Urlop macierzyński, w tym czasie podwyżki które mnie ominęły. Czy mogę ubiegać się o wyrównanie stawki?

Witam.
Pracuje w firmie 8 lat. Ostatni rok bylam na macierzyńskim. W tym czasie były podwyżki, które mnie ominęły. Po powrocie poszłam o wyrównanie stawki do wysokości stawki pracowników, którzy mają przepracowane podobne lata na tym samym stanowisku. Usłyszałam od szefa odpowiedź " w ostatnim roku nie przyczyniła się Pani do rozwoju firmy." Zaznaczę, że moja stawka równa jest z osobami, które pracują od roku.
Czy taka odpowiedź szefa jest dyskryminacją? Czy mogę coś z tym zrobić? Np. Sąd pracy?
anonim cytuj
24-07-2022
Jeśli podwyżki miały charakter ogólny, a te osoby, które je uzyskały mają takie same kwalifikacje, staż, doświadczenie i wykonują taką samą(o tej samej wartości) pracę jak Pani to pracodawca, zgodnie z art 183[2] kp powinien zapewnić Pani takie samo wynagrodzenia jak im . Jeśli jednak podwyżki dostali tylko pracownicy, którzy wyróżniają się szczególnymi kwalifikacjami, osiągnięciami oraz wykonują inną pracę niż Pani i z tego powodu dostali podwyżki, to nie będzie to dyskryminacja i pracodawca nie musi wyrównywać Pani wynagrodzenia. Stwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku I PK 231/10: "...Z orzecznictwa
tego wynika jednoznacznie, że nie każde odmienne ukształtowanie uprawnień pracowniczych zawsze stanowi naruszenie równego traktowania i dyskryminację. Dyferencjacja sytuacji prawnej pracownika może być bowiem usprawiedliwiona uzasadnioną cechą relewantną. Wynika to z utrwalonej linii orzeczniczej Sądu Najwyższego
(por. na przykład wyrok z dnia: 12 grudnia 2001 r., I PKN 182/01, OSNP 2003 nr 23,
poz. 571; 23 listopada 2004 r., I PK 20/04, OSNP 2005 nr 13, poz. 185; 9 lutego
222/06, OSNP 2008 nr 11-12, poz. 159; 5 października 2007 r., II PK 14/07, OSNP
2008 nr 21-22, poz. 311, czy uchwałę z dnia 8 stycznia 2002 r., III ZP 31/01"
 
anonim cytuj
24-07-2022
Istotnie, jak zauważył użytkownik w poście nr 2, prawo pracy w Polsce zakazuje dyskryminacji pracowników ze względu na płeć, w tym w związku z ciążą lub macierzyństwem. W oparciu o art. 183[2] kodeksu pracy, jeśli podwyżki były przyznawane w sposób ogólny i objęły pracowników o podobnym stażu, doświadczeniu oraz wykonujących porównywalną pracę, a Pani nie uzyskała podwyżki wyłącznie z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego, możemy mówić o niekorzystnym traktowaniu ze względu na płeć.

Jeśli jednak podwyżki były przyznawane na podstawie innych kryteriów, jak np. indywidualne osiągnięcia pracowników lub inne kwalifikacje, a nie z powodu korzystania przez Panią z urlopu macierzyńskiego, wówczas trudno byłoby udowodnić dyskryminację.

Ważne jest dokładne przeanalizowanie okoliczności przyznania podwyżek oraz porównanie Pani sytuacji z sytuacją innych pracowników. Jeśli dojdzie Pani do wniosku, że doszło do naruszenia Pani praw, warto zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy lub podjąć kroki prawne, takie jak mediacja lub postępowanie sądowe.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy mogę od pracodawcy zażądać pisemnego uzasadnienia, dlaczego nie otrzymałam podwyżki? Czy też ewentualne świadectwo pracy, które by potwierdzało moje kwalifikacje, doświadczenie i ocenę pracy? Boję się, że jak teraz będę chciała zmienić pracę, to nowy pracodawca zapyta, dlaczego przez rok moja pensja się nie zmieniała.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy taka odpowiedź szefa jest dyskryminacją? Czy mogę coś z tym zrobić? Np. Sąd pracy?


