Data orzeczenia | 30 sierpnia 2021 |
---|---|
Data uprawomocnienia | 30 sierpnia 2021 |
Sąd | Sąd Apelacyjny w Warszawie V Wydział Cywilny |
Przewodniczący | Edyta Jefimko |
Tagi | Apelacja Zapłata Czynności procesowe |
Podstawa Prawna | 446kc 446kc 193kpc 203kpc 415kc 430kc 822kc 102kpc 386kpc 446kc 446kc 385kpc 113koszty-sadowe-w-sprawach-cywilnych 187kpc |
Sygn. akt V ACa 476/21
Dnia 30 sierpnia 2021 r.
Sąd Apelacyjny w Warszawie V Wydział Cywilny w składzie następującym:
Przewodniczący: Sędzia SA Edyta Jefimko
Protokolant: Katarzyna Iwanicka
po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2021 r. w Warszawie
na rozprawie
sprawy z powództwa M. J. (1)
przeciwko (...) Spółce Akcyjnej z siedzibą w W.
o zapłatę
na skutek apelacji powódki
od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie
z dnia 7 kwietnia 2021 r., sygn. akt II C 1091/19
1. oddala apelację;
2. nie obciąża powódki kosztami postępowania apelacyjnego.
Edyta Jefimko
Sygn. akt V ACa 476/21
M. J. (1) w pozwie skierowanym przeciwko (...) S.A. w W. wniosła o zasądzenie od pozwanego na jej rzecz kwoty 200 000 zł tytułem zadośćuczynienia wraz z należnymi odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 11 września 2016 r. do dnia zapłaty oraz zasądzenie od pozwanego na rzecz powódki kosztów procesu według norm przepisanych, w tym kosztów zastępstwa procesowego.
W podstawie faktycznej powództwa, dochodzonego na podstawie
(...) S.A. w W. wniósł o oddalenie powództwa w całości oraz zasądzenie od powódki na rzecz pozwanego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych, kwestionując roszczenie zarówno co do zasady, jak i co do wysokości.
Pismem z dnia 3 lutego 2021 r. powódka dokonała zmiany powództwa w ten sposób, że zamiast powództwa opartego na podstawie faktycznej polegającej na wyrządzeniu wobec powódki szkody przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w S. w okresie 25-26 lipca 2016 r., powództwo oparła na nowej podstawie faktycznej polegającej na wyrządzeniu szkody przez inny podmiot leczniczy - K. Z. wykonujący działalność gospodarczą pod nazwą K. Z. Prywatny Gabinet Lekarski Położnictwo i Ginekologia, także ubezpieczony w (...) S.A. z siedzibą w W., w okresie prowadzonej ciąży, tj. od dnia 5 lutego 2016 r. do dnia 25 lipca 2016 r. poprzez nieprawidłowe udzielenie świadczeń medycznych, które doprowadziły do obumarcia obu płodów.
W związku ze zmianą powództwa wniosła o wezwanie do udziału w sprawie w charakterze pozwanego K. Z., wskazując, że wnosi o zasądzenie od pozwanego (...) S.A. z siedzibą w W. i K. Z. na podstawie
Powódka wskazała, że podstawą zmiany powództwa jest treść opinii biegłego sądowego z zakresu ginekologii i położnictwa z dnia 31 sierpnia 2020 r.
Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że zmiana powództwa była niedopuszczalna i dlatego na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2021 r. (protokół rozprawy k.380 00:03:20) wydał postanowienie o uznaniu jej za niedopuszczalną, w konsekwencji czego rozpoznał powództwo w brzmieniu sprzed jego zmiany. Powołując się na poglądy doktryny i orzecznictwa stwierdził, iż zmiana powództwa nie może prowadzić do zerwania związku przekształconych elementów powództwa z poprzednim powództwem i w istocie eliminacji elementów stanowiących o kontynuacji poprzedniego procesu. Zmiana podstawy faktycznej powództwa dokonana przez powódkę na podstawie
Wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo, nie obciążając powódki kosztami procesu, a nieuiszczone koszty sądowe przejmując na rachunek Skarbu Państwa.
