1 września 2021 roku uprawomocniło się postanowienie sądu o nabyciu spadku (testament notarialny). Rodzina próbuję podważyć testament. Ile ma na to czasu?
Jeśli rodzina próbuje podważyć testament opierając się na argumentacji dotyczącej stanu zdrowia spadkodawcy w chwili sporządzenia testamentu, to kluczową kwestią jest, czy mogli podnieść te argumenty podczas trwania postępowania.
Skoro byli uczestnikami postępowania, mieli obowiązek przedstawić wszystkie argumenty i dowody wówczas. Zgodnie z art. 679 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, strona może żądać zmiany postanowienia, jeżeli opiera swoje żądanie na podstawie, której nie mogła powołać w toku postępowania. Jeśli jednak miała możliwość, a tego nie zrobiła, to przewiduje się, że argumenty te zostały porzucone.
Dalej, zgodnie z art. 679kpc, wniosek o zmianę można złożyć przed upływem roku od dnia, w którym strona uzyskała możliwość powołania się na tę podstawę. Jeżeli rodzina wiedziała o problemach zdrowotnych spadkodawcy od lat, jest mało prawdopodobne, aby mogli skutecznie podważyć testament na tej podstawie po upływie tego terminu.
Bywa tak, że jednak sąd dopuszcza możliwość zmiany postanowienia w takiej sytuacji jak moja?
Takie sytuacje są rzadkie i uzależnione od konkretnych okoliczności sprawy. Sąd mógłby wziąć pod uwagę nowe dowody tylko wtedy, gdy były one niedostępne dla strony w toku postępowania i ich przedstawienie wówczas było niemożliwe. Sam fakt choroby lub leczenia spadkodawcy nie jest wystarczającym dowodem na to, że nie miał on pełnej świadomości podczas sporządzania testamentu. Aby podważyć testament, rodzina musiałaby przedstawić znaczące i przekonujące dowody w tym zakresie.
Podsumowując, na podstawie dostarczonych informacji, wydaje się, że rodzina nie ma podstaw do skutecznego podważenia testamentu w oparciu o argumenty dotyczące stanu zdrowia spadkodawcy.