podatek dochodowy

Sprzedaż nieruchomości na poczet remontu domu. Jakie koszty mogę ponieść aby nie płacić podatku dochodowego od sprzazy(nie minęło 5 lat od jej nabycia) Czy jest gdzieś dokładnie sprecyzowane co mogę kupić a czego nie? Czy faktura wystawiona przez ekipę remontowa również podlega pod koszty poniesione związane z remontem?
anonim cytuj
22-10-2020
Tak, jest to zdefiniowane w art. 21 ust. 25 i kolejnych ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
anonim cytuj
22-10-2020
Zwydatkować należy różnice między ceną sprzedaży a zakupu. Chyba że sprzedaje pani nieruchomośc w cenie zakupu to nie będzie podatku.
 
anonim cytuj
22-10-2020
nic nie zakupiłam. Tylko sprzedaję.
 
anonim cytuj
22-10-2020
To na jakiej podstawie liczy Pani 5 lat. Spadek? Darowizna?
 
anonim cytuj
22-10-2020
tak proszę Pana Spadek dlatego go licze i pytam czy faktura od firmy remontującej jest tak samo ważna. To wszystko
 
anonim cytuj
22-10-2020
najlepiej zapytać we właściwym miejscowo dla Pani Urzedzie Skarbowym bo różna jest interpretacja. Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
22-10-2020
Sprzedaż nieruchomości na poczet remontu domu. Jakie koszty mogę ponieść aby nie płacić podatku dochodowego od sprzazy(nie minęło 5 lat od jej nabycia) Czy jest gdzieś dokładnie sprecyzowane co mogę kupić a czego nie? Czy faktura wystawiona przez ekipę remontowa również podlega pod koszty poniesione związane z remontem?


Tak, możliwość odliczenia kosztów związanych z remontem nieruchomości od dochodu uzyskanego ze sprzedaży jest uregulowana w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli nieruchomość została nabyta w drodze spadku, to istotne jest, aby środki uzyskane ze sprzedaży zostały wydatkowane na cele związane z nieruchomością w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży.

Faktura wystawiona przez ekipę remontową może być uznana za koszt pod warunkiem, że dotyczy ona prac i materiałów związanych z remontem nieruchomości. Ważne jest, aby faktura była wystawiona na osobę dokonującą sprzedaży i aby zawierała wszystkie niezbędne elementy potwierdzające jej prawidłowość.

Zwydatkować należy różnice między ceną sprzedaży a zakupu. Chyba że sprzedaje pani nieruchomośc w cenie zakupu to nie będzie podatku.


Dokładnie, jeśli sprzedaż nieruchomości nastąpi po cenie zakupu lub niższej, to nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Jednakże, jeśli sprzedaż nastąpi po wyższej cenie, to różnica pomiędzy ceną sprzedaży a zakupu stanowi dochód podlegający opodatkowaniu.

tak proszę Pana Spadek dlatego go licze i pytam czy faktura od firmy remontującej jest tak samo ważna. To wszystko


Faktura od firmy remontującej jest ważna jako dowód poniesienia kosztów związanych z remontem nieruchomości. Ważne jest, aby spełniała ona wszystkie wymogi formalne i była wystawiona na osobę sprzedającą nieruchomość.

najlepiej zapytać we właściwym miejscowo dla Pani Urzedzie Skarbowym bo różna jest interpretacja. Pozdrawiam.


Chociaż przepisy są jasno sprecyzowane, praktyka pokazuje, że może istnieć pewna różnica w interpretacji przepisów przez różne urzędy skarbowe. Dlatego warto jest też uzyskać indywidualną interpretację przepisów przez właściwy dla siebie urząd skarbowy w celu uniknięcia nieporozumień.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Refundacja za okulary do pracy.
Mam taki problem. Salon optyczny wystawił mi imienną fakturę na okulary korekcyjne, jest informacja o tym, że są one do pracy przy komputerze. W pracy zostałam poinformowana, że żeby dostać częściowy zwrot, faktura musi być na firmę, nie na mnie. Salon nie chce wystawić korekty, bo faktura jest wystawiona prawidłowo i nie ma ku temu podstaw. To, że się nie dowiedziałam przed to jedno, ale nie ma nigdzie zapisu, że musi być, to skąd taki wymóg? A ...
Podwójne ubezpieczenie pojazdu.
Mam taki problem a mianowicie zakupiłem polisę OC z jednej z porównywarek OC, zostało opłacone i OC działa od 5-06-2023, lecz później po fakcie zacząłem rozglądać się za innymi ubezpieczeniami i skalkulowałem inną ofertę, tylko żeby zapłacić niższą cenę i zakres ubezpieczenia, widocznie coś nieświadomie naklikałem. Teraz Ubezpieczalnia wysyła mi ponaglenia do zapłaty drugiej składki polisy. Gdy zadzwoniłem, powiedziano mi, że miał Pan 30 dni na o...
Złodziej w rodzinie. Co zrobić, żeby osoba poniosła konsekwencje swoich czynów?
Mamy w bliskiej rodzinie złodzieja, w ostatnich miesiącach zginęło kilku najbliższym łącznie ok. 40 tys. zł, wiemy, że to ta osoba, chociaż nikt za rękę jej nie złapał, oczywiście się wszystkiemu wypiera. Pieniądze ginęły po wizycie tej osoby, niedługo potem obnosiła się z wydatkami mimo braku dochodów. Po ostatniej kradzieży zaparliśmy się i szukaliśmy dowodów, przeszukaliśmy laptopa i w rozmowach na Facebooku wszystko jest udowodnione, że ta os...
Sprawa o alimenty
Witam, sprawa o alimenty. Pozew wniesiono luty 2020 do dziś nie było rozprawy. Sąd wydał postanowienie o szukaniu pozwanego za pomocą komornika, gdyż nie odbierał listów. Następnie na posiedzeniu nie jawnym wydano postanowienie o zawieszeniu sprawy. Co dalej zrobić?...

Wyszukiwarka