Powyższy wyrok Sąd Okręgowy wydał na podstawie następujących ustaleń faktycznych i wniosków.
W 2016 r. M. J. (1) była w drugiej w ciąży, tym razem bliźniaczej. Z pierwszej ciąży powódka urodziła prawidłowo rozwijającą się obecnie jedenastoletnią córkę. W okresie drugiej ciąży pozostawała pod opieką Prywatnego Gabinetu G. K. Z.. W 10/11 tygodniu ciąży, powódka zgłosiła się do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w S. - ośrodka o II stopniu referencyjności, skarżąc się na wymioty. Po udzieleniu jej pomocy medycznej została wypisana do domu do dalszej opieki ambulatoryjnej oraz kontroli w poradni endokrynologicznej.
Powódka, będąc w 30 tygodniu ciąży, w dniu 25 lipca 2016 r. o godz. 17:00 ponownie zgłosiła się do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w S., skarżąc się na bóle brzucha. W dniach 25 i 26 lipca 2016 r. została poddana badaniom w tej placówce, m.in. wysłuchano tętna obu płodów, wykonano kardiotokografię oraz badania USG. W wyniku tych czynności diagnostycznych ostatecznie u pacjentki została rozpoznana ciąża bliźniacza, prawdopodobnie jednoowodniowa oraz wielowodzie. Z uwagi na stwierdzenie dużej dysproporcji w wielkości płodów oraz brak odpowiedniego sprzętu personel lekarski podjął decyzję o przewiezieniu powódki do Szpitala (...). M. J. (2) o konieczności przetransportowania do innego szpitala dowiedziała się w dniu 26 lipca 2016 r. podczas porannej wizyty ordynatora. Powódka oczekiwała na transport do W. ok. 2-3 godziny. W trakcie transportu pacjentce nie towarzyszył personel medyczny z uwagi na brak symptomów przedwczesnego porodu. W Izbie Przyjęć Szpitala (...) podczas badania KTG nie stwierdzono czynności serca obydwu płodów. Po przeprowadzeniu badania USG potwierdzono wewnątrzmaciczne obumarcie obydwu płodów. Ich śmierć prawdopodobnie nastąpiła w trakcie transportu. Jako przyczynę obumarcia płodów wskazano zespół przetoczenia krwi pomiędzy płodami (TTTS). Powódka wyraziła zgodę na indukcję porodu i poród siłami natury. M. J. (1) została wypisana do domu w dniu 29 lipca 2016 r. w stanie ogólnym dobrym po konsultacji psychologicznej i psychiatrycznej.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w S. w okresie od 1 maja 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. był objęty ochroną ubezpieczeniową w pozwanym zakładzie ubezpieczeń, któremu powódka zgłosiła roszczenie o wypłatę na jej rzecz zadośćuczynienia. Szkoda została zarejestrowana pod numerami: (...) i PL (...).
Podstawą poczynionych przez Sąd Okręgowy ustaleń faktycznych były dowody z dokumentów, przede wszystkim w postaci dokumentacji medycznej powódki, zeznania świadków J. F., A. C. i K. K., które uznane zostały za wiarygodne. Natomiast w zakresie, czy pacjentce w sposób prawidłowy zostały udzielone świadczenia medyczne Sąd oparł się na wnioskach opinii biegłego sądowego z zakresu ginekologii i położnictwa M. W., której strony nie kwestionowały. Również Sąd Okręgowy nie znalazł podstaw, aby uczynić to z urzędu.
Sąd uznał powództwo skierowane przeciwko (...) S.A. z siedzibą w W. jako bezzasadne.
