Wypowiedzenie umowy najmu.

Witam ,chciałbym zapytać się o wypowiedzenie umowy przez najemcę tzn. mnie . Wprowadziłem się do tego mieszkania 4 lata temu ,umowa była podpisana na okres roku z miesięcznym wypowiedzeniem i po roku automatycznie przeszła na czas nieokreślony z miesiąca na miesiąc . Chciałbym teraz się wyprowadzić z mieszkania ze względu głownie na wynajmującego i jego zachowanie ,czynsz płace co miesiąc ,czasami płaciłem go z góry na dwa miesiące bo miałem nadwyżkę gotówki . Jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje ,miesiąc czy trzy miesiące ? Chce mieć po prostu czas na spokojne znalezienie nowego mieszkania.
anonim cytuj
16-08-2023
Witam ,chciałbym zapytać się o wypowiedzenie umowy przez najemcę tzn. mnie . Wprowadziłem się do tego mieszkania 4 lata temu ,umowa była podpisana na okres roku z miesięcznym wypowiedzeniem i po roku automatycznie przeszła na czas nieokreślony z miesiąca na miesiąc . Chciałbym teraz się wyprowadzić z mieszkania ze względu głownie na wynajmującego i jego zachowanie ,czynsz płace co miesiąc ,czasami płaciłem go z góry na dwa miesiące bo miałem nadwyżkę gotówki . Jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje ,miesiąc czy trzy miesiące ? Chce mieć po prostu czas na spokojne znalezienie nowego mieszkania.

Trzy miesiące.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Trzy miesiące.

Dzięki za odpowiedź ,sprawdziłem jeszcze raz i na umowie mam jednak czas nieokreślony od samego początku ,źle zapamiętałem . Jest też niby zapis w umowie ,ze
,,Każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem 1 miesiąc okresu wypowiedzenia ''
oraz
Najemca zobowiązany jest zwrócić lokal Wynajmującemu w okresie 14 dni od dnia rozwiązania umowy w stanie niepogorszonym'' Czy dalej jest to 3 miesiące wg prawa jeśli dam wynajmującego takie wypowiedzenie czy jednak miesiąc i jak jest on liczony jeśli dam je jeszcze w tym miesiącu ?
 
anonim cytuj
16-08-2023
Po roku ta umowa przekształciła się w umowę na czas nie oznaczony. Więc nadal 3 miesiące.
jak jest on liczony jeśli dam je jeszcze w tym miesiącu ?

Pierwszym dniem okresu 3 miesięcznego będzie 01.09. Ostatnim - ostatni dzień listopada.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Po roku ta umowa przekształciła się w umowę na czas nie oznaczony. Więc nadal 3 miesiące.
Pierwszym dniem okresu 3 miesięcznego będzie 01.09. Ostatnim - ostatni dzień listopada.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc w takim razie ,czy wynajmującego obowiązuje taki sam termin w drugą stronę ? I czy ten zapisek o miesiącu jest już nieaktualny, dobrze rozumiem ?
 
anonim cytuj
16-08-2023
czy wynajmującego obowiązuje taki sam termin w drugą stronę

Nie. Czytaj art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów.
czy ten zapisek o miesiącu jest już nieaktualny

Dotyczył umowy zawartej na czas oznaczony. Mógł być zapisem martwym (bez mocy prawnej) jeśli nie zawierał katalogu przypadków w jakim wypowiedzenie może nastąpić (np. utrata pracy, nabycie własnego lokalu itd.). Ogólna zasada jest taka, że najem na czas oznaczony trwa przez okres przewidziany w umowie.
 
anonim cytuj
16-08-2023
Witam ,chciałbym zapytać się o wypowiedzenie umowy przez najemcę tzn. mnie . Wprowadziłem się do tego mieszkania 4 lata temu ,umowa była podpisana na okres roku z miesięcznym wypowiedzeniem i po roku automatycznie przeszła na czas nieokreślony z miesiąca na miesiąc . Chciałbym teraz się wyprowadzić z mieszkania ze względu głownie na wynajmującego i jego zachowanie ,czynsz płace co miesiąc ,czasami płaciłem go z góry na dwa miesiące bo miałem nadwyżkę gotówki . Jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje ,miesiąc czy trzy miesiące ? Chce mieć po prostu czas na spokojne znalezienie nowego mieszkania.


