czy moje dzieci moga przyjać spadek po babci?

Witam. Chciałabym zapytac, czy mimo, iz minął termin 6. miesięcy od zrzeczenia sie spadku przeze mnie, a w imieniu dzieci ani nie nabylam ani się nie zrzeklam, moge zlozyc wniosek do sadu o nabycie spadku wlasnie przez dzieci? (oczywoscie są nastepne "w kolejności" do spadku)
anonim cytuj
04-10-2021
Jeśli Pani odrzuciła spadek to potem jest 6 miesięcy na odrzucenie spadku na dzieci jeśli Pani tego nie zrobi to wtedy spadek przypada na dzieci
 
anonim cytuj
04-10-2021
ja teraz jestem w trakcie odrzucania spadku po mojej babci w imieniu dzieci bo ja odrzuciłam notarialnie a jeśli chodzi o dzieci to odomentu odrzucenia przeze mnie spadku mam 6 miesięcy by odrzucić za dzieci spadek więc musiałam złożyć wniosek do sądu by wyraził zgodę na odrzucenie jakbym się nie wyrobiła w ciągu 6 miesięcy wtedy ten spadek przypada na dzieci
 
anonim cytuj
04-10-2021
Witam. Chciałabym zapytac, czy mimo, iz minął termin 6. miesięcy od zrzeczenia sie spadku przeze mnie, a w imieniu dzieci ani nie nabylam ani się nie zrzeklam, moge zlozyc wniosek do sadu o nabycie spadku wlasnie przez dzieci?


W świetle polskiego prawa spadkowego, jeżeli spadkobierca odrzuci spadek, jego udział przechodzi na osoby, które dziedziczyłyby po nim, gdyby nie żył w chwili otwarcia spadku (art. 1009 § 1 Kodeksu cywilnego). Jeśli więc Pani odrzuciła spadek, kolejnymi spadkobiercami są Pani dzieci.

W odniesieniu do dzieci małoletnich, istotne jest, aby złożyć wniosek w sądzie rodzinnym o wyrażenie zgody na nabycie spadku lub na jego odrzucenie. Jeśli minęło już 6 miesięcy od chwili, kiedy Pani dowiedziała się o otwarciu spadku, a nie podjęła żadnych działań w imieniu dzieci (ani odrzucenia, ani przyjęcia spadku), dzieci nabywają spadek z mocy prawa.

Jeśli Pani odrzuciła spadek to potem jest 6 miesięcy na odrzucenie spadku na dzieci jeśli Pani tego nie zrobi to wtedy spadek przypada na dzieci


Dokładnie. Zgodnie z art. 1013 Kodeksu cywilnego, spadkobierca, który chce odrzucić spadek, powinien złożyć odpowiednie oświadczenie w ciągu 6 miesięcy od dnia, gdy dowiedział się o powstaniu prawa do spadku.

Jeśli chodzi o dzieci, termin ten jest ten sam. Jeśli oświadczenie o odrzuceniu spadku nie zostało złożone w terminie, spadek zostaje nabyty przez dzieci. Aby odrzucić spadek w imieniu małoletniego, wymagana jest zgoda sądu (art. 1016 § 2 Kodeksu cywilnego).

ja teraz jestem w trakcie odrzucania spadku po mojej babci w imieniu dzieci bo ja odrzuciłam notarialnie


Jeśli odrzuciła Pani spadek notarialnie, jest to ważne oświadczenie o odrzuceniu. Jeżeli chce Pani dokonać tego samego kroku w imieniu swoich dzieci, musi Pani złożyć odpowiedni wniosek w sądzie rodzinnym o uzyskanie zgody na odrzucenie spadku w ich imieniu. Jeśli nie zostanie to zrobione w terminie 6 miesięcy, spadek zostanie nabyty przez dzieci z mocy prawa.
 
anonim cytuj
10-08-2023

Sugerowane Tematy

Za co właściciel może potrącić pieniądze z kaucji ?
Witam, wynajmowałem mieszkanie 2,5 roku. Zapłaciłem kaucje na początku i teraz czeka mnie rozliczenie i zwrot. Za co mogą a za co nie mogą odciągnąć mi od kaucji? Wiadomo rzeczy, które się zużywają nie powinni ale każdy inaczej to interpretuje. Stąd moje pytanie. Czy za blachę z piekarnika mogą mi odciągnąć? Blacha używana jakieś lekkie zabrudzenia są ale w granicach normy - normalne użytkowanie. Czy jak stało auto na miejscu parkingowym na dwo...
czy komornik ma prawo zabrać bezpośrednio z US ulgę na dzieci.
Chciałem zapytać czy komornik ma prawo zabrać bezpośrednio z US ulgę na dzieci. Chodzi oczywiście o odliczenie od podatku....
Kto dziedziczy długu po żonie?
Chciałbym z moja kobietą wziąć ślub, lecz ona ma kredytu 2 miliony zł. Moje pytanie brzmi, czy jak po ślubie by coś jej się stało i by zmarła to ja zostanę z jej długami czy dzieci? Dzieci mają nazwiska ojców jak to wygląda w świetle prawa?...
Co z domem wybudowanym na mojej działce?
Biorę rozwód, nie mamy dzieci, chciałem bez winy, powódka wniosła z winy. Prawdopodobnie sprawa będzie trwała długo i będzie orzeczona z obopólnej winy. Nie ukrywa ,że specjalnie przedłuża, bo chce pieniędzy. Wybudowalismy dom na mojej działce z przed małżeństwa , kredyt mamy wspólny, ona zamieszkuje tam sama, ja się wyprowadzilem bo prowokowała przemoc. Czy mogę sam sprzedać dom i czy ona musi się zgodzić? Czy pieniądze po ewentualnej spr...

Wyszukiwarka