Windykacja nieuczciwego najemcy.

W listopadzie 2023 wynająłem mieszkanie parze, z tym że umowę najmu okazjonalnego podpisałem tylko w obecności mężczyzny, jego partnerka nie mogła być być obecna. Jak się niedawno okazało po prostu była w ciąży, facet chciał to zataić. Najemca zalega z jednym czynszem (za chwilę prawdopodobnie z dwoma) oraz z opłatami bieżącymi. Dziecko ma kilka miesięcy a ten fakt nie został mi zgłoszony. W ogłoszeniu wyraźnie zaznaczyłem że wynajmę singlowi lub parze. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Czy fakt niezgłoszenia dziecka jest argumentem w kwestii natychmiastowego wypowiedzenia umowy, czy raczej atutem najemców do przeciągania sprawy?
anonim cytuj
14-03-2024
Podaj więcej danych na jaki okres podpisałeś umowę najmu okazjonalnego. Czy najemcami jest para czy małżeństwo? Czy były spisane warunki umowy najmu oraz czy spisaliście oświadczenia najemców u notariusza w formie aktu notarialnego.
Z tego co napisałeś to pewnie nie. Do tego wszystkiego umowę masz podpisaną z jedną osobą. W umowie powinieneś zawrzeć zapis o warunkach wypowiedzenia umowy i na tym powinieneś bazować lub na zakończeniu czasu trwania umowy najmu okazjonalnego.
Zwiększenie ilości osób w lokalu wiąże się ze zwiększonymi opłatami i najemca powinien podpisać z tobą aneks do umowy.
Jeśli zalegają z opłatami to powinieneś wysłać im ponaglenie do zapłaty oraz informację o możliwości wypowiedzenia umowy (najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru).
Gdy w dalszym ciągu będą zalegać z opłatami to wypowiedzenie umowy najmu ze względu na niedotrzymanie warunków umowy. Potem sąd i komornik. To tak w skrócie.
Ważnym jest aby prowadzić dokumentację naruszeń warunków umowy (to tak na zaś potem potrzebna będzie w sądzie).
 
anonim cytuj
14-03-2024
Nie ma czegoś takiego jak natychmiastowe wypowiedzenie najmu lokalu mieszkalnego. W przypadku opóźnienia w zapłacie, musi ono wynosić co najmniej 3 pełne czynsze najmu, potem musisz dać wezwanie z 1-miesięcznym terminem płatności i dopiero po upływie tego terminu możesz wypowiedzieć najem z 1-miesięcznym terminem. Po tym wszystkim wzywasz najemców do opuszczenia lokalu i naliczasz im opłaty za bezumowne korzystanie. Możesz ich tez pozwać o eksmisję lub skorzystać z oświadczenia o poddaniu się egzekucji.
 
anonim cytuj
14-03-2024
Umowa podpisana na okres jednego roku. Para najemców żyje w związku nieformalnym. Nie spisywaliśmy umowy u notariusza. Najemca to zrobił w obecności osoby której adres zamieszkania wskazał jako miejsce do którego wyprowadzi się w razie niepłacenia czynszu. Koszty notariusza pokryłem ja
Umowę zamówiłem u radcy prawnego i z niej wynika że mam prawo wypowiedzieć umowę już po jednym pełnym miesiącu zwłoki. Ja z tym czekałem ze względu na chęć dogadania się.
 
anonim cytuj
14-03-2024
Umowa jest podpisana z dwie osobami, z tym że ta dziewczyna podpisała ją później (wyjechała, niby sprawy rodzinne), nie widziałem jej na oczy.
Za chwilę mija tydzień odkąd najemca otrzymał pocztą polską wezwanie do zapłaty, z karnymi odsetkami w wysokości 1/15 miesięcznego czynszu za każdy dzień zwłoki. Zgodnie z prawem.
 
anonim cytuj
14-03-2024
W ogłoszeniu wyraźnie zaznaczyłem że wynajmę singlowi lub parze, bez dzieci i zwierząt. W umowie także jest zapis że wynajmuję mieszkanie tylko im. Z jakiegoś powodu nie widzę w tym mieszkaniu dzieci, i nie jest to moja niechęć do nich. Gdzieś też czytałem że jeśli w czasie trwania umowy urodzi się dziecko to ma ono prawo mieszkać w tym mieszkaniu. Z automatu nabywa prawa ale nie wiem czy jest to wiarygodna informacja. Nabywa prawa ale także zwiększa koszty utrzymania. Energia, woda, prąd, śmieci. Zresztą oni żadnych opłat od dwóch miesięcy nie uiszczają, a mamy okres grzewczy.
 
anonim cytuj
14-03-2024
Ciebie dotyczy ustawa o ochronie praw lokatorów gdzie są 3 miesiące zaległości, a nie kodeks cywilny mówiący o 2 miesiącach.
 
anonim cytuj
14-03-2024

Sugerowane Tematy

Odrzucenie spadku po terminie.
Mam brata niepełnosprawnego chorego na autyzm nasi rodzice nie są razem od wielu lat i ojciec jest pozbawiony władzy rodzicielskiej . Nigdy nie płacił alimentów wypłacał mamie fundusz. Ostatnio dowiedziałam się że moja „babcia” której nie znam od strony ojca zmarła 2 lata temu a ojciec zrzekł się spadku i mama dostała pismo że brat ma spłacić dług za mieszkanie komunalne w którym mieszkała właśnie ta „babcia” . Ja mogę się zrzec spadku bo dopiero...
Śmierć dłużnika - co dalej z egzekucją?
Dowiedziałem się, że mój dłużnik zmarł. Ostatnia egzekucja komornicza była bezskuteczna ok. 2 lata temu. Oprócz mnie miał jeszcze długi u innych osób. Dłużnik miał intercyzę z żoną i nie był ściągalny. Miał dwoje dzieci pełnoletnich. Nie wiem czy zostawił testament, czy dzieci były świadome długów ojca. Czy mogę coś w tej sprawie nadal zrobić aby odzyskać swoje pieniądze?...
Współwłasność za długi spadkowe.
Kilku współwłaścicieli mieszkania. Przeprowadzone postępowanie spadkowe (bez działu spadku) jeden ze współwłaścicieli mieszkający tam narobił długów. Czy całości zadłużenia mogą ściągać z kogo chcą, czy odpowiadamy taka częścią jaki mamy udział w spadku ?...
Podwyższenie alimentów z zabezpieczenia alimentacyjnego.
Witam, dnia 26.01 sąd wydał rozwód i podwyższył alimenty z zabezpieczenia alimentacyjnego. Dziś dostałam przelew z alimentami ale z kwotą z zabezpieczenia. Domyślam się, że były mąż złożył apelacje. Stąd moje pytania: 1. Czy kwota na dzień dzisiejszy powinna być wysłana z zabezpieczenia czy już z wyroku sądu ? 2. Jeżeli złożył apelacje to ile (mniej więcej) trwa wydanie postanowienie sądu dotyczące alimentów ?...

Wyszukiwarka