Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?

Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?
anonim cytuj
20-10-2021
Przede wszystkim jeśli nie zawrzecie intercyzy przed ślubem to czego się dorobicie, co wspólnie kupiliście będzie należeć do Was obojga. Jeśli zrobimy to przed ślubem, koszt wyniesie nas około 400 złotych, choć do sumy tej należy doliczyć 23% podatku VAT i wypisy od umowy, które za sztukę kosztują kilkanaście złotych.
Podpisanie intercyzy po ślubie może być znacznie bardziej kosztowne, ponieważ kwota taksy notarialnej zależna jest wartości majątku wspólnego. Z tego też względu opłaty wahają się od 100 złotych do nawet 10 000 złotych. Podobnie jak przy podpisaniu intercyzy przed ślubem, do kwoty tej należy doliczyć podatek 23% i koszty wypisów.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Intercyza ma na celu uregulowanie stosunków majątkowych małżonków i określenie zasad, według których mają być rozdzielane ich dobra w trakcie trwania małżeństwa lub po jego zakończeniu. Odpowiadając na postawione pytanie:

Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?


Intercyza, niezależnie od momentu jej zawarcia, jest ważna, jeśli spełnione są określone warunki formalne, tj. zawarcie jej w formie aktu notarialnego zgodnie z art. 37^1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Różnice między intercyzą zawartą przed ślubem a taką zawartą po ślubie to:

Moment zawarcia: Intercyza zawarta przed ślubem zaczyna obowiązywać od momentu zawarcia małżeństwa. Natomiast intercyza zawarta po ślubie obowiązuje od momentu jej zawarcia.
Koszty: Koszty związane z zawarciem intercyzy przed ślubem są stałe, niezależnie od wartości majątku przyszłych małżonków. Intercyza zawarta po ślubie może być kosztowniejsza, gdyż opłata notarialna zależy od wartości majątku wspólnego małżonków. Zgodnie z Ustawą o notariacie opłaty notarialne są uzależnione od wartości przedmiotu czynności notarialnej.
Przede wszystkim jeśli nie zawrzecie intercyzy przed ślubem to czego się dorobicie, co wspólnie kupiliście będzie należeć do Was obojga.

Dokładnie tak, jeśli małżonkowie nie zawarli intercyzy, ich majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny. Można to jednak zmienić poprzez zawarcie intercyzy.

Podsumowując, decyzja o zawarciu intercyzy, zarówno przed, jak i po ślubie, powinna być przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji majątkowej małżonków. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kosztach związanych z zawarciem intercyzy oraz o tym, że jej postanowienia zaczynają obowiązywać w różnym czasie w zależności od momentu zawarcia.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Ubezpieczenie PZU.
Dzień dobry, mam dodatkowe ubezpieczenie PZU grupowe, które opłacam w pracy. Jest tam zawarty wariant odszkodowania w wypadku śmierci bliskich. Czy należy mi się odszkodowanie z tytułu śmierci teścia - zmarł w XI 2022 r., gdy jestem po rozwodzie z jego synem już od 15 lat? Z teściem utrzymywałam przyjazne kontakty....
Zwolnienie dyscyplinarne.
Witam, mam pytanie odnośnie zwolnienia dyscyplinarnego. A mianowicie, jestem kierownikiem i moi pracownicy umyślnie nie wydawali klientom paragonu gdy oni odchodzili i ich nie chcieli po czym kasowali wszystko razem dla zwiększenia wyników ja tego nie robiłam ale wiedziałam o tej sytuacji. Zostałam ukarana brakiem premii oraz notatka służbową, incydent miał miejsce około 1.5 miesiąca temu, czy pracodawca może mnie w dalszym ciągu zwolnić dyscyp...
Dozór elektroniczny
Witam. Mąż ma dozór elektroniczny od trzech tygodni. Od poniedziałku do piątku może normalnie wychodzić i pracować od 6 do 18. Jak to się ma do świąt przed nami jest 1 listopada wypada w środę czy to się liczy jako dzień normalny czy jak w niedzielę co do wolnych godzin. Pozdrawiam ...
Kara za brak OC
Witam, zakupiłam auto sprowadzane z zagranicy od polskiego komisu w dniu 01.02.2021 r. Firma ta wykupiła OC w dniu sprzedaży, więc ubezpieczenie od razu przeszło na mnie. Za radą wielu osób wypowiedziałam to ubezpieczenie (04.02.2021), gdyż byłam informowana, że pojazd niezarejestrowany w Polsce nieposiadający jeszcze właściciela w kraju ma obowiązek posiadać OC najpóźniej z dniem pierwszej rejestracji w kraju, która miała miejsce 15.02.2021 r....

Wyszukiwarka