Alimenty na córkę oraz niespłacony dług

Witam.
Rozstałam się z partnerem z którym mam córkę.
Był mi winien 5tys z czego 3tys nie oddał.
Ma zasądzone alimenty 1tys zł na dziecko. W maju dostałam od niego przelew 2tys ( bez żadnego tytułu) po czym napisał,żebym te pieniądze przelała dla jego kolegi. Napisałam,że absolutnie nie i zostawiam te 2tys sobie na poczet zaległego długu. Po czym on stwierdził że w takim razie, te pieniądze mają być na alimenty za maj i czerwiec. Moje pytanie. Czy mogę potraktować tamten przelew jako spłatę długu i zgłosić go do komornika,żeby ściągnął alimenty za maj i czerwiec?
anonim cytuj
21-07-2022
W jaki sposób udowodnisz że pożyczał od ciebie te pieniądze? Macie spisana umowę/wiadomości itp?
 
anonim cytuj
21-07-2022
W jaki sposób udowodnisz że pożyczał od ciebie te pieniądze? Macie spisana umowę/wiadomości itp?

Miałam całą masę smsów, niestety córka zalała telefon,więc smsy przepadły. Jedynie świadek mama czy koleżanka,ponieważ były to pieniądze za sprzedaż auta.
 
anonim cytuj
21-07-2022
Jeśli alimenty na dziecko są zasądzone, to przelew bankowy musi być opatrzony właściwym tytułem. W przeciwnym razie nie zostanie uznany, dlatego tak ważny jest tytuł przelewu. Przykładowo, robiąc przelew za maj, należy napisać: alimenty za miesiąc maj i tak dalej. To samo dotyczy gdy osoba, której zasadzono alimenty pokrywa z własnej woli dodatkowe wydatki dla dziecka typu: zajęcia dodatkowe, lekarzy -powinna wpisać czego dokładnie dotyczy przelew. W innym przypadku osobie zasądzonej alimenty jest ciężko udowodnić , iż taki przelew został wysłany z faktycznym przeznaczeniem. Jednakze w wiadomościach SMS jest napisane , że ten przelew w wys 2000 zł są z przeznaczeniem na alimenty za maj i czerwiec wiec , jest informacja na co
konkretnie są przelane środki. Tutaj udanie się do komornika jest nie jest dobrym pomysłem, skoro napisał czarno na białym jest informacja od byłego partnera , iż zaznaczył, że są to alimenty z wyszczególnieniem za jakie to miesiące .Aczkowiek czy jesteś w stanie udowodnić , że pożyczał od Ciebie pieniądze ? W jakiej formie była ta pożyczka ? Czy spisałaś jakaś umowę z nim, bądź , wykonałaś jakis przelew ? bo inaczej ciężko będzie udowodnić pożyczkę. Może podejdź z innej strony oficjalnie napisz wiadomość , kiedy odda Ci pożyczkę w danej wysokości , która mu udzielilaś ? Jeśli potwierdzi , że Ci nie odda czy napisze jakikolwiek ślad , że odda w innym terminie , wtedy to może być dowód dla Ciebie na korzyść
 
anonim cytuj
21-07-2022
Alimenty do przodu musza byc koniecznie opatrzone tym, ze sa za dany miesiąc. Bo normalnię alimenty musza byc płacone co miesiąc. Należałoby wiec uznac ze 1tys to alimenty za maj skoro były juz zasadzone i zapłacone w tym miesiacu a resztę moze byc na spłatę zadłużenia.
 
anonim cytuj
21-07-2022
Alimenty do przodu musza byc koniecznie opatrzone tym, ze sa za dany miesiąc. Bo normalnię alimenty musza byc płacone co miesiąc. Należałoby wiec uznac ze 1tys to alimenty za maj skoro były juz zasadzone i zapłacone w tym miesiacu a resztę moze byc na spłatę zadłużenia.

No nie do końca. Skoro przelał i wysłał sms że są to alimenty za miesiące ten i ten to wiadomo na jaki cel są pieniądze
 
anonim cytuj
21-07-2022
No nie do końca. Skoro przelał i wysłał sms że są to alimenty za miesiące ten i ten to wiadomo na jaki cel są pieniądze

No nie do końca. Nie przelał tych srodkow z mysla o pokryciu alimentów za 2 miesiace. Wogole przelał je z mysla aby zostały przekazane dalej. Pozniej sobie stwierdził ze moze byc na alimenty za 2 miesiace. To tak nie dziala. Aby mozna zapłacić alimenty do przodu to należy sie co do tego dogadać lub odpowiednio opisać przelew.
 
