usunięcie współwłaściciela z konta bankowego

Dzień dobry. Pytanie na prośbę znajomego, który nie ma konta na Facebooku (i w ogóle nie jest za bardzo techniczny)..
Otóż kiedyś jego żona miała konto typu ROR w banku PKO BP, i on do tego konta został wpisany jako współwłaściciel (Zaznaczam - NIE jako upoważniony, tylko współwłaściciel). Przez całe lata żona zarządzała tym kontem (on nawet do niego nie zaglądał, bo ma swoje w innym banku), a teraz niedawno przypadkowo dowiedział się, że już nie jest współwłaścicielem tego konta, ani nawet upoważnionym. W dodatku żona ma na nim spory kredyt (kilkadziesiąt tysięcy) bez jego wiedzy. Więc teraz pytanie: czy do usunięcia go jako współwłaściciela nie była potrzebna jego zgoda? Jak to możliwe, że przestał być współwłaścicielem bez swojej wiedzy?
Proszę jedynie o rzeczowe odpowiedzi, i dziękuję za drwiące komentarze.
anonim cytuj
11-10-2021
Usunięcie współwłaściciela z konta nie jest uregulowane w prawie bankowym ani kodeksie cywilnym, a zatem decydują wewnętrzne procedury bankowe. Trzeba więc zorientować się kiedy rachunek został przekształcony i jakie w PKO obowiązywały wtedy przepisy. Co do kredytu bez zgody współmałżonka można go wziąć, to też prywatna polityka banku nieustalona przez żadne zewnętrzne przepisy.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Jest to możliwe, chyba że umowa rachunku wyłącza taką możliwość. Art. 51a prawo bankowe.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Więc teraz pytanie: czy do usunięcia go jako współwłaściciela nie była potrzebna jego zgoda? Jak to możliwe, że przestał być współwłaścicielem bez swojej wiedzy?


W kwestii usunięcia współwłaściciela z konta bankowego, rzeczywiście w prawie polskim nie ma wyraźnych przepisów regulujących ten proces. Decydują o tym wewnętrzne regulaminy i procedury poszczególnych banków. W przypadku PKO BP trzeba by zbadać, na jakich zasadach dokonano przekształcenia konta i jaka była zawartość umowy rachunku bankowego podpisanej przez współwłaścicieli.

Usunięcie współwłaściciela z konta nie jest uregulowane w prawie bankowym ani kodeksie cywilnym, a zatem decydują wewnętrzne procedury bankowe.


Dokładnie tak, decydujące są wewnętrzne regulaminy banków. Kluczową kwestią jest treść umowy rachunku bankowego.

Jest to możliwe, chyba że umowa rachunku wyłącza taką możliwość. Art. 51a prawo bankowe.


Art. 51a Prawa bankowego dotyczy sytuacji, w których bank może wypowiedzieć umowę o prowadzenie rachunku bankowego, ale nie mówi on konkretnie o usunięciu współwłaściciela konta. Aby dokładnie ustalić, jakie działania zostały podjęte przez bank, konieczne będzie przeanalizowanie umowy rachunku bankowego oraz regulaminu banku z okresu, w którym miało miejsce wykreślenie współwłaściciela.

Co do kredytu, jeżeli współwłaściciel nie został uwzględniony jako dłużnik w umowie kredytowej, to w zasadzie nie ponosi odpowiedzialności za długi związane z tym kredytem. Jednakże, warto wiedzieć, że w przypadku wspólnego majątku małżeńskiego, kredyt zaciągnięty przez jednego z małżonków może być egzekwowany z tego majątku.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ?
Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ? Co jeśli ja wyśle filmik osobie trzeciej a ta rozpowszechni to w internecie ? Też odpowiadam ja jeśli tylko przesłalem go komuś ?...
Przecięcie bransoletki SDE.
Witam, mam taką dziwną sytuację. Jestem na SDE od 9 miesięcy odbywam karę 1 roku i 5 miesięcy. Ostatnio w pracy coś mi strzeliło w plecach i ledwo co chodzę, poszedłem do lekarza i dostałem skierowanie na badania rezonansem, RTG i badanie serca. Wiem ,że nie mogę zrobić tych badań z bransoletka więc poszedłem do swojej kurator i kazała mi przeciąć osobiście bransoletkę w poniedziałek rano przed wyjściem na badania. Badania mam rozłożone w poniedz...
Czy sąd może zasądzić odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, jeśli nie jestem pewien, kto jest winny?
Mam pewien problem związany z wypadkiem drogowym, który miałem kilka miesięcy temu. Wtedy auto, którym jechałem, uderzyło w inne pojazdy na skrzyżowaniu, ale cała sytuacja była dosyć chaotyczna. Byłem przerażony i zdenerwowany, więc nie zwróciłem wtedy uwagi na to, czy to ja czy inny kierowca był winny tego incydentu. Niestety, teraz otrzymałem wezwanie na rozprawę sądową od drugiego kierowcy za uszkodzenie jego pojazdu. Okazuje się, że uważa ...
Czy nadal będę miała wypłacany zasiłek chorobowy?
Witam, jestem na zwolnieniu 4 MSC a jeszcze przede mną kolejne 4 z racji operacji na serce. Łącznie będę powyżej 182 dni na zwolnieniu. Co w tym przypadku mam zrobić? Czy nadal będę miała wypłacany zasiłek chorobowy? Jak to wygląda z prawnego pkt widzenia? Dziękuję za wszelkie informacje....

Wyszukiwarka