Wjazd z którego korzystamy ponad 30 lat, dziś okazuję się że należy do domu obok. Czy możemy uważać ten wjazd jako zasiedzenie?

Dzień dobry.
Od ponad 30 lat, koło naszego domu był wjazd z którego korzystaliśmy z myślą iż tak ma być.
Dziś okazuje się że ten wjazd według mapki powinien należeć do domu obok, my natomiast powinniśmy wjeżdżać od podwórka naszego sąsiada.
Dlatego mam pytanie.
Czy jeżeli wjazd z którego korzystaliśmy przez ponad 30 lat możemy uważać jako zasiedzenie?
Czy właściciel według mapki, może teraz sobie bez żadnego ale, nam ten wjazd zablokować.
anonim cytuj
31-07-2022
Tak wlasciciel może zablokować wjazd, wy możecie wystąpić o zasiedzenie służebności przechodu/przejazdu, trzeba udowodnić korzystanie przez 30 lat. Później właściciel może wystąpić o zniesienie służebności z uwagi na utratę znaczenia dla nieruchomości władającej, jeśli faktycznie macie dostęp do swojej posesji z innej strony, a ten obecny wjazd nie jest niezbędny.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Sprawdzałam właśnie mapki sąsiadujących granic, wychodzi tak że każdy z właścicieli (jeszcze za PGR) ogrodzili sobie działki według siebie, każdy z sąsiadów zabrał komuś kawałek działki. Niby metrażowo się zgadza (wizualnie) lecz granicowo nie.
My mamy jakby zajęte kawałek Pana działki , z kolei ten Pan ma znów ogród poszerzony na naszej. Więc wydaje mi się że możemy się dogadać w razie czego, bo jeżeli nam zablokuje wjazd, my możemy nakazać usunąć płot który stoi na naszej działce.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Czy jeżeli wjazd z którego korzystaliśmy przez ponad 30 lat możemy uważać jako zasiedzenie?


Zasiedzenie to forma nabycia prawa własności nieruchomości w drodze ciągłego i jawnego posiadania tej nieruchomości przez określony czas i bez sprzeciwu prawdziwego właściciela.

W polskim prawie zasiedzenie służebności gruntowej, do której należy służebność przejazdu lub przechodu, może nastąpić, jeśli korzystano z niej ciągle i jawnie przez okres 10 lat, jeżeli była ciężarzona sumą pieniężną, lub przez okres 20 lat, jeżeli nie była ciężarzona taką sumą (zgodnie z art. 293 §1 Kodeksu cywilnego).

Jeśli korzystaliście z tego wjazdu przez ponad 30 lat, to jest duża szansa na zasiedzenie tej służebności, pod warunkiem, że spełnione były wymogi jawności i ciągłości korzystania oraz braku sprzeciwu właściciela. Jeśli nie było okresów przerwy w korzystaniu z tego wjazdu i nikt się temu nie sprzeciwiał, to prawdopodobnie nabyliście służebność przechodu lub przejazdu przez zasiedzenie.

Czy właściciel według mapki, może teraz sobie bez żadnego ale, nam ten wjazd zablokować.


Jeżeli rzeczywiście nabyliście prawo służebności przez zasiedzenie, to właściciel nie ma prawa blokować Wam tego wjazdu, chyba że uda mu się udowodnić, że korzystanie z niego było nieciągłe lub ukryte, lub też, że w pewnym momencie zgłosił sprzeciw.

Sprawdzałam właśnie mapki sąsiadujących granic, wychodzi tak że każdy z właścicieli (jeszcze za PGR) ogrodzili sobie działki według siebie, każdy z sąsiadów zabrał komuś kawałek działki. Niby metrażowo się zgadza (wizualnie) lecz granicowo nie.


Jeżeli sytuacja dotycząca granic posesji jest niejasna i pojawiły się rozbieżności w granicach działek, warto jest zwrócić się o pomoc do geodety, aby dokładnie określił granice nieruchomości. Jeśli chodzi o nieruchomości zasiedlone, istnieje również możliwość uzyskania prawa własności poprzez zasiedzenie nieruchomości (według art. 172 i n. Kodeksu cywilnego). W przypadku nieruchomości niezabudowanych, jak kawałek gruntu, okres zasiedzenia wynosi 20 lat, a w przypadku nieruchomości zabudowanych - 10 lat. Jeżeli więc sąsiedzi korzystają z części Waszej działki przez wymagany czas bez sprzeciwu z Waszej strony, mogą oni potencjalnie nabyć tę część działki przez zasiedzenie. W odwrotnym przypadku, jeśli Wy korzystacie z części działki sąsiada przez odpowiedni okres czasu, również możecie nabyć ją przez zasiedzenie.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Zepsuty sprzęt w momencie zakupu.
Dzień dobry, Wiem, że temat może nieco podobny do innych, ale jednak nieco inny, dlatego też piszę w osobnym poście. Pokrótce opiszę sam problem, natomiast mam prośbę o poradę w kontekście dochodzenia swoich praw. W zeszłym tygodniu kupiłem przez Internet telewizor "na raty". Sklep dostarczył do mnie telewizor w piątek .W trakcie pierwszego uruchomienia telewizor zaczął stwarzać problem. Obraz wyglądał jakby była uszkodzona matryca. S...
Brak zwrotu pieniędzy za zwracane rzeczy.
Dzień dobry, 13.11 złożyłem zamówienie przez Internet w dużym sklepie sportowym 17.11 otrzymałem zamówienie. Tego samego dnia zgłosiłem zwrot. Skorzystałem z etykiet otrzymanych od sklepu i nadałem 2 paczki (z racji wielu rzeczy w zwrocie) w punkcie nadania kuriera (Supermarket spożywczy) 21.11 sklep sportowy przyjął zwrot, jednakże w zaksięgowanych ze zwrotu rzeczach brakowało jednej pary butów, które spakowałem z innymi w paczkach. 22.11 po...
Kupno mieszkania a wada ukryta.
Dzień dobry. Kupiłam mieszkanie kilka miesięcy temu. Zaczekam mieć problemy z instalacją elektryczna, przyszedł elektryk i powiedział, że instalacja jest stara. Przy zakupie poprzedni właściciel zapewniał, że instalacja była wymieniana bo mieszkanie jest po remoncie. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?...
Przyłączenie się do egzekucji z nieruchomości.
Witam! Sytuacja wygląda następująco: 1 wierzyciel rozpoczął egzekucje z nieruchomości i jest na ten temat wpis w księdze wieczystej. 2 wierzyciel przyłączył się do egzekucji z nieruchomości i także jest wpis w kw. 1 wierzyciel został w całości spłacony i złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Z 2 wierzycielem została zawarta ugoda i postepowanie egzekucyjne zostało zawieszone. Czy znikną dwa wpisy z KW czy tylko wpis 1 wierzyciela...

Wyszukiwarka