pismo z Sądu wydział rodzinny i nieletnich w sprawie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Dzień dobry , może ktoś miał z Was taką sytuację , dziś syn zaznaczam pełnoletni odebrał pismo z Sądu wydział rodzinny i nieletnich w sprawie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego . I teraz jak to wygląda od 2012 r , rozwód z orzeczeniem z winy męża , mąż przebywa w DE , alimenty za jego zgoda 250 euro , płaci po orzeczeniu rozwodu przez jakieś 9 miesięcy , pożnij już nic , zero kontaktu z synem który wtedy ma lat 12 , sprawa ląduje w sądzie wydział zagraniczny , bez skutku . Alimenty w kratkę , komornik nie działa w DE a sprawy sie ciagną . Syn kończy gimnazjum , następnie liceum mundurowe , zero wsparcia i alimentów . Jak ma 18 lat wyjeżdza w wakacje do Holandii , chce zarobić na samochód , prawo jazdy już ma . Kończy szkołe , idzie dalej ojciec kontaktuje się tylko przez fb składając życzenia urodzinowe , syn nie odpowiada . Po maturze dostaje się na studia ale też podejmuje pracę ,jak to student , ojciec go prosi o podanie rachunku, że bedzie płacił i pomagał ...ok , syn podaje , płaci nie 250 euro zgodnie z wyrokiem ale 100 euro bo na tyle go stać . Ok , dla studenta każda kwota jest na wagę złota . I dziś pismo ,że syn zarabia i ze zgodnie z art 133 $ 1 kodeksu rodzinnego potrafi sie sam utrzymać . Ok , syn tyra , dosłownie w każdej wolej chwili ale to nie zmienia faktu ,że przez tyle lat ojciec nic na nie łożył i się nie interesował jego potrzebami . Mało tego w pozwie jest info ,że zostanie obciążony kosztami sprawy i mecenasa . jak ja mu mogę pomóc ?
anonim cytuj
11-10-2021
Normalna sprawa.
Syn niech odpowie na pismo (14 dni od otrzymania) z prośbą o odrzucenie wniosku w całości. Niech wykaze koszty utrzymania swoje szczegółowo, wszystkie. Niech podkreśla że się uczy i nie jest samodzielny, e go Pani wspiera finansowo. Panią Niech powoła na świadka.
Będzie normalna rozpraw0a a co sąd zadecyduje to już inna kwestia.
A co do kosztów sądowych to też napisać w piśmie że syn wnioskuję by powód pokrył wszystkie koszty. Zazwyczaj jest tak że sąd nie obciąża stron kosztami.
 
anonim cytuj
11-10-2021
Dzień dobry , może ktoś miał z Was taką sytuację , dziś syn zaznaczam pełnoletni odebrał pismo z Sądu wydział rodzinny i nieletnich w sprawie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego ... jak ja mu mogę pomóc ?


Na wstępie warto zauważyć, że art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi: "Jeżeli zstępny, którego dotyczy obowiązek alimentacyjny, posiada stałe i odpowiednie środki utrzymania lub potrafi się sam utrzymać, sąd może na wniosek zobowiązanego, zważywszy na okoliczności, uchylić obowiązek alimentacyjny lub umniejszyć wysokość alimentów." Kluczowe jest zrozumienie pojęcia "potrafi się sam utrzymać" oraz "odpowiednie środki utrzymania".

W kontekście Twojego opisu:

Fakt, że Twój syn pracuje, nie oznacza, że automatycznie "potrafi się sam utrzymać" w sensie przewidzianym w tym przepisie, szczególnie jeśli jest studentem i jednocześnie pracuje. Sąd oceni czy środki, które syn zdobywa z pracy, są wystarczające do jego utrzymania, a także weźmie pod uwagę dodatkowe koszty związane z edukacją.

Istotne będzie również podkreślenie faktu, że ojciec przez wiele lat nie płacił alimentów, co mogło wpłynąć na sytuację życiową i finansową syna.

Jeśli chodzi o koszty sądowe, to:

Jeśli ojciec wnosił o obciążenie syna kosztami postępowania, to sąd oceni, czy jest podstawa do tego. W wielu przypadkach, jeśli strona przegrywa sprawę, może być obciążona kosztami. Jednak każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany, a sąd bierze pod uwagę konkretne okoliczności sprawy.
Normalna sprawa. Syn niech odpowie na pismo (14 dni od otrzymania) ... Zazwyczaj jest tak że sąd nie obciąża stron kosztami.


Zgadzam się z tym podejściem. W odpowiedzi na pozew Twój syn powinien dokładnie przedstawić swoją sytuację finansową oraz wykazać wszystkie koszty związane z jego utrzymaniem i edukacją. Ważne jest, aby zaznaczyć, że mimo pracy, jego środki utrzymania nie są wystarczające, a dodatkowo przez lata nie otrzymywał wsparcia od ojca.

Podsumowując, kluczowe będzie dokładne przedstawienie sytuacji finansowej syna oraz argumentacja oparta na przepisach Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w kontekście jego sytuacji życiowej i finansowej.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Pracodawca nie wezwał pogotowia do kobiety, która potrzebowała pomocy medycznej.
Sytuacja taka ? Pracodawca nie wezwał pogotowia do kobiety która miała ponad 200 tętna, kobieta prawie zeszła na kuchni… szef stwierdził ze „przejdzie jej” Oraz ze on nie jest zobowiązany do tego aby wyzywać pogotowie bo „nie ma po co wyzywać i tak nie przyjedzie” jak to sobie zażartował ? Te osobę koleżanka zwiozla do domu i jej facet wezwał pogotowie. Trafiła do szpitala i znajduje się tam w złym stanie. Czy można pociągnąć pracodawcę do od...
Łamanie regulaminu wspólnoty.
Blokiem, w którym mieszkam zarządza wspólnota mieszkaniowa. Mamy regulamin. Niestety mieszkańcy łamią wszystkie punkty a wspólnota twierdzi, że nic nie może zrobić i można ich skarżyć ze swojego powództwa. Przytoczę może 2 przykłady, jeden z nich to parkowanie motocykla na moim wjeździe na moje miejsce postojowe, właściciel pojazdu ignoruje nasze prośby/żądania, a druga sprawa, sąsiedzi postawili ogromną szafę na naszym piętrze, gdzie mamy 3 mies...
Powrót do pracy po macierzyńskim.
Witam 22 września kończy mi się urlop macierzyński i rodzicielski , i dziś się dowiedziałam że moje stanowisko jest zajęte przez nowo zatrudnionego pracownika . Pani w kadrach zaproponowała mi pracę 12 godz dziennie ewentualnie bym sama się zwolniła . Umowę o pracę mam do listopada 2022 , jest to praca Państwa w szpitalu . Czy mogą przenieś mnie na oddział gdzie praca jest po 12 godz i czy oni mogą mnie zwolnić . I czy muszę wykorzystać urlop wyp...
Zaniżone wynagrodzenie.
Hej, moja dziewczyna zatrudniła się w sklepie spożywczym na umowie zlecenie, jest studentką i na umowie ma 23,50 za godzinę. Pracuje od połowy lipca, więc pierwsza wypłata była niższa ponad 250 zł miała mniej godzin więc przymknęliśmy oko na to, w tym miesiącu dostała 3010 zł wypłaty, a przepracowała 170 godzin, szef jej powiedział że ma wypłatę za 120 + za przepracowane soboty Najniższa krajowa w tej chwili dla studenta to 3600 bez podatków, co...

Wyszukiwarka