Czy pracodawca może narzucać mi dni urlopowe?

Witam, jak to jest w Polskim prawie, czy pracownik musi wziąć 14dni urlopu ciągiem?
Czy pracodawca może narzucać mi dni urlopowe? Np., że między świętami a sylwestrem muszę wziąć wolne?
Czy muszę wykorzystać cały swój urlop w danym roku? Tak, aby dni zaległe nie przeszły na następny? Według mojego pracodawcy muszę.
Oraz jak to wygląda z urlopem w sytuacji zmiany pracy? Kończąc pracę w jednej firmie muszę wykorzystać cały pozostały mi urlop(bądź dostać za niego ekwiwalent pieniężny), a w nowej pracy? Te dni urlopowe są mi naliczane od nowa z każdym przepracowanym miesiącem?
Czy jeśli nie wykorzystać w starej pracy urlopu to mogę go „przenieść” do nowej pracy? Zastanawia mnie to, w sytuacji gdy ktoś np. Zmienia pracę w czerwcu, w starej pracy ma wypisany urlop na sierpień na swój wyjazd wakacyjny, który jest już opłacony. I co wtedy? Trzeba rezygnować z urlopu?
anonim cytuj
26-03-2024
Pracodawca nie może Ci narzucić dni.
Może natomiast wymagać planów urlopowych.
W dni np między świętami idziesz do pracy i nie wypełniasz wniosku o urlop, jeśli pracodawca nie ma pracy na ten okres to musi wypłacić postojowe art 81 kp.
Teoretycznie nie musisz wykorzystać całego urlopu.
To dostajesz urlop proporcjonalnie załóżmy masz 20 dni rocznie. Pracujesz do czerwca więc u pracodawcy 1 masz 10 dni do wykorzystania. Jeśli tego nie wykorzystasz to dostajesz ekwiwalent - pozostałe 10 dni będzie do wykorzystania u drugiego pracodawcy.
Nie ma opcji przeniesienia urlopu. Urlop masz proporcjonalnie do okresu zatrudnienia- jak pracujesz do czerwca to masz 10 czy 13 dni( zależnie czy masz 20 czy 26 dni rocznie).
 
anonim cytuj
26-03-2024
Właśnie u mnie w pracy nakazują brać wolne, tłumacząc się tym „że każdy wtedy bierze urlop”.
 
anonim cytuj
26-03-2024

Sugerowane Tematy

Zajęcie wynagrodzenia.
Od kilku lat płacę alimenty na dzieci w kwocie 2 tys. Otrzymałem dzisiaj pismo od komornika dot. zajęcia wynagrodzenia w związku z niespłaconym kredytem bankowym. Zarabiam 5 tys. na rękę, 2 tys. oddaję dzieciom. Czy w takiej sytuacji komornik zabierze mi całą kwotę powyżej minimalnego wynagrodzenia, tj. zostawi tylko 2.709,48 zł ? Jeżeli z tego oddam 2 tys. zł na dzieci, to na życie zostanie mi tylko 709,48zł. Co powinienem zrobić, żeby komornik ...
Dzierżawienie nieruchomości od spadkobiercy.
Rodzice od 1985 roku trzymają działkę, którą użytkują do dziś. Działka była własnością osoby już nieżyjącej. W księdze wieczystej działka jest skarbu państwa. Rodzice płacili podatek nieprzerwanie do 2021 roku. Od 2020 prowadzone jest postępowanie sądowe w sprawie zasiedzenia tej działki. W 2022 i 2023 roku podatek zapłaciła jedna ze spadkobierczyń. Kilka dni temu ta jedna spadkobierczyni w rozmowie domaga się zapłaty za dzierżawienie gruntu. Twi...
Zawiadomienie do prokuratury.
Dzień Dobry, Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa- niezapłacona faktura. Dłużnik chce złożyć wniosek o restrukturyzację i zorganizował spotkanie z wierzycielami. Czy mogę złożyć jeszcze wniosek do sądu o wydanie nakazu zapłaty ?...
Pismo o zajęciu konta bankowego przez komornika.
Komornik chce ode mnie pisma kiedy zajął mi konto w banku. Czy to nie jakiś absurd? Ja mam mu przynosić pismo kiedy on sam zajął mi konto? Byłem w banku bank takich rzeczy nie wydaje. Dzwoni do pracodawcy wyzywa rzuca jakimiś paragrafami, grozi karą itd. Co ja mam zrobić ? Czy jest to zgodne z prawem? Konto mam cały czas to samo wszystkie pieniądze tam idą od samego początku i on mi je zajął a teraz mnie pyta kiedy on mi je zajął......

Wyszukiwarka