Zaległości alimentacyjne.

Zmarł mój ojciec który żył w konkubinacie z moją mamą, miał zasądzone alimenty nade mną, przez długi czas nie płacił i narosło mu około 20 tysięcy polskich złotych zaległości, część komornik zajął z tej kwoty około 300zł + bieżące alimenty.
Wiem że spadkobiercy przejmują długi, lecz zobowiązania alimentacyjne już nie.
Spadkobiercami są dwaj bracia którzy mają wysokie emerytury górnicze (5-7tyś zł) + dorabiają, więc żyją dość zamożnie.
Dodatkowo toczy się sprawa o podział majątku ich rodziców.
Jak w takiej sytuacji są przedstawione zaległości alimentacyjne? Jako zobowiązania czy jako dług który przechodzi na spadkobierców?
W innym miejscu, przeczytałem że to jest normalny dług, lecz zostało to napisane w 2006 roku a od tego czasu prawo się zmieniło.
Przyjaciółka mojej mamy twierdzi że w takiej sytuacji, komornik może zająć nawet zasiłek pogrzebowy.
Nie ukrywam że przydałyby nam się te pieniądze bo obecni Jak jest w rzeczywistości?
anonim cytuj
18-01-2024
Ja od razu zrzekam się spadku po nim.
Zobowiązania nie są wobec funduszu alimentacyjnego tylko wobec komornika / mojej mamy.
Dopóki nie szalał nie robił awantur to mama nie wnosiła nic do komornika, około 2 miesięcy temu to zrobiła bo rzucał się do bicia całej rodzinie - policja oczywiście nic z tym nie robiła przez ten czas.
 
anonim cytuj
18-01-2024
Ja jestem jeszcze niepełnoletni, więc wierzycielem jest moja mama. Ale alimenty są zasądzone na mnie.
 
anonim cytuj
18-01-2024
No to wierzycielem jesteś ty tak naprawdę, mama jest twoim pełnomocnikiem ustawowym. egzekucję można kierować do spadkobierców.
 
anonim cytuj
18-01-2024
Jak powszechnie wiadomo, w skład spadku wchodzą nie tylko aktywa (jak np. środki pieniężne czy prawo własności nieruchomości), ale również pasywa – czyli krótko mówiąc długi, jakie spadkodawca zaciągnął za swojego życia. Niemniej jednak, w skład spadku wchodzą wyłącznie prawa i obowiązki mające charakter majątkowy, natomiast nie wchodzą w jego skład prawa i obowiązki mające charakter wyłącznie osobisty. Te bowiem wygasają w chwili śmierci spadkodawcy.
Obowiązek alimentacyjny jako taki wygaśnie więc z chwilą śmierci osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Ma on bowiem charakter czysto osobisty, jako oparty na bardzo bliskiej więzi pomiędzy alimentującym a alimentowanym, np. na więzi pokrewieństwa. Osoba uprawniona do alimentów może wówczas wystąpić do sądu z żądaniem dostarczenia jej środków utrzymania przez osobę zobowiązaną do tego w dalszej kolejności, jeżeli ma oczywiście taką możliwość.
Co innego dotyczy natomiast alimentów, które stały się wymagalne za życia zobowiązanego, a nie zostały przez niego zapłacone. Datą wymagalności jest w takich przypadkach najczęściej data wskazana w orzeczeniu sądowym, które nałożyło obowiązek comiesięcznego uiszczania alimentów (np. „do 5-go dnia każdego kolejnego miesiąca”). Wymagalne alimenty, jako konkretne roszczenia majątkowe, wejdą w skład spadku i będą obciążać spadkobierców zobowiązanego.
Co ważne, osoba uprawniona do alimentów nie musi występować z żądaniem zapłaty wymagalnych alimentów z osobnym pozwem przeciwko spadkobiercom zobowiązanego. Wystarczające jest, jeżeli zwróci się do sądu z wnioskiem o nadanie wyrokowi zasądzającemu alimenty klauzuli wykonalności również przeciwko spadkobiercom zmarłego. Jednakże, aby taki wniosek był skuteczny konieczne będzie przedstawienie sądowi dowodu, że dana osoba odziedziczyła spadek po zobowiązanym do alimentów. W praktyce będzie to najczęściej postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku bądź notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.
Należy jednak pamiętać, że sytuacji gdy uprawniony do alimentów dziedziczy po zmarłym, zobowiązanym do alimentów względem niego, to nie będzie on mógł żądać zaspokojenia jego roszczenia od innych osób. Stanie się on bowiem jednocześnie uprawnionym i zobowiązanym do wypłaty zaległych alimentów, wobec czego ten dług wygaśnie.
 
anonim cytuj
18-01-2024

Sugerowane Tematy

Rozwód i majątek.
Witam ja z pytaniem czy dom nabyty jako darowizna podlega podziałowi majątku jeżeli tylko żona jest prawnym właścicielem i nabywcą darowizny. I czy po sprawie rozwodowej z alkoholikiem sąd może nakazać mężowi natychmiastowe opuszczenie domu czy trzeba złożyć osobny pozew o eksmisję....
Wypłata środków z OFE po śmierci.
Witajcie. Po śmierci taty złożyłem wniosek w zusie o wypłatę środków z ofe. Tata był rok ma emeryturze i zmarł. Według zusu wypłata środków to Ok 3 miesiące. Zaraz mija 7 miesięcy i ani widu ani słychu. Dzwoniąc do ZUSu dostałem informacje ze wniosek jest złożony ale i tak czeka na weryfikacje a zajmuje się tym firma jedna w Polsce i oczekiwanie jest długie. Czy wypłacał ktoś środki z tego ofe i czy jest sens na to czekać ?...
Chciałabym odebrać dyplom syna ze szkoły jednak szkoła żąda ode mnie upoważnienia poświadczonego notarialnie
Syn zdał w szkole egzamin kwalifikacji wstępnej kierowcy (szkola branżowa) wyjechał za granicę do pracy. Chciałam odebrać dyplom że szkoły jednak żądają ode mnie upoważnienia poświadczonego notarialnie. Czy jest ku temu podstawa prawna? Syn skonczyl 18 lat w lutym 2022 r....
Stawka godzinowa na umowę zlecenie.
Witam pracuje na umowę o pracę za najniższa krajowa, a do tego na umowę zlecenie w innej spółce. I tu pojawia się problem gdyż np. mój kolega pobiera wypłatę w wysokości 16.40 zł netto na godzinę a ja 13.29zl netto wykonując ta sama pracę i te same godziny pracy? Jak to jest możliwe? W kadrach nie potrafią mi tego wytłumaczyć. I w ogóle ile teraz wynosi netto najniższa stawka godzinowa na umowę zlecenie na rękę?...

Wyszukiwarka