Dzień dobry , może ktoś miał z Was taką sytuację , dziś syn zaznaczam pełnoletni odebrał pismo z Sądu wydział rodzinny i nieletnich w sprawie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego ... jak ja mu mogę pomóc ?
Na wstępie warto zauważyć, że art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi: "Jeżeli zstępny, którego dotyczy obowiązek alimentacyjny, posiada stałe i odpowiednie środki utrzymania lub potrafi się sam utrzymać, sąd może na wniosek zobowiązanego, zważywszy na okoliczności, uchylić obowiązek alimentacyjny lub umniejszyć wysokość alimentów." Kluczowe jest zrozumienie pojęcia "potrafi się sam utrzymać" oraz "odpowiednie środki utrzymania".
W kontekście Twojego opisu:
Fakt, że Twój syn pracuje, nie oznacza, że automatycznie "potrafi się sam utrzymać" w sensie przewidzianym w tym przepisie, szczególnie jeśli jest studentem i jednocześnie pracuje. Sąd oceni czy środki, które syn zdobywa z pracy, są wystarczające do jego utrzymania, a także weźmie pod uwagę dodatkowe koszty związane z edukacją.
Istotne będzie również podkreślenie faktu, że ojciec przez wiele lat nie płacił alimentów, co mogło wpłynąć na sytuację życiową i finansową syna.
Jeśli chodzi o koszty sądowe, to:
Jeśli ojciec wnosił o obciążenie syna kosztami postępowania, to sąd oceni, czy jest podstawa do tego. W wielu przypadkach, jeśli strona przegrywa sprawę, może być obciążona kosztami. Jednak każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany, a sąd bierze pod uwagę konkretne okoliczności sprawy.
Normalna sprawa. Syn niech odpowie na pismo (14 dni od otrzymania) ... Zazwyczaj jest tak że sąd nie obciąża stron kosztami.
Zgadzam się z tym podejściem. W odpowiedzi na pozew Twój syn powinien dokładnie przedstawić swoją sytuację finansową oraz wykazać wszystkie koszty związane z jego utrzymaniem i edukacją. Ważne jest, aby zaznaczyć, że mimo pracy, jego środki utrzymania nie są wystarczające, a dodatkowo przez lata nie otrzymywał wsparcia od ojca.
Podsumowując, kluczowe będzie dokładne przedstawienie sytuacji finansowej syna oraz argumentacja oparta na przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w kontekście jego sytuacji życiowej i finansowej.