Wjazd z którego korzystamy ponad 30 lat, dziś okazuję się że należy do domu obok. Czy możemy uważać ten wjazd jako zasiedzenie?

Dzień dobry.
Od ponad 30 lat, koło naszego domu był wjazd z którego korzystaliśmy z myślą iż tak ma być.
Dziś okazuje się że ten wjazd według mapki powinien należeć do domu obok, my natomiast powinniśmy wjeżdżać od podwórka naszego sąsiada.
Dlatego mam pytanie.
Czy jeżeli wjazd z którego korzystaliśmy przez ponad 30 lat możemy uważać jako zasiedzenie?
Czy właściciel według mapki, może teraz sobie bez żadnego ale, nam ten wjazd zablokować.
anonim cytuj
31-07-2022
Tak wlasciciel może zablokować wjazd, wy możecie wystąpić o zasiedzenie służebności przechodu/przejazdu, trzeba udowodnić korzystanie przez 30 lat. Później właściciel może wystąpić o zniesienie służebności z uwagi na utratę znaczenia dla nieruchomości władającej, jeśli faktycznie macie dostęp do swojej posesji z innej strony, a ten obecny wjazd nie jest niezbędny.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Sprawdzałam właśnie mapki sąsiadujących granic, wychodzi tak że każdy z właścicieli (jeszcze za PGR) ogrodzili sobie działki według siebie, każdy z sąsiadów zabrał komuś kawałek działki. Niby metrażowo się zgadza (wizualnie) lecz granicowo nie.
My mamy jakby zajęte kawałek Pana działki , z kolei ten Pan ma znów ogród poszerzony na naszej. Więc wydaje mi się że możemy się dogadać w razie czego, bo jeżeli nam zablokuje wjazd, my możemy nakazać usunąć płot który stoi na naszej działce.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Czy jeżeli wjazd z którego korzystaliśmy przez ponad 30 lat możemy uważać jako zasiedzenie?


Zasiedzenie to forma nabycia prawa własności nieruchomości w drodze ciągłego i jawnego posiadania tej nieruchomości przez określony czas i bez sprzeciwu prawdziwego właściciela.

W polskim prawie zasiedzenie służebności gruntowej, do której należy służebność przejazdu lub przechodu, może nastąpić, jeśli korzystano z niej ciągle i jawnie przez okres 10 lat, jeżeli była ciężarzona sumą pieniężną, lub przez okres 20 lat, jeżeli nie była ciężarzona taką sumą (zgodnie z art. 293 §1 Kodeksu cywilnego).

Jeśli korzystaliście z tego wjazdu przez ponad 30 lat, to jest duża szansa na zasiedzenie tej służebności, pod warunkiem, że spełnione były wymogi jawności i ciągłości korzystania oraz braku sprzeciwu właściciela. Jeśli nie było okresów przerwy w korzystaniu z tego wjazdu i nikt się temu nie sprzeciwiał, to prawdopodobnie nabyliście służebność przechodu lub przejazdu przez zasiedzenie.

Czy właściciel według mapki, może teraz sobie bez żadnego ale, nam ten wjazd zablokować.


Jeżeli rzeczywiście nabyliście prawo służebności przez zasiedzenie, to właściciel nie ma prawa blokować Wam tego wjazdu, chyba że uda mu się udowodnić, że korzystanie z niego było nieciągłe lub ukryte, lub też, że w pewnym momencie zgłosił sprzeciw.

Sprawdzałam właśnie mapki sąsiadujących granic, wychodzi tak że każdy z właścicieli (jeszcze za PGR) ogrodzili sobie działki według siebie, każdy z sąsiadów zabrał komuś kawałek działki. Niby metrażowo się zgadza (wizualnie) lecz granicowo nie.


Jeżeli sytuacja dotycząca granic posesji jest niejasna i pojawiły się rozbieżności w granicach działek, warto jest zwrócić się o pomoc do geodety, aby dokładnie określił granice nieruchomości. Jeśli chodzi o nieruchomości zasiedlone, istnieje również możliwość uzyskania prawa własności poprzez zasiedzenie nieruchomości (według art. 172 i n. Kodeksu cywilnego). W przypadku nieruchomości niezabudowanych, jak kawałek gruntu, okres zasiedzenia wynosi 20 lat, a w przypadku nieruchomości zabudowanych - 10 lat. Jeżeli więc sąsiedzi korzystają z części Waszej działki przez wymagany czas bez sprzeciwu z Waszej strony, mogą oni potencjalnie nabyć tę część działki przez zasiedzenie. W odwrotnym przypadku, jeśli Wy korzystacie z części działki sąsiada przez odpowiedni okres czasu, również możecie nabyć ją przez zasiedzenie.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Służebność gruntowa.
Witam! Proszę o pomoc. Jestem właścicielem nieruchomości była to darowizna od mamy. Podzieliliśmy dużą działkę na 3 mniejsze. Musze dojechać do swojej działki nr 2 przez działkę nr 1. Do swojej działki mam ustaloną nieodpłatnie i na czas nieokreślony objętych Księgą Wieczystą służebność gruntową polegającą na prawie przechodu i przejazdu przez działkę nr 1 pasem szerokości 4m. Jak wygląda to w perspektywie czasu i prawa jeśli w przyszłości dzia...
Zwrot towaru na koszt sklepu.
Witam, przychodzę z takim pytaniem. Zamówiłam paczkę ze sklepu internetowego. Wysyłka była dość droga, bo paczka była ciężka. Przysłali błędna rzecz i chciałam ja wymienić. Sklep kazał mi pokryć koszt wysyłki zwrotnej. Koszt wysyłki w 2 strony to już wartość towaru. Przecież to wina sklepu, że wysłali błędny towar, więc oni powinni pokryć koszty wysyłki zwrotnej? Sklep twierdzi, że ja, bo to ja nie chciałam błędnego towaru. Jak to jest w końcu?...
Czy praca młodocianego wlicza się do stażu pracy?
Przez 3 lata byłem zatrudniony jako pracownik młodociany. Były to same praktyki bez szkoły średniej. Praktyki ukończyłem i otrzymałem świadectwo czeladnicze. Do szkoły średniej poszedłem po zakończeniu praktyk. Od tego czasu przez 7 lat pracowałem u jednego pracodawcy a ostanie dwa lata pracuje u obecnego pracodawcy. Czy w takiej sytuacji mój staż pracy wynosi 9 czy 12 lat? Pytam się ponieważ na ten rok otrzymałem 20 dni urlopu....
Kupno działki przed ślubem.
Razem z narzeczonym planujemy zakup działki pod budowę domu z naszych oszczędności. Jak należy uiścić zapłatę za nieruchomość? Każdy po połowie ze swojego prywatnego konta? Czy ma to znaczenie z czyjego wyjdzie przelew? Dodam, że na budowę domu planujemy zaciągnąć wspólnie kredyt....

Wyszukiwarka