Brak wypłaty od 2 miesięcy.

Witam.
Pracowałem jako kierowca ciężarówki, mój pracodawca wpadł w problemy finansowe, z tego co mówi to urząd skarbowy zablokował mu konto firmowe. Pracodawca ogłosił nam że będzie ogłaszać upadłość, ale nie chciał nas zwolnić ze swojej winy tylko przymusił pracowników do rozwiązania umowy za porozumieniem stron (każdy chciał iść gdzie indziej do pracy żeby zarabiać, niż być fikcyjne zatrudnionym w firmie która nie wypłaci wynagrodzenia)
W chwili obecnej pracodawca jest mi dłużny wypłatę za czerwiec (nie wiem jak mam obliczyć zaległość, gdyż wypłata składała się z podstawy od najniższej krajowej, ale na konto przychodziło zawsze 3500zł, drugi przelew z delegacjami pracodawca obliczał go na podstawie czasu pracy w karcie kierowcy i części kopertowej, mam świadomość że ona przepadła)i lipiec byłem na okresie wypowiedzenia bez konieczności świadczenia pracy do tego mam do odbioru 10 dni zaległego urlopu.
Pracodawca przekazał mi że zależy mu na uregulowaniu wynagrodzeń dlatego 10 lipca złożył pismo o odblokowanie pieniędzy na wypłaty do naczelnika urzędu, ale nie otrzymał do teraz informacji zwrotnej.
Proszę o radę co zrobić w takiej sytuacji, zawiadomienie do PIP-u już złożyłem, czy jest jakąkolwiek szansa na odzyskanie wynagrodzenia?
anonim cytuj
14-08-2023
Ogłosi upadłość i pieniądze dostaniesz od syndyka. Jeśli w ogóle jakikolwiek majątek przedsiębiorca posiada. Oczywiście wypłata pod stołem raczej przepadła, chyba że pracodawca sam dobrodusznie ci ja da do ręki.
Jest to jednoosobowa działalność, właścicielem firmy jest 80 letni Pan, firmą zarządzał jego syn. Ciężko powiedzieć czy majątku wcześniej nie przepisał na niego, 30 samochodów było w leasingach które również nie były płacone.
A co się stanie jeżeli nie ogłosi upadłości lub właściciel umrze?
Czy powinienem złożyć sprawę do sądu?
Skąd syndyk będzie wiedział że jestem jego wierzycielem, czy będzie mnie szukał czy to ja powinienem szukać go?

Firma ogłasza się w dzienniku ustaw i informuje żeby wierzyciele się zgłaszali.
Zgłaszasz się do syndyka i to tyle. Póki co nie ogłosił upadłości więc inspekcja pracy, zerwanie umowy o pracę z winy pracodawcy (jak za porozumieniem stron nie będziesz miał zasiłku dla bezrobotnych)
 
anonim cytuj
14-08-2023
Pracowałem jako kierowca ciężarówki, mój pracodawca wpadł w problemy finansowe... Proszę o radę co zrobić w takiej sytuacji, zawiadomienie do PIP-u już złożyłem, czy jest jakąkolwiek szansa na odzyskanie wynagrodzenia?


Zgodnie z polskim prawem, pracownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę, nawet jeżeli pracodawca wpada w kłopoty finansowe. W przypadku gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia:

Jeśli pracodawca złoży wniosek o ogłoszenie upadłości, to z chwilą ogłoszenia upadłości pracodawcy, Twoje roszczenie o wynagrodzenie staje się roszczeniem wobec masy upadłości. W tym przypadku będziesz miał pierwszeństwo przed innymi wierzycielami z tytułu nieuregulowanych wynagrodzeń za ostatnie 3 miesiące pracy przed ogłoszeniem upadłości, ale do kwoty trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Możesz również zwrócić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) z wnioskiem o wypłatę zaległego wynagrodzenia w sytuacji niewypłacalności pracodawcy.


Jest to jednoosobowa działalność, właścicielem firmy jest 80 letni Pan... Skąd syndyk będzie wiedział że jestem jego wierzycielem, czy będzie mnie szukał czy to ja powinienem szukać go?


W sytuacji gdy firma ogłosi upadłość:

Jeśli chodzi o Twoje obawy dotyczące ewentualnej śmierci właściciela, to zgodnie z kodeksem cywilnym, długi spadkowe przechodzą na spadkobierców, ale spadkobiercy mogą przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że nie odpowiadają za długi spadkowe majątkiem prywatnym. Jeżeli majątek zostanie przepisany, można próbować dochodzić swoich praw z tytułu czynów niedozwolonych, jeśli zostanie udowodnione, że przepisanie majątku miało na celu uniknięcie zobowiązań.

Jeśli przedsiębiorca ogłosi upadłość, to wszyscy znani wierzyciele zostaną powiadomieni przez syndyka o ogłoszeniu upadłości i będą mieli możliwość zgłoszenia swoich wierzytelności. Jeżeli jednak nie zostaniesz poinformowany, warto śledzić ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz zgłosić się do syndyka z własnej inicjatywy.

Wskazane jest złożenie sprawy do sądu w celu uzyskania tytułu wykonawczego na wypadek, gdyby pracodawca odmówił dobrowolnej wypłaty zaległego wynagrodzenia. Tytuł ten może być podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika.
 
anonim cytuj
14-08-2023

Sugerowane Tematy

Meldunek
Dzień dobry, Piszę z takim pytaniem Jestem osobą pełnoletnią i nie mam własnego mieszkania wynajmuję po prostu i nie mieszkam z moją mamą a chciałabym żeby mnie zameldowała bo nie chcę widnieć jako osoba bezdomna i bez możliwości uczęszczania na wybory. Moja mama mieszka w btbs. Z tego co mi wiadomo zameldowanie kogoś nie wiąże się z dodatkowymi opłatami bo ilość używanych zasobów nie zmienia się. Mimo wszystko btbs chce aby moja mama płaciła dod...
Przedłużenie zakazu zbliżania.
Czy po rozwodzie można wnioskować o przedłużenie zakazu zbliżania?...
Sąd stwierdził że dostarczenie świadków leży po stronie stron
Sąd ma przesłuchać świadków obu stron. Sąd stwierdził że dostarczenie świadków leży po stronie stron i sąd nie będzie im nakazywał stawiennictwa tylko strony mają zadbać oto aby świadkowie byli. . Adwokat jednej ze stron wysłał nakaz stawienia się na rozprawę w charakterze świadka do kilku osób, strasząc sądem i konsekwencjami. Czy takie działanie jest legalne?...
Umowa o pracę na okres próbny.
Witam, mam następujące pytanie. Pierwsza umowa o pracę jaką moja mama zawarła z pracodawcą była na okres 3 miesięcy. Czy to automatycznie czyni ją umową na okres próbny? W umowie nie ma żadnej wzmianki że jest na okres próbny. Jest napisana identycznie jak kolejne umowy na czas określony. Chodzi o stwierdzenie kiedy mama powinna dostać umowę na czas nieokreślony, a więc czy ta pierwsza umowa wlicza się do limitu 3 umów na czas określony, czy jes...

Wyszukiwarka