Drzewo sąsiada podczas wichury złamało się i przewróciło na naszą działkę. Kto powinien ponieść koszt usunięcia drzewa? I z jakiego przepisu to wynika?

Dzień dobry,
drzewo sąsiada podczas wichury złamało się i przewróciło na naszą działkę. Z tego co wiem, to sąsiad nie odpowiada za zniszczenie płotu bo to siła wyższa. Ale kto powinien ponieść koszt usunięcia drzewa? I z jakiego przepisu to wynika? Dodam, że to bardzo duży orzech.
anonim cytuj
27-07-2022
1. Różnie może być z tą odpowiedzialnością. Warto by przyjrzeć się temu drzewu, a w szczególności czy było zdrowe.
2. Koszty usunięcia drzewa ponosi sąsiad. To jego drzewo, nawet jeśli upadło na waszą stronę.
 
anonim cytuj
27-07-2022
1. Różnie może być z tą odpowiedzialnością. Warto by przyjrzeć się temu drzewu, a w szczególności czy było zdrowe.
2. Koszty usunięcia drzewa ponosi sąsiad. To jego drzewo, nawet jeśli upadło na waszą stronę.

I na co się mogę powołać żeby je usunął? Oni chcą się dzielić kosztem usunięcia po połowie.
 
anonim cytuj
27-07-2022
I na co się mogę powołać żeby je usunął? Oni chcą się dzielić kosztem usunięcia po połowie.

Może raczej zapytam, na co on się powołuje, że chce dzielić po połowie?
 
anonim cytuj
27-07-2022
Może raczej zapytam, na co on się powołuje, że chce dzielić po połowie?

Na to, że czytał, że w takich przypadkach to nie Jego wina. Bez konkretów.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Na to, że czytał, że w takich przypadkach to nie Jego wina. Bez konkretów.

Może i nie jego wina, ale wiatrołom należy do niego i on to musi uprzątnąć. Wprost tego w przepisach co prawda nie ma, ale można to wywnioskować z innych regulacji - bowiem np. właściciel nieruchomości na której znajdowało się powalone drzewo ma obowiązek zgłosić zamiar usunięcia wiatrołomu do właściwego Urzędu.
 
anonim cytuj
27-07-2022
drzewo sąsiada podczas wichury złamało się i przewróciło na naszą działkę.

Kwestia odpowiedzialności właściciela drzewa za szkody wynikłe z jego przewrócenia wskutek siły wyższej, takiej jak wichura, nie jest jednoznacznie uregulowana w polskim prawie. Jednakże analizując poszczególne przepisy można dojść do pewnych wniosków:

Jeśli drzewo było zdrowe i upadło na skutek siły wyższej (np. wichury), odpowiedzialność właściciela za szkody wyrządzone innemu podmiotowi może być ograniczona. Zgodnie z art. 415 § 1 Kodeksu Cywilnego, jeżeli wyrządzenie szkody przez rzecz było wynikiem siły wyższej, osoba, której rzecz przynależy, jest odpowiedzialna za szkodę, chyba że szkoda by powstała również, gdyby zachowano należytą staranność. To oznacza, że jeśli drzewo było zdrowe i dobrze utrzymane, sąsiad mógłby unikać odpowiedzialności za zniszczenie płotu.

W kwestii kosztów usunięcia drzewa - to prawda, że jest to jego drzewo i to na jego działce ono rosło. Jednakże koszty usuwania wiatrołomu mogą być traktowane inaczej niż odszkodowanie za szkody wyrządzone. Jeśli drzewo było zdrowe i jego upadek nastąpił wskutek siły wyższej, sąsiad mógłby argumentować, że nie powinien on ponosić samodzielnie pełnych kosztów jego usunięcia.

Co do obowiązku zgłoszenia zamiaru usunięcia wiatrołomu do Urzędu - dotyczy to sytuacji, kiedy na terenie nieruchomości znajdują się drzewa chronione lub obszar podlega pewnym regulacjom, np. jest obszarem Natura 2000. Takie zgłoszenie wynika z ustawy o ochronie przyrody.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Zasiłek chorobowy.
Ile wynosi zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu? Byłam 56 dni w szpitalu psychiatrycznym, miałam l4....
Zablokowanie konta.
Komornik zablokował konta dłużnikowi na poczet alimentów. Alimenty wysyła bezpośrednio pracodawca. Doszły mnie słuchy że były mąż już coś wymyśla byle by nie płacić wysokich alimentów. Pracuje w firmie i teraz chce się zwolnić, dogadać z komornikiem z wpłatami alimentów żeby sam płacił.. po czym ponownie chce się zatrudnić w tej samej firmie. Byle by pracodawca sam nie wpłacał komornikowi alimentów. Chwalił się że komornikowi będzie płacił tyle...
Zaprzeczenie ojcostwa.
Dobry wieczór, niecodzienna sytuacja ale może ktoś się w takiej już znalazł… Rozeszłam się z mężem rok temu, jednak do tego czasu żadne z nas nie złożyło pozwu rozwodowego. Mam od kilku miesięcy nowego partnera dzisiaj dowiedziałam się że jestem z nim w ciąży. Wiem że istnieje coś takiego jak domniemanie ojcostwa czyli dziecko i tak dostanie nazwisko byłego męża nawet po rozwodzie.. proszę poradźcie jak tą sprawę „ugryźć” i jak najlepiej za...
Cofnięcie darowizny.
Planowaliśmy wraz z mężem wybudować dom na działce która została przekazana nam w akcie darowizny przez moją Mamę. Jakiś czas później moja mama zmarła. Nie ułożyło się nam i w chwili obecnej będzie toczyła się sprawa o rozwód, na działce zostały postawione fundamenty i nawieziona ziemia. Koszt fundamentów został poniesiony przez mamę Mojego męża Nie mogę dogadać się z mężem w kwestii działki. Chciałabym ją odzyskać gdyż jest to moja Ojcowizn...

Wyszukiwarka