Odpowiedź brzmi tak, odpowiedź szefa może być uważana za formę dyskryminacji ze względu na płeć, jeżeli jedynym powodem nieprzyznania Pani podwyżki była absencja związana z urlopem macierzyńskim. Zgodnie z art. 183[2] Kodeksu Pracy, pracodawca jest zobowiązany traktować wszystkich pracowników równo w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, chyba że różne traktowanie pracowników jest usprawiedliwione obiektywnymi przyczynami.

Jeśli uważa Pani, że była dyskryminowana, ma Pani prawo skierować sprawę do sądu pracy.

Stwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku I PK 231/10: "...Z orzecznictwa tego wynika jednoznacznie, że nie każde odmienne ukształtowanie uprawnień pracowniczych zawsze stanowi naruszenie równego traktowania i dyskryminację.


Masz absolutnie rację. Kluczowe jest ustalenie, czy różnica w traktowaniu wynikała wyłącznie z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego czy też były inne obiektywne przyczyny. Wspomniane orzeczenia Sądu Najwyższego podkreślają, że nie każde różnicowanie uprawnień pracowniczych jest dyskryminujące, ale musi istnieć obiektywna przyczyna dla takiego działania.

W oparciu o art. 183[2] kodeksu pracy, jeśli podwyżki były przyznawane w sposób ogólny i objęły pracowników o podobnym stażu, doświadczeniu oraz wykonujących porównywalną pracę, a Pani nie uzyskała podwyżki wyłącznie z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego, możemy mówić o niekorzystnym traktowaniu ze względu na płeć.


Dokładnie. Kluczowe jest ustalenie, na jakich podstawach przyznawane były podwyżki. Jeżeli jedynym powodem nieprzyznania Pani podwyżki było korzystanie z urlopu macierzyńskiego, może to być uznane za dyskryminację.

Czy mogę od pracodawcy zażądać pisemnego uzasadnienia, dlaczego nie otrzymałam podwyżki? Czy też ewentualne świadectwo pracy, które by potwierdzało moje kwalifikacje, doświadczenie i ocenę pracy?


Możesz zażądać od pracodawcy pisemnego uzasadnienia decyzji o nieprzyznaniu podwyżki. Chociaż Kodeks Pracy nie przewiduje wyraźnego obowiązku dostarczenia takiego uzasadnienia, może ono być pomocne w ewentualnym postępowaniu sądowym. Co do świadectwa pracy, pracodawca jest zobowiązany wydać je na żądanie pracownika przy zakończeniu stosunku pracy. Świadectwo to potwierdza okres zatrudnienia, rodzaj wykonywanej pracy oraz zarobki. Jeśli zdecydujesz się zmienić pracę, to świadectwo pracy może być dowodem Twojego doświadczenia i kwalifikacji.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Po pierwsze, dziękuję za Wasze odpowiedzi i wsparcie. Chciałabym dodać, że moje koleżanki, które także wróciły z urlopu macierzyńskiego, również nie otrzymały podwyżek, chociaż miały podobne kwalifikacje i staż pracy jak ja. Czy to jest jakiś dowód na to, że faktycznie mogło dojść do dyskryminacji w naszym przypadku?

Dodatkowo, czy są jakieś terminy, w których powinnam podjąć pewne kroki prawne w związku z tą sytuacją? Boję się, że jeżeli poczekam zbyt długo, to stracę swoje prawa w tej sprawie.

Możesz zażądać od pracodawcy pisemnego uzasadnienia decyzji o nieprzyznaniu podwyżki. Chociaż Kodeks Pracy nie przewiduje wyraźnego obowiązku dostarczenia takiego uzasadnienia, może ono być pomocne w ewentualnym postępowaniu sądowym.


Czy ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją i żądał pisemnego uzasadnienia od pracodawcy? Jeżeli tak, to jakie były reakcje pracodawcy? Boję się, że taki ruch z mojej strony może pogorszyć moją sytuację w pracy.

