Wjazd z którego korzystamy ponad 30 lat, dziś okazuję się że należy do domu obok. Czy możemy uważać ten wjazd jako zasiedzenie?

Dzień dobry.
Od ponad 30 lat, koło naszego domu był wjazd z którego korzystaliśmy z myślą iż tak ma być.
Dziś okazuje się że ten wjazd według mapki powinien należeć do domu obok, my natomiast powinniśmy wjeżdżać od podwórka naszego sąsiada.
Dlatego mam pytanie.
Czy jeżeli wjazd z którego korzystaliśmy przez ponad 30 lat możemy uważać jako zasiedzenie?
Czy właściciel według mapki, może teraz sobie bez żadnego ale, nam ten wjazd zablokować.
anonim cytuj
31-07-2022
Tak wlasciciel może zablokować wjazd, wy możecie wystąpić o zasiedzenie służebności przechodu/przejazdu, trzeba udowodnić korzystanie przez 30 lat. Później właściciel może wystąpić o zniesienie służebności z uwagi na utratę znaczenia dla nieruchomości władającej, jeśli faktycznie macie dostęp do swojej posesji z innej strony, a ten obecny wjazd nie jest niezbędny.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Sprawdzałam właśnie mapki sąsiadujących granic, wychodzi tak że każdy z właścicieli (jeszcze za PGR) ogrodzili sobie działki według siebie, każdy z sąsiadów zabrał komuś kawałek działki. Niby metrażowo się zgadza (wizualnie) lecz granicowo nie.
My mamy jakby zajęte kawałek Pana działki , z kolei ten Pan ma znów ogród poszerzony na naszej. Więc wydaje mi się że możemy się dogadać w razie czego, bo jeżeli nam zablokuje wjazd, my możemy nakazać usunąć płot który stoi na naszej działce.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Czy jeżeli wjazd z którego korzystaliśmy przez ponad 30 lat możemy uważać jako zasiedzenie?


Zasiedzenie to forma nabycia prawa własności nieruchomości w drodze ciągłego i jawnego posiadania tej nieruchomości przez określony czas i bez sprzeciwu prawdziwego właściciela.

W polskim prawie zasiedzenie służebności gruntowej, do której należy służebność przejazdu lub przechodu, może nastąpić, jeśli korzystano z niej ciągle i jawnie przez okres 10 lat, jeżeli była ciężarzona sumą pieniężną, lub przez okres 20 lat, jeżeli nie była ciężarzona taką sumą (zgodnie z art. 293 §1 Kodeksu cywilnego).

Jeśli korzystaliście z tego wjazdu przez ponad 30 lat, to jest duża szansa na zasiedzenie tej służebności, pod warunkiem, że spełnione były wymogi jawności i ciągłości korzystania oraz braku sprzeciwu właściciela. Jeśli nie było okresów przerwy w korzystaniu z tego wjazdu i nikt się temu nie sprzeciwiał, to prawdopodobnie nabyliście służebność przechodu lub przejazdu przez zasiedzenie.

Czy właściciel według mapki, może teraz sobie bez żadnego ale, nam ten wjazd zablokować.


Jeżeli rzeczywiście nabyliście prawo służebności przez zasiedzenie, to właściciel nie ma prawa blokować Wam tego wjazdu, chyba że uda mu się udowodnić, że korzystanie z niego było nieciągłe lub ukryte, lub też, że w pewnym momencie zgłosił sprzeciw.

Sprawdzałam właśnie mapki sąsiadujących granic, wychodzi tak że każdy z właścicieli (jeszcze za PGR) ogrodzili sobie działki według siebie, każdy z sąsiadów zabrał komuś kawałek działki. Niby metrażowo się zgadza (wizualnie) lecz granicowo nie.


Jeżeli sytuacja dotycząca granic posesji jest niejasna i pojawiły się rozbieżności w granicach działek, warto jest zwrócić się o pomoc do geodety, aby dokładnie określił granice nieruchomości. Jeśli chodzi o nieruchomości zasiedlone, istnieje również możliwość uzyskania prawa własności poprzez zasiedzenie nieruchomości (według art. 172 i n. Kodeksu cywilnego). W przypadku nieruchomości niezabudowanych, jak kawałek gruntu, okres zasiedzenia wynosi 20 lat, a w przypadku nieruchomości zabudowanych - 10 lat. Jeżeli więc sąsiedzi korzystają z części Waszej działki przez wymagany czas bez sprzeciwu z Waszej strony, mogą oni potencjalnie nabyć tę część działki przez zasiedzenie. W odwrotnym przypadku, jeśli Wy korzystacie z części działki sąsiada przez odpowiedni okres czasu, również możecie nabyć ją przez zasiedzenie.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

zniszczone rzeczy w wynajmowanym mieszkaniu
Witam, wynajmowałam mieszkanie i jak to jest, jak zniszczyły się rzeczy od normalnego użytkowania. Wynajmowałam ponad 5 lat i te rzeczy były stare zlat 80 i zużyły się. Czy muszę je odkupić? A poza tym kanapa była ze skai i popękała po roku użytkowania. Dwa, krzesła z lat 80 tych się połamały i wyrzuciłam oraz telewizor, kturego już dawno kupić nie można nawet używany też się zepsuł. Przez ponad 5 lat płaciłam za wynajem, odstępne dla właścicielk...
Firma budowlana zniszczyła mój samochód
Firma wyburzeniowa, obok mojej działki burzą dom i przez niedoinformowanie chcieli zabrać mi samochód przeznaczony na części, skończyło się na wybiciu szyby i rozgrabieniu auta, sąsiad twierdzi że to oni i to widział a cały kierownik roboty się nie przyznaje i twierdzi że to bezdomni z okolicy, jest sens się kłócić o jakieś odszkodowanie?...
Na jakie konto alimenty po 18 roku życia?
Alimenty zasądzone 15 lat temu na konto ex. Czy jeśli dziecko osiągnęło pełnoletność i studiuje zaocznie to alimenty mogę wpłacać już na konto dziecka? Czy muszę to zmieniać przez sąd?...
Niezgodność liczby pomieszczeń w KW ze stanem faktycznym.
Cześć, W najbliższych dniach będę podpisywał akt notarialny zakupu mieszkania. Notariusz sporządził projekt aktu, gdzie w opisie nieruchomości posłużył się liczbą pomieszczeń wskazanych w KW. W rzeczywistości, liczba pomieszczeń jest inna - sprzedający robił remont mieszkania, zmieniał układ pomieszczeń, wydzielono także nowe pomieszczenia. Mam w związku z tym pytanie - czy ma to w ogóle jakiekolwiek znaczenie w kontekście aktu notarialnego? Cz...

Wyszukiwarka