zakup wspólnego mieszkania

Czesc. Mam pytanie odnosnie mieszkania. Za czasow trwania zwiazku partnerskiego "kupilismy " z partnerem mieszkanie. Z uwagi na brak mojej zdolnosci- on wziął kredyt na mieszkanie. W akcie rowniez widnieje on jak rowniez bank. My spisalismy umowe w ktorej jest napisane ,ze mieszkanie jest nasza wspolna wartoscia i oboje partycypujemy w kosztach zwiazanych z w/w mieszkaniem. Czy ten dokument ma jakas moc prawna?
anonim cytuj
12-10-2020
Pani w takiej sytuacji przysługuje roszczenie o poczynione nakłady na nieruchomość. Jaką umowę Państwo spisali miedzy sobą?
 
anonim cytuj
12-10-2020
Spisalismy zwykle oswiadczenie.
 
anonim cytuj
12-10-2020
to takie oświadczenie nie ma mocy prawnej.
 
anonim cytuj
12-10-2020
a jaki dokument mialby ?
 
anonim cytuj
12-10-2020
aby Pani była współwłaścicielem nieruchomości potrzebna jest albo umowa darowizny albo sprzedaży udziału. Obie w formie aktu notarialnego.
 
anonim cytuj
12-10-2020
rozumiem. Bardzo dziękuje Panu za informacje.
 
anonim cytuj
12-10-2020
Witam. Po pierwsze, wyjaśnijmy, co oznacza być współwłaścicielem nieruchomości. Współwłasność nieruchomości oznacza, że kilka osób posiada prawo do tej samej nieruchomości. W praktyce, to oznacza, że każda z tych osób może korzystać z całej nieruchomości, a nie tylko z określonej jej części.

Po drugie, jak już zostało powiedziane, aby stać się współwłaścicielem nieruchomości, potrzebna jest albo umowa darowizny, albo sprzedaży udziału, obie w formie aktu notarialnego. Jest to zgodne z art. 68 Kodeksu cywilnego, który mówi, że przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego.

Jednakże, warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieje również możliwość uzyskania prawa do nieruchomości poprzez umowę użyczenia. Zgodnie z art. 694 Kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia właściciel zobowiązuje się do wydania drugiej stronie na używanie rzeczy nieodpłatnie, a ta strona zobowiązuje się do zwrócenia rzeczy w stanie niezmienionym po upływie czasu, na który umowa została zawarta. W takim przypadku, nie jesteś formalnie współwłaścicielem, ale masz prawo korzystać z nieruchomości.

Po trzecie, co do zawartego przez Państwa oświadczenia, jego moc prawna może zależeć od konkretnej treści oświadczenia. Jeżeli w oświadczeniu zobowiązaliście się do ponoszenia wspólnych kosztów związanych z mieszkanie, to może to stanowić podstawę do roszczenia zwrotu poniesionych kosztów, zgodnie z art. 395 Kodeksu cywilnego, który mówi, że ten, kto świadczył dla dłużnika bez wiedzy i woli dłużnika, może żądać od dłużnika zwrotu tego, co było potrzebne do zaspokojenia wierzyciela, chociażby dłużnik nie chciał być zwolniony z długu.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Chciałabym się dowiedzieć więcej na temat tej umowy użyczenia. Czy mogłaby ona być stosowana w naszym przypadku, pomimo że partner już jest formalnym właścicielem nieruchomości? I czy ta umowa musi być również sporządzona w formie aktu notarialnego?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Umowa użyczenia nieruchomości mogłaby być stosowana w Państwa przypadku, jednak należy pamiętać, że użyczenie to forma darmowego korzystania z rzeczy, a nie nabycie praw własności.

Po drugie, według Kodeksu cywilnego (art. 694), umowa użyczenia, jeżeli obejmuje nieruchomość, wymaga formy aktu notarialnego.

Podsumowując, nawet jeśli umowa użyczenia zostanie zawarta, nie zmieni to statusu Pani jako właścicielki nieruchomości. Wciąż będzie Pani miała prawo do roszczeń o nakłady poczynione na nieruchomość, ale nie będziesz formalnym właścicielem.

Jeżeli jednak chodzi o formalne uzyskanie statusu współwłaściciela, to jak wcześniej wspomniałem, byłoby to możliwe przez umowę darowizny lub sprzedaży udziału w nieruchomości, obie konieczne do sporządzenia w formie aktu notarialnego.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

Umowa zlecenie.
Dzień dobry, zastanawiam się, czy umowa zlecenie, w której strony nazywane są odpowiednio pracodawcą i pracownikiem, określa się wymiar etatu, zajmowane stanowisko, czy wprost w swojej treści odwołuje się do konkretnych artykułów z Kodeksu Pracy jest uznawana za umowę o pracę i w związku z tym podlega pod Kodeks Pracy, czy jednak z uwagi na charakter cywilno-prawny umowy-zlecenie należy ją rozpatrywać pod kątem cywilnym, a więc zastosowanie do ni...
Odrzucenie wniosku o urlop.
Dzień dobry pracodawca odrzucił mój wniosek o 9 tygodni urlopu. Ja jestem zatrudniony na umowę o pracę w Polsce natomiast matka dziecka pracuje w Niemczech. Dziecko urodziło się 26.07.2022r. Od narodzin dziecka matka przebywała na Niemieckim urlopie rodzicielskim. Pracodawca napisał że według państwowej Inspekcji pracy urlop mi nie przysługuje bo w dniu wejścia nowych przepisów matka dziecka nie korzystała/nie miała prawa do urlopu rodzicielskieg...
Komornik a wypłata.
Czy jeśli jestem na L4 bo jestem w ciąży a moje brutto wynosi powiedzmy 3700, to ile może zabrać mi komornik? A ile powinien zostawić wypłaty? L4 w ciąży jest sto procent płatne więc, czy nie powinno mi zostać najniższą krajowa ???...
Postanowienie o zawieszeniu śledztwa.
Witam, w dniu 19.07.2017 roku wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów z artykułów 56,61,62 kks. Już 22 maja 2018 roku wydano postanowienie o zawieszeniu śledztwa ze względu na niemożność przesłuchania świadków. Natomiast w dniu 28 kwietnia 2020 roku ponownie wydano postanowienie o kontynuacji zawieszenia śledztwa z tego samego powodu ( braku możliwości przesłuchania świadka). I tak od przedstawienia zarzutów minęło już 6 lat, a sprawa dot...

Wyszukiwarka