Zapis w umowie, zwrot zadatku.

Umówiłem się z deweloperem że do umowy dodamy zapis o zwrocie zadatku w przypadku nieotrzymania kredytu na dom. Czy może ktoś podpowiedzieć czy poniższy zapis jest sensowny czy coś trzeba poprawić?

§ 1
Sprzedający oświadcza, że:
1. Jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w XXXX na ul. XXXX, działka numer XXXX/1 o pow. 614 m2 , dla której prowadzona jest księga wieczysta nr KW XXXXXX/1 w Sądzie Rejonowym w XXXXX. Nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie szeregowej o pow. około 100,61 m2 z ogrodem około 390 m2.
2. Powyższa nieruchomość jest wolna od jakichkolwiek ciężarów, obciążeń, roszczeń i hipotek oraz innych wad prawnych.
3. Powyższa nieruchomość nie jest przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia jej własności ani umowy przedwstępnej zawartej z inną osobą niż Kupujący.
§ 2
Sprzedający zobowiązuje się sprzedać nieruchomość określoną w § 1 ust. 1 niniejszej umowy
za cenę 585.000,00 zł brutto (słownie: pięćset osiemdziesiąt pięć tysięcy złotych) pod następującymi warunkami
Kupujący wpłaci do dnia 16.01.2024 r. Sprzedającemu kwotę 50.000 zł (słownie pięćdziesiąt tysięcy złotych) tytułem zadatku przelewem na konto : XXXXXX należące do XXXXXX Sp. z o.o.
Kupujący wpłaci w terminie do dnia 31.03.2024 r. Sprzedającemu kwotę 200.000 zł ( słownie : dwieście tysięcy złotych ) tytułem wpłaty zadatku 2 rata przelewem na w/w rachunek bankowy .
Kwoty te będą zaliczone na poczet ceny sprzedaży nieruchomości, określonej w § 2 umowy.
Sprzedający zobowiązuje terminie najpóźniej do dnia 30.04.2024 r. dostarczyć Kupującemu dokument zgłoszenia zakończenia budowy .
Kupujący zobowiązuje się w terminie najpóźniej do 30.06.2024 r. zapłacić pozostała kwotę z kredytu bankowego zaciągniętego na zakup tej nieruchomości .
W przypadku wcześniejszego przez Sprzedającego zgłoszenia zakończenia budowy lecz nie wcześniej niż 31.03.2024 r. Kupujący zobowiązuje się w terminie 60 dni na uruchomienie w banku pozostałej kwoty do zapłaty ceny za nabywana nieruchomość
§ 3
W razie nie zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży z przyczyn leżących po stronie Kupującego, Sprzedający może bez wyznaczenia dodatkowego terminu od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zatrzymać.
Jeżeli Kupujący nie otrzyma kredytu hipotecznego i stosownie to udokumentuje (przedstawiając decyzję odmowną z banku) zadatek zostanie zwrócony w całości (I rata – 50 000 - słownie pięćdziesiąt tysięcy złotych oraz II rata 200 000 – słownie dwieście tysięcy złotych) w ciągu 14 dni na konto bankowe z którego zostały wpłacone.
§ 4
W przypadku nie zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży z przyczyn leżących po stronie Sprzedającego, Kupujący może bez wyznaczenia dodatkowego terminu od umowy odstąpić i zażądać od Sprzedającego sumy dwukrotnie wyższej niż wręczony zadatek.
§ 5
Kupujący zobowiązuje się zapłacić pozostałą po odliczeniu zadatku część ceny w dniu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży.
§ 6
Wszelkie koszty związane z zawarciem przyrzeczonej umowy sprzedaży i przeniesieniem własności nieruchomości ponosi Kupujący.
§ 7
Zmiana niniejszej umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 8
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
anonim cytuj
07-02-2024
Zadatek co do zasady nie podlega zwrotowi, jeżeli do transakcji nie dojdzie z winy kupującego. Nie lepiej było by się posługiwać w umowie terminem "zaliczka"?
 
anonim cytuj
07-02-2024
Ok tak zrobię, tylko czy w umowie może być wtedy zapis że jeśli "sprzedający nie wywiąże się z umowy to powinien zapłacić dwukrotność zaliczki"? Chodzi o to aby sprzedający też nie mógł się wycofać bez konsekwencji.
 
anonim cytuj
07-02-2024

Sugerowane Tematy

Czy należy mi się zasiłek?
Miałem opiekę całodobową nad matką przez ponad 3,6roku. Mama zmarła ponad miesiąc temu czy z tego tytułu należy mi się zasiłek i czy te lata będą zaliczone do emerytury. Dziękuję za każdą odpowiedź....
Ukrywanie testamentu i szantażowanie.
Po śmierci rodziców osoby "A" zostało wydane postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (nieruchomości) w części 1/2 przez osobę "A" i 1/2 przez osobę "B" (niespokrewnioną ze spadkodawcą). Miało to miejsce ok. 30 lat temu. Od kilku lat osoba "B" szantażuje osobę "A", że ujawni rzekomo posiadany testament na podstawie którego osoba "A" nie dziedziczy po rodzicach niczego. Podejrz...
Przerejestrowanie auta bez umowy.
W skrócie - kupiłem auto, spisałem umowę, dostałem dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, ale auto nie było przerejestrowane na ówczesnego właściciela. Powiedział mi, że poprzednią umowę przyśle bo musi poszukać, a że to gruz i mi się nie spieszyło, zgodziłem się, strzelając sobie w kolano. Po kilku miesiącach gruz mi nie potrzebny i chcę sprzedać, a sprzedać nie mogę bo do przerejestrowania potrzebne są poprzednie umowy aż do właściciela w dowodz...
osoba nie przybywa pod adresem stałego meldunku, jak go ustalić?
Witam serdecznie Może ktoś miał podobny przypadek i może mi podpowiedzieć co mogę zrobić.Jezeli osoba nie przybywa pod adresem stałego meldunku, nigdzie więcej nie figuruje, nic na siebie nie ma, to w jaki sposób mogę go odnaleźć podać adres do sądu skoro nie odbiera żadnych przesyłek sądowych awizowanych.Dostalam dokumenty z sądu gdzie muszę wziąść komornika który go odnajdzie , lub podać adres pod którym przebywa, Moze ktoś miał podobną sytua...

Wyszukiwarka