Ubezpieczonemu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w S. nie można bowiem zarzucić, iż w zawiniony sposób, polegający na udzieleniu przez jego personel świadczeń medycznych powódce w dniach 25 i 25 lipca 2016 r. (działanie lub zaniechanie), doprowadził do obumarcia ciąży bliźniaczej powódki. Odpowiedzialność deliktowa, wywodzona z
Sąd Okręgowy, opierając się na wnioskach opinii biegłego z zakresu ginekologii i położnictwa M. W., ustalił, iż już w chwili zgłoszenia się powódki do szpitala w S. stan bliźniaczej ciąży źle rokował, w kwestii przeżycia choćby jednego z bliźniąt. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w S. nie był placówką dedykowaną do sprawowania opieki nad ciążą powódki. Kadra medyczna oraz stopień wyposażenia oddziału nie pozwalały na udzielenie M. J. (1) odpowiedniej pomocy medycznej. Powódka nie została w tej placówce w pełni zdiagnozowana, ponieważ w jej stanie pełna diagnostyka była zadaniem trudnym, i wymagającym wysokiej klasy sprzętu USG oraz odpowiednich umiejętności diagnostycznych personelu medycznego. Powódka powinna pozostawać stale pod opieką placówki referencyjnej III stopnia, a więc takiej, która jest wyposażona w oddziały intensywnej terapii noworodka. Powinna być prowadzona w ciąży przez ośrodek referencyjny i trafić do takiej placówki jak najwcześniej, choć szanse przeżycia obu płodów były niskie, nawet przy założeniu poprawnej opieki. W tych okolicznościach placówka w S. powinna dokonać wstępnej diagnostyki pacjentki, a następnie zlecić jej przetransportowanie do placówki III stopnia. Po stawieniu się powódki w dniu 25 lipca 2016 r. w szpitalu w S., najwcześniej można było jednak taką decyzję podjąć dopiero po wykonaniu wstępnej diagnostyki ciąży i ciężarnej, przy czym nawet przetransportowanie powódki do placówki w W. jeszcze w dniu 25 lipca 2016 r., podobnie jak nagłe rozwiązanie ciąży, w tym konkretnym przypadku nie skutkowałoby sukcesem położniczym w postaci uratowania choćby jednego z bliźniąt. Obumarcie płodów, stwierdzone w dniu 26 lipca 2016 r., nie było wynikiem błędu medycznego personelu medycznego placówki w S.. W dniach 25 i 26 lipca 2016 r. nie można bowiem było uratować płodów z powodu zbyt nasilonych zaburzeń hemodynamicznych. Zatem lekarzom ze szpitala w S. nie można przypisać dopuszczenia się błędu medycznego, ponieważ wszystkie procedury zostały zachowane, a działanie lekarzy było zgodne ze sztuką lekarską. W trakcie hospitalizacji powódki przeprowadzone zostały niezbędne badania, a pacjentka niemal niezwłocznie skierowana do placówki III stopnia.
Nie zostały zatem wykazane przesłanki odpowiedzialności deliktowej z
O kosztach procesu orzeczono na podstawie
Apelację od powyższego wyroku złożyła powódka, zaskarżając go w całości na podstawie zarzutów naruszenia przepisów postępowania w postaci:
-
-
-
W oparciu o powyższe zarzuty apelująca wniosła o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez:
1. zasądzenie od (...) S.A. z siedzibą w W. na rzecz powódki na podstawie
2. zasądzenie od pozwanego na rzecz powódki kosztów procesu za obie instancje według norm przepisanych, w tym kosztów zastępstwa procesowego,
ewentualnie
3. uchylenie wyroku Sądu I instancji i przekazanie sprawy temu Sądowi do ponownego rozpoznania z uwzględnieniem kosztów procesu za II instancje,
4. nieobciążanie powódki kosztami postępowania w razie nieuwzględnienia zarzutów apelacji.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Apelacja nie jest zasadna.
Zarzuty apelacyjne koncentrują się na kwestii, czy doszło do skutecznej w rozumieniu
Zasadniczymi elementami identyfikującymi powództwo pod względem przedmiotowym są żądanie i jego podstawa faktyczna. Zastąpienie podanej pierwotnie podstawy faktycznej powództwa nową podstawą, gdy żądanie, choć tak samo sformułowane, wynika z innego źródła materialnoprawnego należy zakwalifikować jako zmianę jakościową powództwa (np. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 listopada 2004 r., V CK 246/04, Lex nr 277887).
