kurnik graniczący z moją działką

Mieszkam na wsi. Sąsiedzi, którzy nigdy nie mieli zwierząt hodowlanych nagle postawili kurnik tuż przy płocie graniczących z moją działką. Na działce mieści się dom, który w odległości ponad 4 metrów od tego płotu ma schody i drzwi wejściowe oraz okna. Mimo pozamykanych okien śmierdzi w całym domu (nie wspominając już o odcinku który trzeba przejść aby do niego wejść, a to jest nie do wytrzymania). Roi się od robactwa, muchy "gnojówy" to codzienność.
Co można z tym problemem zrobić? Czy są jakieś regulacje prawne?
anonim cytuj
06-09-2020
Przy samej granicy nie może być nic innego oprócz wiaty. Odnośnie smrodu, tu trochę dziwne, ale mój sąsiad ma ok 40 szt i żadnego fetoru nie ma, może to kwestia ściółki. Tak czy inaczej możesz to zgłosić do gminy a wcześnie próbuj porozmawiać z tym sąsiadem, może istnieje możliwość uszczelnienia tego kurnika, może przeniesienia. Tylko pamiętaj agresja rodzi agresję.
-1  
anonim cytuj
06-09-2020
Nie wiem czy jest jakiś artykuł prawny zabraniający posiadania niewielkiej ilości ptactwa w swoim gospodarstwie domowym. Równie dobrze komuś by mogło przeszkadzać to że jakiś sąsiad ma np. trzy koty i psa. Jedyne co ja bym zrobił to udał się do miejscowego Urzędu Gminy i zapytał jak to działa w Twojej gminie.
 
anonim cytuj
06-09-2020
Jedynie mozna by podniesc kwestie immisji art 144 k.c. ale sprawa z pewnością będzie ciezka do wygrania ze wzgledu na to, ze sąd będzie bral pod uwagę stosunki miejscowe występujące w danym miejscu - w tym wypadku jest to wieś więc miejsce jak najbardziej stosowne do trzymania zwierząt hodowlanych
 
anonim cytuj
06-09-2020
Mieszkam na wsi. Sąsiedzi, którzy nigdy nie mieli zwierząt hodowlanych nagle postawili kurnik tuż przy płocie graniczących z moją działką.


Na problem postawiony przez użytkownika forka można spojrzeć z kilku perspektyw prawnych.

Po pierwsze, przepisy prawa budowlanego. Lokalizacja obiektów budowlanych, takich jak kurnik, na działce musi być zgodna z przepisami prawa budowlanego. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, budynki i ich części należy lokalizować w odległościach nie mniejszych niż przewidziane przepisami prawa, decyzjami o warunkach zabudowy oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli taki plan istnieje dla danej miejscowości, warto się do niego odnieść i sprawdzić jakie są wymogi dotyczące lokalizacji kurników w stosunku do granic działek oraz budynków.

Po drugie, art. 144 Kodeksu cywilnego odnosi się do immisji, czyli oddziaływania jednej nieruchomości na drugą. Właściciel nieruchomości nie może prowadzić działalności na swojej działce w taki sposób, aby powodować uciążliwość sąsiadom przekraczającą tzw. "normalne stosunki sąsiedzkie". W przypadku wydzielania nieprzyjemnych zapachów z kurnika czy pojawiania się szkodliwych owadów może dochodzić do takiej uciążliwości. Jednak, jak zaznaczył użytkownik Post 4, sąd będzie oceniał uciążliwość w kontekście specyfiki miejsca - wsi, gdzie pewne formy uciążliwości są bardziej akceptowane niż w miejskiej przestrzeni.

Po trzecie, jeżeli istnieją lokalne przepisy, np. statut gminy czy regulamin porządku publicznego, które wprowadzają dodatkowe regulacje dotyczące hodowli zwierząt lub zakładania kurników, warto się z nimi zapoznać. Mogą one nakładać dodatkowe obowiązki na właścicieli zwierząt lub określać, w jaki sposób można prowadzić taką działalność w danej gminie.

W kontekście przedstawionej sytuacji ważne jest, aby poszukać rozwiązania, które będzie zgodne z prawem, ale też uwzględniające dobro obu stron - zarówno osoby zakładającej kurnik, jak i sąsiada, który odczuwa z tego tytułu uciążliwości. Jeżeli sąsiedzi nie dochodzą do porozumienia, warto skierować sprawę do sądu, który oceni, czy działania właściciela kurnika są zgodne z prawem i czy nie naruszają one praw sąsiadów.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Wyrok bez dowodów.
Witam mam krótkie pytanie. Za kilka dni ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie o zapłatę. Zostałem pozwany o zapłatę. Powód nie miał żadnych dowodów na rzekoma pożyczkę. Sprawa ciągnęła się 3 miesiące. Byli wzywani świadkowie moi oraz powoda. Obie strony były tez przesłuchiwane. Powód gubił się w zeznaniach a mimo wszystko Sędzia patrzy na mnie dziwnie jak na złodzieja. Wyrok miał zostać ogłoszony już w ubiegłym miesiącu ale Sędzia zdecydowała ze og...
Wyłudzenie na blika.
Dzień dobry, zostałem oszukany na blika, dostałem email od olx z fałszywym likiem i potwierdzeniem danych, zalogowałem się do banku zostałem poproszony o numer blik, podałem go i w tej samej chwili pobrało mi 3tys ,zgłosiłem sprawę na policję i olx, bank nie uznał mi reklamacji, napisali, że ja wszystko potwierdziłem a oni w niczym nie zawinili . Czy mogę się jakoś odwołać i jest szansa na to ze bank odda mi stracone pieniądze ? Blik został wysł...
Wspólny kredyt
Witam mogłabym prosić o anonimowego posta na grupie? Sprawa wygląda tak. Matka prosiła mnie żebym wzięła pożyczki, wzięłyśmy je na pół czyli teraz z odsetkami wyszło 16 tysięcy. Teraz powiedziała że nie zamierza mi złotówki za to oddać, bo one są na mnie nie na nią i że ja mam to wszystko spłacić. Przelewy po pożyczkach szły na jej konto. Nie wiem jak mogę to udowodnić? Że ona brała ze mną na wspolkke to wszystko? Jest mi mega przykro. Obiecała m...
Gdzie się zgłosić gdy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia?
Witam, pracodawca nie wypłacił mi całości wynagrodzenia ( za mało 1 500zł) i w świadectwie pracy wpisał mi że korzystałem z urlopu bezpłatnego 3 dni, a nie korzystałem. Czy jest sens składać pozew przeciwko niemu? I jaki jest mniej więcej koszt napisania takiego pozwu?...

Wyszukiwarka