usunięcie współwłaściciela z konta bankowego

Dzień dobry. Pytanie na prośbę znajomego, który nie ma konta na Facebooku (i w ogóle nie jest za bardzo techniczny)..
Otóż kiedyś jego żona miała konto typu ROR w banku PKO BP, i on do tego konta został wpisany jako współwłaściciel (Zaznaczam - NIE jako upoważniony, tylko współwłaściciel). Przez całe lata żona zarządzała tym kontem (on nawet do niego nie zaglądał, bo ma swoje w innym banku), a teraz niedawno przypadkowo dowiedział się, że już nie jest współwłaścicielem tego konta, ani nawet upoważnionym. W dodatku żona ma na nim spory kredyt (kilkadziesiąt tysięcy) bez jego wiedzy. Więc teraz pytanie: czy do usunięcia go jako współwłaściciela nie była potrzebna jego zgoda? Jak to możliwe, że przestał być współwłaścicielem bez swojej wiedzy?
Proszę jedynie o rzeczowe odpowiedzi, i dziękuję za drwiące komentarze.
anonim cytuj
11-10-2021
Usunięcie współwłaściciela z konta nie jest uregulowane w prawie bankowym ani kodeksie cywilnym, a zatem decydują wewnętrzne procedury bankowe. Trzeba więc zorientować się kiedy rachunek został przekształcony i jakie w PKO obowiązywały wtedy przepisy. Co do kredytu bez zgody współmałżonka można go wziąć, to też prywatna polityka banku nieustalona przez żadne zewnętrzne przepisy.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Jest to możliwe, chyba że umowa rachunku wyłącza taką możliwość. Art. 51a prawo bankowe.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Więc teraz pytanie: czy do usunięcia go jako współwłaściciela nie była potrzebna jego zgoda? Jak to możliwe, że przestał być współwłaścicielem bez swojej wiedzy?


W kwestii usunięcia współwłaściciela z konta bankowego, rzeczywiście w prawie polskim nie ma wyraźnych przepisów regulujących ten proces. Decydują o tym wewnętrzne regulaminy i procedury poszczególnych banków. W przypadku PKO BP trzeba by zbadać, na jakich zasadach dokonano przekształcenia konta i jaka była zawartość umowy rachunku bankowego podpisanej przez współwłaścicieli.

Usunięcie współwłaściciela z konta nie jest uregulowane w prawie bankowym ani kodeksie cywilnym, a zatem decydują wewnętrzne procedury bankowe.


Dokładnie tak, decydujące są wewnętrzne regulaminy banków. Kluczową kwestią jest treść umowy rachunku bankowego.

Jest to możliwe, chyba że umowa rachunku wyłącza taką możliwość. Art. 51a prawo bankowe.


Art. 51a Prawa bankowego dotyczy sytuacji, w których bank może wypowiedzieć umowę o prowadzenie rachunku bankowego, ale nie mówi on konkretnie o usunięciu współwłaściciela konta. Aby dokładnie ustalić, jakie działania zostały podjęte przez bank, konieczne będzie przeanalizowanie umowy rachunku bankowego oraz regulaminu banku z okresu, w którym miało miejsce wykreślenie współwłaściciela.

Co do kredytu, jeżeli współwłaściciel nie został uwzględniony jako dłużnik w umowie kredytowej, to w zasadzie nie ponosi odpowiedzialności za długi związane z tym kredytem. Jednakże, warto wiedzieć, że w przypadku wspólnego majątku małżeńskiego, kredyt zaciągnięty przez jednego z małżonków może być egzekwowany z tego majątku.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Reklamacja sprzętu elektronicznego.
Witam, prowadzę serwis komputerowy, klient przyniósł na wymianę baterii swój laptop ponieważ szybko się rozładowywała. Bateria została szybko wymieniona, przetestowana, ładowała się i działo wszystko. Po dwóch dniach klient do mnie pisze że laptop umarł w czasie pracy, odebrałem od sprzęt i rzeczywiście nie uruchamiał się, uszkodził się chip na płycie głównej, z powodu braku sprzętu do takiej naprawy oddałem sprzęt do serwisu który takie wymiany ...
Ochrona przedemerytalna a rozwiązanie umowy o pracę.
Mam problem z pracownikiem, który ma ochronę przedemerytalna. Chciałbym zakończyć z nim współpracę ale nie wiem czy jest na to jakiś sposób. Owy pracownik przez swoje kłamstwa i wymysły powoduje koszmarna atmosferę w zespole. Proszę o jakąś pomoc, co mogę w tej sytuacji zrobić bo inni pracownicy chcą odejść....
Wspólny dom wybudowany na działce narzeczonej.
Witam, budujemy wraz z narzeczoną dom na jej działce. Działkę kupiła ona, ale do budowy domu również się dokładam. Co w razie jej śmierci, jeśli nie mamy sformalizowanego związku i żadnego testamentu? Czy wszystko przechodzi na jej rodziców/brata? Ja w tym wypadku nie mam żadnych praw?...
Czy dom samotnej matki mnie przyjmie?
Mam taką sytuację że muszę się wyprowadzić z domu z trójka dzieci ale problem jest taki że nie mamy gdzie proszę o radę co robić. Dom samotnej matki czy nas przyjmie?...

Wyszukiwarka