W uzasadnieniu uchwały połączonych izb: Izby Cywilnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 24 kwietnia 1972 r., III PZP 17/70, OSNCP 1973/5/72, Sąd Najwyższy wskazał, że zmiana podstawy powództwa polega na wymianie okoliczności faktycznych przytoczonych na uzasadnienie żądania pozwu (
Po zapoznaniu się przez powódkę z opinią biegłego sądowego z zakresu ginekologii i położnictwa M. S., w świetle wniosków której dochodzone pozwem, na podstawie
Sąd Apelacyjny podziela stanowisko zajęte w judykaturze Sądu Najwyższego (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 1988 r., III CZP 24/88, OSNC 1989/9/138 oraz wyroki Sądu Najwyższego z dnia 4 lutego 2015 r., IV CSK 188/14, Lex nr 1666900 i z dnia 13 listopada 2018 r., II PK 214/17, Lex nr 2578223), zgodnie z którym w sytuacji, gdy zmiana powództwa polega na zgłoszeniu nowego roszczenia zamiast roszczenia dotychczasowego i zmiana taka jest dopuszczalna, ponieważ nie wpływa na właściwość sądu
Powódka, w piśmie z dnia 3 lutego 2021 r., jak również w apelacji nie zawarła oświadczenia o zrzeczeniu się roszczenia dotychczasowego, dlatego zgodnie z
(...) S.A. z siedzibą w W. nie wyraził takiej zgody przed wydaniem przez Sąd Okręgowy postanowienia o uznaniu zmiany powództwa za niedopuszczalną, natomiast na rozprawie apelacyjnej wprost oświadczył, że zgody takiej nie wyraził (protokół rozprawy k.436-437 – 00:14:16).
Wobec nieskutecznego cofnięcia powództwa w zakresie dotychczasowego żądania, bezskuteczność pierwszego elementu czynności złożonej składającą się z dwóch działań, z których (jak już wskazano powyżej) pierwsze obejmuje cofnięcie powództwa w zakresie dotychczasowego roszczenia, a drugie - wniesienie innego powództwa obejmującego roszczenie nowe, spowodowała również bezskuteczność drugiego z podjętych przez stronę powodową działań. W tej sytuacji zarzut naruszenia przez Sąd I instancji
Sąd Okręgowy słusznie zatem uczynił przedmiotem rozstrzygnięcia nieskutecznie cofnięte pierwotnie powództwo, co świadczy o bezzasadności zarzutu nierozpoznania istotny sprawy
Sąd I instancji brak skuteczności zmiany powództwa wiązał z wyrażanym w nauce prawa (A. Wiśniewska, Przedmiotowa zmiana powództwa w procesie cywilnym, Warszawa 1986), podzielonym także w judykaturze (m.in. postanowienie Sądu Apelacyjnego z dnia 10 czerwca 1998 r., I ACa 96/98, Lex nr 34524) poglądem, że poprzez wykorzystanie instytucji przedmiotowej zmiany powództwa powód nie może zgłosić zupełnie nowego roszczenia opartego na podstawie faktycznej (stosunku prawnym) nie mającej żadnego związku z podstawą dotychczasową, bowiem zmiana powództwa musi opierać się na ciągłości postępowania.
W postanowieniu z dnia 2 czerwca 1965 r., II CZ 51/65, Lex nr 5818, Sąd Najwyższy wskazał, że
W ocenie Sądu Apelacyjnego o związku przekształconych elementów powództwa z poprzednim powództwem, a w konsekwencji o ciągłości postępowania, nie może świadczyć w sprawie wyłącznie treść opinii biegłego sądowego. Jednak niezależnie od słuszności tego stanowiska lub jego braku, do zmiana powództwa nie nastąpiła z innych przyczyn (przede wszystkim brak wyrażenia zgody na cofnięcie powództwa przez pozwanego).
Uznając apelację za bezzasadną Sąd Apelacyjny na podstawie
O kosztach postępowania za II instancję rozstrzygnięcie zapadło na podstawie
SSA Edyta Jefimko
Wyszukiwarka
- Kodeks Karny dostęp do ustawy
- 22 Kodeks Karny konkretny artykuł ustawy
- Sąd Okręgowy w Ełku informacje o sądzie
- Pełnomocnictwo ogólne dostęp do wzorców