Data orzeczenia | 7 lutego 2013 |
---|---|
Data uprawomocnienia | 7 lutego 2013 |
Sąd | Sąd Apelacyjny we Wrocławiu I Wydział Cywilny |
Przewodniczący | Sławomir Jurkowicz |
Tagi | Członek spółdzielni |
Podstawa Prawna | 385kpc 15spoldzielnie-mieszkaniowe 65kc 204prawo-spoldzielcze 233kpc 5kc 48spoldzielnie-mieszkaniowe 12spoldzielnie-mieszkaniowe 46spoldzielnie-mieszkaniowe 11spoldzielnie-mieszkaniowe 14spoldzielnie-mieszkaniowe 16prawo-spoldzielcze 17prawo-spoldzielcze 64k 9spoldzielnie-mieszkaniowe 385kpc 102kpc |
1. oddala apelację;
2. nie obciąża powoda kosztami postępowania apelacyjnego.
Wyrokiem z dnia 7 listopada 2012 r. Sąd Okręgowy w Opolu oddalił powództwo K. Z. o nakazanie pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w M. złożenia oświadczenia woli o przyjęciu powoda w poczet członków spółdzielni i złożenia oświadczenia woli o przyznaniu na rzecz powoda spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nr (...) położonego przy ulicy (...) w M. (k. 112 żądanie).
Sąd I instancji ustalił następujący stan faktyczny:
Budynek przy ul. (...) w M. należał do Huta (...) w M. i zasiedlony został jej pracownikami, z którymi zawierane były umowy najmu. J. Z. – ojciec powoda objął w posiadanie nr lokal mieszkalny nr (...) w tym budynku w dn. 30.07.1974 r. i zajmował go na podstawie kolejnych umów najmu zawieranych Hutą (...) w M. w dn. 12.08.1974 r., 10.02.1975 r., 01.10.1983 r.
Aktem notarialnym z dn. 30.12.1993 r. (...) Huta (...) w M. przekazała nieodpłatnie zakładowe budynki mieszkalne na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w M.. Strony oświadczyły, że opisane lokale mieszkalne będące przedmiotem tej umowy są zajęte przez najemców na podstawie umów najmu zawartych z Hutą (...) w M., a obowiązki wynajmującego, wynikające z tych umów i prawa z nich wynikające w całości przejmuje spółdzielnia mieszkaniowa. Spółdzielnia przejęła 13 lokali mieszkalnych, w tym mieszkanie J. Z., oznaczone w akcie pod literą (...)nr (...)
J. Z. nie złożył deklaracji członkowskiej i nie uzyskał spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, nie łączyła go również ze Spółdzielnią umowa najmu.
W dn. 22.02.2011 r. powód K. Z. złożył wniosek o przyjęcie go w poczet członków Spółdzielni oraz oświadczenie o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, pozwana jednak odmówiła wskazując na brak uprawnień poprzednika prawnego powoda.
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w M. w dniu 28.01.2011 r. podjął uchwały: 1. o utracie tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego przez K. Z. z powodu zgonu J. Z. głównego najemcy lokalu mieszkalnego nr (...) ul. (...) w M., zarządzanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową (...) w M., 2. o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nr (...) ul. (...) w M., co powoduje obowiązek opróżnienia lokalu mieszkalnego.
W oparciu o powyższe ustalenia faktyczne Sąd I instancji uznał, że powództwo nie zasługuje na uwzględnienie.
W ocenie Sadu Okręgowego powód popierając swoje roszczenia winien w pierwszej kolejności udowodnić, że jego ojciec – J. Z. - był członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w M. i że przysługiwało mu spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, tymczasem postępowanie dowodowe wykazało, że ojciec powoda J. Z. podczas całego okresu zajmowania lokalu mieszkalnego położonego w M. przy ul. (...) nie był członkiem spółdzielni. Prawo J. Z. do zajmowania lokalu nie wynikało z członkostwa w spółdzielni i spółdzielczego prawa do lokalu, lecz umów najmu zawieranych z Hutą (...) w M..
Zdaniem Sądu Okręgowego brak kompetencji legł u podstaw podjęcie przez stronę pozwaną dwóch uchwał – nr (...) i (...). Sąd Okręgowy wskazał, że w działaniach spółdzielni można stwierdzić wiele niekonsekwencji i sprzeczności spowodowanych bałaganem i brakiem profesjonalizmu w jej działaniu, jednakże powód nie może z tego tytułu wywodzić swoich praw do lokalu.
W ocenie Sądu I Instancji pozwana Spółdzielnia nie miała obowiązku przyjęcia powoda w poczet członków i zawierania umowy ustanawiającej lokatorskie prawo do lokalu w oparciu o
Powyższe orzeczenie zaskarżył powód wnosząc o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez nakazanie pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w M. złożenia oświadczenia woli o następującej treści: Spółdzielnia Mieszkaniowa (...)" w M. z siedzibą przy ul. (...), (...)-(...) M., działając w trybie
Skarżący rozstrzygnięciu Sądu I instancji zarzucił:
1. naruszenie prawa materialnego w postaci art. 65 Kodeksu cywilnego poprzez wadliwe przyjęcie przez Sąd I instancji, z pominięciem woli stron umowy, wyrażonej podczas kształtowania umownego stosunku prawnego, że ojciec powoda korzystał z przedmiotowego lokalu bez tytułu prawnego,
2. naruszenie prawa materialnego w postaci
3. naruszenie prawa procesowego w postaci
4. naruszenie prawa materialnego w postaci
Wniósł o zmianę wyroku i nakazanie pozwanej złożenia oświadczenia woli o przyjęciu powoda w poczet członków i ustanowieniu na jego rzecz lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego „po zmarłym ojcu(..), na co K. Z. wyraża zgodę i oświadcza, że prawa te przyjmuje i nabywa”.
Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:
Apelacja, jako bezzasadna, podlegała oddaleniu.
Sąd Apelacyjny podziela w pełni ustalenia poczynione przez Sąd pierwszej instancji, dotyczące losów spornego lokalu i podstaw zamieszkiwania w nim ojca powoda, poza zastrzeżeniem, o którym poniżej.
Sporny lokal przed przejęciem przez pozwaną Spółdzielnie był lokalem przedsiębiorstwa państwowego. Sytuacje najemców takiego lokalu reguluje obecnie
Powód, który roszczenie swoje wywodził z
Rację ma natomiast skarżący, że wadliwie uznał Sąd, by J. Z. zamieszkiwał bez tytułu prawnego, skoro łączyła go umowa najmu z Hutą (...), a pozwana spółdzielnia, jako jej następca wstąpiła w prawa i obowiązki wynajmującego, brak też dowodów na to, by umowa ta za życia J. Z. została rozwiązana. Jej treść, podobnie jak treść umowy między Hutą (...) a pozwana Spółdzielnią jest jednoznaczna.
W sprawie nie doszło też do naruszenia
Począwszy do lipca 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. nr 125, poz. 873)
Za bezzasadny należało uznać również zarzut dotyczący naruszenia
Na marginesie dodać możne, że w świetle brzmienia
Sąd Apelacyjny mając na względzie całokształt powyższych rozważań uznał apelację powoda za bezzasadną, co po myśli przepisu
Rozstrzygnięcie zawarte w pkt 2 sentencji wyroku wydano w oparciu o dyspozycję przepisu
MW
Wyszukiwarka
- Kodeks Karny dostęp do ustawy
- 22 Kodeks Karny konkretny artykuł ustawy
- Sąd Okręgowy w Ełku informacje o sądzie
- Pełnomocnictwo ogólne dostęp do wzorców