Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?

Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?
anonim cytuj
20-10-2021
Przede wszystkim jeśli nie zawrzecie intercyzy przed ślubem to czego się dorobicie, co wspólnie kupiliście będzie należeć do Was obojga. Jeśli zrobimy to przed ślubem, koszt wyniesie nas około 400 złotych, choć do sumy tej należy doliczyć 23% podatku VAT i wypisy od umowy, które za sztukę kosztują kilkanaście złotych.
Podpisanie intercyzy po ślubie może być znacznie bardziej kosztowne, ponieważ kwota taksy notarialnej zależna jest wartości majątku wspólnego. Z tego też względu opłaty wahają się od 100 złotych do nawet 10 000 złotych. Podobnie jak przy podpisaniu intercyzy przed ślubem, do kwoty tej należy doliczyć podatek 23% i koszty wypisów.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Intercyza ma na celu uregulowanie stosunków majątkowych małżonków i określenie zasad, według których mają być rozdzielane ich dobra w trakcie trwania małżeństwa lub po jego zakończeniu. Odpowiadając na postawione pytanie:

Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?


Intercyza, niezależnie od momentu jej zawarcia, jest ważna, jeśli spełnione są określone warunki formalne, tj. zawarcie jej w formie aktu notarialnego zgodnie z art. 37^1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Różnice między intercyzą zawartą przed ślubem a taką zawartą po ślubie to:

Moment zawarcia: Intercyza zawarta przed ślubem zaczyna obowiązywać od momentu zawarcia małżeństwa. Natomiast intercyza zawarta po ślubie obowiązuje od momentu jej zawarcia.
Koszty: Koszty związane z zawarciem intercyzy przed ślubem są stałe, niezależnie od wartości majątku przyszłych małżonków. Intercyza zawarta po ślubie może być kosztowniejsza, gdyż opłata notarialna zależy od wartości majątku wspólnego małżonków. Zgodnie z Ustawą o notariacie opłaty notarialne są uzależnione od wartości przedmiotu czynności notarialnej.
Przede wszystkim jeśli nie zawrzecie intercyzy przed ślubem to czego się dorobicie, co wspólnie kupiliście będzie należeć do Was obojga.

Dokładnie tak, jeśli małżonkowie nie zawarli intercyzy, ich majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny. Można to jednak zmienić poprzez zawarcie intercyzy.

Podsumowując, decyzja o zawarciu intercyzy, zarówno przed, jak i po ślubie, powinna być przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji majątkowej małżonków. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kosztach związanych z zawarciem intercyzy oraz o tym, że jej postanowienia zaczynają obowiązywać w różnym czasie w zależności od momentu zawarcia.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Wymiar etatu, a czas pracy.
Jestem zatrudniony na 0,5 etatu czyli tak na logikę powinienem pracować 4 godziny dziennie. Po raz kolejny w nowym grafiku na listopad ani razu nie mam dnia z czterema godzinami w pracy. Ja rozumiem: jestem zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy, ale czy to nie jest przesada ? A może wręcz mobbing: bo to wpływa na moje życie bo już kilka lat temu odrzuciłem z przyczyn właśnie osobistych propozycję przejścia na 0,75 etatu....
Pomówienie.
Witam, miało miejsce zdarzenie w szkole. Podobnież Pani od ojca dziecka wyczuła alkohol, nie zachowała się zgodnie z tym co mają w przepisach, wydała dziecko ojcu, następnego dnia dopiero zgłosiła do opieki społecznej że niby ojciec dziecka przyszedł pod wpływem, pisze „niby” bo nie sprawdziła tego w żaden sposób, nawet nic nie powiedziała mi matce dziecka, ani partnerowi że takie coś miało miejsce. Oczywiście opieka społeczna wysłała pismo do Są...
Egzekucja komornicza.
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie spraw egzekucyjnych. Otrzymałam pismo od komornika o podstawienie pojazdu pod kancelarię, celem zajęcia mienia. Czy komornik moze żądać ruchomości, która prawie 20krotnie przekracza wysokosc długu? Dług opiewa na 1500 zł już z opłatami komorniczymi, wartość auta to ponad 25000. Dodatkowo, auto ma dwóch właścicieli, a postępowanie tyczy się tylko jednego z nich. Nie jest to małżeństwo. Jak rozwiązać tą sprawę? Ko...
Pozew o ustalenie ojcostwa i roszczenia z tym związane.
Jestem w ciąży, niebawem rodzę. Partner zostawił mnie już na początku ciąży, Problem jest taki że on wmawia mi że nie jest pewny czy dziecko jest jego i domaga się testów. Pytanie czy mogę w jednym piśmie uwzględnić ustalenie ojcostwa, alimenty, zwrot za wyprawkę i ciąża, 3 miesięczne utrzymanie oraz kontakty? Czy lepiej złożyć osobno?...

Wyszukiwarka