pismo z Sądu wydział rodzinny i nieletnich w sprawie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Dzień dobry , może ktoś miał z Was taką sytuację , dziś syn zaznaczam pełnoletni odebrał pismo z Sądu wydział rodzinny i nieletnich w sprawie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego . I teraz jak to wygląda od 2012 r , rozwód z orzeczeniem z winy męża , mąż przebywa w DE , alimenty za jego zgoda 250 euro , płaci po orzeczeniu rozwodu przez jakieś 9 miesięcy , pożnij już nic , zero kontaktu z synem który wtedy ma lat 12 , sprawa ląduje w sądzie wydział zagraniczny , bez skutku . Alimenty w kratkę , komornik nie działa w DE a sprawy sie ciagną . Syn kończy gimnazjum , następnie liceum mundurowe , zero wsparcia i alimentów . Jak ma 18 lat wyjeżdza w wakacje do Holandii , chce zarobić na samochód , prawo jazdy już ma . Kończy szkołe , idzie dalej ojciec kontaktuje się tylko przez fb składając życzenia urodzinowe , syn nie odpowiada . Po maturze dostaje się na studia ale też podejmuje pracę ,jak to student , ojciec go prosi o podanie rachunku, że bedzie płacił i pomagał ...ok , syn podaje , płaci nie 250 euro zgodnie z wyrokiem ale 100 euro bo na tyle go stać . Ok , dla studenta każda kwota jest na wagę złota . I dziś pismo ,że syn zarabia i ze zgodnie z art 133 $ 1 kodeksu rodzinnego potrafi sie sam utrzymać . Ok , syn tyra , dosłownie w każdej wolej chwili ale to nie zmienia faktu ,że przez tyle lat ojciec nic na nie łożył i się nie interesował jego potrzebami . Mało tego w pozwie jest info ,że zostanie obciążony kosztami sprawy i mecenasa . jak ja mu mogę pomóc ?
anonim cytuj
11-10-2021
Normalna sprawa.
Syn niech odpowie na pismo (14 dni od otrzymania) z prośbą o odrzucenie wniosku w całości. Niech wykaze koszty utrzymania swoje szczegółowo, wszystkie. Niech podkreśla że się uczy i nie jest samodzielny, e go Pani wspiera finansowo. Panią Niech powoła na świadka.
Będzie normalna rozpraw0a a co sąd zadecyduje to już inna kwestia.
A co do kosztów sądowych to też napisać w piśmie że syn wnioskuję by powód pokrył wszystkie koszty. Zazwyczaj jest tak że sąd nie obciąża stron kosztami.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Dzień dobry , może ktoś miał z Was taką sytuację , dziś syn zaznaczam pełnoletni odebrał pismo z Sądu wydział rodzinny i nieletnich w sprawie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego ... jak ja mu mogę pomóc ?


Na wstępie warto zauważyć, że art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi: "Jeżeli zstępny, którego dotyczy obowiązek alimentacyjny, posiada stałe i odpowiednie środki utrzymania lub potrafi się sam utrzymać, sąd może na wniosek zobowiązanego, zważywszy na okoliczności, uchylić obowiązek alimentacyjny lub umniejszyć wysokość alimentów." Kluczowe jest zrozumienie pojęcia "potrafi się sam utrzymać" oraz "odpowiednie środki utrzymania".

W kontekście Twojego opisu:

Fakt, że Twój syn pracuje, nie oznacza, że automatycznie "potrafi się sam utrzymać" w sensie przewidzianym w tym przepisie, szczególnie jeśli jest studentem i jednocześnie pracuje. Sąd oceni czy środki, które syn zdobywa z pracy, są wystarczające do jego utrzymania, a także weźmie pod uwagę dodatkowe koszty związane z edukacją.

Istotne będzie również podkreślenie faktu, że ojciec przez wiele lat nie płacił alimentów, co mogło wpłynąć na sytuację życiową i finansową syna.

Jeśli chodzi o koszty sądowe, to:

Jeśli ojciec wnosił o obciążenie syna kosztami postępowania, to sąd oceni, czy jest podstawa do tego. W wielu przypadkach, jeśli strona przegrywa sprawę, może być obciążona kosztami. Jednak każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany, a sąd bierze pod uwagę konkretne okoliczności sprawy.
Normalna sprawa. Syn niech odpowie na pismo (14 dni od otrzymania) ... Zazwyczaj jest tak że sąd nie obciąża stron kosztami.


Zgadzam się z tym podejściem. W odpowiedzi na pozew Twój syn powinien dokładnie przedstawić swoją sytuację finansową oraz wykazać wszystkie koszty związane z jego utrzymaniem i edukacją. Ważne jest, aby zaznaczyć, że mimo pracy, jego środki utrzymania nie są wystarczające, a dodatkowo przez lata nie otrzymywał wsparcia od ojca.

Podsumowując, kluczowe będzie dokładne przedstawienie sytuacji finansowej syna oraz argumentacja oparta na przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w kontekście jego sytuacji życiowej i finansowej.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy pracownik może dostać mniej niż najniższa krajowa?
Jak to jest z tą najniższą krajową. Kolejny miesiąc dostała na konto 2921 z groszami. Umowa na cały etat żadnych zwolnień. Czy tak powinno być czy jednak musi iść wyjaśniać to z szefem?...
Prawo do ulgi na dziecko w przypadku rozwodu rodziców.
Jestem z mężem po rozwodzie od ponad roku. Dzieci są ze mną, a mąż rozlicza się z ulgi na dzieci przez co ja nie mogę. Czy ma do tego prawo?...
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Dzień dobry! Prowadzę mały żłobek. Zatrudniam dwóch opiekunów i sama również pełnię funkcję opiekuna. Jeden pracownik na umowie na czas nieokreślony poszedł na długie L4 (będzie minimum 2,5m-ca), więc aby zapewnić prawidłową opiekę dzieciom byłam zmuszona zatrudnić dodatkowego pracownika. Ze względu na brak informacji na temat terminu planowanego powrotu nie jest to umowa na zastępstwo, a na czas określony. Wiem, że pracownik przebywający na l4 s...
Sprzedaż pojazdu.
W trackie trwania małżeństwa i posiadania wspólności majątkowej mogę sprzedać swój pojazd żonie? Jak wygląda to od strony prawnej?...

Wyszukiwarka