1. Podejmując służbę, funkcjonariusz składa pisemne ślubowanie
według następującej roty:
„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, wstępując do Służby Więziennej,
ślubuję uroczyście: rzetelnie wykonywać powierzone mi zadania
funkcjonariusza tej Służby i polecenia przełożonych, przestrzegając
Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i wszystkich przepisów prawa, jak również tajemnic związanych ze służbą, a także zasad etyki zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania godności ludzkiej oraz
z dbałością o dobre imię służby.”.
Ślubowanie może być złożone z dodaniem słów „Tak mi dopomóż Bóg”.
2. Odmowa złożenia ślubowania powoduje nieważność aktu mianowania.
Treść przepisu