Dzień dobry. Narzeczony miał sprawę o dozór elektroniczny, niestety sąd odmówił. Będzie pisał zażalenie na postanowienie. mam takie pytanie czy można odrazu napisac do sądu , czy najpierw trzeba napisać o odpis uzasadnienia i poczekac,pozdrawiam
Zaleca się złożenie wniosku o udzielenie pisemnego uzasadnienia postanowienia, a następnie, po jego otrzymaniu, sporządzenie i złożenie zażalenia. Jest to zgodne z procedurą określoną w Kodeksie Postępowania Karnego i umożliwi skuteczne przedstawienie argumentów w zażaleniu.
Zgodnie z polskim prawem procesowym, zażalenie na postanowienie sądu może zostać złożone w ciągu tygodnia od dnia doręczenia stronie tego postanowienia, jednak jeżeli strona nie otrzymała uzasadnienia postanowienia wraz z jego doręczeniem, termin do wniesienia zażalenia zaczyna biec od dnia doręczenia uzasadnienia na jej żądanie (art. 394 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego).
Oznacza to, że jeśli uzasadnienie postanowienia nie zostało dostarczone wraz z postanowieniem, należy najpierw wystąpić o jego wydanie. Po otrzymaniu uzasadnienia można skutecznie sporządzić zażalenie, odnosząc się do konkretnych argumentów i zarzutów, które wskazano w uzasadnieniu.
Jest to ważne, ponieważ treść zażalenia powinna być precyzyjna i uwzględniać wszystkie istotne kwestie, które mogą wpłynąć na decyzję sądu drugiej instancji. W zażaleniu warto wskazać na ewentualne błędy w rozumowaniu sądu pierwszej instancji, a także na wszystkie okoliczności, które mogą przemawiać za zmianą jego postanowienia.
anonim cytuj
12-01-2024
Rozumiem, że najpierw trzeba złożyć wniosek o uzasadnienie, ale mam jeszcze pytanie. Jak długo może trwać oczekiwanie na to uzasadnienie od sądu? I co zrobić, jeżeli się spóźnią z wysłaniem? Boje się, że nie zdążymy z zażaleniem w terminie. Czy są jakieś możliwości, żeby przyspieszyć ten proces? Pozdrawiam.
anonim cytuj
12-01-2024
Sąd ma obowiązek wydać uzasadnienie w ciągu 7 dni od wnioskowania o nie. W przypadku opóźnień, należy utrzymywać komunikację z sądem i w razie potrzeby rozważyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia.
Zgodnie z art. 361 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego, sąd jest zobowiązany do sporządzenia uzasadnienia postanowienia w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o jego sporządzenie. Jeśli chodzi o przyspieszenie procesu, przepisy nie przewidują bezpośrednich środków do tego celu. Jednakże, w praktyce, warto skontaktować się z sądem i wyrazić swoje zaniepokojenie co do terminów, podkreślając wagę sprawy oraz konieczność przestrzegania ustawowych terminów zażalenia.
W przypadku opóźnienia w otrzymaniu uzasadnienia, istotne jest, aby zachować dowody na złożenie wniosku o jego wydanie. Może to pomóc w uzasadnieniu ewentualnego wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia, jeśli taka sytuacja by nastąpiła. Przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia jest możliwe na podstawie art. 168 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego, który przewiduje, że jeśli strona z przyczyn niezależnych od siebie nie przestrzegała terminu procesowego, może zwrócić się do sądu z wnioskiem o jego przywrócenie.
Witam, piszę tutaj z zapytaniem o mieszkanie, które wynajmujemy z chłopakiem.
Nasza sprawa wygląda tak:
-rok temu dostaliśmy mieszkanie w średnim stanie (stare sprzęty agd, ściany w słabym stanie, zasikane przez zwierzęta kanapy itp.)
-zgłaszaliśmy sprawę do pośrednika, bo z właścicielem nie było kontaktu o wymianę kanapy, bo najzwyczajniej w świecie śmierdziała, ale mimo kilku próśb nikt nic nie zrobił. Problemem była także spłuczka, którą wy...
Proszę o radę co zrobić w takiej sytuacji a mianowicie:
Ojciec dziecka od chwili urodzenia placil 300 zł alimentów miesięcznie, dobrowolnie bez żadnej innej pomocy z jego strony jeśli chodzi o wychowanie i utrzymanie córki. Prosilam wiele razy, żeby dobrowolnie podwyższył alimenty, nic to nie dało. Po ponad 4 latach złożyłam pismo do sądu o alimenty w wysokości 800 zł. Zostały one przyznane z wyrównaniem od 19 czerwca. Jest miesiąc wrzesień, p...
Tato kupił auto od handlarza (który na swoją firmę sprowadza auta z fakturą) okazało się, że auto ma usterkę , cieknący olej z wału korbowego i koszt naprawy to ponad 1000 zł. Sprzedający nas o tym nie poinformował, że jest usterka silnika. Jak to wygląda z punktu prawnego ? Auto aktualnie stoi u mechanika i czekamy na informacje zwrotną od handlarza jaki jest jego kolejny krok.
Z góry dziękuję za odpowiedzi...
Dzień dobry. Mój tata ma zaciągnięte kilka kredytów na łączną kwotę Ok 50 tys zł.. niestety w ostatnich dniach dostał udaru mózgu i jest sparaliżowany-nie chodzi, nie mówi ..do końca nie rozumie co się wokół niego dzieje..Ojciec jest na emeryturze i spłacał raty z trudem ale spłacał.. teraz większość jego emerytury idzie na leki i rehabilitację nie wspominając już o rachunkach które rosną z miesiąca na miesiąc..co w takiej sytuacji zrobić? dzięku...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: