Odrzucenie spadku zrobić przez notariusza?

Cześć.
Ponad pół roku temu zmarzłam mi babcia, około roku temu działek. Dzisiaj moja mama miała sprawę o odrzucenie spadku (długów) za babcie, 30go ma za dziadka - w sądzie. Teraz będę musiała zrzec się ja, czy moje dzieci (małe) również? Jak mam to załatwić przez notariusza? Sąd? Jakie są koszta? Jakich papierów potrzebuje?
anonim cytuj
29-11-2022
Czy Ty i Twoje dzieci musicie się zrzec spadku?
Jeśli Twoja mama zrzekła się spadku, następnymi spadkobiercami w kolejności są jej dzieci, czyli Ty. Twoje dzieci będą musiały zrzec się spadku tylko wtedy, gdy Ty się zrzekniesz.

Jak zrzec się spadku?
Zrzeczenie się spadku można załatwić na dwa sposoby: przez sąd lub przez notariusza. Jeśli decydujesz się na zrzeczenie się spadku przez sąd, musisz złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w sądzie rejonowym właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Jeśli wybierzesz notariusza, musisz udać się do kancelarii notarialnej, aby sporządzić akt notarialny o odrzuceniu spadku.

Jakie są koszta?
Koszty zrzeczenia się spadku zależą od wybranej metody. Przy zrzeczeniu się spadku przez sąd opłata sądowa wynosi 30 zł. Przy zrzeczeniu się spadku przez notariusza koszty są wyższe i zależą od taryfy notarialnej. Możesz się spodziewać, że opłata za akt notarialny wyniesie około 100-200 zł.

Jakie dokumenty są potrzebne?
Aby zrzec się spadku, będziesz potrzebować następujących dokumentów:

Dowód osobisty
Akt zgonu spadkodawcy
Dowód na pokrewieństwo z spadkodawcą (np. akt urodzenia, akt małżeństwa)
Jeśli zrzekasz się spadku w imieniu swoich dzieci, będziesz potrzebować ich dokumentów tożsamości oraz dokumentów potwierdzających Twoje prawo do reprezentowania ich (np. akt urodzenia dziecka)
Pamiętaj, że odrzucenie spadku musi nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o spadku. Jeśli przekroczysz ten termin, uważa się, że spadek został przyjęty.
 
anonim cytuj
16-04-2023

Sugerowane Tematy

Kwaranatnna
Czy nałożona kwarantanna to wystarczające usprawiedliwienie nieobecności w pracy? W końcu od samego Ministra Zdrowia ...
Darowizna dla siostry po sprzedaży samochodu (spadek). Czy zgłosić w US?
Brat kawaler sprzedał samochód, który zmarła mama przekazała mu w spadku w testamencie. Brat chce połowę kwoty uzyskanej ze sprzedaży darować siostrze - 3000 zł. Czy brat lub siostra powinni zgłosić darowiznę w Urzędzie Skarbowym?...
Samochód z wadą prawną.
Kupiłem auto jakiś czas temu, dzisiaj próbując je przerejestrować okazało się, że nie mogę tego zrobić, gdyż poprzedni właściciel nie dopilnował podpisu współwłaściciela pojazdu od którego nabył auto. Jaka jest szansa na odstąpienie od umowy bądź zwrot pieniędzy po półtora roku czasu od kupna?...
kolidujący termin rozprawy
Dzien dobry dostalam wezwanie na sprawę, jako świadek stawiennictwo obowiązkowe. Godzina i termin rozprawy koliduje mi z zakończeniem zajęć lekcyjnych syna . Nie mogę się stawić. Jeżeli sama nie przyjadę to coś się stanie?...

Wyszukiwarka