Jeśli umowa najmu na początku była zawarta na czas określony z możliwością wypowiedzenia w ciągu miesiąca, ale po roku przeszła na czas nieokreślony, zgodnie z art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego, okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Dzięki za odpowiedź ,sprawdziłem jeszcze raz i na umowie mam jednak czas nieokreślony od samego początku ,źle zapamiętałem . Jest też niby zapis w umowie ,ze

,,Każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem 1 miesiąc okresu wypowiedzenia ''

oraz

Najemca zobowiązany jest zwrócić lokal Wynajmującemu w okresie 14 dni od dnia rozwiązania umowy w stanie niepogorszonym'' Czy dalej jest to 3 miesiące wg prawa jeśli dam wynajmującego takie wypowiedzenie czy jednak miesiąc i jak jest on liczony jeśli dam je jeszcze w tym miesiącu ?


Jeżeli umowa od początku była zawarta na czas nieokreślony i zawiera zapis dotyczący możliwości wypowiedzenia z jednomiesięcznym wyprzedzeniem, wówczas ten zapis umowny jest ważny. Okres wypowiedzenia zaczyna się liczyć od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po złożeniu wypowiedzenia.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc w takim razie ,czy wynajmującego obowiązuje taki sam termin w drugą stronę ? I czy ten zapisek o miesiącu jest już nieaktualny, dobrze rozumiem ?


Zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów, jeśli wynajmujący chce wypowiedzieć umowę najmu, ma do spełnienia pewne dodatkowe wymogi i terminy. Jeżeli umowa zawiera zapis umożliwiający wypowiedzenie z jednomiesięcznym wyprzedzeniem, jest on aktualny i obowiązuje obie strony umowy. Jednak warto zaznaczyć, że przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów mają charakter bezwzględnie wiążący, co oznacza, że każdy zapis umowy mniej korzystny dla najemcy niż przepisy ustawy, jest nieważny.
 
anonim cytuj
16-08-2023

Sugerowane Tematy

Natychmiastowe rozwiązanie umowy najmu.
Proszę o interpretację zapisu: "W przypadku nieprzestrzegania niniejszej Umowy oraz w razie dopuszczenia się zwłoki w zapłacie czynszu i opłat dłużej niż 30 dni, Wynajmujący może rozwiązać niniejszą Umowę z terminem natychmiastowym. W tym przypadku Najemca zobowiązuje się do opuszczenia lokalu będącego przedmiotem najmu w terminie 7 dni od daty rozwiązania Umowy i zobowiązuje się zabrać rzeczy wniesione do przedmiotu umowy najmu. Za pozosta...
Ograniczenie władzy rodzicielskiej - pytania do biegłych sądowych
Dzień dobry, mam następujący problem. W lutym 2023 złożyłam wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu dziecka. Głównie chodzi o to, iż ojciec nie wyraża zgody na diagnozstykę i leczenie (terapię) dziecka pod kątem spektrum, aspergera, adhd, nie wyraża zgody na szczepienia. Nie wyraża też zgody na wyjazd za granicę, ale najważniejsze jest to leczenie. Dodatkowo dziecko jest uzależnione od grania na telefonie (telefon jest od ojca, do gru...
Fałszywe zeznania.
Dzień dobry, Chciałbym się Państwa zapytać, czy moje rozumowanie jest poprawne oraz czy mam szansę na pomyślne postępowanie poprzez Kodeks Karny. 1. Toczę sprawę w Sądzie Rodzinnym o ustalenie kontaktów, na przesłuchaniu stron padły oszczerstwa, które są fałszywe i stawiają mnie w złym świetle. Przez te pomówienia, Sąd odrzucił wniosek o zabezpieczenie kontaktów w celu zbadania konfliktu. Oskarżenia typu, narkotyki, przemoc. Czy mogę dochodzić ...
Oszustwo - brak zapłaty za faktury wystawione na kogoś innego.
Witam. Zgłosił się do mnie skład budowlany w którym zostały wzięte towary na kwotę około 5tys. Okazało się, że faktura jest wystawiona na dane mojej firmy i skład budowlany oczekuje, że za to zapłacę. Towar wziął mój znajomy, który uciekł do Niemiec. W składzie mają jego oświadczenie, że zobowiązuje się do zapłaty, ale stał się dla nich nieosiągalny i teraz zgłaszają się do mnie po pieniądze. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Zgłosić się na polic...

Wyszukiwarka