Uprawomocniło się postanowienie sądu o nabyciu spadku (testament notarialny). Rodzina próbuję podważyć testament. Ile ma na to czasu?

Witam. 1 września 2021 roku uprawomocniło się postanowienie sądu o nabyciu spadku (testament notarialny). Rodzina próbuję podważyć testament. Ile ma na to czasu?
anonim cytuj
27-07-2022
Czy byli uczestnikami postępowania? Dlaczego nagle chcą podważyć testament? W ogóle to masz na myśli chyba uchylenie postanowienia?
 
anonim cytuj
27-07-2022
Czy byli uczestnikami postępowania? Dlaczego nagle chcą podważyć testament? W ogóle to masz na myśli chyba uchylenie postanowienia?

Byli uczestnikami postępowania. Jak się okazało, że zachowek po bracie im nie przysługuje to próbują teraz wybrać dokumentację medyczna która ma poświadczyć ze brat byl chory i nieświadomy w momencie podpisywania testamentu przy notariuszu. Pewnie chodzi o uchylenie postanowienia.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Byli uczestnikami postępowania. Jak się okazało, że zachowek po bracie im nie przysługuje to próbują teraz wybrać dokumentację medyczna która ma poświadczyć ze brat byl chory i nieświadomy w momencie podpisywania testamentu przy notariuszu. Pewnie chodzi o uchylenie postanowienia.

Mogą żądać zmiany/uchylenia postanowienia tylko wtedy gdy żądanie opierają na podstawie, której nie mogli powołać w toku postępowania. Wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskali tę możność (art. 679kpc). Nie ma podstaw do uchylenia.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Mogą żądać zmiany/uchylenia postanowienia tylko wtedy gdy żądanie opierają na podstawie, której nie mogli powołać w toku postępowania. Wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskali tę możność (art. 679kpc). Nie ma podstaw do uchylenia.

Wiedzieli o tym, że brat chorował od lat. Mogli się wtedy przedstawić dokumenty. Teoretycznie nie powinnam się o nic martwić?
 
anonim cytuj
27-07-2022
Wiedzieli o tym, że brat chorował od lat. Mogli się wtedy przedstawić dokumenty. Teoretycznie nie powinnam się o nic martwić?

Teoretycznie tak.
 
anonim cytuj
27-07-2022
Teoretycznie tak.

Bywa tak, że jednak sąd dopuszcza możliwość zmiany postanowienia w takiej sytuacji jak moja?
+1  
anonim cytuj
27-07-2022
Bywa tak, że jednak sąd dopuszcza możliwość zmiany postanowienia w takiej sytuacji jak moja?

Nie, mogli podnosić te kwestie w toku postępowania. Do tego musieliby udowodnić, że spadkodawca działał przy ograniczonej świadomości sporządzając testament o tym nie świadczy sam fakt leczenia i problemów ze zdrowiem
 
anonim cytuj
27-07-2022
Bardzo , bardzo dziękuję.
 
anonim cytuj
27-07-2022
1 września 2021 roku uprawomocniło się postanowienie sądu o nabyciu spadku (testament notarialny). Rodzina próbuję podważyć testament. Ile ma na to czasu?


Jeśli rodzina próbuje podważyć testament opierając się na argumentacji dotyczącej stanu zdrowia spadkodawcy w chwili sporządzenia testamentu, to kluczową kwestią jest, czy mogli podnieść te argumenty podczas trwania postępowania.

Skoro byli uczestnikami postępowania, mieli obowiązek przedstawić wszystkie argumenty i dowody wówczas. Zgodnie z art. 679 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, strona może żądać zmiany postanowienia, jeżeli opiera swoje żądanie na podstawie, której nie mogła powołać w toku postępowania. Jeśli jednak miała możliwość, a tego nie zrobiła, to przewiduje się, że argumenty te zostały porzucone.

Dalej, zgodnie z art. 679kpc, wniosek o zmianę można złożyć przed upływem roku od dnia, w którym strona uzyskała możliwość powołania się na tę podstawę. Jeżeli rodzina wiedziała o problemach zdrowotnych spadkodawcy od lat, jest mało prawdopodobne, aby mogli skutecznie podważyć testament na tej podstawie po upływie tego terminu.

Bywa tak, że jednak sąd dopuszcza możliwość zmiany postanowienia w takiej sytuacji jak moja?


Takie sytuacje są rzadkie i uzależnione od konkretnych okoliczności sprawy. Sąd mógłby wziąć pod uwagę nowe dowody tylko wtedy, gdy były one niedostępne dla strony w toku postępowania i ich przedstawienie wówczas było niemożliwe. Sam fakt choroby lub leczenia spadkodawcy nie jest wystarczającym dowodem na to, że nie miał on pełnej świadomości podczas sporządzania testamentu. Aby podważyć testament, rodzina musiałaby przedstawić znaczące i przekonujące dowody w tym zakresie.

Podsumowując, na podstawie dostarczonych informacji, wydaje się, że rodzina nie ma podstaw do skutecznego podważenia testamentu w oparciu o argumenty dotyczące stanu zdrowia spadkodawcy.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Jak sprawdzić kto jest właścicielem nieruchomości?
Niedaleko mojego miejsca zamieszkania jest niszczejący budynek z którego można zrobić lokal usługowy czy sprzedażowy. Budynek niszczeje już od dłuższego czasu .Pomimo kartki z numerem telefonu do kontaktu nikt się nie odzywa. Moje pytanie brzmi : czy można się oficjalnie dowiedzieć czyją własnością jest owy budynek? Jeśli tak, to gdzie się po tę informację udać? Dziękuję za pomoc....
Czy umowa podpisana przez internet jest ważna?
Witam serdecznie. Chciałabym zapytać czy umowa podpisana w ten sposób czyli przez internet ( podpis w edytorze myszką) jest zgoda z prawem pracy? I czy faktycznie syn zrywając tą umowę ma zapłacić 1 tysiąc kary? Będę wdzięczna za odpowiedź jak zerwać taka umowę aby prawnie było wszystko w porządku....
Przejęcie zakładu pracy, niższe wynagrodzenie.
Witam, Bardzo bym prosił o szybką poradę w zakresie prawa pracy. Zakład pracy tworzył razem z innymi spółkami grupę. Następnie ta grupa została podzielona i sprzedana do innych firm. Okazało się, że nowy inwestor/właściciel (nie pracodawca, gdyż nie było podpisywanych nowych umów z firmą, która przejęła spółkę) postanowiła przejąć kilku pracowników. Jednak zaoferowano tym pracownikom mniejszą podstawę wynagrodzenia brutto niż mieli dotychczas ...
Postępowanie spadkowe.
Mam kilka pytań na temat spadku w postaci mieszkania. Jest czwórka rodzeństwa( wszyscy pełnoletni)i w końcu zdecydowaliśmy się wszyscy wspólnie ze chcemy sprzedać to mieszkanie. Wiem że musimy się udać do notariusza, ale ze względu na to, że ja przebywam w UK i jestem ograniczona czasowo chciałabym przygotować się na to spotkanie. Jakich dokumentów potrzebujemy? Od czego zacząć? Kto zajmuje się sprzedażą (my osobiście czy jakieś firmy-ewentual...

Wyszukiwarka