Dziękuję za wszelkie porady!
 
anonim cytuj
12-08-2023
moje koleżanki, które także wróciły z urlopu macierzyńskiego, również nie otrzymały podwyżek, chociaż miały podobne kwalifikacje i staż pracy jak ja. Czy to jest jakiś dowód na to, że faktycznie mogło dojść do dyskryminacji w naszym przypadku?


Tak, fakt, że inne pracownice, które również wróciły z urlopu macierzyńskiego i nie otrzymały podwyżek mimo podobnych kwalifikacji i stażu pracy, może wskazywać na systematyczne działanie pracodawcy i potencjalną dyskryminację. Oczywiście samo to nie jest ostatecznym dowodem, ale może być istotnym argumentem w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Dodatkowo, czy są jakieś terminy, w których powinnam podjąć pewne kroki prawne w związku z tą sytuacją?


Tak, w przypadku naruszenia praw pracowniczych, warto działać jak najszybciej. Jeżeli chodzi o kwestie dyskryminacji w miejscu pracy, zgodnie z art. 183d Kodeksu Pracy, roszczenia z tytułu naruszenia zasady równego traktowania pracowników przedawniają się po upływie trzech lat od dnia, w którym pracownik dowiedział się o naruszeniu swojego prawa, lecz nie później niż po upływie pięciu lat od dnia naruszenia tego prawa. Warto więc jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki w celu dochodzenia swoich praw, zwłaszcza jeśli ma Pani konkretne dowody i świadków potwierdzających dyskryminację.

Jeśli doszło do dyskryminacji, warto również zwrócić uwagę na art. 18[3c] Kodeksu Pracy, zgodnie z którym pracownik, który doznał szkody wskutek naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo żądać od pracodawcy naprawienia tej szkody.

W związku z opisaną sytuacją, warto też rozważyć zorganizowanie wspólnego działania z innymi pracownicami, które były w podobnej sytuacji. Wspólne wystąpienie może wzmocnić pozycję pracownic wobec pracodawcy i zwiększyć szanse na skuteczne dochodzenie roszczeń.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Spadek sprzed 20 lat.
W 2000 roku zmarł mój dziadek, który posiadał dom i budynek gospodarczy oraz działkę, na której te nieruchomości się znajdują. Nie zostawił testamentu. Miał żonę i 3 dzieci. Wszyscy żyją do tej pory. Nie przeprowadzono postępowania spadkowego. Mój ojciec, który nadal zamieszkuje w tym domu razem z swoją matką, chce uregulować kwestie spadkowe. Rodzeństwo mojego ojca nie rości sobie praw do nieruchomości nie chce ich przejmować. Matka mojego ojca...
Prawa i obowiązki żyranta
Proszę o pomoc. Poproszono mnie abym został żyrantem osoby, która ubiega się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z UP. Moje wynagrodzenie spełnia wymogi, natomiast nie do końca wiem co wiąże się z tym, że zostanę poręczycielem, do kiedy i za co odpowiadam itd. Będę wdzięczny za rozjaśnienie mi tematu....
Jak najlepiej przepisać dom osobie obcej?
Dzień dobry, mój starszy znajomy nie ma najbliższej rodziny (żona, dzieci) i chce przepisać na mnie swój dom z działką. Mam w związku z tym dwa pytania. 1.Czy lepiej zrobić to w formie darowizny za życia, czy aby spisał testament? (Jest to osoba po 60tce, schorowana). Oczywiście w tym pierwszym przypadku, by zachował prawo dożywotniego mieszkania w domu. Może jest jakaś inna forma? 2.W domu obecnie poza znajomym mieszka jego siostrzeniec z żon...
Wezwanie do sądu a miejsce zamieszkania świadka.
Przyjaciółka dostała wezwanie do sądu w Radomiu jako świadek. Miejsce zamieszkania na co dzień Warszawa. Jak ma uregulować kwestie nieobecności w pracy? Wystarczy, że dostarczy ksero wezwania i wtedy ma nieobecność usprawiedliwiona? Musi brać urlop? Czy jakieś zaświadczenie z sądu dodatkowe? Kadrowa na urlopie i nikt nic nie wie jak to rozwiązać?...

Wyszukiwarka