Bank żąda spłaty kredytu od spadkobierców ale mnie nie stać na spłatę. Jeśli zrzeknę się spadku to stracę mieszkanie po mamie.

Umarła mama, która miała kredyty do 2025r bez ubezpieczenia. Ja jako córka nie pracuje, utrzymujemy się z wyplaty męża. Wiem, że bank żąda spłaty kredytu od spadkobierców ale mnie nie stać na spłatę. Jeśli zrzeknę się spadku to stracę mieszkanie po mamie, które ma być dla wnuków jak osiągną pełnoletniość. Proszę o poradę co mogę z tym zrobić.
anonim cytuj
25-07-2022
Wszystko zależy od tego, jakiej wysokości dług miała mama.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Wszystko zależy od tego, jakiej wysokości dług miała mama.

Jakie ma to znaczenie?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Jakie ma to znaczenie?

Ma bardzo duże. Jeśli długi sięgają wysokości mieszkania, to dobrze jest zastanowić się, co z tym zrobić. Jest kilka opcji. 1. Odrzucić spadek z dobrodziejstwem 2. Nie odrzucać spadku i spłacić dług. W zależności od decyzji sądu co do planu spłaty spłacić w całości lub na raty. Jeśli potencjalny spadkobierca nie mieszka w tym mieszkaniu, to można je też wynająć i z tego spłacać dług, a mieszkanie stanie się po spłacie Pani własnością.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Ma bardzo duże. Jeśli długi sięgają wysokości mieszkania, to dobrze jest zastanowić się, co z tym zrobić. Jest kilka opcji. 1. Odrzucić spadek z dobrodziejstwem 2. Nie odrzucać spadku i spłacić dług. W zależności od decyzji sądu co do planu spłaty spłacić w całości lub na raty. Jeśli potencjalny spadkobierca nie mieszka w tym mieszkaniu, to można je też wynająć i z tego spłacać dług, a mieszkanie stanie się po spłacie Pani własnością.

Właśnie rozważam taka też opcję. Dziekuje.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Nie ma czegoś takiego jak odrzucenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Można spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, albo odrzucić.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Nie ma czegoś takiego jak odrzucenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Można spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, albo odrzucić.

Jak zatem Pani zdaniem zdefiniować odrzucenie spadku wraz z długiem?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Jak zatem Pani zdaniem zdefiniować odrzucenie spadku wraz z długiem?

Po prostu odrzucenie spadku.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Lub przyjąć wprost. Różnica jest taka, że jedno przyjęcie to splata całości długu nawet że swojego majątku, a drugie splata max do wysokości spadku
 
anonim cytuj
25-07-2022
Lub przyjąć wprost. Różnica jest taka, że jedno przyjęcie to splata całości długu nawet że swojego majątku, a drugie splata max do wysokości spadku

Tak dla wyjaśnienia: przy przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza również odpowiada się całym swoim majątkiem, tyle że do wysokości tego, co w spadku było na plus. Wspominam o tym, bo ludzie bardzo często myślą, że odpowiada się tylko majątkiem odziedziczonym. Co oczywiście nie jest prawdą.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Umarła mama, która miała kredyty do 2025r bez ubezpieczenia. Ja jako córka nie pracuje, utrzymujemy się z wyplaty męża. Wiem, że bank żąda spłaty kredytu od spadkobierców ale mnie nie stać na spłatę. Jeśli zrzeknę się spadku to stracę mieszkanie po mamie, które ma być dla wnuków jak osiągną pełnoletniość. Proszę o poradę co mogę z tym zrobić.


Sytuacja spadkobiercy w polskim prawie cywilnym jest klarowna. Jeżeli zostanie Pan/Pani spadkobiercą, ma Pan/Pani trzy możliwości:

Przyjąć spadek wprost: Oznacza to, że odpowiada się całym swoim majątkiem za długi zmarłego. Jest to wybór ryzykowny, jeżeli wartość długów zmarłego przekracza wartość spadku.

Przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza: Spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości aktywów należących do spadku. Jeżeli wartość długu przewyższa wartość spadku, wówczas spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności ponad wartość tego spadku. Ważne jest jednak zaznaczenie, że wartość spadku to nie tylko mieszkanie, ale i inne aktywa.

Odrzucenie spadku: Oznacza to rezygnację ze spadku w całości, zarówno z majątku, jak i długów. Jeśli zdecyduje się Pan/Pani na tę opcję, traci Pan/Pani również prawo do mieszkania.

Ostateczna decyzja należy do Pani. Zalecam jednak analizę wartości spadku w stosunku do długów, a także potencjalnych korzyści i ryzyk związanych z każdym z wyborów. Jeżeli decyduje się Pan/Pani na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, konieczne będzie zgłoszenie tego faktu sądowi w odpowiednim terminie.

Lub przyjąć wprost. Różnica jest taka, że jedno przyjęcie to splata całości długu nawet że swojego majątku, a drugie splata max do wysokości spadku


Dokładnie tak. W przypadku przyjęcia spadku wprost, spadkobierca odpowiada za długi zmarłego nieograniczenie. W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiedzialność ogranicza się do wartości aktywów w spadku.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Najniższa krajowa.
Czy jest komuś znany jakiś przypadek, kiedy to osoba będąca na samozatrudnieniu JDG /to jest tylko forma zatrudnienia, nic więcej/, oraz na etacie, u pracodawcy, na najniższej krajowej dla którego równocześnie świadczy usługi jako JDG, nie zarabia z tytułu etatu najniższej krajowej?...
Odszkodowanie.
Sytuacja wygląda tak. Podwórko jest wspólne (nasze i jeszcze 3 właścicieli) a budynek(stodoła) należy tylko do tych 3 właścicieli, my nie mamy tam udziałów. Przyczepa, nasza, stała na wspólnym podwórku, zawaliła się na nią stodoła uszkadzając jej część (tą przy budynku) czy mogę się starać o odszkodowanie od pozostałych 3 właścicieli?...
Pobrało mi dwa razy pieniądze z karty podczas płatności.
Zatankowałam auto i po sprawdzeniu konta (po dwóch dniach) okazało się że pobrało dwa razy pieniądze z karty co powinnam zrobić aby odzyskać pieniądze?...
Darowizna w formie gotówki.
Mama jutro przekazuje mi w gotówce (z racji braku konta) kwotę 11tys na zakup samochodu w komisie. Oczywiście mam świadomość, że muszę zapłacić podatek i tutaj nie ma żadnego pytania. Umowa darowizny będzie spisana. Pytanie czy to nie problem będzie, że zapłacone w gotówce? I druga kwestia jaki % tego jest? Bo później wraz z umową darowizny idę do urzędu skarbowego i wypełniam deklaracje PCC? Mam na to bodajże pół roku? Dobrze rozumiem?...

Wyszukiwarka