Wypowiedzenie umowy najmu.

Witam ,chciałbym zapytać się o wypowiedzenie umowy przez najemcę tzn. mnie . Wprowadziłem się do tego mieszkania 4 lata temu ,umowa była podpisana na okres roku z miesięcznym wypowiedzeniem i po roku automatycznie przeszła na czas nieokreślony z miesiąca na miesiąc . Chciałbym teraz się wyprowadzić z mieszkania ze względu głownie na wynajmującego i jego zachowanie ,czynsz płace co miesiąc ,czasami płaciłem go z góry na dwa miesiące bo miałem nadwyżkę gotówki . Jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje ,miesiąc czy trzy miesiące ? Chce mieć po prostu czas na spokojne znalezienie nowego mieszkania.
anonim cytuj
16-08-2023
Witam ,chciałbym zapytać się o wypowiedzenie umowy przez najemcę tzn. mnie . Wprowadziłem się do tego mieszkania 4 lata temu ,umowa była podpisana na okres roku z miesięcznym wypowiedzeniem i po roku automatycznie przeszła na czas nieokreślony z miesiąca na miesiąc . Chciałbym teraz się wyprowadzić z mieszkania ze względu głownie na wynajmującego i jego zachowanie ,czynsz płace co miesiąc ,czasami płaciłem go z góry na dwa miesiące bo miałem nadwyżkę gotówki . Jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje ,miesiąc czy trzy miesiące ? Chce mieć po prostu czas na spokojne znalezienie nowego mieszkania.

Trzy miesiące.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Trzy miesiące.

Dzięki za odpowiedź ,sprawdziłem jeszcze raz i na umowie mam jednak czas nieokreślony od samego początku ,źle zapamiętałem . Jest też niby zapis w umowie ,ze
,,Każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem 1 miesiąc okresu wypowiedzenia ''
oraz
Najemca zobowiązany jest zwrócić lokal Wynajmującemu w okresie 14 dni od dnia rozwiązania umowy w stanie niepogorszonym'' Czy dalej jest to 3 miesiące wg prawa jeśli dam wynajmującego takie wypowiedzenie czy jednak miesiąc i jak jest on liczony jeśli dam je jeszcze w tym miesiącu ?
 
anonim cytuj
16-08-2023
Po roku ta umowa przekształciła się w umowę na czas nie oznaczony. Więc nadal 3 miesiące.
jak jest on liczony jeśli dam je jeszcze w tym miesiącu ?

Pierwszym dniem okresu 3 miesięcznego będzie 01.09. Ostatnim - ostatni dzień listopada.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Po roku ta umowa przekształciła się w umowę na czas nie oznaczony. Więc nadal 3 miesiące.
Pierwszym dniem okresu 3 miesięcznego będzie 01.09. Ostatnim - ostatni dzień listopada.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc w takim razie ,czy wynajmującego obowiązuje taki sam termin w drugą stronę ? I czy ten zapisek o miesiącu jest już nieaktualny, dobrze rozumiem ?
 
anonim cytuj
16-08-2023
czy wynajmującego obowiązuje taki sam termin w drugą stronę

Nie. Czytaj art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.
czy ten zapisek o miesiącu jest już nieaktualny

Dotyczył umowy zawartej na czas oznaczony. Mógł być zapisem martwym (bez mocy prawnej) jeśli nie zawierał katalogu przypadków w jakim wypowiedzenie może nastąpić (np. utrata pracy, nabycie własnego lokalu itd.). Ogólna zasada jest taka, że najem na czas oznaczony trwa przez okres przewidziany w umowie.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Witam ,chciałbym zapytać się o wypowiedzenie umowy przez najemcę tzn. mnie . Wprowadziłem się do tego mieszkania 4 lata temu ,umowa była podpisana na okres roku z miesięcznym wypowiedzeniem i po roku automatycznie przeszła na czas nieokreślony z miesiąca na miesiąc . Chciałbym teraz się wyprowadzić z mieszkania ze względu głownie na wynajmującego i jego zachowanie ,czynsz płace co miesiąc ,czasami płaciłem go z góry na dwa miesiące bo miałem nadwyżkę gotówki . Jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje ,miesiąc czy trzy miesiące ? Chce mieć po prostu czas na spokojne znalezienie nowego mieszkania.


