Ile czasu ma UFG na odpowiedź

Ile czasu ma na odpowiedź ma UFG licząc od dnia dostarczenia wniosku o umorzenie kary? W Regulaminie umarzania wierzytelności Funduszu z tytułu opłat, odstępowania od dochodzenia zwrotów wypłaconych świadczeń i poniesionych kosztów (roszczeń regresowych) oraz udzielania ulg w ich spłacie widnieje informacja o 2 miesiącach czasu na odpowiedź. Ja otrzymałam odpowiedź od nich po ok roku od wysłania wniosku o umorzenie kary?
anonim cytuj
02-03-2024
Zgodnie z zawartymi w Regulaminie umarzania wierzytelności Funduszu z tytułu opłat, odstępowania od dochodzenia zwrotów wypłaconych świadczeń i poniesionych kosztów (roszczeń regresowych) oraz udzielania ulg w ich spłacie informacjami, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zobowiązany jest do udzielenia odpowiedzi na wniosek o umorzenie kary w ciągu 2 miesięcy od dnia jego dostarczenia. Otrzymanie odpowiedzi po upływie roku od złożenia wniosku wydaje się być niezgodne z tymi postanowieniami.

W takim przypadku, warto zwrócić uwagę na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, szczególnie na art. 35, który mówi o obowiązku załatwienia sprawy bez zbędnej zwłoki, oraz art. 37, który określa, że organ administracji publicznej powinien załatwić sprawę niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.

Jeżeli odpowiedź UFG została udzielona z opóźnieniem i narusza powyższe przepisy, strona ma prawo złożyć odwołanie od decyzji UFG do wyższego organu nadzorczego lub skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w celu zaskarżenia bezczynności lub przewlekłości postępowania, zgodnie z art. 3 § 2 pkt 2 i art. 52 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Zalecałbym zatem dokładne przeanalizowanie konkretnej sytuacji, w tym daty złożenia wniosku oraz daty otrzymania odpowiedzi, a następnie podjęcie odpowiednich kroków prawnych w celu dochodzenia swoich praw.
 
anonim cytuj
03-03-2024
Czy są jakieś możliwości odwołania się od decyzji UFG, jeśli odpowiedź, którą ostatecznie otrzymałem, jest niezadowalająca? Czy istnieje jakiś szczególny tryb postępowania albo terminy, o których powinienem wiedzieć, zanim podejmę dalsze kroki?
 
anonim cytuj
03-03-2024
Zgodnie z art. 36 tej ustawy, w przypadku niezadowolenia z decyzji UFG, strona ma prawo złożyć odwołanie do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na siedzibę UFG, w terminie 1 miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie takie wnosi się za pośrednictwem UFG, które jest zobowiązane do przekazania odwołania wraz z aktami sprawy sądowi.

Warto również zwrócić uwagę na konieczność dopełnienia wszystkich formalności proceduralnych związanych z odwołaniem, w tym uzasadnienia swojego stanowiska i przedstawienia dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

Należy mieć na uwadze, że proces odwoławczy może być skomplikowany i wymagać szczegółowej analizy zarówno faktów, jak i przepisów prawa, dlatego zalecane jest skonsultowanie się z prawnikiem specjalizującym się w tej dziedzinie prawa, który pomoże w przygotowaniu i przedstawieniu skutecznego odwołania.
 
anonim cytuj
03-03-2024
Zgodnie z zawartymi w Regulaminie umarzania wierzytelności Funduszu z tytułu opłat, odstępowania od dochodzenia zwrotów wypłaconych świadczeń i poniesionych kosztów (roszczeń regresowych) oraz udzielania ulg w ich spłacie informacjami, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zobowiązany jest do udzielenia odpowiedzi na wniosek o umorzenie kary w ciągu 2 miesięcy od dnia jego dostarczenia. Otrzymanie odpowiedzi po upływie roku od złożenia wniosku wydaje się być niezgodne z tymi postanowieniami.

W takim przypadku, warto zwrócić uwagę na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, szczególnie na art. 35, który mówi o obowiązku załatwienia sprawy bez zbędnej zwłoki, oraz art. 37, który określa, że organ administracji publicznej powinien załatwić sprawę niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.

Jeżeli odpowiedź UFG została udzielona z opóźnieniem i narusza powyższe przepisy, strona ma prawo złożyć odwołanie od decyzji UFG do wyższego organu nadzorczego lub skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w celu zaskarżenia bezczynności lub przewlekłości postępowania, zgodnie z art. 3 § 2 pkt 2 i art. 52 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Zalecałbym zatem dokładne przeanalizowanie konkretnej sytuacji, w tym daty złożenia wniosku oraz daty otrzymania odpowiedzi, a następnie podjęcie odpowiednich kroków prawnych w celu dochodzenia swoich praw.

Dziękuję za odpowiedź. A czy z uwagi na fakt znacznego przekroczenia czasu na odpowiedź przez UFG istnieje szansa na anulowanie nałożonej kary. W przypadku reklamacji istnieje przepis który rozstrzyga na korzyść konsumenta w przypadku braku odp lub przekroczenia czasu. Czy w przypadku UFG istnieje analogiczny przepis?
 
anonim cytuj
03-03-2024

Sugerowane Tematy

Ojciec dzieci wpłacą kwotę mniejszą niż alimenty zasądzone przez sąd.
Witam serdecznie mam pytanie gdyby ojciec dzieci wpłacą kwotę mniejsza niż alimenty zasądzone przez sąd to co ja mogę z tym zrobić ?...
Odprawa i ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Jestem na L4 od końca grudnia. Pod koniec stycznia poroniłam. Do 20 kwietnia jestem na L4. Mój pracodawca ma mnie na celowniku ( chce mnie zwolnić). Wiem że nie może tego zrobić jak przebywam na L4. Jak wrócę do pracy jestem świadoma że mnie zwolnią ( specyficzna firma ). Należy mi się ekwiwalent za nie wykorzystany urlop ? ( Z tamtego roku zostały mi 3 dni a z tego nie wiem ) Czy jeśli mnie zwolnią należy mi się odprawa ??...
Zmiana spółki a wypowiedzenie umowy.
Dzień dobry Pracuję w odzieżowym sklepie sieciowym. Dotychczas moim pracodawcą była spółka x, a z dniem 1.09.23 otrzymałam nową umowę na czas określony 1 rok z pracodawcą spółką y (spółka ma inny NIP). Pracuję nadal w tym samym sklepie w tym samym miejscu, zmieniła się tylko spółka zatrudniająca oraz okres i daty umowy. Poprzednią umowę miałam na rok. Czy w związku z tym jest to zupełnie nowa umowa i okres wypowiedzenia jaki mi przysługuje to 2 ...
Czy były partner ma prawo wycofać swoją pisemną zgodę dotyczącą dobra dziecka bez istotnego powodu?
Jestem po rozwodzie. Podjęliśmy razem z ex decyzję dot. prywatnej szkoły dla córki, podpisaliśmy umowę. Ex straszy mnie, że w każdej chwili może wycofać zgodę na szkołę (mamy wspólnie podejmować decyzję odnośnie szkoły córki, tak mamy w wyroku). Czy on ma prawo wycofać swoją zgodę bez istotnego powodu? Umowa podpisana na rok, czy w takim razie mogę się obawiać, że w ciągu roku zostanę bez szkoły dla córki bo ex się wycofa?...

Wyszukiwarka