Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?

Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?
anonim cytuj
20-10-2021
Przede wszystkim jeśli nie zawrzecie intercyzy przed ślubem to czego się dorobicie, co wspólnie kupiliście będzie należeć do Was obojga. Jeśli zrobimy to przed ślubem, koszt wyniesie nas około 400 złotych, choć do sumy tej należy doliczyć 23% podatku VAT i wypisy od umowy, które za sztukę kosztują kilkanaście złotych.
Podpisanie intercyzy po ślubie może być znacznie bardziej kosztowne, ponieważ kwota taksy notarialnej zależna jest wartości majątku wspólnego. Z tego też względu opłaty wahają się od 100 złotych do nawet 10 000 złotych. Podobnie jak przy podpisaniu intercyzy przed ślubem, do kwoty tej należy doliczyć podatek 23% i koszty wypisów.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Intercyza ma na celu uregulowanie stosunków majątkowych małżonków i określenie zasad, według których mają być rozdzielane ich dobra w trakcie trwania małżeństwa lub po jego zakończeniu. Odpowiadając na postawione pytanie:

Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?


Intercyza, niezależnie od momentu jej zawarcia, jest ważna, jeśli spełnione są określone warunki formalne, tj. zawarcie jej w formie aktu notarialnego zgodnie z art. 37^1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Różnice między intercyzą zawartą przed ślubem a taką zawartą po ślubie to:

Moment zawarcia: Intercyza zawarta przed ślubem zaczyna obowiązywać od momentu zawarcia małżeństwa. Natomiast intercyza zawarta po ślubie obowiązuje od momentu jej zawarcia.
Koszty: Koszty związane z zawarciem intercyzy przed ślubem są stałe, niezależnie od wartości majątku przyszłych małżonków. Intercyza zawarta po ślubie może być kosztowniejsza, gdyż opłata notarialna zależy od wartości majątku wspólnego małżonków. Zgodnie z Ustawą o notariacie opłaty notarialne są uzależnione od wartości przedmiotu czynności notarialnej.
Przede wszystkim jeśli nie zawrzecie intercyzy przed ślubem to czego się dorobicie, co wspólnie kupiliście będzie należeć do Was obojga.

Dokładnie tak, jeśli małżonkowie nie zawarli intercyzy, ich majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny. Można to jednak zmienić poprzez zawarcie intercyzy.

Podsumowując, decyzja o zawarciu intercyzy, zarówno przed, jak i po ślubie, powinna być przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji majątkowej małżonków. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kosztach związanych z zawarciem intercyzy oraz o tym, że jej postanowienia zaczynają obowiązywać w różnym czasie w zależności od momentu zawarcia.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Pozew o uchylenie kary porządkowej.
Po wyczerpaniu procedur (decyzja o nałożeniu kary , sprzeciw ) pracownik otrzymał decyzje o odrzuceniu sprzeciwu bez zachowania terminu przewidzianego w procedurze ( 14dni ) wraz z pouczeniem o możliwości odwołania się do Sądu Pracy. Czy zasadne jest złożenie pozwu ? Pracodawca pomimo przekroczenia terminu nie wydał decyzji o uchyleniu kary. Czy zasadne jest w tej sytuacji żądanie pisemnej decyzji o uchyleniu kary i na jakiej podstawie prawnej...
Czy umowa podpisana przez internet jest ważna?
Witam serdecznie. Chciałabym zapytać czy umowa podpisana w ten sposób czyli przez internet ( podpis w edytorze myszką) jest zgoda z prawem pracy? I czy faktycznie syn zrywając tą umowę ma zapłacić 1 tysiąc kary? Będę wdzięczna za odpowiedź jak zerwać taka umowę aby prawnie było wszystko w porządku....
Najem okazjonalny
Witam serdecznie, piszę tutaj poniewaz moze juz ktos mial podobne doswiadczenia i może mi poradzić co powinienem zrobić w tej sytuacji. Od ponad czterech lat wynajmuje mieszkania na umowie najmu okazjonalnego. Do tej pory mialem juz trzech lokatorów. Przy dwóch pierwszych nie bylo problemow. Mieszkanie zostało pozostawiane w stanie do posprzątania, lekkiego odświeżenia i mogłem wynająć je dalej. Przy ostatniej kobiecie odebrałem mieszkanie w moc...
Skarga na komornika.
Mam takie pytanie, złożyłam skargę na komornika, ponieważ od kilku miesięcy po wpłacie przez dłużnika pieniędzy nie wypłaca mi ich. Czy ja w trakcie postępowania mogę wycofać egzekucję? Z góry dziękuję za odpowiedź. Edit. Zależy mi na informacji czy podczas trwania postępowania wobec komornika mogę wycofać egzekucję?...

Wyszukiwarka