Na ile mogę pozwać rodziców o alimenty

Hej, czy jest ktoś tutaj kto pozywał jednego ze swoich rodziców o alimenty do sądu i chciałby dać znać jakie kwoty miał przydzielone? Raczej chodzi mi o kwoty nie na małe dziecko, a na studenta. Ewentualnie jakieś rady jak tę kwotę wywalczyć najwyższą mile widziane.
anonim cytuj
11-07-2022
Zbierałam i zapisywałam swoje wydatki. Wszystkie prywatne wizyty u lekarzy, dentystów, diagnostyka.
Nawet fryzjera, paznokcie, uzasadniałam jako rzeczy niezbędne, w końcu każdy teraz tam chodzi.
Jeśli pracujesz to warto od razu pokazać umowę(u mnie zlecenie), żeby później pozwany nie mógł się przyczepić, że możesz sama się utrzymać. Wszystko co działa na twoją korzyść to obecne ceny mieszkań, życia, których nie trzeba udowadniać.
Pozwałam ojca i wygrałam, mam 1800 zł miesięcznie.
Uzasadniałam swoją pasją(jazda konna) i tym, że potrzebuję jej, żeby być w dobrym stanie psychicznym.
Generalnie wszystko zależy na jakiego sędziego się trafi, natomiast głównie chodzi o utrzymanie poziomu życia sprzed rozwodu. Jeśli ojciec zarabia więcej od matki to powinien stosunkowo więcej alimentów płacić, żeby ten poziom życia dziecka sprzed rozwodu był zachowany.
Powodzonka!
 
anonim cytuj
11-07-2022
Zbieraj wszystkie paragony, żeby być w stanie udowodnić jaką kwotę realnie wydajesz na siebie w ciągu miesiąca. Moja mama ma zasądzone 600zł alimentów, ale to na 14 letnie dziecko, więc nie wiem czy cokolwiek Ci ta kwota podpowie. Powodzenia!
 
anonim cytuj
11-07-2022
Jeśli chodzi o zbieranie paragonów to musisz mieć to jako fakturę imienna, przynajmniej tak mi sędzia powiedział i wszystkie paragony bez mojego nazwiska nie były dopuszczone w sprawie
 
anonim cytuj
11-07-2022
Jeśli chodzi o zbieranie paragonów to musisz mieć to jako fakturę imienna, przynajmniej tak mi sędzia powiedział i wszystkie paragony bez mojego nazwiska nie były dopuszczone w sprawie

Nawet bym ich nie zgromadziła, bo dopiero zaczynam samodzielne życie studenta więc well, jedyne czym się mogę podeprzeć to opłaty za mieszkanie (ok. 1000 na miesiąc), dodać że trzeba jeszcze kupić jedzenie, chemię, opłaty za transport no i tona rzeczy do kupienia na studia; a gdzie tu lekarze i leki np xd
 
anonim cytuj
11-07-2022
Nawet bym ich nie zgromadziła, bo dopiero zaczynam samodzielne życie studenta więc well, jedyne czym się mogę podeprzeć to opłaty za mieszkanie (ok. 1000 na miesiąc), dodać że trzeba jeszcze kupić jedzenie, chemię, opłaty za transport no i tona rzeczy do kupienia na studia; a gdzie tu lekarze i leki np xd

Sprawa alimentacyjna nie trwa trzy dni. Moja trwała rok wiec w ciągu tego czasu jesteś już w stanie coś uzbierać.
 
anonim cytuj
11-07-2022
Przy ustalaniu wysokości alimentów, każdą sprawę sąd rozpoznaje indywidualnie i ustala wysokość alimentów. Zbieraj faktury za wydatki związane z mieszkaniem, nauką, etc.
 
anonim cytuj
11-07-2022
Na ile można pozwać rodziców o alimenty zależy od wielu czynników. W świetle polskiego prawa, alimenty mogą być przyznane również na rzecz dorosłych dzieci, które kontynuują naukę.

Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dzieciom, które kontynuują naukę, do ukończenia 26. roku życia przysługują alimenty od rodziców, jeśli samodzielnie nie są w stanie się utrzymać.

Wysokość alimentów jest uzależniona od rzeczywistych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców. Jak słusznie zauważyli użytkownicy forum, warto zbierać dowody na swoje miesięczne wydatki takie jak opłaty za mieszkanie, jedzenie, chemię, transport oraz koszty związane z edukacją.

Wskazanie wydatków na pasje czy zajęcia dodatkowe, które mają wpływ na dobre samopoczucie, może również być brane pod uwagę przez sąd podczas ustalania kwoty alimentów.

Ważne jest, aby przedstawić sądowi faktyczny obraz swojej sytuacji finansowej. Zgromadzenie faktur, które są imienne, jest bardziej wartościowe niż zwykłe paragony, gdyż są one dowodem na to, na co konkretnie zostały przeznaczone pieniądze.

Jeśli dochodzi do procesu sądowego, rodzic, który jest pozwanym o alimenty, może próbować zakwestionować potrzeby dziecka lub przedstawić dowody na to, że jego możliwości finansowe są ograniczone.

Warto pamiętać, że jeśli jedno z rodziców zarabia znacznie więcej niż drugi, może to wpłynąć na decyzję sądu w kwestii kwoty alimentów. Celem alimentów jest bowiem zapewnienie dziecku poziomu życia zbliżonego do tego, jaki miałoby, gdyby rodzice nie rozeszli się.

W skrócie, jeśli planujesz pozwać rodziców o alimenty, warto przygotować się odpowiednio, zbierając wszelkie dowody dotyczące Twojego standardu życia oraz rzeczywistych potrzeb. Ustalenie odpowiedniej kwoty alimentów będzie zależało od Twojej indywidualnej sytuacji, możliwości finansowych rodziców oraz rozstrzygnięcia sądu.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Czy ktoś z Was, gdy pozwał rodziców o alimenty, miał do czynienia z adwokatem czy poradził sobie samodzielnie? Zastanawiam się, czy warto inwestować w prawnika, żeby poprowadził moją sprawę, czy jednak lepiej spróbować samemu. Jeżeli tak, to czy możecie polecić kogoś konkretnego? Jakie są koszty takiej usługi? Wszelkie informacje na ten temat byłyby dla mnie bardzo pomocne. Dzięki z góry za odpowiedzi!
 
anonim cytuj
07-08-2023
Aby uzyskać alimenty na rzecz dorosłego dziecka, które kontynuuje naukę, powołaj się na art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wysokość alimentów zależy od rzeczywistych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców. Wskazanie wszystkich wydatków, zarówno stałych, jak i zmiennych, może być pomocne przy ustalaniu ostatecznej kwoty alimentów przez sąd.

Odpowiedź na Post 2:
Dokumentowanie rzeczywistych wydatków, w tym na pasje czy dodatkowe zajęcia, jest kluczowe w procesie ustalania kwoty alimentów. Zgromadzenie wszystkich faktur i dokumentów potwierdzających wydatki zwiększa szanse na uzyskanie odpowiedniej kwoty alimentów. Warto również wskazać różnicę w dochodach rodziców, aby podkreślić potrzebę utrzymania odpowiedniego standardu życia.

Odpowiedź na Post 3:
Zgromadzenie dowodów na wydatki, takich jak faktury czy umowy, może wpłynąć na ostateczną decyzję sądu. Choć przykład z 600zł dla 14-latka jest orientacyjny, może być przydatny jako punkt odniesienia.

Odpowiedź na Post 4:
Zgromadzenie faktur imiennych jest ważne, gdyż są one bardziej konkretne niż zwykłe paragony. Są one dowodem na to, na co konkretnie zostały przeznaczone pieniądze i mogą być bardziej przekonujące dla sądu.

