Bank żąda spłaty kredytu od spadkobierców ale mnie nie stać na spłatę. Jeśli zrzeknę się spadku to stracę mieszkanie po mamie.

Umarła mama, która miała kredyty do 2025r bez ubezpieczenia. Ja jako córka nie pracuje, utrzymujemy się z wyplaty męża. Wiem, że bank żąda spłaty kredytu od spadkobierców ale mnie nie stać na spłatę. Jeśli zrzeknę się spadku to stracę mieszkanie po mamie, które ma być dla wnuków jak osiągną pełnoletniość. Proszę o poradę co mogę z tym zrobić.
anonim cytuj
25-07-2022
Wszystko zależy od tego, jakiej wysokości dług miała mama.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Wszystko zależy od tego, jakiej wysokości dług miała mama.

Jakie ma to znaczenie?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Jakie ma to znaczenie?

Ma bardzo duże. Jeśli długi sięgają wysokości mieszkania, to dobrze jest zastanowić się, co z tym zrobić. Jest kilka opcji. 1. Odrzucić spadek z dobrodziejstwem 2. Nie odrzucać spadku i spłacić dług. W zależności od decyzji sądu co do planu spłaty spłacić w całości lub na raty. Jeśli potencjalny spadkobierca nie mieszka w tym mieszkaniu, to można je też wynająć i z tego spłacać dług, a mieszkanie stanie się po spłacie Pani własnością.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Ma bardzo duże. Jeśli długi sięgają wysokości mieszkania, to dobrze jest zastanowić się, co z tym zrobić. Jest kilka opcji. 1. Odrzucić spadek z dobrodziejstwem 2. Nie odrzucać spadku i spłacić dług. W zależności od decyzji sądu co do planu spłaty spłacić w całości lub na raty. Jeśli potencjalny spadkobierca nie mieszka w tym mieszkaniu, to można je też wynająć i z tego spłacać dług, a mieszkanie stanie się po spłacie Pani własnością.

Właśnie rozważam taka też opcję. Dziekuje.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Nie ma czegoś takiego jak odrzucenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Można spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, albo odrzucić.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Nie ma czegoś takiego jak odrzucenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Można spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, albo odrzucić.

Jak zatem Pani zdaniem zdefiniować odrzucenie spadku wraz z długiem?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Jak zatem Pani zdaniem zdefiniować odrzucenie spadku wraz z długiem?

Po prostu odrzucenie spadku.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Lub przyjąć wprost. Różnica jest taka, że jedno przyjęcie to splata całości długu nawet że swojego majątku, a drugie splata max do wysokości spadku
 
anonim cytuj
25-07-2022
Lub przyjąć wprost. Różnica jest taka, że jedno przyjęcie to splata całości długu nawet że swojego majątku, a drugie splata max do wysokości spadku

Tak dla wyjaśnienia: przy przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza również odpowiada się całym swoim majątkiem, tyle że do wysokości tego, co w spadku było na plus. Wspominam o tym, bo ludzie bardzo często myślą, że odpowiada się tylko majątkiem odziedziczonym. Co oczywiście nie jest prawdą.
 
anonim cytuj
25-07-2022
Umarła mama, która miała kredyty do 2025r bez ubezpieczenia. Ja jako córka nie pracuje, utrzymujemy się z wyplaty męża. Wiem, że bank żąda spłaty kredytu od spadkobierców ale mnie nie stać na spłatę. Jeśli zrzeknę się spadku to stracę mieszkanie po mamie, które ma być dla wnuków jak osiągną pełnoletniość. Proszę o poradę co mogę z tym zrobić.


Sytuacja spadkobiercy w polskim prawie cywilnym jest klarowna. Jeżeli zostanie Pan/Pani spadkobiercą, ma Pan/Pani trzy możliwości:

Przyjąć spadek wprost: Oznacza to, że odpowiada się całym swoim majątkiem za długi zmarłego. Jest to wybór ryzykowny, jeżeli wartość długów zmarłego przekracza wartość spadku.

Przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza: Spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości aktywów należących do spadku. Jeżeli wartość długu przewyższa wartość spadku, wówczas spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności ponad wartość tego spadku. Ważne jest jednak zaznaczenie, że wartość spadku to nie tylko mieszkanie, ale i inne aktywa.

Odrzucenie spadku: Oznacza to rezygnację ze spadku w całości, zarówno z majątku, jak i długów. Jeśli zdecyduje się Pan/Pani na tę opcję, traci Pan/Pani również prawo do mieszkania.

Ostateczna decyzja należy do Pani. Zalecam jednak analizę wartości spadku w stosunku do długów, a także potencjalnych korzyści i ryzyk związanych z każdym z wyborów. Jeżeli decyduje się Pan/Pani na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, konieczne będzie zgłoszenie tego faktu sądowi w odpowiednim terminie.

Lub przyjąć wprost. Różnica jest taka, że jedno przyjęcie to splata całości długu nawet że swojego majątku, a drugie splata max do wysokości spadku


Dokładnie tak. W przypadku przyjęcia spadku wprost, spadkobierca odpowiada za długi zmarłego nieograniczenie. W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiedzialność ogranicza się do wartości aktywów w spadku.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty
Dzień dobry od pewnego czasu były mąż nie płacił mi alimentów. Sprawa trafila do komornika, który również nie potrafił wegzekwować należności. Od czerwca tego roku pobieram alimenty z funduszu. Od tego też miesiąca jego babcia zaczęła robić mi przelewy w wysokości 400-500zl na konto tytułując je Alimenty i imiona dzieci. Przyjmowałam je jako zaległe bo mąż ma kilkanaście tysięcy długo. Zgłosiłam te wpłaty niedawno do komornika bo potrzebuje nowe ...
Opublikowałam zdjęcie twarzy mojego znajomego na aplikacji badoo z dopiskiem że jest oszustem. Straszy mnie policją i że mnie zgłosi i że będę miała duże problemy.
Opublikowałam zdjęcie twarzy mojego znajomego na aplikacji badoo z dopiskiem że jest oszustem. Zrobiłam to w złości bo nakryłam go na kłamstwie. Jednak to zdjęcie skasowałam po niecałych 5 minutach, a ten zescreenował to i straszy mnie policją i że mnie zgłosi i że będę miała duże problemy. Zaznaczam, że on tam miał profil i rozsyłał zdjęcia twarzy oraz przyrodzenia w rozmowach prywatnych , Zrobiłam to wszystko w nerwach i dużych emocjach i byłam...
import leków
Została do mnie nadana przesyłka zagraniczna zawierająca leki. Jest to pięć opakowań środków antykoncepcyjnych na mój wyłączny użytek. Przesyłka po nadejściu do Polski została zatrzymana przez urząd celny, który domaga się ode mnie dowodu zakupu leków oraz pozwolenia z Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych na import. Faktur żadnych nie mam, leki otrzymałam od osoby prywatnej za darmo. Według ustawy prawo farmaceutyczne można bez zgody Urzędu Wyro...
Chłopak przelewa czynsz na moje konto, następnie ja przekazuję właścicielowi. Czy obowiązuję darowizna?
Witam! Od trzech miesięcy wynajmuję z chłopakiem mieszkanie. Przelewa on swoją część czynszu na moje konto, następnie ja wysyłam całość czynszu do właściciela. Czy w tym przypadku obowiązuje darowizna? Powinnam ją zgłosić do US? Jesteśmy blisko "progu darowizny", w tym miesiącu na pewno go przekroczymy....

Wyszukiwarka