Pytanie natury spadkowej i chciałabym się dowiedzieć jak wygląda kwestia dziedziczenia

Dzień dobry.
Mego męża babki brat był kawalerem, zmarł w wieku 97 lat. Na własność posiadał dom i ok. 1,5 ha pola, które wydzierzawiał. Jego nieżyjąca siostra miała 3 dzieci. L(córka- 3 dzieci)A (syn po udarze -2 dzieci) J.( już nie żyje - troje dzieci B, M/zakonnica, S- mój mąż ).
Jeżeli wujek nie zostawił testamentu, a za życia twierdził, że dom z polem będzie dla osoby B, to jak to ma się do pozostałych członków rodziny.? Czy będzie sprawa spadkowa w sądzie, na której pozostali powinni się zrzec? Wiadomo, że A po udarze ma ograniczone możliwości decydowania
A mój mąż (S) ? Mamy niepełnosprawną nieletnią córkę. Czy za dziecko też trzeba się zrzekać spadku?
Przyznam, że jednak w jakiś sposób wolałabym dziecko zabezpieczyć. Ale jeżeli mój mąż stwierdzi że się zrzeka, pewnie nie będę miała nic do powiedzenia.
Proszę o informację i poradę
Ps. dla ścisłości i oby nie było zbędnych komentarzy, napiszę tylko, że post opublikowałam również na innej grupie prawnej
anonim cytuj
23-07-2022
Po śmierci spadkodawcy zrzec spadku się nie można ,można tylko odrzucić ,co powoduje w przypadku odrzucenia przez męża ,iż jego prawo do spadku przejdzie na dziecko ,a żeby odrzucić spadek w imieniu dziecka potrzebna będzie zgoda sądu ,a sąd nie wyrazi zgody ,ponieważ takie działanie było by na szkodę dziecka .To ,że wujek opowiadał za życia komu ma się należeć nie ma znaczenia
 
anonim cytuj
23-07-2022
Po śmierci spadkodawcy zrzec spadku się nie można ,można tylko odrzucić ,co powoduje w przypadku odrzucenia przez męża ,iż jego prawo do spadku przejdzie na dziecko ,a żeby odrzucić spadek w imieniu dziecka potrzebna będzie zgoda sądu ,a sąd nie wyrazi zgody ,ponieważ takie działanie było by na szkodę dziecka .To ,że wujek opowiadał za życia komu ma się należeć nie ma znaczenia

Chyba, że udowodni że przyjęcie spadku jest na szkodę dziecka, w sensie są zadłużenia a wartość spadku jest dużo mniejsza, wówczas sąd wyrazi zgodę na odrzucenie spadku przez małoletnich.
 
anonim cytuj
23-07-2022
Chyba, że udowodni że przyjęcie spadku jest na szkodę dziecka, w sensie są zadłużenia a wartość spadku jest dużo mniejsza, wówczas sąd wyrazi zgodę na odrzucenie spadku przez małoletnich.

Tak masz rację ,jednak ja odpowiadam na wątek ,nie wykładam prawa
 
anonim cytuj
23-07-2022
W tym przypadku raczej długów nie było. Dziękuję
 
anonim cytuj
23-07-2022
Jeśli chodzi o sytuację przedstawioną w Państwa dyskusji, możemy ją rozpatrywać w kontekście przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących dziedziczenia:

Jeżeli wujek nie pozostawił testamentu, dziedziczenie odbywa się z mocy prawa. W przypadku braku testamentu, spadek przypada najbliższym krewnym zmarłego, w tym przypadku byłoby to rodzeństwo (w tym przypadku nieżyjąca siostra) oraz dzieci nieżyjącej siostry w równych częściach.

Jeśli osoba uprawniona do spadku (np. mąż autorki posta 1) zdecyduje się odrzucić spadek, wówczas, jak zostało to już wskazane, jego prawo do spadku przejdzie na jego potomków, tj. w tym przypadku na Państwa córkę.

Co do odrzucenia spadku przez osoby małoletnie, zgoda sądu jest konieczna, a sąd takiej zgody udzieli tylko wtedy, gdy uzna to za korzystne dla małoletniego. Jak zostało już zauważone, odrzucenie spadku przez małoletniego może mieć miejsce, gdy przyjęcie spadku byłoby dla niego niekorzystne, np. w sytuacji, gdy dobra spadkowe są obciążone długami przewyższającymi ich wartość.

Wyrażenia wujka dotyczące tego, kto miałby dziedziczyć po nim, jeżeli nie zostały one sformalizowane w formie testamentu, nie są wiążące w świetle prawa.

W skrócie: Jeżeli wujek nie zostawił testamentu, majątek zostanie podzielony między wszystkich spadkobierców z mocy prawa. Jeśli mąż autorki posta 1 zdecyduje się odrzucić spadek, jego część przejdzie na Państwa córkę, jednak odrzucenie spadku przez małoletniego wymaga zgody sądu. Warto również zwrócić uwagę, że odrzucenie spadku przez jednego z uprawnionych nie zwiększa udziałów innych spadkobierców.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Kaucja rezerwacyjna.
Dzień dobry, wpłaciłem jakiś czas mniej więcej 2 tygodnie temu kaucje rezerwacyjną połowę za mieszkanie. Niestety straciłem pracę przez co zadzwoniłem i powiedziałem, że niestety nie mogę podpisać umowy najmu mieszkania i proszę o zwrot kaucji, bo mam nie łatwą sytuację teraz. Kobiety z którą rozmawiała zaczęła się zasłaniać, że musi ogłoszenie ponownie wystawić i szukać kogoś i że nie chce mi zwrócić, a na pewno nie te kwotę. To jest duże miast...
Sprawa o podział majątku.
Witam mam pytanie ,jestem po rozwodzie już 1,5 roku i toczy się sprawa o podział majątku ,chodzi o dom którego jesteśmy współwłaścicielami, kupiony przez ślubem .W domu mieszkam ja razem z dziećmi . Były mąż żąda takiej kwoty żeby go spłacić na którą mnie nie stać . Dom był wystawiony przez jakiś czas ale odezwała się jedna osoba i kwota taka śmieszna że jak się podzielimy to nie starczy nawet na kawalerkę do remontu. Czy były mąż może wyrzucić m...
Wynajem domu bez zgody współwłaściciela.
Witam, Mam problem, ponieważ mąż bez mojej zgody wynajął dom. Widziałam umowę i uważam, że jest ona nieważna, bo ja jestem współwłaścicielem, a nie wyraziłam zgody. Mamy rozdzielność majątkową, ale nie chcę współuczestniczyć w przestępstwie. Komu powinnam zgłosić?...
Mama uposażyła mnie do polisy, czy po 25 latach można się strać o wypłacenie środków?
Witam, dzisiaj się dowiedziałam, że mama uposażyła mnie do polisy. Czy po 25 latach od śmierci mamy, jest już po terminie, czy jeszcze można się starać o wypłacenie środków ...

Wyszukiwarka