zajęcie komornicze

Szanowni Państwo, osoba ma dochód z tytułu umowy zlecenie (najniższa krajowa) następuję zajęcie komornicze, zostaje pobrane ok 900 zł. Pytając bank dlaczego środki zostały przekazana otrzymujemy informację, że były na koncie dłużej niż 30 dni dlatego zostały przekazane do karmnika. Proszę o podstawę prawną ponieważ nie umiem jej znaleźć. (osoba której dotyczy sprawa nie zapytała a chcę jakoś pomóc to zrozumieć)
anonim cytuj
05-10-2020
Jeżeli jest tak że w danym miesiącu tyle wpłynęło i zostały środki z poprzedniego miesiąca tzn suma przekracza 1950 to bank nadwyżkę przekazuje komornikowi.
 
anonim cytuj
05-10-2020
podsumowując jeżeli osoba nie wyda w ciągu 30 dni całej kwoty wolnej od zajęcia, to po wpływie kolejnego wynagrodzenia, kwota przekraczającą najniższa krajową zostanie przelana na konto komornicze?
 
anonim cytuj
05-10-2020
dokładnie tak.
 
anonim cytuj
05-10-2020

Szanowni Państwo,

Po pierwsze, podstawę prawną do wyjaśnienia opisanej sytuacji można znaleźć w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 844 § 1 k.p.c., sumy pieniężne wpływające na rachunek bankowy dłużnika są wolne od egzekucji do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, w części przekraczającej tę kwotę, bank ma obowiązek przekazać środki komornikowi.

Po drugie, zasada ta jest stosowana do każdej wpłaty na rachunek bankowy dłużnika w danym miesiącu, bez względu na to, kiedy wpłata została dokonana. Innymi słowy, jeżeli suma wpłat na rachunek bankowy dłużnika w danym miesiącu przekracza minimalne wynagrodzenie za pracę, nadwyżka musi zostać przekazana komornikowi.

Po trzecie, jest to prawda, że jeśli dłużnik nie wykorzysta całej kwoty wolnej od zajęcia w ciągu miesiąca, nadwyżka zostanie przelana na konto komornika po wpłynięciu kolejnego wynagrodzenia. To oznacza, że wolne od zajęcia są jedynie środki do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wpłynęły na rachunek bankowy dłużnika w danym miesiącu. Jeżeli środki te nie zostaną wykorzystane przez dłużnika w ciągu tego miesiąca, mogą zostać przelane na rachunek komornika.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienie jest pomocne.

Z wyrazami szacunku.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Zatarcie skazania.
Dzień dobry, Chciałabym się zapytać na jakich zasadach działa zatarcie skazania? Czy w przypadku osoby, która 5 lat temu była skazana za sfałszowanie podpisu, poddała się dobrowolnie karze oraz zapłaciła grzywnę ma zastosowanie?...
Ponaglenie w zabraniu rzeczy po wynajmie.
W kwietniu tego roku wypożyczyliśmy z mężem "słownie" garaż znajomemu na miesiąc czasu . Jest już wrzesień rzeczy nie zostały nadal zabrane po kilkukrotnym ponagleniu i nie ma z tą osobą kontaktu . Co można zrobić żeby rzeczy usnąć , jakie kroki podjąć ?...
Obniżenie czynszu.
Od 3 lat wynajmuję mieszkanie na parterze w domu prywatnym. Oficjalna umowa najmu, w której mam zapis, że co roku mam zapewnić 2 tony węgla (bez określonego terminu zakupu) i drewno. Wywiązuję się z tego zapisu corocznie, jednak kupuję tonę, a potem kolejną po zakupie przez pozostałych mieszkańców (właściciel i jeszcze jeden lokator). Od początku co jesień wychodzi mi na ścianie grzyb. Walczę z nim, co roku używając preparatów grzybobójczych i m...
Czy zachowek należy się przy umowie dożywocia?
Witam. Sprawa wygląda następująco. Moi rodzice mieli dwóch synów czyli mnie i brata. Przed ich śmiercią w darowiźnie mój brat dostał cały majątek czyli domy traktory zabudowy samochody działki itp. Ja nie dostałem nic. Mój brat przepisał wszystko w umowie dożywocia mojemu synowi. Czy ja mogę od syna rościć zachowek z racji że nie dostałem zachowku od brata?...

Wyszukiwarka