usunięcie współwłaściciela z konta bankowego

Dzień dobry. Pytanie na prośbę znajomego, który nie ma konta na Facebooku (i w ogóle nie jest za bardzo techniczny)..
Otóż kiedyś jego żona miała konto typu ROR w banku PKO BP, i on do tego konta został wpisany jako współwłaściciel (Zaznaczam - NIE jako upoważniony, tylko współwłaściciel). Przez całe lata żona zarządzała tym kontem (on nawet do niego nie zaglądał, bo ma swoje w innym banku), a teraz niedawno przypadkowo dowiedział się, że już nie jest współwłaścicielem tego konta, ani nawet upoważnionym. W dodatku żona ma na nim spory kredyt (kilkadziesiąt tysięcy) bez jego wiedzy. Więc teraz pytanie: czy do usunięcia go jako współwłaściciela nie była potrzebna jego zgoda? Jak to możliwe, że przestał być współwłaścicielem bez swojej wiedzy?
Proszę jedynie o rzeczowe odpowiedzi, i dziękuję za drwiące komentarze.
anonim cytuj
11-10-2021
Usunięcie współwłaściciela z konta nie jest uregulowane w prawie bankowym ani kodeksie cywilnym, a zatem decydują wewnętrzne procedury bankowe. Trzeba więc zorientować się kiedy rachunek został przekształcony i jakie w PKO obowiązywały wtedy przepisy. Co do kredytu bez zgody współmałżonka można go wziąć, to też prywatna polityka banku nieustalona przez żadne zewnętrzne przepisy.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Jest to możliwe, chyba że umowa rachunku wyłącza taką możliwość. Art. 51a prawo bankowe.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Więc teraz pytanie: czy do usunięcia go jako współwłaściciela nie była potrzebna jego zgoda? Jak to możliwe, że przestał być współwłaścicielem bez swojej wiedzy?


W kwestii usunięcia współwłaściciela z konta bankowego, rzeczywiście w prawie polskim nie ma wyraźnych przepisów regulujących ten proces. Decydują o tym wewnętrzne regulaminy i procedury poszczególnych banków. W przypadku PKO BP trzeba by zbadać, na jakich zasadach dokonano przekształcenia konta i jaka była zawartość umowy rachunku bankowego podpisanej przez współwłaścicieli.

Usunięcie współwłaściciela z konta nie jest uregulowane w prawie bankowym ani kodeksie cywilnym, a zatem decydują wewnętrzne procedury bankowe.


Dokładnie tak, decydujące są wewnętrzne regulaminy banków. Kluczową kwestią jest treść umowy rachunku bankowego.

Jest to możliwe, chyba że umowa rachunku wyłącza taką możliwość. Art. 51a prawo bankowe.


Art. 51a Prawa bankowego dotyczy sytuacji, w których bank może wypowiedzieć umowę o prowadzenie rachunku bankowego, ale nie mówi on konkretnie o usunięciu współwłaściciela konta. Aby dokładnie ustalić, jakie działania zostały podjęte przez bank, konieczne będzie przeanalizowanie umowy rachunku bankowego oraz regulaminu banku z okresu, w którym miało miejsce wykreślenie współwłaściciela.

Co do kredytu, jeżeli współwłaściciel nie został uwzględniony jako dłużnik w umowie kredytowej, to w zasadzie nie ponosi odpowiedzialności za długi związane z tym kredytem. Jednakże, warto wiedzieć, że w przypadku wspólnego majątku małżeńskiego, kredyt zaciągnięty przez jednego z małżonków może być egzekwowany z tego majątku.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Zachowek
Witam,podpisałam u notariusza ugodę o zachowek z bratem,który zobowiązał się do wypłaty .. Teraz jego żona wygraża się że mnie zniszczy i że nie zostawi tak tej sprawy i poniosę dużo większe koszty niż kwota którą otrzymam.. Czy mam się czego obawiać ze strony prawnej? Czy może wymóc w sposób prawny żebym opiekowała się grobem ojca? ...
Czy muszę zapłacić za szkody na rzeczy wynajmującego w moim mieszkaniu?
Mam pewien problem i potrzebuję Waszej pomocy w zrozumieniu pewnej kwestii prawnej. Otóż, wynajmuję mieszkanie od prywatnego właściciela od ponad roku i ogólnie rzecz biorąc, wszystko szło dobrze. Jednak ostatnio, podczas jednej z moich imprez u mnie w mieszkaniu, jeden z moich gości spowodował uszkodzenie pewnych rzeczy, które są własnością właściciela mieszkania. Jestem zupełnie zielony w prawie i nie wiem, jakie są moje obowiązki jako najem...
Blokada bankowa.
Dzień dobry, W listopadzie przelałem żonie środki, aby założyła lokatę. Po kilku dniach mój bank (BNP Paribas) wysłał informację do banku żony (ING), że ten przelew jest podejrzany i aby został zwrócony. Oczywiście żona nie wyraziła zgody na zwrot, gdyż przelew był prawidłowy. Bank ING zablokował środki, a po około 3 miesiącach zgłosił sprawę do prokuratury, że podejrzewa, iż żona mnie okradła. Niedługo później zostaliśmy wezwani przez policję d...
Świadczenie pielęgnacyjne.
Mam 24 lata, jakiś czas temu zamieszkałam z moją babcią, która przeszła trzy udary. Wzięłam na siebie całą opiekę, której zresztą babcia wymaga non stop, jest leżąca, przez udary cała lewa strona jest nie władna więc musimy sobie jakoś radzić. Zrezygnowałam z pracy żeby móc poświęcić jej jak najwięcej czasu i do tej pory utrzymywałyśmy się z emerytury babci, natomiast są to na tyle małe pieniądze, że po prostu zaczyna brakować. Babcia ma syna, ...

Wyszukiwarka