Kwalifikacja czynu.

Szanowni Państwo. Wynająłem osobę fizyczną do wykonania remontu mieszkania. Podpisaliśmy umowę. Jak to w remoncie, miesiąc po ostatecznym terminie ale trwa nadal. Umówiliśmy się z Fachowcem tak, że materiały do remontu będzie kupował sam, będzie dzwonił z kasy (Leroy, Obi itd) a my płacimy Blikiem. Okazało się przypadkowo, że z każdego z większych paragonów, tego samego lub następnego dnia Fachowiec robił zwroty, przyjmując gotówkę. Nigdy o zwrotach nam nie powiedział, pieniędzy nie oddał. Pozyskaliśmy z Leroy i z Obi pisemne potwierdzenia dokonania zwrotów. Zamierzam zgłosić to organom ścigania, bo jest to kilka paragonów, z każdego zwrócił między 400 a 600 zł. Jak nazwać taki czyn? Kradzież? Przywłaszczenie? Przewłaszczenie?
anonim cytuj
11-10-2023
Nie musisz podawać kwalifikacji prawnej, jak zgłosisz zdarzenie na Policję to oni sami to zakwalifikują. A technicznie jest to oszustwo (art. 286 par. 1 kk).
 
anonim cytuj
11-10-2023
Pamiętaj, że policja będzie próbować ci wmówić, że jest to sprawa cywilna i, że masz iść sam do sądu ale nie daj się zbyć i domagaj się przyjęcia zawiadomienia.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Dobrze, tak zrobię.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Jak nazwać taki czyn? Kradzież? Przywłaszczenie? Przewłaszczenie?

Oczekiwane działania "Fachowca" można kwalifikować jako oszustwo, zgodnie z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wprowadza inną osobę w błąd albo wyzyskuje błąd albo nieporozumienie i w ten sposób doprowadza ją do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.". W opisanym przypadku, zachowanie "Fachowca" polegające na zakupie materiałów, a następnie dokonywaniu zwrotów i przyjmowaniu gotówki, nie informując Państwa o tym fakcie i nie zwracając Państwu pieniędzy, może być zakwalifikowane jako wprowadzenie w błąd w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Nie musisz podawać kwalifikacji prawnej, jak zgłosisz zdarzenie na Policję to oni sami to zakwalifikują.

Choć zgłoszenie takiego zdarzenia na Policję faktycznie pozwoli na dokonanie kwalifikacji prawnej przez organy ścigania, dobrze jest znać przepisy prawne, by wiedzieć, na jakiej podstawie dokonuje się takiej kwalifikacji. To może być pomocne w dalszych działaniach prawnych.

Pamiętaj, że policja będzie próbować ci wmówić, że jest to sprawa cywilna i, że masz iść sam do sądu ale nie daj się zbyć i domagaj się przyjęcia zawiadomienia.

Jeśli czujesz, że twoje prawa są naruszane, masz prawo domagać się przyjęcia zawiadomienia przez Policję. Jeżeli jednak organy ścigania odmówią przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie, przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do przełożonego funkcjonariusza lub prokuratora, który jest zobowiązany rozpoznać ją w terminie 7 dni. Skarga taka powinna być złożona na piśmie w dwóch egzemplarzach.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

Odrzucenie spadku po rodzicach.
Wczoraj mąż się dowiedział o śmierci swojej matki Matka mojego męża go nie wychowywała, natomiast miała zasądzone alimenty, które spłacała do samej śmierci. Mąż się zastanawia czy musi się zrzec spadku po zmarłej matce skoro wychowywany był przez ojca od 16 roku życia i nie utrzymywał z matką kontaktu. Nie wie czy miała jakieś długi prócz długu alimentacyjnego. Mamy 3 letnie dziecko i czy w jego imieniu też musimy się zrzec ? Jak to prawnie w...
Problem z firmą windykacyjną.
Dobry wieczór, mieliście do czynienia może z Firmą XXXX windykacja ? Dzwonią po 20 razy dziennie i wysyłają esemesy, że mam do zapłaty ponad 11 Tyś zł... to jest prawdopodobnie z 2012 roku coś, ale nie przypominam sobie takiej kwoty ... ...
Wniosek o umorzenie postępowania.
Jestem represjonowany politycznie ze względu na wpisy internetowe. Prokuratura wszczęła kilka spraw wobec mnie. Jedną zakończyła uznając mnie ostatecznie za świadka i oddając mi sprzęt komputerowy. Inne sprawy zostały połączone i przesłane do drugiej prokuratury. Ta druga prokuratura uchyliła jeden zarzut, który wydała ta pierwsza. Pozostałe zarzuty postawiono mi już ponad rok temu. Potwierdziłem że ja dokonywałem danych wpisów ale zdecydowanie z...
Spadek po rodzicu
Witam, proszę o poradę/sugestię. Miesiąc temu zmarła moja matka, po kilkumiesięcznej walce z rakiem. Kilka dni przed śmiercią sporządziła testament, w którym ujęła swojego męża (nie jest to mój ojciec), córkę czyli moją siostrę i mnie. Mężowi zapisała połowę swojego mieszkania, samochód, część działki, siostrze połowę innego mieszkania, połowę oszczędności z konta bankowego (kwota nie była zapisana w testamencie), część działki a mnie połowę oszc...

Wyszukiwarka