Czy komornik może zabrać pieniądze z bezzwrotnej zapomogi z pracy?

Dzień dobry. Czy jeśli posiadam komornika na pensji,a chce starać się o zapomogę bezzwrotną z pracy,to czy komornik mi ją zabierze? Czy mogę prosić pracodawcę o przesłanie zapomogi na inne ( nie moje konto)?
anonim cytuj
25-07-2022
Tak komornik może zająć te pieniądze
 
anonim cytuj
25-07-2022
Tak komornik może zająć te pieniądze

a mogę prosić by pracodawca przelał to na inne konto niż moje (zajęte?)
 
anonim cytuj
25-07-2022
a mogę prosić by pracodawca przelał to na inne konto niż moje (zajęte?)

Ale jeśli zajęcie jest u pracodawcy to konto nie ma nic do rzeczy
 
anonim cytuj
25-07-2022
a mogę prosić by pracodawca przelał to na inne konto niż moje (zajęte?)

Ale zdajesz sobie sprawę, że takie ukrywanie dochodów przed komornikiem jest przestępstwem?
 
anonim cytuj
25-07-2022
Dzień dobry. Czy jeśli posiadam komornika na pensji,a chce starać się o zapomogę bezzwrotną z pracy,to czy komornik mi ją zabierze? Czy mogę prosić pracodawcę o przesłanie zapomogi na inne ( nie moje konto)?


Odpowiadając na Twoje pytania:

Bezzwrotna zapomoga z pracy stanowi część środków przyznanych pracownikowi w ramach stosunku pracy, więc jeśli posiadasz komornika, który posiada uprawnienia do egzekucji z Twojego wynagrodzenia, zapomoga również może podlegać zajęciu. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.) w art. 830 § 1 wskazuje na kategorie dochodów, które są chronione przed egzekucją, ale zapomoga z pracy nie jest wprost wyłączona z tej listy.

Co do przesłania zapomogi na inne konto, należy zachować ostrożność. Próba ukrywania majątku lub dochodu przed komornikiem, aby uniknąć egzekucji, może być uznana za działanie na szkodę wierzyciela. Taka działalność może być karana na mocy art. 300 Kodeksu karnego, który stanowi, że "kto w celu oszukania wierzyciela uszczupla swoje majątkowe prawa lub zaciąga zobowiązania, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Jeśli chodzi o przekazywanie wynagrodzenia na inne konto w celu uniknięcia egzekucji, takie działanie może być uznane za działanie na szkodę wierzyciela, zwłaszcza jeśli jest prowadzone w celu ukrycia dochodu przed komornikiem.

Reasumując, ważne jest, aby postępować zgodnie z prawem i nie podejmować działań, które mogą być uznane za próbę oszustwa wierzyciela. Jeśli masz wątpliwości co do swojej sytuacji, warto skonsultować się z ekspertem w zakresie prawa egzekucyjnego.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Uzupełnienie wniosku o nabycie spadku.
Witam. Dostałem z sądu odpowiedź o uzupełnienie wniosku odnośnie nabycia spadku. 1. Muszę podać adres zamieszkania, ponieważ jeden spadkobierca mieszka za granicą i specjalnie nie odebrał listu. W skrócie osoba, która nie ma kontaktu całe życie z rodziną, nikt nic nie wie. Próbowałem napisać na fb do niego to dostałem odpowiedz przez jego znajomego, że mam nie pisać do niego, bo wyciągnie konsekwencje prawne i nie chce żadnego kontaktu ze strony...
Wypowiedzenie umowy przez pracownika.
Czy podczas przebywania na L4 (chodzące), mogę jawić się w pracy celem złożenia wypowiedzenia?...
odebranie wladzy rodzicielskiej ojcu
Jestem w trakcie sprawy o odebranie władzy rodzicielskiej ojcu mojego 2,5 letniego dziecka. Ojciec od 1,5 roku nie widuje, nie kontaktuje się z nim i nie płaci alimentów. Ponadto jest osobą agresywną, jeszcze gdy mieliśmy kontakt wyładowywał się na mnie, a z tego co mi wiadomo rodzina założyła mu niebieską kartę. Miał lekkomyślne podejście do życia, zastraszał mnie i wielokrotnie miał przez swoje zachowanie problemy z policją. W sprawie o aliment...
Adwokat może żądać prowizji od wyroku?
Cześć, adwokat wziął za napisanie apelacji karnej określoną kwotę, ale nie spisał ze mną żadnej umowy, ja podpisałam z kolei tylko pełnomocnictwo dla niego. Nie mówił nic o żadnym dodatkowym honorarium po zakończeniu. Sprawa skończyła się dla mnie wyrokiem w zawieszeniu. Adwokat oczekuje teraz ode mnie, że go dodatkowo za taki wyrok wynagrodzę i żąda ode mnie kwotę, którą zapłaciłam za napisanie apelacji pomnożoną o 2,5. Ja zwracam mu uwagę, że n...

Wyszukiwarka