zakup wspólnego mieszkania

Czesc. Mam pytanie odnosnie mieszkania. Za czasow trwania zwiazku partnerskiego "kupilismy " z partnerem mieszkanie. Z uwagi na brak mojej zdolnosci- on wziął kredyt na mieszkanie. W akcie rowniez widnieje on jak rowniez bank. My spisalismy umowe w ktorej jest napisane ,ze mieszkanie jest nasza wspolna wartoscia i oboje partycypujemy w kosztach zwiazanych z w/w mieszkaniem. Czy ten dokument ma jakas moc prawna?
anonim cytuj
12-10-2020
Pani w takiej sytuacji przysługuje roszczenie o poczynione nakłady na nieruchomość. Jaką umowę Państwo spisali miedzy sobą?
 
anonim cytuj
12-10-2020
Spisalismy zwykle oswiadczenie.
 
anonim cytuj
12-10-2020
to takie oświadczenie nie ma mocy prawnej.
 
anonim cytuj
12-10-2020
a jaki dokument mialby ?
 
anonim cytuj
12-10-2020
aby Pani była współwłaścicielem nieruchomości potrzebna jest albo umowa darowizny albo sprzedaży udziału. Obie w formie aktu notarialnego.
 
anonim cytuj
12-10-2020
rozumiem. Bardzo dziękuje Panu za informacje.
 
anonim cytuj
12-10-2020
Witam. Po pierwsze, wyjaśnijmy, co oznacza być współwłaścicielem nieruchomości. Współwłasność nieruchomości oznacza, że kilka osób posiada prawo do tej samej nieruchomości. W praktyce, to oznacza, że każda z tych osób może korzystać z całej nieruchomości, a nie tylko z określonej jej części.

Po drugie, jak już zostało powiedziane, aby stać się współwłaścicielem nieruchomości, potrzebna jest albo umowa darowizny, albo sprzedaży udziału, obie w formie aktu notarialnego. Jest to zgodne z art. 68 Kodeksu cywilnego, który mówi, że przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego.

Jednakże, warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieje również możliwość uzyskania prawa do nieruchomości poprzez umowę użyczenia. Zgodnie z art. 694 Kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia właściciel zobowiązuje się do wydania drugiej stronie na używanie rzeczy nieodpłatnie, a ta strona zobowiązuje się do zwrócenia rzeczy w stanie niezmienionym po upływie czasu, na który umowa została zawarta. W takim przypadku, nie jesteś formalnie współwłaścicielem, ale masz prawo korzystać z nieruchomości.

Po trzecie, co do zawartego przez Państwa oświadczenia, jego moc prawna może zależeć od konkretnej treści oświadczenia. Jeżeli w oświadczeniu zobowiązaliście się do ponoszenia wspólnych kosztów związanych z mieszkanie, to może to stanowić podstawę do roszczenia zwrotu poniesionych kosztów, zgodnie z art. 395 Kodeksu cywilnego, który mówi, że ten, kto świadczył dla dłużnika bez wiedzy i woli dłużnika, może żądać od dłużnika zwrotu tego, co było potrzebne do zaspokojenia wierzyciela, chociażby dłużnik nie chciał być zwolniony z długu.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Chciałabym się dowiedzieć więcej na temat tej umowy użyczenia. Czy mogłaby ona być stosowana w naszym przypadku, pomimo że partner już jest formalnym właścicielem nieruchomości? I czy ta umowa musi być również sporządzona w formie aktu notarialnego?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Umowa użyczenia nieruchomości mogłaby być stosowana w Państwa przypadku, jednak należy pamiętać, że użyczenie to forma darmowego korzystania z rzeczy, a nie nabycie praw własności.

Po drugie, według Kodeksu cywilnego (art. 694), umowa użyczenia, jeżeli obejmuje nieruchomość, wymaga formy aktu notarialnego.

Podsumowując, nawet jeśli umowa użyczenia zostanie zawarta, nie zmieni to statusu Pani jako właścicielki nieruchomości. Wciąż będzie Pani miała prawo do roszczeń o nakłady poczynione na nieruchomość, ale nie będziesz formalnym właścicielem.

Jeżeli jednak chodzi o formalne uzyskanie statusu współwłaściciela, to jak wcześniej wspomniałem, byłoby to możliwe przez umowę darowizny lub sprzedaży udziału w nieruchomości, obie konieczne do sporządzenia w formie aktu notarialnego.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę założyć stowarzyszenie, fundację jako sołtys?
Moi drodzy, mam pytanie. Zostałam wybrana sołtysem Postanowiliśmy w ramach sołeckiego funduszu zakupić „coś”, co postawimy na wydzierżawionym przez gminę gruncie. Coś – bo to ma być drewniany domek albo garaż ocieplony. Wyjaśnienie – grunt jest oczywiście u nas na wsi, należy do jednego z mieszkańców. Umowa dzierżawy zostala podpisana między właścicielem tego gruntu a gminą). Podobno – choć nie do końca wierzę w tę teorię – nie możemy kupić teg...
Wypłata środków z OFE po śmierci.
Witajcie. Po śmierci taty złożyłem wniosek w zusie o wypłatę środków z ofe. Tata był rok ma emeryturze i zmarł. Według zusu wypłata środków to Ok 3 miesiące. Zaraz mija 7 miesięcy i ani widu ani słychu. Dzwoniąc do ZUSu dostałem informacje ze wniosek jest złożony ale i tak czeka na weryfikacje a zajmuje się tym firma jedna w Polsce i oczekiwanie jest długie. Czy wypłacał ktoś środki z tego ofe i czy jest sens na to czekać ?...
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Dzień dobry! Prowadzę mały żłobek. Zatrudniam dwóch opiekunów i sama również pełnię funkcję opiekuna. Jeden pracownik na umowie na czas nieokreślony poszedł na długie L4 (będzie minimum 2,5m-ca), więc aby zapewnić prawidłową opiekę dzieciom byłam zmuszona zatrudnić dodatkowego pracownika. Ze względu na brak informacji na temat terminu planowanego powrotu nie jest to umowa na zastępstwo, a na czas określony. Wiem, że pracownik przebywający na l4 s...
Czy ktoś z Was wymeldował osobę bez jej zgodny?
Witam, moja Teściowa chce wymeldować syna, brata moje męża, ponieważ tam nie przebywa. A dodatku zaczyna się o niego ubiegać komornik, oraz szuka go policja. Czy ktoś z Was wymeldował osobę bez jej zgodny? Jak dokładnie to wszystko wygląda?...

Wyszukiwarka