usunięcie współwłaściciela z konta bankowego

Dzień dobry. Pytanie na prośbę znajomego, który nie ma konta na Facebooku (i w ogóle nie jest za bardzo techniczny)..
Otóż kiedyś jego żona miała konto typu ROR w banku PKO BP, i on do tego konta został wpisany jako współwłaściciel (Zaznaczam - NIE jako upoważniony, tylko współwłaściciel). Przez całe lata żona zarządzała tym kontem (on nawet do niego nie zaglądał, bo ma swoje w innym banku), a teraz niedawno przypadkowo dowiedział się, że już nie jest współwłaścicielem tego konta, ani nawet upoważnionym. W dodatku żona ma na nim spory kredyt (kilkadziesiąt tysięcy) bez jego wiedzy. Więc teraz pytanie: czy do usunięcia go jako współwłaściciela nie była potrzebna jego zgoda? Jak to możliwe, że przestał być współwłaścicielem bez swojej wiedzy?
Proszę jedynie o rzeczowe odpowiedzi, i dziękuję za drwiące komentarze.
anonim cytuj
11-10-2021
Usunięcie współwłaściciela z konta nie jest uregulowane w prawie bankowym ani kodeksie cywilnym, a zatem decydują wewnętrzne procedury bankowe. Trzeba więc zorientować się kiedy rachunek został przekształcony i jakie w PKO obowiązywały wtedy przepisy. Co do kredytu bez zgody współmałżonka można go wziąć, to też prywatna polityka banku nieustalona przez żadne zewnętrzne przepisy.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Jest to możliwe, chyba że umowa rachunku wyłącza taką możliwość. Art. 51a prawo bankowe.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Więc teraz pytanie: czy do usunięcia go jako współwłaściciela nie była potrzebna jego zgoda? Jak to możliwe, że przestał być współwłaścicielem bez swojej wiedzy?


W kwestii usunięcia współwłaściciela z konta bankowego, rzeczywiście w prawie polskim nie ma wyraźnych przepisów regulujących ten proces. Decydują o tym wewnętrzne regulaminy i procedury poszczególnych banków. W przypadku PKO BP trzeba by zbadać, na jakich zasadach dokonano przekształcenia konta i jaka była zawartość umowy rachunku bankowego podpisanej przez współwłaścicieli.

Usunięcie współwłaściciela z konta nie jest uregulowane w prawie bankowym ani kodeksie cywilnym, a zatem decydują wewnętrzne procedury bankowe.


Dokładnie tak, decydujące są wewnętrzne regulaminy banków. Kluczową kwestią jest treść umowy rachunku bankowego.

Jest to możliwe, chyba że umowa rachunku wyłącza taką możliwość. Art. 51a prawo bankowe.


Art. 51a Prawa bankowego dotyczy sytuacji, w których bank może wypowiedzieć umowę o prowadzenie rachunku bankowego, ale nie mówi on konkretnie o usunięciu współwłaściciela konta. Aby dokładnie ustalić, jakie działania zostały podjęte przez bank, konieczne będzie przeanalizowanie umowy rachunku bankowego oraz regulaminu banku z okresu, w którym miało miejsce wykreślenie współwłaściciela.

Co do kredytu, jeżeli współwłaściciel nie został uwzględniony jako dłużnik w umowie kredytowej, to w zasadzie nie ponosi odpowiedzialności za długi związane z tym kredytem. Jednakże, warto wiedzieć, że w przypadku wspólnego majątku małżeńskiego, kredyt zaciągnięty przez jednego z małżonków może być egzekwowany z tego majątku.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Podział majątku.
Czy po podziale majątku, kiedy mieszkanie zostanie w przydziale dla mnie (a ja muszę spłacić byłego męża ). Powinnam udać się do notariusza sporządzić akt notarialny na mnie czy z postanowieniem sądu to jest automatycznie wpisywane do księgi wieczystej?...
Bezprawne przekopanie prywatnej działki.
Obok terenu, na którym stoi mój dom rozpoczęto budowę dużego obiektu. Mój teren jest nieogrodzony ale na wszelkich planach zagospodarowania można sprawdzić, że jest on prywatny. Firma budowlana postanowiła bez pytania podłączyć się do naszej przydomowej skrzynki, mało tego, przekopali całą szerokość działki i położyli kabel na głębokości ok 50cm. Bardzo proszę o poradę czy mają prawo żądać możliwości przyłączenia do skrzynki przydomowej, ...
Podrobiony testament.
Sprawa spadkowa. Otworzony testament, który w 100% nie jest napisany i podpisany przez daną osobę. Napisany na kawałku kartki. Znam pismo i wiem że jest to podrobione. Jak to udowodnić? Sprawa jest odroczona, testament zakwestionowany. Co dalej? Wszystko według testamentu przepisane na siostrę....
Jak uniknąć długów po rodzeństwie.
Mieszkamy z rodzicami w piętrówce. Ja zajmuje cały dół. Jest to osobne mieszkanie bo osobne wejście i podliczniki. Rodzice mają mi to przepisać. Z nimi na górze mieszka siostra i brat którzy mają spore długi w bankach komorników itd...w chwili obecnej gdyby nagle rodzice zmarli dom przechodzi na nas trzech dlatego ja chcę się zabezpieczyć przepisując dół na mnie. Jak zabezpieczyć się żeby komornik nie zainteresował się spadkiem tzn. mieszkaniem k...

Wyszukiwarka