Syn pozostawił na parkingu samochód, który został ochlapany farbą elewacyjną

Dzień dobry. Syn pozostawił na parkingu samochód, który został ochlapany farbą elewacyjną. Właściciel czyszcząc owy samochód porysował lakier na samochodzie. To, że lakier został porysowany podczas czyszczenia, syn zauważył na drugi dzień po zmyciu czegoś co ten pan nałożył na samochód. Dał mu na odczepnego 200 zł. Ogólnie dane owego Pana syn ma, bo wezwał policję. Pan nie jest ugodowy co do naprawy porysowanej karoserii. Proszę o jakieś info jak to załatwić, aby poniósł odpowiedzialność za szkody.
anonim cytuj
24-07-2022
Wezwanie do zapłaty, następnie pozew o zapłatę jeśli nie zapłaci
 
anonim cytuj
24-07-2022
Wezwanie do zapłaty, następnie pozew o zapłatę jeśli nie zapłaci

ale najpierw trzeba by zrobić jakąś wycenę?
 
anonim cytuj
24-07-2022
ale najpierw trzeba by zrobić jakąś wycenę?

Skoro nie wiesz ile wynosi szkoda, to czemu uważasz, że otrzymane 200 złotych to za mało
 
anonim cytuj
24-07-2022
Skoro nie wiesz ile wynosi szkoda, to czemu uważasz, że otrzymane 200 złotych to za mało

mniejwiecej wiem ile wynosi szkoda, ale moje pytania brzmiało, czy muszę przedstawić mu wycenę od rzeczoznawcy, aby dopiero ubiegać się o odszkodowanie.
 
anonim cytuj
24-07-2022
mniejwiecej wiem ile wynosi szkoda, ale moje pytania brzmiało, czy muszę przedstawić mu wycenę od rzeczoznawcy, aby dopiero ubiegać się o odszkodowanie.

nie trzeba, ale sprawca może jej zażądać
 
anonim cytuj
24-07-2022
Powołać rzeczoznawcę, oddać auto do spa karoserii, przedstawić rachunki sprawcy.
 
anonim cytuj
24-07-2022
Dzień dobry. Syn pozostawił na parkingu samochód, który został ochlapany farbą elewacyjną.

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym (art. 415 k.c.), każdy, kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swej lub osób, za które odpowiada, jest obowiązany do jej naprawienia.

ale najpierw trzeba by zrobić jakąś wycenę?

Tak, by dobrze udokumentować wysokość szkody i zwiększyć szanse na uzyskanie odpowiedniego odszkodowania, warto uzyskać wycenę od rzeczoznawcy majątkowego specjalizującego się w ocenie wartości pojazdów.

Skoro nie wiesz ile wynosi szkoda, to czemu uważasz, że otrzymane 200 złotych to za mało

Niezależnie od przyjętej wcześniej kwoty, każda strona ma prawo do rzetelnej wyceny szkody.

mniejwiecej wiem ile wynosi szkoda, ale moje pytania brzmiało, czy muszę przedstawić mu wycenę od rzeczoznawcy, aby dopiero ubiegać się o odszkodowanie.

Formalnie nie jesteś zobowiązany przedstawiać wyceny od rzeczoznawcy na etapie wezwania do zapłaty. Jednakże taka wycena znacznie wzmocni Twoją pozycję negocjacyjną oraz może być kluczowa w ewentualnym postępowaniu sądowym.

nie trzeba, ale sprawca może jej zażądać

Dokładnie. Jeśli sprawca szkody zażąda oficjalnej wyceny, będzie to wskazywać na jego chęć uregulowania sprawy w sposób formalny.

Powołać rzeczoznawcę, oddać auto do spa karoserii, przedstawić rachunki sprawcy.

To jest praktyczne podejście. Po uzyskaniu wyceny od rzeczoznawcy i dokonaniu niezbędnych napraw, należy przedstawić sprawcy wszystkie dokumenty potwierdzające wysokość poniesionych kosztów. Jeżeli sprawca odmówi pokrycia kosztów, możesz podjąć dalsze kroki prawne w oparciu o zgromadzone dowody.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna od babci.
Babcia chce mi zrobić darowiznę pieniężną. Wiem, że kwota 36tys jest wolna od podatku i nie muszę tego zgłaszać do US. Jak to zrobić aby wszystko było zgodnie z prawem... Jeśli babcia jest osobą nie chodząca i nie wychodzi z domu. Ja dostanę tą kwotę do ręki ale nie chcę tych pieniędzy trzymać w domu tylko chcę je wpłacić na swoje konto. I tu jest pytanie... Czy jak sama sobie wpłacę tą kwotę i nadam tytuł "darowizna od babci" będzie w ...
Czy mogę reklamować naprawę samochodu w ASO?
Witam. Oddałem auto na bezgotówkową naprawę w autoryzowanym zakładzie. Naprawa z oc sprawcy. Podpisana cesja, samochód zastępczy itp. sporządzony kosztorys zaakceptowało TU sprawcy. Na wykazie dużo części sklasyfikowanych do wymiany + malownie + robocizna. Mam uwagi co do koloru położonego na wymieniony element- różni się od karoserii, ale tez wiem na 100% ze uszkodzona część objęta wymianą na nowy element została nie wymieniona i dalej jest usz...
Klauzula wykonalności
Dzień dobry. 22 września miałam rozprawę alimentacyjną. Wszystko skończyło się na ugodzie, jednak mąż dostał do spłaty zaległe alimenty oraz koszta adwokackie. Moje pytanie. Czy ja muszę składać do sądu jakiś wniosek, klauzulę wykonalności żeby mieć pewność że on mi to spłaci czy że będzie spłacał? Doszły mnie takie głosy a adwokat mi nic o takim czymś nie mówił. Jak długo czeka się na postanowienie, które przyjdzie mi pocztą jak sądzę do d...
Zdarzenie na drodze.
Jadąc nocą wjechałam w leżący na środku jezdni bieżnik opony od tira. W miejscu nieoświetlonym i dość ruchliwym. Mam uszkodzoną chłodnicę i zderzak przedni. Pytanie jest czy mogę liczyć na odszkodowanie od zarządu dróg? Gdzie mam zgłosić takie zdarzenie?...

Wyszukiwarka