Wjazd z którego korzystamy ponad 30 lat, dziś okazuję się że należy do domu obok. Czy możemy uważać ten wjazd jako zasiedzenie?

Dzień dobry.
Od ponad 30 lat, koło naszego domu był wjazd z którego korzystaliśmy z myślą iż tak ma być.
Dziś okazuje się że ten wjazd według mapki powinien należeć do domu obok, my natomiast powinniśmy wjeżdżać od podwórka naszego sąsiada.
Dlatego mam pytanie.
Czy jeżeli wjazd z którego korzystaliśmy przez ponad 30 lat możemy uważać jako zasiedzenie?
Czy właściciel według mapki, może teraz sobie bez żadnego ale, nam ten wjazd zablokować.
anonim cytuj
31-07-2022
Tak wlasciciel może zablokować wjazd, wy możecie wystąpić o zasiedzenie służebności przechodu/przejazdu, trzeba udowodnić korzystanie przez 30 lat. Później właściciel może wystąpić o zniesienie służebności z uwagi na utratę znaczenia dla nieruchomości władającej, jeśli faktycznie macie dostęp do swojej posesji z innej strony, a ten obecny wjazd nie jest niezbędny.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Sprawdzałam właśnie mapki sąsiadujących granic, wychodzi tak że każdy z właścicieli (jeszcze za PGR) ogrodzili sobie działki według siebie, każdy z sąsiadów zabrał komuś kawałek działki. Niby metrażowo się zgadza (wizualnie) lecz granicowo nie.
My mamy jakby zajęte kawałek Pana działki , z kolei ten Pan ma znów ogród poszerzony na naszej. Więc wydaje mi się że możemy się dogadać w razie czego, bo jeżeli nam zablokuje wjazd, my możemy nakazać usunąć płot który stoi na naszej działce.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Czy jeżeli wjazd z którego korzystaliśmy przez ponad 30 lat możemy uważać jako zasiedzenie?


Zasiedzenie to forma nabycia prawa własności nieruchomości w drodze ciągłego i jawnego posiadania tej nieruchomości przez określony czas i bez sprzeciwu prawdziwego właściciela.

W polskim prawie zasiedzenie służebności gruntowej, do której należy służebność przejazdu lub przechodu, może nastąpić, jeśli korzystano z niej ciągle i jawnie przez okres 10 lat, jeżeli była ciężarzona sumą pieniężną, lub przez okres 20 lat, jeżeli nie była ciężarzona taką sumą (zgodnie z art. 293 §1 Kodeksu cywilnego).

Jeśli korzystaliście z tego wjazdu przez ponad 30 lat, to jest duża szansa na zasiedzenie tej służebności, pod warunkiem, że spełnione były wymogi jawności i ciągłości korzystania oraz braku sprzeciwu właściciela. Jeśli nie było okresów przerwy w korzystaniu z tego wjazdu i nikt się temu nie sprzeciwiał, to prawdopodobnie nabyliście służebność przechodu lub przejazdu przez zasiedzenie.

Czy właściciel według mapki, może teraz sobie bez żadnego ale, nam ten wjazd zablokować.


Jeżeli rzeczywiście nabyliście prawo służebności przez zasiedzenie, to właściciel nie ma prawa blokować Wam tego wjazdu, chyba że uda mu się udowodnić, że korzystanie z niego było nieciągłe lub ukryte, lub też, że w pewnym momencie zgłosił sprzeciw.

Sprawdzałam właśnie mapki sąsiadujących granic, wychodzi tak że każdy z właścicieli (jeszcze za PGR) ogrodzili sobie działki według siebie, każdy z sąsiadów zabrał komuś kawałek działki. Niby metrażowo się zgadza (wizualnie) lecz granicowo nie.


Jeżeli sytuacja dotycząca granic posesji jest niejasna i pojawiły się rozbieżności w granicach działek, warto jest zwrócić się o pomoc do geodety, aby dokładnie określił granice nieruchomości. Jeśli chodzi o nieruchomości zasiedlone, istnieje również możliwość uzyskania prawa własności poprzez zasiedzenie nieruchomości (według art. 172 i n. Kodeksu cywilnego). W przypadku nieruchomości niezabudowanych, jak kawałek gruntu, okres zasiedzenia wynosi 20 lat, a w przypadku nieruchomości zabudowanych - 10 lat. Jeżeli więc sąsiedzi korzystają z części Waszej działki przez wymagany czas bez sprzeciwu z Waszej strony, mogą oni potencjalnie nabyć tę część działki przez zasiedzenie. W odwrotnym przypadku, jeśli Wy korzystacie z części działki sąsiada przez odpowiedni okres czasu, również możecie nabyć ją przez zasiedzenie.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Spadek - testament.
Siostra mojego dziadka zmarła ponad pół roku temu, jest testament w którym przepisała na mnie mieszkanie. Żyjącymi krewnymi są: siostra zmarłej(Irena) oraz dzieci zmarłego również brata (Grzegorz i Sławek). Jakie dokumenty oraz w ilu egzemplarzach muszę złożyć w sądzie o otwarcie sprawy o spadek?...
Poświadczenie dziedziczenia
Witam. W styczniu zmarła moja babcia. Został dziadek, który ma Alzheimera. Nie jest ubezwłasnowolniony. Mieszka sam opiekujemy się nim razem z wujkiem (synem dziadków) na zmiane. Jako ze mój tata zmarł w 2018 roku jestem spadkobierczynią po babci razem z wujkiem i dziadkiem. Od dłuższego czasu próbuje z wujkiem umówić się do notariusza na poświadczenie dziedziczenia. Babcia zostawiła gotówkę na wspólnym koncie z dziadkiem. Ja już wszy...
Problem z odebraniem nadgodzin.
Problem jest następujący: pracuję jako asystent na okienku w placówce Poczty Polskiej. Tydzień temu z przyczyn ode mnie niezależnych mój czas pracy został przekroczony o około 45 minut. Według grafiku kończyłem pracę o 15.30 po zamknięciu poczty o godzinie 15.00. Ponieważ był to mój ostatni dzień na tej konkretnej placówce gdzie zastępowałem inną osobę byłem zobligowany do przewiezienia swoich rzeczy oraz kluczy od placówki na inny urząd pocztow...
Czy korzystniej jest odrzucić spadek?
Witam. Otóż mamy problem z mężem w takiej kwestii. Rodzice męża po rozwodzie, każde z nową rodziną, dziećmi. Umiera ojciec męża (2tyg temu). Brak testamentu, śmierć nagła, niespodziewana i zdecydowanie przedwcześnie (50lat). Spadek przypada drugiej żonie, prawdopodobnie 2 synom macochy* (14 i 2 lata), mojemu mężowi oraz jego biologicznej siostrze. *(młodszy syn na pewno jest synem teścia, starszy nosi jego nazwisko, ale nie wiemy czy jest syn...

Wyszukiwarka