kurnik graniczący z moją działką

Mieszkam na wsi. Sąsiedzi, którzy nigdy nie mieli zwierząt hodowlanych nagle postawili kurnik tuż przy płocie graniczących z moją działką. Na działce mieści się dom, który w odległości ponad 4 metrów od tego płotu ma schody i drzwi wejściowe oraz okna. Mimo pozamykanych okien śmierdzi w całym domu (nie wspominając już o odcinku który trzeba przejść aby do niego wejść, a to jest nie do wytrzymania). Roi się od robactwa, muchy "gnojówy" to codzienność.
Co można z tym problemem zrobić? Czy są jakieś regulacje prawne?
anonim cytuj
06-09-2020
Przy samej granicy nie może być nic innego oprócz wiaty. Odnośnie smrodu, tu trochę dziwne, ale mój sąsiad ma ok 40 szt i żadnego fetoru nie ma, może to kwestia ściółki. Tak czy inaczej możesz to zgłosić do gminy a wcześnie próbuj porozmawiać z tym sąsiadem, może istnieje możliwość uszczelnienia tego kurnika, może przeniesienia. Tylko pamiętaj agresja rodzi agresję.
-1  
anonim cytuj
06-09-2020
Nie wiem czy jest jakiś artykuł prawny zabraniający posiadania niewielkiej ilości ptactwa w swoim gospodarstwie domowym. Równie dobrze komuś by mogło przeszkadzać to że jakiś sąsiad ma np. trzy koty i psa. Jedyne co ja bym zrobił to udał się do miejscowego Urzędu Gminy i zapytał jak to działa w Twojej gminie.
 
anonim cytuj
06-09-2020
Jedynie mozna by podniesc kwestie immisji art 144 k.c. ale sprawa z pewnością będzie ciezka do wygrania ze wzgledu na to, ze sąd będzie bral pod uwagę stosunki miejscowe występujące w danym miejscu - w tym wypadku jest to wieś więc miejsce jak najbardziej stosowne do trzymania zwierząt hodowlanych
 
anonim cytuj
06-09-2020
Mieszkam na wsi. Sąsiedzi, którzy nigdy nie mieli zwierząt hodowlanych nagle postawili kurnik tuż przy płocie graniczących z moją działką.


Na problem postawiony przez użytkownika forka można spojrzeć z kilku perspektyw prawnych.

Po pierwsze, przepisy prawa budowlanego. Lokalizacja obiektów budowlanych, takich jak kurnik, na działce musi być zgodna z przepisami prawa budowlanego. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, budynki i ich części należy lokalizować w odległościach nie mniejszych niż przewidziane przepisami prawa, decyzjami o warunkach zabudowy oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli taki plan istnieje dla danej miejscowości, warto się do niego odnieść i sprawdzić jakie są wymogi dotyczące lokalizacji kurników w stosunku do granic działek oraz budynków.

Po drugie, art. 144 Kodeksu cywilnego odnosi się do immisji, czyli oddziaływania jednej nieruchomości na drugą. Właściciel nieruchomości nie może prowadzić działalności na swojej działce w taki sposób, aby powodować uciążliwość sąsiadom przekraczającą tzw. "normalne stosunki sąsiedzkie". W przypadku wydzielania nieprzyjemnych zapachów z kurnika czy pojawiania się szkodliwych owadów może dochodzić do takiej uciążliwości. Jednak, jak zaznaczył użytkownik Post 4, sąd będzie oceniał uciążliwość w kontekście specyfiki miejsca - wsi, gdzie pewne formy uciążliwości są bardziej akceptowane niż w miejskiej przestrzeni.

Po trzecie, jeżeli istnieją lokalne przepisy, np. statut gminy czy regulamin porządku publicznego, które wprowadzają dodatkowe regulacje dotyczące hodowli zwierząt lub zakładania kurników, warto się z nimi zapoznać. Mogą one nakładać dodatkowe obowiązki na właścicieli zwierząt lub określać, w jaki sposób można prowadzić taką działalność w danej gminie.

