Wg wyroku sądu, miejsce zamieszkania mojego dziecka określone jest "w każdorazowym miejscu zamieszkania matki".
Zacytowany fragment wskazuje, że miejscem zamieszkania dziecka jest każdorazowe miejsce zamieszkania matki. Oznacza to, że zmiana miejsca zamieszkania matki pociąga za sobą automatyczną zmianę miejsca zamieszkania dziecka.
W świetle polskiego prawa, konkretnie art. 97 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), rodzice wykonują władzę rodzicielską wspólnie, chyba że sąd orzekł inaczej. Władza rodzicielska obejmuje, między innymi, prawo do określenia miejsca zamieszkania dziecka.
Jednakże, przepisy nie wymagają uzyskania zgody drugiego z rodziców na zmianę miejsca zamieszkania dziecka w obrębie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że zostało to inaczej uregulowane w wyroku sądowym. Jeżeli wyrok sądu nie zawiera innych ograniczeń w zakresie zmiany miejsca zamieszkania dziecka, możesz przeprowadzić się z nim w dowolne miejsce w Polsce.
Jeśli ojciec dziecka miałby obiekcje dotyczące tej zmiany, mógłby zwrócić się do sądu o zmianę postanowienia w zakresie kontaktów z dzieckiem. Wówczas sąd oceni, czy zmiana miejsca zamieszkania dziecka wpłynęła na jego dobro.
W przypadku planowanej wyprowadzki za granicę, konieczne jest uzyskanie zgody drugiego z rodziców lub, w przypadku braku takiej zgody, uzyskanie odpowiedniego postanowienia sądu opartego na art. 98 K.r.o.