"zmuszenie" do urlopu

Dzień dobry,
Podczas lockdownu nasz sklep został zamknięty i przebywaliśmy wtedy w domu oprócz kilku dni, w których przyjechaliśmy przyjąć dostawę. W dniu wczorajszym pracodawca oznajmił nam, że mamy wszystkie nasze dni urlopowe wpisać właśnie w ten okres kiedy byliśmy zamknięci (czyli wstecz). Wszyscy w pracy nie wyraziliśmy na to zgody, chcemy ten urlop faktycznie wykorzystać w przyszłości. Dzisiaj zadzwonił do mnie regionalny z informacją, że tym razem nam „daruje”, ale po skontaktowaniu się z prawnikiem on wie, że może nam kazać wypisać taki urlop. Czy faktycznie jest tak, że pracodawca może nakazać nam wypisanie urlopu wstecz, na którym nawet się nie było? Może przez pandemie wygląda to inaczej? Z ciekawości zapytałam jakie paragrafy na to wskazują, ale niestety nie uzyskałam odpowiedzi. Dodam, że mamy umowę o prace, a przez specyfikę pracy nie mieliśmy możliwości „pracy zdalnej”. Mieliśmy jedynie zadania domowe, szkolenia no i kilka dni przyjazdu do sklepu. Z góry dziękuje bardzo za odpowiedzi.
anonim cytuj
03-12-2020
nawet covid nie przewiduje "zmuszenia" do urlopu. Skoro sklep był nieczynny to należy się postojowe.
 
anonim cytuj
03-12-2020
Właśnie powiedział coś o tym, że na postojowym może nam kazać wybrać urlop. Czyli rozumiem, że nie może tak zrobić?
 
anonim cytuj
03-12-2020
Niech poczyta co to postojowe a co urlop bo to dwie różne sprawy. To że każdy woli żeby pracownicy brali urlop (co w jakimś stopniu jest zrozumiałe a samo postojowe może doprowadzić do zamknięcia firmy z powodów finansowych) to inna bajka.
Tarcz 4.0 przewidziała jedynie możliwość wysyłania na urlop zaległy z poprzednich lat (czyli urlop zaległy) a ilości maksymalnie 30 dni (czyli teoretycznie mógł by wysłać na urlop za 2019 r.)
 
anonim cytuj
03-12-2020
A to nie jest tak, że pracodawca może dysponować połową urlopu ?
 
anonim cytuj
03-12-2020
USTAWA
z dnia 19 czerwca 2020 r.
o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami
COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-191)
Art. 15gc. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu
COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody
pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika
w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać.
 
anonim cytuj
03-12-2020
dziękuje bardzo za odpowiedź
 
anonim cytuj
03-12-2020

Sugerowane Tematy

Rozdzielność majątkowa a komornik.
W chwili obecnej moi rodzice nie mają rozdzielności majątkowej. Natomiast okazuje się, że moja matka ma spore długi. Nie jest w stanie ich spłacić. Jednak jest jako żona współwłaścicielem wszystkiego, co rodzice dostali pod dziadkach ze strony ojca. Konkretnie domu i ziemi. Czy sporządzenie intercyzy w tej chwili uchroni przed zajęciem komorniczym ? Jest inny sposób na zabezpieczenie majątku ?...
Zasiedzenie w złej wierze - nieruchomość.
Dobry wieczór, Chciałbym poruszyć temat zasiedzenia nieruchomości. Poniżej przedstawię mój, a właściwie przypadek teścia, który chce posiąść działkę, która sąsiaduje z jego. Otóż w 1994 r. teściu rozpoczął budowę domu na części działki, która została mu darowana w 1997 roku. Pozostała część działki Jego rodziców została przez nich nabyta chyba w latach czterdziestych. Już na etapie budowy wystąpiły problemy z właścicielem sąsiadującej działki...
Kupno mieszkania z rynku wtórnego.
Planuje kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Sprzedawca powiedział, że jakiś czas temu spółdzielnia/wspólnota wzięła kredyt na termomodernizację budynku. Mieszkanie jest własnościowe. Czy jest jakieś ryzyko, że w momencie jak spółdzielnia/wspólnota nie będzie wywiązywać się z zobowiązań, będzie w stanie zając moje mieszkanie? Jakie ryzyko dla mnie niesie ze sobą taki kredyt?...
Egzekucja komornicza.
Witam serdecznie, poradźcie co robić. Komornicy na wniosek firmy windykacyjnej prowadzili przeciw mnie dwie egzekucje, spłaciłem wszystko, co do grosza, komornik jeden jak i drugi przysłał mi postanowienie o zakończeniu postępowania i że "tytuł wykonawczy pozostaje w aktach sprawy, ponieważ całe roszczenie egzekucyjne wynikające z tytułu wykonawczego zostało w całości zaspokojone. Postępowanie egzekucyjne zostało zakończone. Firma dalej atak...

Wyszukiwarka