Właściciel mieszkania podnosi czynsz. Moje pytanie brzmi czy ma prawo tak zrobić?

Wynająłem pokój za X zł miesięcznie, w cenie są wszystkie rachunki za prąd, woda i internet. Mam zapisane w umowie, że to jedyna stała opłata. Parę dni temu właściciel oznajmił że w związku z wysokimi kosztami energii podnosi czynsz o Y zł, być może jak będą dalsze podwyżki to znów podniesie. Moje pytanie brzmi czy ma prawo tak zrobić? Jest ewentualność żeby wypowiedzieć umowę najmu ale obecnie nie znajdę nic w tej cenie a przy podpisywaniu umowy miałem 2 alternatywy które teraz są oczywiście zajęte.
Jest jeszcze 2 sprawa. W umowie jest podane, że można kogoś zaprosić przenocować na jakiś czas pod warunkiem że jest to nie więcej niż Z dni w miesiącu. Teraz oprócz podwyżki czynszu właściciel poinformował że za każdą dodatkową osobę która nocuje ma być płacone 25 zł /noc w celu rekompensaty zużycia energii i sody.
Czy właściciel ma prawo do takich zmian niezapisanych w umowie?
Z góry dziękuję za pomoc
anonim cytuj
25-11-2022
Czynsz można podwyższyć wyłącznie na zasadach określonych w art 8a UoPL. Prosze się zapoznać
 
anonim cytuj
25-11-2022
Dziękuję za odpowiedź, czyli jeśli dobrze rozumiem to:
1. Zmiana wysokości czynszu może nastąpić najszybciej po 3 miesiącach od wypowiedzenia wcześniejszej kwoty najmu, dokładniej to na koniec miesiąca który jest 3 miesiące później niż miesiąc w którym złożono wypowiedzenie
2. Wypowiedzenie musi być złożone na piśmie, jeśli zrobiono to na grupie mesenger to zmiana jest nieważna
3. Podwyżka może wynieść max 3% wyjściowej kwoty, więcej może być jedynie w przypadkach określonych w ustawie w punktach 4.a - 4.e
 
anonim cytuj
28-11-2022
3xTAK
 
anonim cytuj
29-11-2022
Chyba, że to najem okazjonalny, ale takowy rzadko się zdarza w przypadku pokoi, więc wnoszę, że nie.
 
anonim cytuj
29-11-2022
A co się zmienia jeśli to najem okazjonalny? W umowie mam wpisane po prostu najem. Jeszcze pytanie czy jest legalne żeby właściciel ustawił żeby ogrzewanie można było włączać tylko w określonych godzinach?
 
anonim cytuj
29-11-2022

Sugerowane Tematy

Kupno mieszkania z rynku wtórnego.
Planuje kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Sprzedawca powiedział, że jakiś czas temu spółdzielnia/wspólnota wzięła kredyt na termomodernizację budynku. Mieszkanie jest własnościowe. Czy jest jakieś ryzyko, że w momencie jak spółdzielnia/wspólnota nie będzie wywiązywać się z zobowiązań, będzie w stanie zając moje mieszkanie? Jakie ryzyko dla mnie niesie ze sobą taki kredyt?...
Czy musze zgodzic sie na test Covid
Mój syn i cała jego klasa zostali objęci kwarantanną, ponieważ ktoś tam w szkole miał dodatni wynik testu. Otrzymałam telefon z sanepidu, że zapraszają na test na Covid. Dopytałam czy jest to zaproszenie czy wymóg, pani odpowiedziała, że bardzo zachęcają. Ok, za zaproszenie podziękowałam. Dzisiaj dostałam drugi telefon z sanepidu, z informacją, że u kogoś następnego wyszedł pozytywny wynik testu, w związku z czym kwarantanna zostaje przedłużona,...
Alimenty na dorosłe dziecko.
Witam, moje pytanie dotyczy alimentów na dorosłe dziecko. Dorosły syn składa wniosek o alimenty od rodziców. Sąd I instancji zasądził alimenty obojgu rodzicom w kwocie po 400 zł z wyrównaniem od momentu złożenia pozwu przez dorosłe dziecko. Syn uczy rozpoczął naukę w prywatnej placówce i w momencie składania wniosku do sądu mieszkał u dziadków nie dokładał się do opłat. po wyroku syn odwołał się do Sądu II instancji i w międzyczasie zamieszkał na...
Wniosek o ubezwłasnowolnienie - jakie dokumenty?
Witam, Z gory przepraszam za brak znakow polskich (pisze z zagranicy). Jakie dokumenty musze zalaczyc do wniosku o ubezwlasnowolnienie mamy, z ktora nie ma kontaktu? Mama ma chorobe psychiczna i juz od paru lat przebywa w domu opieki. Na chwile obecna nie ma z nia kontaktu, nie poznaje nikogo i jast osoba lezaca. Uzyskalam informacje ze musze dolaczyc do wniosku nastepujace dokumenty: - skrocony akt urodzenia mamy, - moj skrocony akt urodz...

Wyszukiwarka