Kwalifikacja czynu.

Szanowni Państwo. Wynająłem osobę fizyczną do wykonania remontu mieszkania. Podpisaliśmy umowę. Jak to w remoncie, miesiąc po ostatecznym terminie ale trwa nadal. Umówiliśmy się z Fachowcem tak, że materiały do remontu będzie kupował sam, będzie dzwonił z kasy (Leroy, Obi itd) a my płacimy Blikiem. Okazało się przypadkowo, że z każdego z większych paragonów, tego samego lub następnego dnia Fachowiec robił zwroty, przyjmując gotówkę. Nigdy o zwrotach nam nie powiedział, pieniędzy nie oddał. Pozyskaliśmy z Leroy i z Obi pisemne potwierdzenia dokonania zwrotów. Zamierzam zgłosić to organom ścigania, bo jest to kilka paragonów, z każdego zwrócił między 400 a 600 zł. Jak nazwać taki czyn? Kradzież? Przywłaszczenie? Przewłaszczenie?
anonim cytuj
11-10-2023
Nie musisz podawać kwalifikacji prawnej, jak zgłosisz zdarzenie na Policję to oni sami to zakwalifikują. A technicznie jest to oszustwo (art. 286 par. 1 kk).
 
anonim cytuj
11-10-2023
Pamiętaj, że policja będzie próbować ci wmówić, że jest to sprawa cywilna i, że masz iść sam do sądu ale nie daj się zbyć i domagaj się przyjęcia zawiadomienia.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Dobrze, tak zrobię.
 
anonim cytuj
11-10-2023
Jak nazwać taki czyn? Kradzież? Przywłaszczenie? Przewłaszczenie?

Oczekiwane działania "Fachowca" można kwalifikować jako oszustwo, zgodnie z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, który stanowi: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wprowadza inną osobę w błąd albo wyzyskuje błąd albo nieporozumienie i w ten sposób doprowadza ją do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.". W opisanym przypadku, zachowanie "Fachowca" polegające na zakupie materiałów, a następnie dokonywaniu zwrotów i przyjmowaniu gotówki, nie informując Państwa o tym fakcie i nie zwracając Państwu pieniędzy, może być zakwalifikowane jako wprowadzenie w błąd w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Nie musisz podawać kwalifikacji prawnej, jak zgłosisz zdarzenie na Policję to oni sami to zakwalifikują.

Choć zgłoszenie takiego zdarzenia na Policję faktycznie pozwoli na dokonanie kwalifikacji prawnej przez organy ścigania, dobrze jest znać przepisy prawne, by wiedzieć, na jakiej podstawie dokonuje się takiej kwalifikacji. To może być pomocne w dalszych działaniach prawnych.

Pamiętaj, że policja będzie próbować ci wmówić, że jest to sprawa cywilna i, że masz iść sam do sądu ale nie daj się zbyć i domagaj się przyjęcia zawiadomienia.

Jeśli czujesz, że twoje prawa są naruszane, masz prawo domagać się przyjęcia zawiadomienia przez Policję. Jeżeli jednak organy ścigania odmówią przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie, przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do przełożonego funkcjonariusza lub prokuratora, który jest zobowiązany rozpoznać ją w terminie 7 dni. Skarga taka powinna być złożona na piśmie w dwóch egzemplarzach.
 
anonim cytuj
12-10-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od sprzedaży działki.
Dzień dobry, Pytanie dotyczy podatku od sprzedaży działki. Sprzedałem działkę po uplywie 5 lat, a dopiero po fakcie dowiedziałem sie ze te 5 lat musi być kalendarzowych, a pełne kalendarzowe 5 lat jeszcze nie minęło. Kupno działki marzec 2018 Sprzedaż działki sierpień 2023. Czy mam się spodziewać kontaktu z strony Urzędu Skarbowego i jaki procent podatku do zapłacenia. Działka 6 klasa, kupiona za 50tys, sprzedana również za 50tys zł. Dzięk...
Ile osoba niepełnoletnia może mieć przy sobie alkoholu i czy w ogóle może go posiadać??
Dobry wieczór wszystkim, jestem ciekaw ile osoba niepełnoletnia może mieć przy sobie alkoholu i czy w ogóle może go posiadać, nie pytam o bycie pod wpływem, bo tutaj jest wszystko jasne. ...
Wniosek o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu maloletniego
Dzień dobry, Mam problem . Dowiedziałam się , że jestem spadkobiercą po bratanku dziadka. Człowieka na oczy nie widzialam, nie wiedziałam o istnieniu do momentu otrzymania pisma z sądu. W sądzie toczy się rozprawa o nabycie spadku przez gminę , na której zmarły zostawił stary domek i działeczkę. Od momentu jego śmierci rosną zaleglosci podatkowe.Rodzina mieszkająca tam odrzuciła spadek, to mnie zaniepokoiło i też odrzuciłam. Teraz mam problem ...
Złamanie zakazu ze znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się). Czy Straż Miejska ma obowiązek udokumentować wykroczenie w postaci zdjęcia?
Szanowni Państwo, Dostałem pismo od Straży Miejskiej („SM”) za złamanie zakazu ze znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się) z żądaniem wskazania kierującego pojazdem w dniu popełnienia wykroczenia. Ponieważ we wskazanym przez SM miejscu ciężko doszukać mi się miejsca w którym samochód mógłby zostać nieprawidłowo zaparkowany, chciałem zażądać przedstawienia jakiejś dokumentacji zdjęciowej dowodzącej nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu. Pytania: a) c...

Wyszukiwarka