Kwalifikacja czynu.

Szanowni Państwo. Wynająłem osobę fizyczną do wykonania remontu mieszkania. Podpisaliśmy umowę. Jak to w remoncie, miesiąc po ostatecznym terminie ale trwa nadal. Umówiliśmy się z Fachowcem tak, że materiały do remontu będzie kupował sam, będzie dzwonił z kasy (Leroy, Obi itd) a my płacimy Blikiem. Okazało się przypadkowo, że z każdego z większych paragonów, tego samego lub następnego dnia Fachowiec robił zwroty, przyjmując gotówkę. Nigdy o zwrotach nam nie powiedział, pieniędzy nie oddał. Pozyskaliśmy z Leroy i z Obi pisemne potwierdzenia dokonania zwrotów. Zamierzam zgłosić to organom ścigania, bo jest to kilka paragonów, z każdego zwrócił między 400 a 600 zł. Jak nazwać taki czyn? Kradzież? Przywłaszczenie? Przewłaszczenie?
anonim cytuj
11-10-2023
Nie musisz podawać kwalifikacji prawnej, jak zgłosisz zdarzenie na Policję to oni sami to zakwalifikują. A technicznie jest to oszustwo (art. 286 par. 1 kk).
 
anonim cytuj
11-10-2023
Pamiętaj, że policja będzie próbować ci wmówić, że jest to sprawa cywilna i, że masz iść sam do sądu ale nie daj się zbyć i domagaj się przyjęcia zawiadomienia.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Dobrze, tak zrobię.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Jak nazwać taki czyn? Kradzież? Przywłaszczenie? Przewłaszczenie?

Oczekiwane działania "Fachowca" można kwalifikować jako oszustwo, zgodnie z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wprowadza inną osobę w błąd albo wyzyskuje błąd albo nieporozumienie i w ten sposób doprowadza ją do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.". W opisanym przypadku, zachowanie "Fachowca" polegające na zakupie materiałów, a następnie dokonywaniu zwrotów i przyjmowaniu gotówki, nie informując Państwa o tym fakcie i nie zwracając Państwu pieniędzy, może być zakwalifikowane jako wprowadzenie w błąd w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Nie musisz podawać kwalifikacji prawnej, jak zgłosisz zdarzenie na Policję to oni sami to zakwalifikują.

Choć zgłoszenie takiego zdarzenia na Policję faktycznie pozwoli na dokonanie kwalifikacji prawnej przez organy ścigania, dobrze jest znać przepisy prawne, by wiedzieć, na jakiej podstawie dokonuje się takiej kwalifikacji. To może być pomocne w dalszych działaniach prawnych.

Pamiętaj, że policja będzie próbować ci wmówić, że jest to sprawa cywilna i, że masz iść sam do sądu ale nie daj się zbyć i domagaj się przyjęcia zawiadomienia.

Jeśli czujesz, że twoje prawa są naruszane, masz prawo domagać się przyjęcia zawiadomienia przez Policję. Jeżeli jednak organy ścigania odmówią przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie, przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do przełożonego funkcjonariusza lub prokuratora, który jest zobowiązany rozpoznać ją w terminie 7 dni. Skarga taka powinna być złożona na piśmie w dwóch egzemplarzach.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Dzień dobry! Prowadzę mały żłobek. Zatrudniam dwóch opiekunów i sama również pełnię funkcję opiekuna. Jeden pracownik na umowie na czas nieokreślony poszedł na długie L4 (będzie minimum 2,5m-ca), więc aby zapewnić prawidłową opiekę dzieciom byłam zmuszona zatrudnić dodatkowego pracownika. Ze względu na brak informacji na temat terminu planowanego powrotu nie jest to umowa na zastępstwo, a na czas określony. Wiem, że pracownik przebywający na l4 s...
test na covid
Witam. Jestem objęta kwarantanna domową, ponieważ robiłam test na Covid. Czy moje dzieci również objęte są kwarantanna? Lekarz powiedział mi że NIE SĄ, ale w Internecie wyczytałam co innego......
nagłe wypowiedzenie
Witam. Pracowałam w przedszkolu na czas określony. W piątek nagle wychodząc z pracy otrzymałam wypowiedzenie z jakimiś krótkimi, pokrętnymi i kłamliwymi wyjaśnieniami. Było to dla mnie ogromnym szokiem, bo jeszcze w tym dniu dyrekcja pytała mnie kiedy doniosę dyplom, bo broniłam się 23.10. Na dodatek zostałam wzięta do prawie już ciemnej sali a nie do gabinetu. Na moje pytania dyrektorka praktycznie nie odpowiadała. Była bardzo zmieszana. Mam ...
Czy były partner ma prawo wycofać swoją pisemną zgodę dotyczącą dobra dziecka bez istotnego powodu?
Jestem po rozwodzie. Podjęliśmy razem z ex decyzję dot. prywatnej szkoły dla córki, podpisaliśmy umowę. Ex straszy mnie, że w każdej chwili może wycofać zgodę na szkołę (mamy wspólnie podejmować decyzję odnośnie szkoły córki, tak mamy w wyroku). Czy on ma prawo wycofać swoją zgodę bez istotnego powodu? Umowa podpisana na rok, czy w takim razie mogę się obawiać, że w ciągu roku zostanę bez szkoły dla córki bo ex się wycofa?...

Wyszukiwarka