zajęcie komornicze

Szanowni Państwo, osoba ma dochód z tytułu umowy zlecenie (najniższa krajowa) następuję zajęcie komornicze, zostaje pobrane ok 900 zł. Pytając bank dlaczego środki zostały przekazana otrzymujemy informację, że były na koncie dłużej niż 30 dni dlatego zostały przekazane do karmnika. Proszę o podstawę prawną ponieważ nie umiem jej znaleźć. (osoba której dotyczy sprawa nie zapytała a chcę jakoś pomóc to zrozumieć)
anonim cytuj
05-10-2020
Jeżeli jest tak że w danym miesiącu tyle wpłynęło i zostały środki z poprzedniego miesiąca tzn suma przekracza 1950 to bank nadwyżkę przekazuje komornikowi.
 
anonim cytuj
05-10-2020
podsumowując jeżeli osoba nie wyda w ciągu 30 dni całej kwoty wolnej od zajęcia, to po wpływie kolejnego wynagrodzenia, kwota przekraczającą najniższa krajową zostanie przelana na konto komornicze?
 
anonim cytuj
05-10-2020
dokładnie tak.
 
anonim cytuj
05-10-2020

Szanowni Państwo,

Po pierwsze, podstawę prawną do wyjaśnienia opisanej sytuacji można znaleźć w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 844 § 1 k.p.c., sumy pieniężne wpływające na rachunek bankowy dłużnika są wolne od egzekucji do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, w części przekraczającej tę kwotę, bank ma obowiązek przekazać środki komornikowi.

Po drugie, zasada ta jest stosowana do każdej wpłaty na rachunek bankowy dłużnika w danym miesiącu, bez względu na to, kiedy wpłata została dokonana. Innymi słowy, jeżeli suma wpłat na rachunek bankowy dłużnika w danym miesiącu przekracza minimalne wynagrodzenie za pracę, nadwyżka musi zostać przekazana komornikowi.

Po trzecie, jest to prawda, że jeśli dłużnik nie wykorzysta całej kwoty wolnej od zajęcia w ciągu miesiąca, nadwyżka zostanie przelana na konto komornika po wpłynięciu kolejnego wynagrodzenia. To oznacza, że wolne od zajęcia są jedynie środki do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wpłynęły na rachunek bankowy dłużnika w danym miesiącu. Jeżeli środki te nie zostaną wykorzystane przez dłużnika w ciągu tego miesiąca, mogą zostać przelane na rachunek komornika.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienie jest pomocne.

Z wyrazami szacunku.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Wspólne mieszkanie, raty kredytu (podział majątku)
Witam, można prosić o wsparcie w tej kwestii? Żona (razem z dzieckiem) mieszka w naszym wspólnym mieszkaniu (mamy rozdzielność majątkową). Ja się na jej prośbę wyprowadziłem, ona opłaca kredyt, do którego byłem dopisany. Aktualnie ja nie korzystam z mieszkania. Jak z punktu widzenia prawa wygląda kwestia korzystania z mieszkania opłacania rat kredytu przy podziale majątku? Jak to może być rozliczone przy podziale majątku?...
Kasacja wyroku.
Znajomy po nieudanej apelacji dostał wyrok 2 lata. Można coś jeszcze zrobić ? Rozważa kasację czy mogę prosić o informację jak to działa oraz jak długo czeka się na decyzję ? Czy jeśli zatrzymają go teraz i trafi do zakładu karnego to jeśli kasacja się uda zwolnią go, czy napisanie kasacji wstrzymuje wykonanie wyroku ? Jeśli tego nie zrobi to czy może pisać w trakcie odsiadki o wcześniejsze zwolnienie lub dozór elektroniczny? Będę wdzięczna za ...
Kto płaci przy wyroku administracyjnym?
Złożyłam do wsa skargę na dyrektora szkoły. Sad uznał skargę i zasadził od dyrektora zwrot kosztów. Mam pytanie czy dyrektor płaci z własnej kieszeni czy z pieniędzy publicznych. I jakie są regulacje bo słyszałam gdzieś ze nie można za kogoś płacić wyroków tylko przegrany musi zapłacić sam. Dostałam przekazem pieniądze za dwa wyroki ale nadawca jest nie dyrektor z imienia i nazwiska tylko szkoła. Czy to jest zgodne z prawem?...
Co zrobić, gdy dziecko nie chce mieszkać z matką?
Witam. Jestem po rozwodzie. Dzieci zostały z matką. Po pół roku syn oznajmił ze nie chce mieszkać z matką i przeprowadził się do mnie. Co w tej sytuacji z alimentami?...

Wyszukiwarka