Odpowiedź na Post 5:
Opłaty stałe, takie jak czynsz za mieszkanie, są ważnym elementem przy ustalaniu kwoty alimentów. Wydatki na jedzenie, chemię, transport czy koszty związane z edukacją to kolejne aspekty, które warto uwzględnić. Nie musisz gromadzić wszystkich paragonów od razu, ale warto systematycznie zbierać te, które potwierdzają Twoje najważniejsze miesięczne wydatki.

Odpowiedź na Post 6:
Zgromadzenie dowodów na wydatki jest procesem długoterminowym. Jeśli sprawa alimentacyjna będzie się przeciągać, możesz w tym czasie zgromadzić więcej dokumentów potwierdzających Twoje wydatki.

Odpowiedź na Post 7:
Dokładnie, każda sprawa alimentacyjna jest rozpatrywana indywidualnie przez sąd. Zgromadzenie wszystkich faktur i dokumentów jest kluczem do przedstawienia rzeczywistej sytuacji finansowej i potrzeb.

Odpowiedź na Post 8:
Twoje podsumowanie jest dokładne. Kluczowe jest przygotowanie się do procesu, zbierając wszelkie dowody na rzeczywiste wydatki oraz przedstawienie realnego obrazu swojej sytuacji finansowej. Jest to istotne dla ostatecznego rozstrzygnięcia sądu w kwestii wysokości alimentów.

Odpowiedź na Post 9:
Decyzja o zatrudnieniu adwokata zależy od indywidualnej sytuacji. Adwokat może pomóc w nawigacji przez proces sądowy, przygotowaniu dokumentów oraz reprezentowaniu Cię przed sądem. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług adwokata, koszty będą zależały od konkretnego przypadku i adwokata, który Cię będzie reprezentować. Zawsze warto zorientować się w cennikach kilku adwokatów, aby porównać oferty i wybrać najlepszą dla siebie.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Renta dla nienarodzonego dziecka
Witam , proszę o pomoc. Jestem w 7 miesiacu ciazy, natomiast ojciec dziecka popełnił samobójstwo… nie wiem co zrobić, poniewaz aktualnie nie pracuje. Nie byliśmy małżeństwem i nie wiem czy należą mi się jakieś świadczenia na zapomogę dziecka.. Partner pracował za granica - Holandia. Z tego co czytałam przysługuje renta… gdzie najlepiej się udać dowiedzieć co w tej sytuacji ? ZUS ? ...
Ujadający pies
Będzie długo.. Proszę o pomoc... Nasz pies cierpi na lek separacyjny, niestety... Robimy wszystko co jest zalecane w tej sytuacji i staramy się praktycznie w ogole nie zostawiać go samego... Niestety czasami są sytuacje gdy musi zostać sam np. Godzinę kazdej niedzieli lub jakieś szybkie zakupy w tygodniu... Niestety sasiedzi skarża się na ujdanie gdy wychodzimy - mamy kamerkę w domu i nie zawsze ujadają gdy sasiedzi to zgłaszają... Pies nigdy n...
Czy można wymeldować z domu osoby które w nim nie zamieszkują/nie łożą na utrzymanie?
Dzień dobry. Czy można wymeldować z domu osoby które w nim nie zamieszkują/nie łożą na utrzymanie, nie mają praw innych prócz meldunek stały, ale same wymeldować się nie chcą? Jeśli tak, w jaki sposób to uczynić?...
Zajmowanie prywatnego miejsca parkingowego.
Mam problem z kimś kto cały czas staje od 3 tygodni na moim miejscu parkingowym. Nie jestem wstanie nawet postawić blokady parkingowej. Z takim chamstwem i bezczelnością spotkałem się pierwszy raz w życiu. Facetowi zostawiłem kartki z info, nic, kartki znikały. Straż miejska i policja nic nie chcą zrobić bo mówią, że nic nie mogą. Jakieś rady jak usunąć ten samochód? Dodam, że osiedle jest ogrodzone ze szlabanem. Każdy kto ma dostęp do osiedla w...

Wyszukiwarka