1. Przy wyłączaniu gruntów z produkcji w celu budowy zbiorników
wodnych należność i opłaty roczne określa się proporcjonalnie do udziału osób
w eksploatacji tych zbiorników.
2. Jeżeli w eksploatacji zbiorników wodnych, o których mowa w ust. 1,
przewiduje się udział osób wykorzystujących wodę na cele produkcji rolniczej, leśnej,
wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach wodnych o mocy zainstalowanej
nie większej niż 10 MW lub ochrony przeciwpowodziowej, zawiesza się na lat
10 uiszczenie proporcjonalnej części sumy należności i opłat rocznych.
Proporcjonalną część sumy należności i opłat rocznych ustala się stosownie do udziału
tych osób, określonego w dokumentacji technicznej eksploatacji zbiornika, z tym że
ustalony w tej dokumentacji przepływ nienaruszalny zalicza się do eksploatacji
zbiornika dla potrzeb rolnictwa. Zawieszoną część sumy należności i opłat rocznych
umarza się po upływie 10 lat.
3. W razie zmniejszenia udziału osób, o których mowa w ust. 2, w eksploatacji
zbiornika w okresie 10 lat od rozpoczęcia jego eksploatacji, osoby przejmujące część
lub całość tego udziału uiszczają należności i opłaty roczne proporcjonalnie do
wielkości przejętego udziału w eksploatacji zbiornika w oparciu o protokół
zdawczo-odbiorczy.