (testament notarialny). Rodzina próbuję podważyć testament. Ile ma na to czasu?...
Komornik a wypłata.
Czy jeśli jestem na L4 bo jestem w ciąży a moje brutto wynosi powiedzmy 3700, to ile może zabrać mi komornik? A ile powinien zostawić wypłaty? L4 w ciąży jest sto procent płatne więc, czy nie powinno mi zostać najniższą krajowa ???...

Wyszukiwarka