Dziedziczenie a separacja.

Witam jestem z mężem od 2 lat po ślubie mamy córkę, tego roku odziedziczyłam dom po tacie lecz z mężem nie mamy podpisanej rozdzielności jeśli sprzedam nieruchomość i kupię za te środki inną to będzie wliczać się do majątku małżeństwa czy w dalszym ciągu pozostanie jako dziedziczenie i mąż nie będzie miał do tego prawa ?? Proszę o rady i ewentualna pomoc jakie mogę zastosować druki prawne dodam również że z mężem jesteśmy w trakcie załatwiania spraw o separacje
anonim cytuj
07-11-2023
Separacja nie rokuje dobrze. Nikt nie wnosi o separację jak małżeństwo dobrze rokuje. W przypadku rozwodu po prostu ta nieruchomość pozostanie nietknięta przy podziale majątku. Niczego nie będzie trzeba udowadniać. Wystarczy poświadczenie nabycia spadku. W przypadku gdy pieniądze ze spadku zaczną żyć swoim życiem to adwokaci się ucieszą bo zarobią. Straty na wydatki sądowe to dziesiątki tysięcy złotych. Biegli wyceny adwokaci i to po obydwu stronach. Jak zacznie pani nowe życie to wtedy podejmie pani decyzję co zrobić ze spadkiem. Proszę też skorzystać z porady dobrego adwokata. Jednorazowy wydatek a korzyści niewymierne.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Jeśli sprzedasz swoją własność nadal pozostaje twoja własności nie męża. Zadbaj żeby w akcie notarialnym był zapis że nabyte z pieniędzy osobistych że spadku.
 
anonim cytuj
07-11-2023
Mając na uwadze kwestię majątku nabytego w trakcie małżeństwa oraz jego status w przypadku separacji czy rozwodu, kluczowe są przepisy dotyczące ustawowego ustroju majątkowego małżeńskiego, które regulowane są przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że majątek nabyty przez jednego z małżonków w drodze spadku, po upływie roku od dnia ślubu, wchodzi w skład majątku osobistego tego małżonka. Majątek osobisty nie wchodzi w skład wspólnego majątku małżonków.

Jeśli sprzedasz swoją własność nadal pozostaje twoja własności nie męża. Zadbaj żeby w akcie notarialnym był zapis że nabyte z pieniędzy osobistych że spadku.


W przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia i zakupu innej nieruchomości za te środki, istotne jest, aby w akcie notarialnym dokonującym zakupu nowej nieruchomości zawrzeć informację, że środki pochodzą z majątku osobistego. Taki zapis pomoże w przyszłości udowodnić, że nowa nieruchomość również należy do majątku osobistego i nie podlega podziałowi w przypadku rozwodu czy separacji.

Jednakże, jeżeli środki ze sprzedaży domu zostaną w jakiś sposób zmieszane z majątkiem wspólnym małżonków, może to skomplikować udowodnienie, że nowa nieruchomość nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Dlatego kluczowa jest dokumentacja pochodzenia środków oraz celowe ich rozdzielenie od wspólnych funduszy małżonków.

Podczas trwającego postępowania o separację, warto też pamiętać o art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że od momentu orzeczenia separacji małżonkowie mogą ustanowić rozdzielność majątkową, co również wpłynie na kwestie zarządzania majątkiem osobistym i wspólnym.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Brak alimentacji na dziecko.
Witam. Ojciec dziecka od maja nie płaci alimentów, sprawa złożona do komornika raz się udało ściągnąć część zaległości (październik) lecz od tamtej pory ojciec pracuje bez umowy. Chce złożyć wnioski do sądu: 1. Podwyższenie alimentów 2. Ustalenie miejsca pobytu dziecka przy matce 3. Ustalenie widzeń z dzieckiem ( polubownie się nie stosuje ) Czy mogę równocześnie złożyć również o popełnienie przestępstwa z tytułu nie płacenia zasadzonych w...
Ustalenie kontaktów z dzieckiem.
Dzień dobry, proszę podpowiedzieć, czy ojciec który ma ustalone kontaktu, może do dzieci przychodzić dodatkowo, kiedy mu się podoba? Bez mojej zgody?...
wypowiedzenie umowy o pracę
Witam, czy mogę się zwolnić od pracodawcy który skorzystał z tarczy antykryzysowej? Pracodawca twierdzi, że nie mogę się zwolnić ponieważ zapłacę karę. Znalazłam lepszą propozycję pracy, a za 1500zl postojowego ciężko utrzymać siebie i mieszkanie... Chciałabym się zwolnić za porozumiem stron, jakie konsekwencje poniosłabym ja i pracodawca?...
Służebność gruntowa.
Witam! Proszę o pomoc. Jestem właścicielem nieruchomości była to darowizna od mamy. Podzieliliśmy dużą działkę na 3 mniejsze. Musze dojechać do swojej działki nr 2 przez działkę nr 1. Do swojej działki mam ustaloną nieodpłatnie i na czas nieokreślony objętych Księgą Wieczystą służebność gruntową polegającą na prawie przechodu i przejazdu przez działkę nr 1 pasem szerokości 4m. Jak wygląda to w perspektywie czasu i prawa jeśli w przyszłości dzia...

Wyszukiwarka