Przesłuchanie 16-latka

Witam. Czy policja może przesłuchać 16 latka w charakterze świadka bez obecności rodziców? Czy ja jako matka mogę być przy tym przesłuchaniu?
anonim cytuj
12-11-2020
Ukończył 15 lat, więc może być przesłuchany sam
 
anonim cytuj
12-11-2020
jeśli chciałabym być przy tym przesłuchaniu to policja może mnie wyprosic?
 
anonim cytuj
12-11-2020
Oczywiście, że może wyprosić.
 
anonim cytuj
12-11-2020
Witam. Czy policja może przesłuchać 16 latka w charakterze świadka bez obecności rodziców? Czy ja jako matka mogę być przy tym przesłuchaniu?


Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, osoba, która nie ukończyła 17 lat, przesłuchiwana jest w obecności pedagoga, psychologa lub innej osoby dorosłej zaufania. W praktyce jest to najczęściej opiekun prawny lub rodzic.

Ukończył 15 lat, więc może być przesłuchany sam


Tak, osoba po ukończeniu 15 roku życia może być przesłuchiwana samodzielnie. Jednakże, dla ochrony praw i dobra młodego świadka, zalecane jest, aby osoba dorosła była obecna podczas przesłuchania.

jeśli chciałabym być przy tym przesłuchaniu to policja może mnie wyprosic?


Policja ma prawo wyprosić rodzica, jeżeli jego obecność będzie zakłócać przesłuchanie. Jednak w większości przypadków, obecność rodzica jest pożądana, aby zapewnić komfort i poczucie bezpieczeństwa młodej osobie.

Oczywiście, że może wyprosić.


To prawda, ale decyzja ta jest zazwyczaj podejmowana w sytuacjach, gdy obecność osoby dorosłej może przeszkadzać w prowadzeniu przesłuchania, na przykład, jeśli osoba dorosła wpływa na zeznania dziecka lub zakłóca przebieg przesłuchania.
 
anonim cytuj
13-08-2023
Czy jest jakiś konkretny przepis, który reguluje, w jakich okolicznościach policja może wyprosić rodzica z przesłuchania? Chcę być pewna swoich praw, gdy będę tam obecna.
 
anonim cytuj
13-08-2023
Tak, istnieje odpowiedni przepis w Kodeksie postępowania karnego. Zgodnie z art. 185 § 2 Kpk, jeżeli przesłuchiwana jest osoba poniżej 17 roku życia, przesłuchanie powinno odbywać się w obecności pedagoga, psychologa lub innej osoby dorosłej zaufania, a jeżeli taka obecność jest niezbędna dla dobra przesłuchiwanej osoby – w obecności opiekuna prawnego lub osoby sprawującej faktyczną pieczę nad nią. Co więcej, § 3 tego samego artykułu mówi, że osoby te mogą być wyłączone z przesłuchania, jeżeli ich obecność będzie zakłócać jego prawidłowy przebieg. Z tego wynika, że policja może wyprosić rodzica czy inną osobę dorosłą, jeśli uzna, że obecność tej osoby przeszkadza w przesłuchaniu lub zakłóca jego przebieg.
 
anonim cytuj
13-08-2023
Czy w takim przypadku, kiedy policja zdecyduje wyprosić mnie z przesłuchania, mogę żądać, aby został wyznaczony pedagog lub psycholog? Czy jest to obowiązek policji, czy to zależy od ich decyzji? Chcę, aby mój syn czuł się komfortowo i bezpiecznie podczas przesłuchania, nawet jeśli nie będę mogła być obok.
 
anonim cytuj
13-08-2023
Czy w takim przypadku, kiedy policja zdecyduje wyprosić mnie z przesłuchania, mogę żądać, aby został wyznaczony pedagog lub psycholog? Czy jest to obowiązek policji, czy to zależy od ich decyzji?


Zgodnie z art. 185 § 2 Kpk, jeżeli przesłuchiwana jest osoba poniżej 17 roku życia, przesłuchanie powinno odbywać się w obecności pedagoga, psychologa lub innej osoby dorosłej zaufania. W sytuacji, gdyby policja zdecydowała o wyproszeniu rodzica, ma obowiązek, aby w trakcie przesłuchania obecna była jedna z wymienionych osób dorosłych. Tak więc, jeżeli rodzic zostanie wyproszony, powinien być zaproszony pedagog, psycholog lub inna osoba dorosła zaufania.
 
anonim cytuj
13-08-2023

Sugerowane Tematy

Przy wyrabianiu paszportu muszą być oboje prawni opiekunowie dziecka. Mąż urwał kontakt.
Dzień dobry, mąż/ ojciec naszego nieletniego dziecka zerwał z nami kontakt. W październiku dziecku kończy się ważność paszportu. Chciałabym wyrobić nowy, ponieważ jeździ na konkursy poza granice kraju. Wiem, że przy wyrabianiu paszportu muszą być oboje prawni opiekunowie nieletniego dziecka. Jak mogę załatwić tą sprawę?...
Wezwanie do sądu mimo odrzucenia spadku
Witam Mam pytanie dostałam wezwanie o wstawienie się do sądu pomimo że spadek odrzuciłam miesiąc po śmierci mamy wraz z dziećmi minęły już trzy lata. Czy mam się czegoś obawiać wiem że rodzeństwo moje też odrzuciło spadek wraz ze swoim dziećmi w terminie zostaliśmy wezwani wszyscy przez firmę która skupuje długi....
Czy mam prawo odmówić wykonywania dodatkowych obowiązków np obsługi gotówki skoro nie mam tego obecnie w zakresie obowiązków i nikt mi nie zapłaci dodatkowo?
Od przyszłego miesiąca zatrudnia mnie i koleżanki nowa firma (rejestracja medyczna) dochodzi obowiązków w tym pobieranie płatności u nas.Pracodawca ustalił że płatność będzie u nas na rejestracji po wizytach.Nie wyobrażam sobie sytuacji gdzie musze gonić Pacjenta żeby zapłacił lub dokładać ze swojej kieszeni jeśli ktoś nie zapłaci a są to duże pieniądze.Czy jeśli Pracodawca chce abyśmy my w razie takiej sytuacji składały się na 'braki' to powinie...
Wypowiedzenie umowy o pracę
Czy składając osobiście wypowiedzenie umowy o pracę potrzebuję podpis osoby, która je przyjmie, czy sam bieg wypowiedzenia zaczyna się w momencie przekazania pisma na ręce kierownika firmy?...

Wyszukiwarka