Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?

Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?
anonim cytuj
20-10-2021
Przede wszystkim jeśli nie zawrzecie intercyzy przed ślubem to czego się dorobicie, co wspólnie kupiliście będzie należeć do Was obojga. Jeśli zrobimy to przed ślubem, koszt wyniesie nas około 400 złotych, choć do sumy tej należy doliczyć 23% podatku VAT i wypisy od umowy, które za sztukę kosztują kilkanaście złotych.
Podpisanie intercyzy po ślubie może być znacznie bardziej kosztowne, ponieważ kwota taksy notarialnej zależna jest wartości majątku wspólnego. Z tego też względu opłaty wahają się od 100 złotych do nawet 10 000 złotych. Podobnie jak przy podpisaniu intercyzy przed ślubem, do kwoty tej należy doliczyć podatek 23% i koszty wypisów.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Intercyza ma na celu uregulowanie stosunków majątkowych małżonków i określenie zasad, według których mają być rozdzielane ich dobra w trakcie trwania małżeństwa lub po jego zakończeniu. Odpowiadając na postawione pytanie:

Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?


Intercyza, niezależnie od momentu jej zawarcia, jest ważna, jeśli spełnione są określone warunki formalne, tj. zawarcie jej w formie aktu notarialnego zgodnie z art. 37^1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Różnice między intercyzą zawartą przed ślubem a taką zawartą po ślubie to:

Moment zawarcia: Intercyza zawarta przed ślubem zaczyna obowiązywać od momentu zawarcia małżeństwa. Natomiast intercyza zawarta po ślubie obowiązuje od momentu jej zawarcia.
Koszty: Koszty związane z zawarciem intercyzy przed ślubem są stałe, niezależnie od wartości majątku przyszłych małżonków. Intercyza zawarta po ślubie może być kosztowniejsza, gdyż opłata notarialna zależy od wartości majątku wspólnego małżonków. Zgodnie z Ustawą o notariacie opłaty notarialne są uzależnione od wartości przedmiotu czynności notarialnej.
Przede wszystkim jeśli nie zawrzecie intercyzy przed ślubem to czego się dorobicie, co wspólnie kupiliście będzie należeć do Was obojga.

Dokładnie tak, jeśli małżonkowie nie zawarli intercyzy, ich majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny. Można to jednak zmienić poprzez zawarcie intercyzy.

Podsumowując, decyzja o zawarciu intercyzy, zarówno przed, jak i po ślubie, powinna być przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji majątkowej małżonków. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kosztach związanych z zawarciem intercyzy oraz o tym, że jej postanowienia zaczynają obowiązywać w różnym czasie w zależności od momentu zawarcia.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Ustanie obowiązku alimentacyjnego.
Rocznikiem mam obecnie 21 l. W ubiegłym roku ukończyłem technikum zawodowe. Uzyskałem tytuł technika logistyka ale poległem na maturze. Pan ojciec płaci od 20 l alimenty w kwocie 200 zł jest pozbawiony praw rodzicielskich...słowem nie znam człowieka. Mama nigdy nie występowała o zwiększenie alimentów dawała radę wychować mnie sama. Przez obecny rok dorywczo pracowałem i miałem korki aby ponownie przystąpić do matury. Otrzymałem listem poleconym p...
Mandat za brak biletu.
Parkowałam pod marketem i kupiłam bilet parkingowy ale nie zauważyłam że zamiast SH wbijam SG. Reszta numeru rejestracyjnego się zgadza. No i oczywiście dostałam MANDAT za brak biletu. Sprawdziłam na stronie UFG samochód o mojej rejestracji ale z literką G zamiast H nie istnieje w rejestrze. Czy Waszym zdaniem mogę się skutecznie odwołać od tego MANDATU....
Zniesienie współwłasności samochodu.
Witam, z mężem nam się nie układa prawdopodobnie dojdzie do rozwodu. Jakiś czas temu dowiedział się, że jestem ciężko chora, obecnie jestem w trakcie chemioterapii.. Dziś dowiedziałam się, że jakiś czas temu zrobił w tajemnicy przede mną zdjęcie mojego dowodu osobistego, żeby wyrejestrować mnie z samochodu gdyż widnieje jako drugi współwłaściciel. Oznajmił, że mnie wykreślił i że podobno mógł to zrobić bez mojej zgody. Czy to prawda, że mógł to z...
Zmiana warunków pracy bez mojej zgody
Cześć, mam trochę dziwną sytuację z którą nie bardzo wiem co zrobić, chodzi o to że jestem zatrudniona na umowę o pracę na 1/2 etatu, jednak w październiku jedna z menedżerek oświadczyła mi, że chcę wprowadzić zmiany i na jeden miesiąc (październik) chciała abym przeszła z 1/2 na 3/4 etatu, usłyszałam tylko że chciałaby to zrobić i na tym temat się zakończył, w porównaniu do mojej koleżanki nie dostałam żadnej umowy do podpisania! Po dwóch tygo...

Wyszukiwarka