W kontekście przedstawionej sytuacji ważne jest, aby poszukać rozwiązania, które będzie zgodne z prawem, ale też uwzględniające dobro obu stron - zarówno osoby zakładającej kurnik, jak i sąsiada, który odczuwa z tego tytułu uciążliwości. Jeżeli sąsiedzi nie dochodzą do porozumienia, warto skierować sprawę do sądu, który oceni, czy działania właściciela kurnika są zgodne z prawem i czy nie naruszają one praw sąsiadów.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Tyle wiecie, co zjecie! ? Juryści z Bożej łaski... Po pierwsze primo, nie można stawiać obiektów budowlanych w granicy. Chyba, że się uzyska odstępstwo. Po drugie primo, zależy, czy dom i kurnik są łatwopalne. Wtedy odległość minimalna to 16 albo 12 m. I tego się trzymajmy. Nadzór budowlany i sprawa załatwiona. ]Jedynie mozna by podniesc kwestie immisji art 144 k.c. ale sprawa z pewnością będzie ciezka do wygrania ze wzgledu na to, ze sąd będzie bral pod uwagę stosunki miejscowe występujące w danym miejscu - w tym wypadku jest to wieś więc miejsce jak najbardziej stosowne do trzymania zwierząt hodowlanych[/quote]
 
anonim cytuj
01-05-2024
W tej sprawie zastosowanie mają dwa istotne przepisy prawa:

Art. 144 Kodeksu cywilnego, który zakazuje tzw. immisji, czyli działań właściciela nieruchomości, powodujących ponadprzeciętne uciążliwości dla sąsiadów. Intensywny zapach i obecność owadów mogą być uznane za immisje przekraczające zwykłą miarę wynikającą z charakteru miejsca zamieszkania, nawet na obszarach wiejskich, szczególnie jeśli znacząco utrudniają korzystanie z nieruchomości mieszkalnej.

Istotne są także przepisy prawa budowlanego oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 12 i § 13). Zgodnie z nimi odległość budynków inwentarskich (np. kurnika) od granicy działki powinna wynosić minimum 4 metry (ściana z otworami okiennymi lub drzwiowymi) albo 3 metry (ściana bez otworów). Jeżeli odległości są mniejsze, budynek mógł zostać postawiony niezgodnie z prawem budowlanym i może być podstawą zgłoszenia do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Praktyczne kroki prawne, jakie można podjąć:

* Złożyć skargę do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, jeżeli kurnik stoi niezgodnie z wymaganymi przepisami odległościowymi.
* Wystąpić do sądu cywilnego z roszczeniem o zaniechanie immisji (art. 144 K.c.), przedstawiając dowody na nadmierną uciążliwość (zdjęcia, opinie sanepidu, zeznania świadków).

Przy odpowiednim udokumentowaniu sprawa ma realne podstawy do rozstrzygnięcia na korzyść poszkodowanego sąsiada.
 
anonim cytuj
04-05-2025

Sugerowane Tematy

Ile godzin ciągiem mogę pracować na umowe zlecenie?
Witam, jestem zatrudniony na umowę zlecenie. Czy mogę pracować ciągiem np 36h? Z tego co wiem żaden kodeks pracy mnie nie ogranicza. Z góry dziękuję za odpowiedzi ...
Uszkodzona paczka kurierska.
Dzień dobry. Zamawiałem od osoby prywatnej używaną część blacharska. Niestety została do mnie dostarczona uszkodzona. Został spisany protokół uszkodzenia z kurierem i złożona reklamacja, która nie została uznana, ponieważ według firmy kurierskiej towar nie został poprawnie zapakowany. Przesyłka za pobraniem. Co mogę dalej w tej sytuacji zrobić?...
Czy mogę przejść na urlop wychowawczy w pierwszym miesiącu pracy.
byłam na umowie na czas nieokreślony. rozwiązałam ją za porozumieniem stron. miałam podpisać umowę w nowej pracy więc nie wzięłam wychowawczego, jednak ta nowa praca pozostawia wiele do życzenia. mam ciągłość w umowach, czy mogę teraz przejść na wychowawczy w pierwszym miesiącu nowej pracy? (umowa na dwa lata w tej drugiej pracy) czy będzie to gdzieś wyżej (zus, mops, nie wiem) traktowane jako "wyłudzenie" (nie przekraczam dochodów w...
Jak usunąć dzikich użytkowników z mojej działki?
Kupiliśmy prawa spadkowe po zmarłej osobie w którego skład wchodzi 1/2 działki budowlanej. Gdy pojechaliśmy na ta działkę okazało się , że jest ogrodzona przez sąsiada od 10-12 lat. Poszliśmy do niego prosić go by przesunął płot w granice swojej działki. Na początku był miły i proponował odkup jednak po jakimś czasie zaczął nam grozić prokuratura, że go nachodzimy. Posiadamy wszystkie dokumenty które potwierdzają współwłasność tej zmarłej pani po...

Wyszukiwarka