#miejsce zamieszkania dziecka

#miejsce zamieszkania dziecka
Witam,
Wg wyroku sądu, miejsce zamieszkania mojego dziecka określone jest "w każdorazowym miejscu zamieszkania matki".
Ojciec nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, mieszka w innym mieście, nie mieliśmy ślubu, rozwodu etc.
Teraz ja chce wraz z dzieckiem się wyprowadzić z bloku do domu, na wiec i z tego co wiem, by zmienić miejsce zamieszkania dziecka muszę mieć zgodę ojca. Inaczej jest to podstawa do zabrania MI praw rodzicielskich.
Co teraz, skoro ojciec się nie zgadza bym wyprowadziła się z obecnego miejsca zamieszkania z dzieckiem. Mówi "idź do sądu"...
A ja chce nam życie ułożyć na nowo. Syn jest niepełnosprawny, myślę że wygodniej by nam było w domu
anonim cytuj
20-10-2021
Sad juz ustalił miejsce zamieszkania dziecko przy tobie. Na terenie Polski mozecie swobodnie zmieniać miejsce zamieszkania. Jedynie informacja dla ojca i ewentualnie wyprowadzka może być podstawa do zmiany kontaktów.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Masz prawo się wyprowadzić z dzieckiem gdziekolwiek, o ile jest to w granicach polski. Ojciec musiałby wyrazić zgodę jeśli chciałabyś się wyprowadzić za granicę.
 
anonim cytuj
20-10-2021
Wg wyroku sądu, miejsce zamieszkania mojego dziecka określone jest "w każdorazowym miejscu zamieszkania matki".


Zacytowany fragment wskazuje, że miejscem zamieszkania dziecka jest każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Oznacza to, że zmiana miejsca zamieszkania matki pociąga za sobą automatyczną zmianę miejsca zamieszkania dziecka.

W świetle polskiego prawa, konkretnie art. 97 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), rodzice wykonują władzę rodzicielską wspólnie, chyba że sąd orzekł inaczej. Władza rodzicielska obejmuje, między innymi, prawo do określenia miejsca zamieszkania dziecka.

Jednakże, przepisy nie wymagają uzyskania zgody drugiego z rodziców na zmianę miejsca zamieszkania dziecka w obrębie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że zostało to inaczej uregulowane w wyroku sądowym. Jeżeli wyrok sądu nie zawiera innych ograniczeń w zakresie zmiany miejsca zamieszkania dziecka, możesz przeprowadzić się z nim w dowolne miejsce w Polsce.

Jeśli ojciec dziecka miałby obiekcje dotyczące tej zmiany, mógłby zwrócić się do sądu o zmianę postanowienia w zakresie kontaktów z dzieckiem. Wówczas sąd oceni, czy zmiana miejsca zamieszkania dziecka wpłynęła na jego dobro.

W przypadku planowanej wyprowadzki za granicę, konieczne jest uzyskanie zgody drugiego z rodziców lub, w przypadku braku takiej zgody, uzyskanie odpowiedniego postanowienia sądu opartego na art. 98 K.r.o.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy moja dwumiesięczna córka może ubiegać się o zachowek po zmarłej babci?
Moja mama zmarła, przed śmiercią napisała testament, w którym podzieliła mieszkanie na 1/3 dla mnie i po 1/3 dla dwójki kuzynów<siostry mojej mamy> Czy moja córka, która urodziła się dwa miesiące po śmierci mamy może ubiegać się o zachowek od tych kuzynów jak ja żyje?...
Zachowek po śmierci jednego z rodziców.
Kilka tygodni temu zmarł mój tata. Był od 40 lat w małżeństwie z moją mamą, w tym czasie zbudowali dom, który w odręcznym testamencie zostawił mamie, ale mama i tak jest współwłaścicielem domu. Z pierwszego małżeństwa tata ma córkę która od lat mieszka za granicą. Czego córka z pierwszego małżeństwa może się domagać jako spadek po ojcu? Czy należy jej się cześć domu?...
Posiedzenie o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
Niebawem ma odbyć się posiedzenie o warunkowe umorzenie postępowania z art. 270KK, o które zawnioskował Prokurator. Zastanawiam się czy pojawiać się na tym posiedzeniu czy lepiej nie. Proszę o sugestie co robić i jeśli się mam pojawić to co mówić i jaką postawę przyjąć....
Umowa B2B - rozwiązanie umowy.
Witam, Byłem zatrudniony na umowie B2B w ramach której świadczyłem usługi doradcze dla innej firmy. Umowa skończyła się z dniem 31.06.2023, jednak po jej trwaniu wspólnie ustaliliśmy że będziemy ją przedłużać (słownie, posiadam screenshot rozmowy na Skype oraz nagrania z kamery samochodowej jak codziennie dojeżdżam do biura) Świadczyłem usługi do 14.07 wtedy też z mojej strony pojawiła się inna opcja zatrudnienia bardziej dochodowego. Wystawi...

Wyszukiwarka