zakup wspólnego mieszkania

Czesc. Mam pytanie odnosnie mieszkania. Za czasow trwania zwiazku partnerskiego "kupilismy " z partnerem mieszkanie. Z uwagi na brak mojej zdolnosci- on wziął kredyt na mieszkanie. W akcie rowniez widnieje on jak rowniez bank. My spisalismy umowe w ktorej jest napisane ,ze mieszkanie jest nasza wspolna wartoscia i oboje partycypujemy w kosztach zwiazanych z w/w mieszkaniem. Czy ten dokument ma jakas moc prawna?
anonim cytuj
12-10-2020
Pani w takiej sytuacji przysługuje roszczenie o poczynione nakłady na nieruchomość. Jaką umowę Państwo spisali miedzy sobą?
 
anonim cytuj
12-10-2020
Spisalismy zwykle oswiadczenie.
 
anonim cytuj
12-10-2020
to takie oświadczenie nie ma mocy prawnej.
 
anonim cytuj
12-10-2020
a jaki dokument mialby ?
 
anonim cytuj
12-10-2020
aby Pani była współwłaścicielem nieruchomości potrzebna jest albo umowa darowizny albo sprzedaży udziału. Obie w formie aktu notarialnego.
 
anonim cytuj
12-10-2020
rozumiem. Bardzo dziękuje Panu za informacje.
 
anonim cytuj
12-10-2020
Witam. Po pierwsze, wyjaśnijmy, co oznacza być współwłaścicielem nieruchomości. Współwłasność nieruchomości oznacza, że kilka osób posiada prawo do tej samej nieruchomości. W praktyce, to oznacza, że każda z tych osób może korzystać z całej nieruchomości, a nie tylko z określonej jej części.

Po drugie, jak już zostało powiedziane, aby stać się współwłaścicielem nieruchomości, potrzebna jest albo umowa darowizny, albo sprzedaży udziału, obie w formie aktu notarialnego. Jest to zgodne z art. 68 Kodeksu cywilnego, który mówi, że przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego.

Jednakże, warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieje również możliwość uzyskania prawa do nieruchomości poprzez umowę użyczenia. Zgodnie z art. 694 Kodeksu cywilnego, przez umowę użyczenia właściciel zobowiązuje się do wydania drugiej stronie na używanie rzeczy nieodpłatnie, a ta strona zobowiązuje się do zwrócenia rzeczy w stanie niezmienionym po upływie czasu, na który umowa została zawarta. W takim przypadku, nie jesteś formalnie współwłaścicielem, ale masz prawo korzystać z nieruchomości.

Po trzecie, co do zawartego przez Państwa oświadczenia, jego moc prawna może zależeć od konkretnej treści oświadczenia. Jeżeli w oświadczeniu zobowiązaliście się do ponoszenia wspólnych kosztów związanych z mieszkanie, to może to stanowić podstawę do roszczenia zwrotu poniesionych kosztów, zgodnie z art. 395 Kodeksu cywilnego, który mówi, że ten, kto świadczył dla dłużnika bez wiedzy i woli dłużnika, może żądać od dłużnika zwrotu tego, co było potrzebne do zaspokojenia wierzyciela, chociażby dłużnik nie chciał być zwolniony z długu.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Chciałabym się dowiedzieć więcej na temat tej umowy użyczenia. Czy mogłaby ona być stosowana w naszym przypadku, pomimo że partner już jest formalnym właścicielem nieruchomości? I czy ta umowa musi być również sporządzona w formie aktu notarialnego?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Umowa użyczenia nieruchomości mogłaby być stosowana w Państwa przypadku, jednak należy pamiętać, że użyczenie to forma darmowego korzystania z rzeczy, a nie nabycie praw własności.

Po drugie, według Kodeksu cywilnego (art. 694), umowa użyczenia, jeżeli obejmuje nieruchomość, wymaga formy aktu notarialnego.

Podsumowując, nawet jeśli umowa użyczenia zostanie zawarta, nie zmieni to statusu Pani jako właścicielki nieruchomości. Wciąż będzie Pani miała prawo do roszczeń o nakłady poczynione na nieruchomość, ale nie będziesz formalnym właścicielem.

Jeżeli jednak chodzi o formalne uzyskanie statusu współwłaściciela, to jak wcześniej wspomniałem, byłoby to możliwe przez umowę darowizny lub sprzedaży udziału w nieruchomości, obie konieczne do sporządzenia w formie aktu notarialnego.
 
anonim cytuj
03-08-2023

Sugerowane Tematy

kontrola kuratorium
Chciałabym zamieścić post z prośbą o poradę. W szkole, gdzie pracuję była kontrola kuratorium - w podsumowaniu kontroli była sugestia iż stosuję przemoc wobec 3 dzieci a mianowicie zadaję dodatkowe prace. Niestety nie otrzymałam kopii tego dokumentu tylko został publicznie odczytany. Uważam , że kuratorium nie dopełniło należytej staranności podczas kontroli , ponieważ mamy wewnętrzny regulamin - podpisany przez dzieci , który mówi , że jeżeli dz...
zwrócenie kosztów za szkolenie
Czy pracodawca ma prawo żądać zwrócenia kosztów za szkolenie? Poszłam do nowej pracy i na samym początku przeszłam 19h "szkolenia" (miało być 14h), pokazywano mi wtedy co i gdzie znajduje się w miejscu pracy oraz jak obsługiwać kase fiskalną. Powiedziano mi, że za owe szkolenie będę miała zapłacone jak za normalne godziny pracy ale gdy odejdę w ciągu 3msc. to będę musiała zwrócić za nie koszta. Czy istnieje takie prawo, aby pracodawca...
Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy
Wynajmuję mieszkanie od niespełna dwóch lat, w umowie najmu jest napisane, że okres wypowiedzenia, to bite 3 miesiące. Chcę się wyprowadzić z przyczyn osobistych. Czy jest jakakolwiek szansa, aby skrócić okres wypowiedzenia?...
Wezwanie na rozprawę sądową do innego miasta.
Dostałem wezwanie jako świadek do sądu na sprawę o podział majątku rodziców. Sprawa odbywa się w środku tygodnia w miejscowości oddalonej o co najmniej 200km od miejsca gdzie mieszkam i studiuje. Ponadto, nie ma dobrej komunikacji żebym miał jak dojechać a nie mam też swojego samochodu. Jestem dziennym studentem wymagającego kierunku gdzie nie mogę mieć nieobecności plus jest to okres zaliczeń i egzaminów. Nie mam też zasądzonych alimentów i ze w...

Wyszukiwarka