Jeśli umowa najmu na początku była zawarta na czas określony z możliwością wypowiedzenia w ciągu miesiąca, ale po roku przeszła na czas nieokreślony, zgodnie z art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego, okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Dzięki za odpowiedź ,sprawdziłem jeszcze raz i na umowie mam jednak czas nieokreślony od samego początku ,źle zapamiętałem . Jest też niby zapis w umowie ,ze

,,Każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem 1 miesiąc okresu wypowiedzenia ''

oraz

Najemca zobowiązany jest zwrócić lokal Wynajmującemu w okresie 14 dni od dnia rozwiązania umowy w stanie niepogorszonym'' Czy dalej jest to 3 miesiące wg prawa jeśli dam wynajmującego takie wypowiedzenie czy jednak miesiąc i jak jest on liczony jeśli dam je jeszcze w tym miesiącu ?


Jeżeli umowa od początku była zawarta na czas nieokreślony i zawiera zapis dotyczący możliwości wypowiedzenia z jednomiesięcznym wyprzedzeniem, wówczas ten zapis umowny jest ważny. Okres wypowiedzenia zaczyna się liczyć od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po złożeniu wypowiedzenia.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc w takim razie ,czy wynajmującego obowiązuje taki sam termin w drugą stronę ? I czy ten zapisek o miesiącu jest już nieaktualny, dobrze rozumiem ?


Zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów, jeśli wynajmujący chce wypowiedzieć umowę najmu, ma do spełnienia pewne dodatkowe wymogi i terminy. Jeżeli umowa zawiera zapis umożliwiający wypowiedzenie z jednomiesięcznym wyprzedzeniem, jest on aktualny i obowiązuje obie strony umowy. Jednak warto zaznaczyć, że przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów mają charakter bezwzględnie wiążący, co oznacza, że każdy zapis umowy mniej korzystny dla najemcy niż przepisy ustawy, jest nieważny.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty dla ojca
Czy to prawda, że jeśli ojciec dzieci podczas separacji, nie interesowal sie dziećmi, potem podczas rozwodu z tego tytułu zostal pozbawiony praw rodzicielskich. To w przyszłości nie może podać dzieci o alimenty?....
odrzucenie spadku
Dzień dobry, Potrzebuje informacji na temat nabycia bądź odrzucenia spadku. Niedawno zmarła siostra męża, która nie założyła nigdy swojej rodziny. Osoby, które dziedzicza to ojciec oraz brat. My tego spadku nie chcemy i mąż chce spadek odrzucić, mamy też 2 dzieci i wiemy, że będzie trzeba w ich imieniu też to zrobić. Moje pytanie brzmi, czy mąż może się zrzec spadku przed notariuszem na rzecz ojca i wtedy nie będziemy musieli się już zrzekac s...
Zwrot darowizny.
Otrzymałem darowiznę od rodzica w wysokości 40 000 PLN. Darowiznę zwróciłem po tygodniu na konto rodzica, z którego ją otrzymałem. Czy taką darowiznę trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego?...
Czy mają prawo żądać jakiejkolwiek dopłaty, skoro wysłali przedmiot, po cenie po jakiej został kupiony?
Cześć, proszę o poradę. Przedmiot kupiony przez stronę internetową, promocja z 1400 na około 30 zł, 130 zł z przesyłką. Dostaliśmy wiadomość, że jest to pomyłka w cenie, z prośbą o dopłatę. Mimo to przedmiot został wysłany. W trakcie wysyłki odpowiedzieliśmy, że po regularnie cenie przedmiot nas nie interesuje i jeśli będzie to przesyłka pobraniowa to paczki nie odbierzemy. Paczka jednak przyszła, faktura wystawiona na kwotę po jakiej przedmiot k...

Wyszukiwarka