Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka?

Dzień dobry
Przychodzę z takim zapytwniem;
Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka, lub zostaniem rodziną zastępczą dla większej liczby takich dzieci?
Może ktoś z was się orientuje lub podesłałby link do wiarygodnych źródeł?
anonim cytuj
20-10-2021
Ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Do tego kontakt z powiatowym centrum pomocy rodzinie w przypadku powiatu lub miejskim ośrodkiem pomocy społecznej w przypadku miasta na prawach powiatu oraz z ośrodkami adopcyjnymi
 
anonim cytuj
20-10-2021
Jakie warunki trzeba koniecznie spełniać do adopcji dziecka, lub zostaniem rodziną zastępczą dla większej liczby takich dzieci?


Adopcja i zostanie rodziną zastępczą to dwie różne instytucje prawne, które regulowane są przez polskie prawo i każda z nich ma swoje specyficzne wymagania. Przytoczę te najistotniejsze.

Adopcja:

Zgoda sądu opiekuńczego: Zgodnie z art. 114 i następującymi Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), adopcja wymaga zgody sądu opiekuńczego.
Wiek: Osoba przyjmująca dziecko na wychowanie (adoptująca) musi być co najmniej o 16 lat starsza od adoptowanego.
Zgoda biologicznych rodziców: Zgodnie z art. 117 K.r.o., jeżeli dziecko ma obu rodziców, ich zgoda jest potrzebna. Jeśli jedno z rodziców jest nieznane, nie żyje, ma zawieszoną władzę rodzicielską lub jest pozbawionej tej władzy – wymagana jest zgoda jednego z rodziców.
Interes dziecka: Sąd opiekuńczy, dokonując adopcji, musi brać pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka.
Rodzina zastępcza:
Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, do zostania rodziną zastępczą należy spełnić m.in. następujące kryteria:

Brak pozbawienia praw rodzicielskich w stosunku do własnych dzieci.
Niekaralność za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko rodzinnie i opiece.
Zdrowie psychiczne i fizyczne umożliwiające opiekę nad dzieckiem.
Posiadanie odpowiednich warunków mieszkaniowych oraz sytuacji materialnej.
Przejście szkolenia przygotowującego do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
Ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Do tego kontakt z powiatowym centrum pomocy rodzinie w przypadku powiatu lub miejskim ośrodkiem pomocy społecznej w przypadku miasta na prawach powiatu oraz z ośrodkami adopcyjnymi


Dokładnie, aby uzyskać więcej szczegółów i konkretnych informacji zalecam zapoznanie się z treścią ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej oraz nawiązanie współpracy z właściwymi ośrodkami, które prowadzą postępowania w sprawie adopcji oraz rodzin zastępczych.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Sprzedaż pojazdu po nabyciu spadku.
Mama, siostra i ja otrzymałyśmy spadek po tacie -motor(bez testamentu). Chcemy go sprzedać szwagrowi( ogólnie on go kupił i mieszka za granicą tylko zarejestrowany był na tatę) bo żadna z nas nie ma prawa jazdy. Żadna z nas nie pomyślała żeby zgłosić śmierć taty do ubezpieczalni i po 10 miesiącach odezwała się ubezpieczalnia. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Jakie dokumenty potrzebne są i czy musimy być wszystkie do sprzedaży?...
Przechowanie pieniędzy na czyimś koncie
Pan X ma tendencje do zadłużania się. Sprzedał mieszkanie i została mu po spłaceniu hipoteki kwota 90 tys zł. Kwota ta zawarta jest w akcie i nic sie nie działo „pod stołem”. W związku z lekka ręka do wydawania chce przelać cała kwote ze swojego konta, na konto siostry aby uniemożliwić sobie wydawanie pieniędzy pod wpływem emocji. Czy tak można? Czytałam ze może paść podejrzenie ze to darowizna czy pożyczka, a to ma być tylko na koncie. Podpowie...
Jaka to kategoria wierzytelności.
Posiadam prawomocny wyrok sądowy z klauzulą wykonalności. w wyroku zasądzone są: 1) odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie z pracy 2) odprawa 3) koszty postępowania 4) odsetki ustawowe Sąd ogłosił upadłość obejmującą likwidację majątku spółki. Teraz powinienem zgłosić moją wierzytelność do Sędziego Komisarza mam jednak mały (wielki) problem Nie wiem, w której kategorii mieszczą się moje wierzytelności....
Czas trwania delegacji
Dzień Dobry, Czy jest przepis regulujący czas trwania delegacji? Czy pracodawca może ogłosić, że pracownicy wyjeżdżają na delegację i nie podać terminu zakończenia delegacji? Czy czas trwania delegacji nie powinien być ustalony z pracownikiem? Lub też zapisany w umowie? Pracownik został zabrany na delegacje bez podania czasu jej trwania i przebywa teraz poza miejscem zamieszkania od 5 miesięcy. Wraca do domu w piątek wieczorem i jest zabierany ...

Wyszukiwarka