Zgłaszanie nieprawidłowości w zakładzie pracy
Zachowanie osób nadzorujących pracę społeczną, takie jak łapówkarstwo, pijaństwo czy brak odpowiedniego organizowania pracy, można zgłosić odpowiednim organom. Przede wszystkim skargi dotyczące takich nieprawidłowości powinny być skierowane do:
Sądu wykonującego orzeczenie, który wyznaczył prace społeczne (na podstawie art. 56 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego – k.k.w.).
Inspekcji Pracy, jeśli naruszenia dotyczą warunków pracy i bezpieczeństwa.
Policji lub prokuratury, jeśli doszło do łamania prawa, np. korupcji lub przemocy.
Molestowanie seksualne i nagabywanie
Tego typu zachowania mogą być zgłaszane bezpośrednio do prokuratury lub na Policję jako przestępstwo. Zgodnie z art. 199 § 1 Kodeksu karnego, molestowanie seksualne jest karalne, a osoby odpowiedzialne mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.
Wypadek w trakcie wykonywania prac społecznych
Mimo że piszesz, iż uraz był wynikiem Twojej nieuwagi, masz prawo zgłosić wypadek w ramach nadzoru wykonywania prac społecznych. Zgodnie z art. 54 § 2 k.k.w., w przypadku wypadku podczas wykonywania pracy, należy zgłosić to do organu nadzorującego – może to być sąd lub wyznaczone służby.
Podsumowując, sytuacje opisane w Twoim poście powinny zostać zgłoszone odpowiednim organom, w zależności od rodzaju naruszeń, aby zapewnić przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo w miejscu wykonywania prac społecznych.
A jeśli zgłoszę to do sądu albo Inspekcji Pracy, to czy oni muszą mi odpowiedzieć, co z tym zrobili? Jak sprawdzić, czy coś się faktycznie dzieje w sprawie po zgłoszeniu?
Po złożeniu skargi do sądu lub Inspekcji Pracy, masz prawo żądać informacji o przebiegu postępowania. Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego (art. 35 § 1 i 3), organ powinien rozpatrzyć sprawę bez zbędnej zwłoki, a na żądanie strony udzielić informacji o stanie sprawy (art. 36 k.p.a.). Możesz wystąpić o wydanie zaświadczenia lub pisemnej odpowiedzi potwierdzającej podjęte działania. W przypadku sądu, możesz zwrócić się do kuratora sądowego lub sekretariatu o informacje dotyczące podjętych czynności. Jeśli organ nie podejmuje działań, przysługuje Ci skarga na bezczynność (art. 37 k.p.a.).