Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?

Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?
anonim cytuj
20-10-2021
Przede wszystkim jeśli nie zawrzecie intercyzy przed ślubem to czego się dorobicie, co wspólnie kupiliście będzie należeć do Was obojga. Jeśli zrobimy to przed ślubem, koszt wyniesie nas około 400 złotych, choć do sumy tej należy doliczyć 23% podatku VAT i wypisy od umowy, które za sztukę kosztują kilkanaście złotych.
Podpisanie intercyzy po ślubie może być znacznie bardziej kosztowne, ponieważ kwota taksy notarialnej zależna jest wartości majątku wspólnego. Z tego też względu opłaty wahają się od 100 złotych do nawet 10 000 złotych. Podobnie jak przy podpisaniu intercyzy przed ślubem, do kwoty tej należy doliczyć podatek 23% i koszty wypisów.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Intercyza ma na celu uregulowanie stosunków majątkowych małżonków i określenie zasad, według których mają być rozdzielane ich dobra w trakcie trwania małżeństwa lub po jego zakończeniu. Odpowiadając na postawione pytanie:

Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?


Intercyza, niezależnie od momentu jej zawarcia, jest ważna, jeśli spełnione są określone warunki formalne, tj. zawarcie jej w formie aktu notarialnego zgodnie z art. 37^1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Różnice między intercyzą zawartą przed ślubem a taką zawartą po ślubie to:

Moment zawarcia: Intercyza zawarta przed ślubem zaczyna obowiązywać od momentu zawarcia małżeństwa. Natomiast intercyza zawarta po ślubie obowiązuje od momentu jej zawarcia.
Koszty: Koszty związane z zawarciem intercyzy przed ślubem są stałe, niezależnie od wartości majątku przyszłych małżonków. Intercyza zawarta po ślubie może być kosztowniejsza, gdyż opłata notarialna zależy od wartości majątku wspólnego małżonków. Zgodnie z Ustawą o notariacie opłaty notarialne są uzależnione od wartości przedmiotu czynności notarialnej.
Przede wszystkim jeśli nie zawrzecie intercyzy przed ślubem to czego się dorobicie, co wspólnie kupiliście będzie należeć do Was obojga.

Dokładnie tak, jeśli małżonkowie nie zawarli intercyzy, ich majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny. Można to jednak zmienić poprzez zawarcie intercyzy.

Podsumowując, decyzja o zawarciu intercyzy, zarówno przed, jak i po ślubie, powinna być przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji majątkowej małżonków. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kosztach związanych z zawarciem intercyzy oraz o tym, że jej postanowienia zaczynają obowiązywać w różnym czasie w zależności od momentu zawarcia.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Kontakty z dzieckiem, a brak alimentacji.
Ojciec dziecka płacił alimenty na dziecko urodzone w UK. Sam teraz zjechał do PL , ja z synem zjeżdżam za kilka miesięcy (zupełnie inne miasto) do tego czasu przestał mi płacić całkowicie, uważa że nie ma obowiązku płacić alimentów i to nie obowiązek ojca utrzymywać dziecko a matki ! Co mogę zrobić w tej sprawie ? Muszę czekać aż zjadę do PL i tam założyć sprawę o alimenty? Czy można to zrobić online? Jak to wszystko wygląda w PL? Jeszcze chciał...
Odprawa
Miałam umowę o pracę na czas określony od 17-02-2022 do 31-10-2022 oraz następna umowa u tego samego pracodawcy od 1-11-2022 już na czas nieokreślony. Rozwiązałam w dniu dzisiejszym 25.09.2923r. umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Czy należy mi jakieś odszkodowanie albo odprawa? Jeśli tak to za ile miesięcy odszkodowanie albo odprawa?...
Właściciel domu - nie mogę przepisać umowy na gaz po zgonie.
Jestem właścicielem mieszkania, a umowa na gaz była na osobę zamieszkałą, która umarła. Po śmierci tej osoby chciałem przepisać na siebie tę umowę, ale gazownia twierdzi, że nie ma takiej możliwości. Wg nich może to zrobić tylko spadkobierca. Nie interesuje ich, że to ja jestem właścicielem mieszkania, a osoba z umowy gazowej nie żyje. (mam akt zgonu tej osoby i prawo własności). Co mogę zrobić? Spadkobierca nie jest zainteresowany ani zostan...
Wpis w księdze wieczystej.
Witam... Jestem opiekunem prawnym pani, która posiada w swoim majątku 2 nieruchomości z 2 księgami wieczystymi... W obu księgach wieczystych widnieje 3 właścicieli (moja podopieczna, brat podopiecznej i matka podopiecznej). Matka mojej podopiecznej zmarła 10 lat temu - nie było zrobione postępowanie spadkowe... Brat mojej podopiecznej zmarł 3 lata temu po którym moja podopieczna przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza... Teraz chciałaby...

Wyszukiwarka