zajęcie komornicze

Szanowni Państwo, osoba ma dochód z tytułu umowy zlecenie (najniższa krajowa) następuję zajęcie komornicze, zostaje pobrane ok 900 zł. Pytając bank dlaczego środki zostały przekazana otrzymujemy informację, że były na koncie dłużej niż 30 dni dlatego zostały przekazane do karmnika. Proszę o podstawę prawną ponieważ nie umiem jej znaleźć. (osoba której dotyczy sprawa nie zapytała a chcę jakoś pomóc to zrozumieć)
anonim cytuj
05-10-2020
Jeżeli jest tak że w danym miesiącu tyle wpłynęło i zostały środki z poprzedniego miesiąca tzn suma przekracza 1950 to bank nadwyżkę przekazuje komornikowi.
 
anonim cytuj
05-10-2020
podsumowując jeżeli osoba nie wyda w ciągu 30 dni całej kwoty wolnej od zajęcia, to po wpływie kolejnego wynagrodzenia, kwota przekraczającą najniższa krajową zostanie przelana na konto komornicze?
 
anonim cytuj
05-10-2020
dokładnie tak.
 
anonim cytuj
05-10-2020

Szanowni Państwo,

Po pierwsze, podstawę prawną do wyjaśnienia opisanej sytuacji można znaleźć w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 844 § 1 k.p.c., sumy pieniężne wpływające na rachunek bankowy dłużnika są wolne od egzekucji do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, w części przekraczającej tę kwotę, bank ma obowiązek przekazać środki komornikowi.

Po drugie, zasada ta jest stosowana do każdej wpłaty na rachunek bankowy dłużnika w danym miesiącu, bez względu na to, kiedy wpłata została dokonana. Innymi słowy, jeżeli suma wpłat na rachunek bankowy dłużnika w danym miesiącu przekracza minimalne wynagrodzenie za pracę, nadwyżka musi zostać przekazana komornikowi.

Po trzecie, jest to prawda, że jeśli dłużnik nie wykorzysta całej kwoty wolnej od zajęcia w ciągu miesiąca, nadwyżka zostanie przelana na konto komornika po wpłynięciu kolejnego wynagrodzenia. To oznacza, że wolne od zajęcia są jedynie środki do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wpłynęły na rachunek bankowy dłużnika w danym miesiącu. Jeżeli środki te nie zostaną wykorzystane przez dłużnika w ciągu tego miesiąca, mogą zostać przelane na rachunek komornika.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienie jest pomocne.

Z wyrazami szacunku.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

podatek dochodowy
Sprzedaż nieruchomości na poczet remontu domu. Jakie koszty mogę ponieść aby nie płacić podatku dochodowego od sprzazy(nie minęło 5 lat od jej nabycia) Czy jest gdzieś dokładnie sprecyzowane co mogę kupić a czego nie? Czy faktura wystawiona przez ekipę remontowa również podlega pod koszty poniesione związane z remontem?...
Odszkodowanie za pobicie.
O jak duże odszkodowanie finansowe można się starać za pobicie ze złamaniem nosa? Trwałą zmianą jest zmienione uczucie/pewien dyskomfort przy marszczeniu nosa. Być może ma to też inne skutki. Nie miałem obdukcji, nie konsultowałem z lekarzem....
Wezwanie na policję bez oficjalnego pisma.
Dzień dobry! Dostałem dziś wezwanie na komisariat telefonicznie bez żadnego oficjalnego wezwania pojechałem i dowiedziałem się że moja koleżanka jest szantażowana na FB i Snapchat i że tak jakby jestem w gronie oskarżonych więc moje pytanie jest takie ile możne trwać taka sprawa i czy może iść do prawnika? Łatwo jest takie coś wyjaśnić?...
Dodatek węglowy dla mieszkańców bloków.
Proszę o informację czy dodatek węglowy należy się mieszkańcom bloków? Osiedle ma zewnętrzną kotłownie, która jest obsługiwana przez spółdzielnie. Czy organ wypłacający dodatek może żądać dostarczenia zaświadczenia, które ma wystawić spółdzielnia? Bo jeśli by się nie należało, to po co zaświadczenia? ...

Wyszukiwarka