Prawo Pracy 04-01-2025 6 odpowiedzi

Prace społeczne

Pytanie użytkownika
Odrobiłem pracę społeczne.
Zakład pracy w którym je robiłem był jakimś żartem, bo przychodziłem do pracy a ci mnie odsyłali ileś razy do domu "że nie ma nic do zrobienia, że się niby spóźniłem pół godziny", przez co zamiast chodzić na wpisane dni(kazali się wpisywać) musiałem chodzić i oczywiście tracić czas na dojazdy,o tych parę dni więcej, pomijając już inne rzeczy.
Inni opowiadali że wszyscy cpaja i piją ale nikt nie zwraca na to uwagi bo by stracili darmowa siłę roboczą. I łapówkarstwo podobno też ale to już mogą być plotki.
Włącznie z typami którzy nas zapisywali do tej niby pracy (też chodzili pijani).
Można gdzieś to zgłosić? Serio przez nich nerwicy można było dostać. Winnychwzakladach niby jest gorzej ale serio za każdym razem nerwy jak się tam przychodziło.
Plus zwichnalem sobie kostkę u nich na schodach (w 100% z własnej winy i przez własną nieuwagę).
6 odpowiedzi
Odpowiedź
04-01-2025
Zapomniałem dodać był jeszcze temat nagabywania i molestowania seksualnego
Odpowiedź
04-01-2025
Co każdy oczywiście miał w poważaniu
Odpowiedź
06-01-2025
Zgłaszanie nieprawidłowości w zakładzie pracy
Zachowanie osób nadzorujących pracę społeczną, takie jak łapówkarstwo, pijaństwo czy brak odpowiedniego organizowania pracy, można zgłosić odpowiednim organom. Przede wszystkim skargi dotyczące takich nieprawidłowości powinny być skierowane do:

Sądu wykonującego orzeczenie, który wyznaczył prace społeczne (na podstawie art. 56 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego – k.k.w.).
Inspekcji Pracy, jeśli naruszenia dotyczą warunków pracy i bezpieczeństwa.
Policji lub prokuratury, jeśli doszło do łamania prawa, np. korupcji lub przemocy.
Molestowanie seksualne i nagabywanie
Tego typu zachowania mogą być zgłaszane bezpośrednio do prokuratury lub na Policję jako przestępstwo. Zgodnie z art. 199 § 1 Kodeksu karnego, molestowanie seksualne jest karalne, a osoby odpowiedzialne mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

Wypadek w trakcie wykonywania prac społecznych
Mimo że piszesz, iż uraz był wynikiem Twojej nieuwagi, masz prawo zgłosić wypadek w ramach nadzoru wykonywania prac społecznych. Zgodnie z art. 54 § 2 k.k.w., w przypadku wypadku podczas wykonywania pracy, należy zgłosić to do organu nadzorującego – może to być sąd lub wyznaczone służby.

Podsumowując, sytuacje opisane w Twoim poście powinny zostać zgłoszone odpowiednim organom, w zależności od rodzaju naruszeń, aby zapewnić przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo w miejscu wykonywania prac społecznych.
Odpowiedź
06-01-2025
A jeśli zgłoszę to do sądu albo Inspekcji Pracy, to czy oni muszą mi odpowiedzieć, co z tym zrobili? Jak sprawdzić, czy coś się faktycznie dzieje w sprawie po zgłoszeniu?
Odpowiedź
06-01-2025
Po złożeniu skargi do sądu lub Inspekcji Pracy, masz prawo żądać informacji o przebiegu postępowania. Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego (art. 35 § 1 i 3), organ powinien rozpatrzyć sprawę bez zbędnej zwłoki, a na żądanie strony udzielić informacji o stanie sprawy (art. 36 k.p.a.). Możesz wystąpić o wydanie zaświadczenia lub pisemnej odpowiedzi potwierdzającej podjęte działania. W przypadku sądu, możesz zwrócić się do kuratora sądowego lub sekretariatu o informacje dotyczące podjętych czynności. Jeśli organ nie podejmuje działań, przysługuje Ci skarga na bezczynność (art. 37 k.p.a.).
Odpowiedź
04-05-2025
Opisane nieprawidłowości możesz zgłosić:

– do sądu wykonawczego, który nadzoruje wykonywanie kary ograniczenia wolności i prac społecznych (art. 56 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy);
– do Państwowej Inspekcji Pracy, jeżeli naruszenia dotyczą warunków bezpieczeństwa, organizacji pracy lub obecności osób nietrzeźwych (art. 10 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o PIP);
– do prokuratury lub Policji – w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstw, w tym molestowania (art. 199 § 1 k.k.), narażenia na niebezpieczeństwo (art. 160 § 1 k.k.), niedopełnienia obowiązków (art. 231 § 1 k.k.), bądź korupcji (art. 229 k.k.).

Wypadek w trakcie odbywania kary powinien zostać zgłoszony sądowi lub kuratorowi zawodowemu, zgodnie z art. 54 § 2 k.k.w. Obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy ciąży na podmiocie przyjmującym do jej odbycia.

Jeśli po złożeniu skargi nie otrzymasz odpowiedzi, możesz powołać się na art. 36 i 37 Kodeksu postępowania administracyjnego i złożyć skargę na bezczynność. W sprawach sądowych możesz wystąpić z wnioskiem o informację o stanie sprawy lub wgląd do akt.

Twoja odpowiedź

Dodaj odpowiedź do wątku

Podobne pytania

Wątki z tej samej kategorii

Prawo pracy 04-05-2025
L4 po ustaniu zatrudnienia

Czy pracownik, który rozwiązuje umowę na czas nieokreślony z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w czasie którego przebywa na zwolni...

22 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo pracy 11-12-2022
Wynagrodzenie na L4

Chciałem zapytać czy istnieje jakaś możliwość aby pracodawca (firma państwowa) wypłaciła pracownikowi mniejszą niż 80% pensji za d...

21 odpowiedzi 11-12-2022
Prawo pracy 14-12-2022
Wymuszony bezpłatny urlop przez pracodawce.

Zatrudniłem się poprzez urząd pracy. Pracuje prawie rok w tej firmie. Jak wiadomo pracodawca dostaje pieniądze za pracownika z up ...

21 odpowiedzi 14-12-2022