Czy szkoła zaoczna zwalnia z jakiś składek w umowie zlecenie?

Dzień dobry,
Chciałbym pójść do liceum bądź technikum zaocznie do szkoły prywatnej.
Obecnie pracuje na umowę zlecenie. Czy w takim wypadku zostałbym zwolniony z jakiś składek, które opłacam pracując na zleceniówce?
Czy rodzaj szkoły ma w tym przypadku znaczenie?
Publiczna nie publiczna itd.
Pozdrawiam serdecznie.
anonim cytuj
15-08-2023
Czy w takim wypadku zostałbym zwolniony z jakiś składek?

Tak - wystarczy złożyć oświadczenie, że masz status ucznia.
Rodzaj szkoły nie ma znaczenia.
A o jakie konkretnie składki chodzi? Chciałbym przeliczyć czy mi sie będzie bardziej na rok opłacało zostać na zleceniówce czy przejść na inną formę zatrudnienia.

Nie płacisz za żadne składki, czyli za:
- składki społeczne: emerytalne, rentowe i chorobowe /ta jest dobrowolna/
- składkę zdrowotną.
Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe? Czy nawet mając 30 lat jak pójdę do szkoły prywatnej, to nie będą potrącane? Czy jednak do tych 25 lat tylko?

Warunkiem niepodlegania ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywanej umowy zlecenia jest:
- posiadanie statusu ucznia gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadpodstawowej lub statusu studenta oraz
- nieukończenie 26 lat.
 
anonim cytuj
15-08-2023
Chciałbym pójść do liceum bądź technikum zaocznie do szkoły prywatnej. Czy w takim wypadku zostałbym zwolniony z jakiś składek, które opłacam pracując na zleceniówce? Czy rodzaj szkoły ma w tym przypadku znaczenie?


Zgodnie z przepisami prawa, osoby posiadające status ucznia gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły ponadpodstawowej lub studenta, które nie ukończyły 26 roku życia, są zwolnione z obowiązku opłacania składek społecznych i zdrowotnych z tytułu wykonywanej umowy zlecenia.

Rodzaj szkoły (publiczna czy prywatna) nie wpływa na kwestię zwolnienia z tych składek. Ważne jest jedynie posiadanie statusu ucznia lub studenta oraz nieukończenie 26 lat.

A o jakie konkretnie składki chodzi? Chciałbym przeliczyć czy mi sie będzie bardziej na rok opłacało zostać na zleceniówce czy przejść na inną formę zatrudnienia.


Osoby, które spełniają powyższe warunki, są zwolnione z obowiązku opłacania:

składek społecznych: emerytalnej, rentowej oraz chorobowej (ta ostatnia jest dobrowolna),
składki zdrowotnej.
Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe? Czy nawet mając 30 lat jak pójdę do szkoły prywatnej, to nie będą potrącane? Czy jednak do tych 25 lat tylko?


Tak, istnieje ograniczenie wiekowe. Osoba musi nieukończyć 26 lat, aby skorzystać z wyżej wymienionego zwolnienia. Nawet jeżeli podjęłoby się naukę w szkole prywatnej po 26 roku życia, niestety nie będzie mogło skorzystać z tego zwolnienia i będzie zobligowane do opłacania składek społecznych i zdrowotnych z tytułu umowy zlecenia.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Mama wydziedziczyła syna (mojego brata). Czy pomimo testamentu brat po śmierci mamy może starać się o zachowek dla dzieci?
Dzień dobry Moja mama posiada nieruchomość. Ma również dwoje dzieci mnie i mojego brata. Z moim bratem od ponad 15 lat nie utrzymuje kontaktu. Nie wiedzą gdzie mieszkają, jak żyją i czy w ogóle żyją. W mieszkaniu mojej mamy mieszkam ja ze swoją rodziną. Moja mama spisała u notariusza testament w którym wydziedzicza swojego syna (mojego brata) ponieważ nie łączą ich żadne relacje i kontakty. Cały swój majątek chce przekazać mi. Jednak mój brat p...
L4 po ustaniu zatrudnienia
Witam. Pod koniec października zostało mi przyznane l4, stosunek mojej pracy kończył się 1 listopada, kiedy byłam na zwolnieniu. Niebawem kończy mi się l4, lecz z pewnością będę miała je przedłużone. Czy lekarz wystawiający mi l4 ma jakąś informację w systemie, że nie pracuję już w tej firmie? ...
Wydziedziczenie dziecka.
Witam. Chcę wydziedziczyć córkę po mojej śmierci. Jest jedynaczką. W jaki sposób to zrobić, kiedy się uprawomocni, ile to kosztuje u notariusza?...
Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników?
Dzień dobry. Zamierzam sprzedać mieszkanie. Zainteresowanie wyraziły osoby, które przy jego zakupie będą posiłkować się kredytem - powiedzieli mi, że muszą "dobrać trochę kredytu" bo nie mają tyle własnych środków. Wolałabym sprzedać mieszkanie gotówkowcom. Teraz zastanawiam się, jak to zrobić bezpiecznie dla siebie. Oni chcą podpisać umowę przedwstępną u notariusza. Co powinno się w niej znaleźć? Zależy mi na w miarę szybkiej sprzedaży...

Wyszukiwarka