Kilka tygodni temu zmarł mój tata. Był od 40 lat w małżeństwie z moją mamą, w tym czasie zbudowali dom, który w odręcznym testamencie zostawił mamie, ale mama i tak jest współwłaścicielem domu. Z pierwszego małżeństwa tata ma córkę która od lat mieszka za granicą. Czego córka z pierwszego małżeństwa może się domagać jako spadek po ojcu? Czy należy jej się cześć domu?
Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadkobierca testamentowy dziedziczy mniej niż by mu się należało jako spadkobiercy ustawowemu, ma on prawo do zachowku. Zachowek wynosi połowę wartości udziału, jaki by przysługiwał spadkobiercy ustawowemu.
Jeśli córka z pierwszego małżeństwa została pominięta w testamencie, przysługuje jej zachowek. Co do nieruchomości (domu): zgodnie z Kodeksem cywilnym małżonkowie posiadają majątek wspólny, chyba że zawarli intercyzę. Jeśli dom został zbudowany w trakcie małżeństwa twojego taty i mamy, wówczas do spadku wchodzi jedynie połowa wartości nieruchomości, czyli część należąca do taty. Córka z pierwszego małżeństwa może więc domagać się zachowku od tej części wartości domu.
Co w tym momencie znaczy zachowek? Oprócz domu auto było na tate.
Zachowek to prawo spadkobiercy ustawowego do uzyskania od spadkobiercy testamentowego (lub innego uprawnionego) odpowiedniej sumy pieniężnej, jeżeli został pominięty w testamencie, bądź otrzymał mniej niż przysługiwałoby mu z tytułu spadku ustawowego (art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeśli auto było własnością taty, wchodzi ono również w skład masy spadkowej i podlega podziałowi w ramach zachowku.
Dom należy również do tego spadku?
Tak, jednakże należy pamiętać, że do spadku wchodzi tylko połowa wartości nieruchomości, tj. ta która należała do zmarłego taty. Druga połowa już była własnością mamy. Córka z pierwszego małżeństwa może się domagać zachowku jedynie od części należącej do zmarłego.