Zachowek po śmierci jednego z rodziców.

Kilka tygodni temu zmarł mój tata. Był od 40 lat w małżeństwie z moją mamą, w tym czasie zbudowali dom, który w odręcznym testamencie zostawił mamie, ale mama i tak jest współwłaścicielem domu. Z pierwszego małżeństwa tata ma córkę która od lat mieszka za granicą. Czego córka z pierwszego małżeństwa może się domagać jako spadek po ojcu? Czy należy jej się cześć domu?
anonim cytuj
11-08-2023
Co w tym momencie znaczy zachowek? Oprócz domu auto było na tate.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Co w tym momencie znaczy zachowek? Oprócz domu auto było na tate.

Wysokość zachowku odpowiada ½ udziału jaki przysługiwałby spadkobiercy ustawowemu w spadku, jeśli spadkodawca nie pominął by go w testamencie lub nie rozporządził swoim majątkiem za życia poprzez dokonane darowizny.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Dom należy również do tego spadku?
 
anonim cytuj
11-08-2023
Dom należy również do tego spadku?

Tak, wszystkie nieruchomości których był właścicielem, wszystkie środki na koncie stanowiące jego własność , auta itd.
Z tym że ta nieruchomość to tylko z tej połowy która należała do niego, nie z całości.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Zachowek jej się należy.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Kilka tygodni temu zmarł mój tata. Był od 40 lat w małżeństwie z moją mamą, w tym czasie zbudowali dom, który w odręcznym testamencie zostawił mamie, ale mama i tak jest współwłaścicielem domu. Z pierwszego małżeństwa tata ma córkę która od lat mieszka za granicą. Czego córka z pierwszego małżeństwa może się domagać jako spadek po ojcu? Czy należy jej się cześć domu?


Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadkobierca testamentowy dziedziczy mniej niż by mu się należało jako spadkobiercy ustawowemu, ma on prawo do zachowku. Zachowek wynosi połowę wartości udziału, jaki by przysługiwał spadkobiercy ustawowemu.

Jeśli córka z pierwszego małżeństwa została pominięta w testamencie, przysługuje jej zachowek. Co do nieruchomości (domu): zgodnie z Kodeksem cywilnym małżonkowie posiadają majątek wspólny, chyba że zawarli intercyzę. Jeśli dom został zbudowany w trakcie małżeństwa twojego taty i mamy, wówczas do spadku wchodzi jedynie połowa wartości nieruchomości, czyli część należąca do taty. Córka z pierwszego małżeństwa może więc domagać się zachowku od tej części wartości domu.

Co w tym momencie znaczy zachowek? Oprócz domu auto było na tate.


Zachowek to prawo spadkobiercy ustawowego do uzyskania od spadkobiercy testamentowego (lub innego uprawnionego) odpowiedniej sumy pieniężnej, jeżeli został pominięty w testamencie, bądź otrzymał mniej niż przysługiwałoby mu z tytułu spadku ustawowego (art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeśli auto było własnością taty, wchodzi ono również w skład masy spadkowej i podlega podziałowi w ramach zachowku.

Dom należy również do tego spadku?


Tak, jednakże należy pamiętać, że do spadku wchodzi tylko połowa wartości nieruchomości, tj. ta która należała do zmarłego taty. Druga połowa już była własnością mamy. Córka z pierwszego małżeństwa może się domagać zachowku jedynie od części należącej do zmarłego.
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

sprzedaż samochodu wprowadzonego do firmy
Witam, 19.11.2015 wprowadziłam pół samochodu do firmy, odprowadziłam pół podatku. W marcu br. samochód został rozbity. Chciałabym go sprzedać. Po jakim czasie od wprowadzenia samochodu do firmy moge go sprzedać bez odprowadzenia kolejnego podatku? Słyszałam, że po dwóch latach, księgowa wspominała coś o pięciu latach. Jak to z tym jest ?...
czy moje dzieci moga przyjać spadek po babci?
Witam. Chciałabym zapytac, czy mimo, iz minął termin 6. miesięcy od zrzeczenia sie spadku przeze mnie, a w imieniu dzieci ani nie nabylam ani się nie zrzeklam, moge zlozyc wniosek do sadu o nabycie spadku wlasnie przez dzieci? (oczywoscie są nastepne "w kolejności" do spadku)...
Czy jest obowiązek przerejestrować samochód?
Czy jest obowiązek przerejestrować samochód?...
Podział majątku po rozwodzie.
Posiadam mieszkanie zakupione przed ślubem wzięte na kredyt, na moim prywatnym koncie gdzie przelewana jest wypłata. Od 2015 roku jestem po ślubie, a teraz żona chce się rozwieść i zapowiada że będzie żądać spłaty za opłacany kredyt w tym czasie. Dodam że dopiero od dwóch lat ma stałą pracę, a wcześniej tylko stypendium 1600 zł. Przez większość czasu miałem dwa razy większe dochody, i oprócz spłaty kredytu ze swojego konta i często jeszcze czynsz...

Wyszukiwarka