#miejsce zamieszkania dziecka

#miejsce zamieszkania dziecka
Witam,
Wg wyroku sądu, miejsce zamieszkania mojego dziecka określone jest "w każdorazowym miejscu zamieszkania matki".
Ojciec nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, mieszka w innym mieście, nie mieliśmy ślubu, rozwodu etc.
Teraz ja chce wraz z dzieckiem się wyprowadzić z bloku do domu, na wiec i z tego co wiem, by zmienić miejsce zamieszkania dziecka muszę mieć zgodę ojca. Inaczej jest to podstawa do zabrania MI praw rodzicielskich.
Co teraz, skoro ojciec się nie zgadza bym wyprowadziła się z obecnego miejsca zamieszkania z dzieckiem. Mówi "idź do sądu"...
A ja chce nam życie ułożyć na nowo. Syn jest niepełnosprawny, myślę że wygodniej by nam było w domu
anonim cytuj
20-10-2021
Sad juz ustalił miejsce zamieszkania dziecko przy tobie. Na terenie Polski mozecie swobodnie zmieniać miejsce zamieszkania. Jedynie informacja dla ojca i ewentualnie wyprowadzka może być podstawa do zmiany kontaktów.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Masz prawo się wyprowadzić z dzieckiem gdziekolwiek, o ile jest to w granicach polski. Ojciec musiałby wyrazić zgodę jeśli chciałabyś się wyprowadzić za granicę.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Wg wyroku sądu, miejsce zamieszkania mojego dziecka określone jest "w każdorazowym miejscu zamieszkania matki".


Zacytowany fragment wskazuje, że miejscem zamieszkania dziecka jest każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Oznacza to, że zmiana miejsca zamieszkania matki pociąga za sobą automatyczną zmianę miejsca zamieszkania dziecka.

W świetle polskiego prawa, konkretnie art. 97 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), rodzice wykonują władzę rodzicielską wspólnie, chyba że sąd orzekł inaczej. Władza rodzicielska obejmuje, między innymi, prawo do określenia miejsca zamieszkania dziecka.

Jednakże, przepisy nie wymagają uzyskania zgody drugiego z rodziców na zmianę miejsca zamieszkania dziecka w obrębie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że zostało to inaczej uregulowane w wyroku sądowym. Jeżeli wyrok sądu nie zawiera innych ograniczeń w zakresie zmiany miejsca zamieszkania dziecka, możesz przeprowadzić się z nim w dowolne miejsce w Polsce.

Jeśli ojciec dziecka miałby obiekcje dotyczące tej zmiany, mógłby zwrócić się do sądu o zmianę postanowienia w zakresie kontaktów z dzieckiem. Wówczas sąd oceni, czy zmiana miejsca zamieszkania dziecka wpłynęła na jego dobro.

W przypadku planowanej wyprowadzki za granicę, konieczne jest uzyskanie zgody drugiego z rodziców lub, w przypadku braku takiej zgody, uzyskanie odpowiedniego postanowienia sądu opartego na art. 98 K.r.o.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Dziedziczenie przez dzieci konkubenta.
Moja mama była w nieformalnym związku przez prawie 20 lat. Po Jej śmierci, 4 lata temu, majątek odziedziczyliśmy we trójkę razem z rodzeństwem. Partner mamy oczywiście mieszkał do końca życia z Nami. Ma On dwójkę dzieci z, którymi nie utrzymywał kontaktu. Czy mogą Oni teraz żądać jakiegoś spadku lub ewentualnie chcieć żebyśmy spłacało kredyt, który miał mamy partner a nie ubezpieczył go na wypadek swojej śmierci?...
Osoba, której wynajmowałem moje mieszkanie została aresztowana. Bardzo proszę o informację co w tej sytuacji mogę zrobić?
Witam, Osoba, której wynajmowałem moje mieszkanie została aresztowana. Nie mam z tą osobą kontaktu. Wiem tylko tyle, że "szybko nie wyjdzie". W mieszkaniu zostały wszystkie prywatne rzeczy tej osoby. Bardzo proszę o informację co w tej sytuacji mogę zrobić? Niestety nie posiadam żadnego adresu np. rodziny, pod który mógłby wysłać rzeczy wynajmującego....
Jak sprawdzić dewelopera?
Cześć, rozglądam się na rynku pierwotnym i mam parę mieszkań na oku. Nie mam natomiast zielonego pojęcia jak sprawdzić w jakiej kondycji finansowej jest deweloper. Gdzie mogę uzyskać takie informacje i czy w ogóle ktoś może mi takowych udzielić? I druga kwestia - jeśli rynek wtórny, jak sprawdzić czy mieszkanie nie ma jakiejś hipoteki czy innego zadłużenia? Księgi wieczyste itp. to dla mnie czarna magia....
Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Mam złożony wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Według przepisów ma miesiąc na odpowiedz chyba, że uzna, że potrzebuję więcej czasu to powinien przysłać list, że potrzebuję jeszcze miesiąc. Niestety urząd ten jest dla petentów niedostępny, setki telefonów i nikt nie odbiera, nikt nie odpisuje. Czy jest określone że jeżeli urząd ten nie odzywa się przez dłuższy czas to uznaje się domniemaną zgodę. Urzędnicy w innych urzędach mówią, że...

Wyszukiwarka