anonim cytuj
21-07-2022
Tak zglos do komornika ze nie dostalas alimentow
 
anonim cytuj
21-07-2022
Rozstałam się z partnerem z którym mam córkę. Był mi winien 5tys z czego 3tys nie oddał. Ma zasądzone alimenty 1tys zł na dziecko. W maju dostałam od niego przelew 2tys ( bez żadnego tytułu) po czym napisał,żebym te pieniądze przelała dla jego kolegi. Napisałam,że absolutnie nie i zostawiam te 2tys sobie na poczet zaległego długu. Po czym on stwierdził że w takim razie, te pieniądze mają być na alimenty za maj i czerwiec. Moje pytanie. Czy mogę potraktować tamten przelew jako spłatę długu i zgłosić go do komornika,żeby ściągnął alimenty za maj i czerwiec?


Odpowiedź:

Sytuacja jest skomplikowana. Jeśli chodzi o pożyczkę, konieczne jest udowodnienie jej istnienia. Jeśli nie ma pisemnej umowy ani innych dowodów, trudno jest wyegzekwować dług. Świadkowie, takie jak mama lub koleżanka, mogą być pomocni, ale wyłącznie świadectwo oralne może nie być wystarczające przed sądem.

Jeśli chodzi o alimenty, ważny jest tytuł przelewu. Jeśli tytuł przelewu nie wskazuje, że jest to płatność alimentacyjna, trudno będzie potraktować ją jako taką. Jednakze, wiadomości SMS mogą być traktowane jako dowód potwierdzający przeznaczenie środków na alimenty. Niemniej jednak, kluczowe będzie to, abyście mieli konkretne, niezaprzeczalne dowody na przeznaczenie tych środków.

Wogole przelał je z mysla aby zostały przekazane dalej. Pozniej sobie stwierdził ze moze byc na alimenty za 2 miesiace. To tak nie dziala. Aby mozna zapłacić alimenty do przodu to należy sie co do tego dogadać lub odpowiednio opisać przelew.


Masz rację, aby płatność została potraktowana jako alimenty, musi być odpowiednio oznaczona. Jeśli przekazanie środków miało inne pierwotne przeznaczenie, trudno będzie je później traktować jako alimenty bez wyraźnego porozumienia między stronami.

Podsumowując, warto poszukać wszelkich dostępnych dowodów dotyczących zarówno pożyczki, jak i przeznaczenia środków przekazanych jako alimenty. Ważne jest również dokładne dokumentowanie wszelkich transakcji i porozumień w przyszłości. Jeśli byłego partnera można przekonać do napisania, że te 2tys. zł są za alimenty za maj i czerwiec, wtedy będziecie mieli pewniejsze podstawy do działania w tej kwestii.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Wezwanie na rozprawę sądową do innego miasta.
Dostałem wezwanie jako świadek do sądu na sprawę o podział majątku rodziców. Sprawa odbywa się w środku tygodnia w miejscowości oddalonej o co najmniej 200km od miejsca gdzie mieszkam i studiuje. Ponadto, nie ma dobrej komunikacji żebym miał jak dojechać a nie mam też swojego samochodu. Jestem dziennym studentem wymagającego kierunku gdzie nie mogę mieć nieobecności plus jest to okres zaliczeń i egzaminów. Nie mam też zasądzonych alimentów i ze w...
Kto dziedziczy długu po żonie?
Chciałbym z moja kobietą wziąć ślub, lecz ona ma kredytu 2 miliony zł. Moje pytanie brzmi, czy jak po ślubie by coś jej się stało i by zmarła to ja zostanę z jej długami czy dzieci? Dzieci mają nazwiska ojców jak to wygląda w świetle prawa?...
Pozew o ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane.
Jestem w ciąży, niebawem rodzę. Partner zostawił mnie już na początku ciąży, Problem jest taki że on wmawia mi że nie jest pewny czy dziecko jest jego i domaga się testów. Pytanie czy mogę w jednym piśmie uwzględnić ustalenie ojcostwa, alimenty, zwrot za wyprawkę i ciąża, 3 miesięczne utrzymanie oraz kontakty? Czy lepiej złożyć osobno?...
Zbyt wysokie koszty adwokackie dla oskarżyciela posiłkowego.
Mój znajomy miał sprawę o niewielką kradzież, poddał się karze na podstawie 387 kpk., żeby skrócić postępowanie i dostał bardzo niskie zawiasy. Na rozprawę stawił się pokrzywdzony z adwokatem, który działał jako oskarżyciel posiłkowy. Rozprawa trwała max. 40 minut, sąd go skazał i zasądził od niego dla pokrzywdzonego 2300 zł kosztów adwokackich. To chyba lekka przesada. Co znajomy może zrobić ?...

Wyszukiwarka