zażalenie na postanowienie sądu o dozór

Dzień dobry. Narzeczony miał sprawę o dozór elektroniczny, niestety sąd odmówił. Będzie pisał zażalenie na postanowienie. mam takie pytanie czy można odrazu napisac do sądu , czy najpierw trzeba napisać o odpis uzasadnienia i poczekac,pozdrawiam
anonim cytuj
11-01-2024
Zaleca się złożenie wniosku o udzielenie pisemnego uzasadnienia postanowienia, a następnie, po jego otrzymaniu, sporządzenie i złożenie zażalenia. Jest to zgodne z procedurą określoną w Kodeksie Postępowania Karnego i umożliwi skuteczne przedstawienie argumentów w zażaleniu.

Zgodnie z polskim prawem procesowym, zażalenie na postanowienie sądu może zostać złożone w ciągu tygodnia od dnia doręczenia stronie tego postanowienia, jednak jeżeli strona nie otrzymała uzasadnienia postanowienia wraz z jego doręczeniem, termin do wniesienia zażalenia zaczyna biec od dnia doręczenia uzasadnienia na jej żądanie (art. 394 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego).

Oznacza to, że jeśli uzasadnienie postanowienia nie zostało dostarczone wraz z postanowieniem, należy najpierw wystąpić o jego wydanie. Po otrzymaniu uzasadnienia można skutecznie sporządzić zażalenie, odnosząc się do konkretnych argumentów i zarzutów, które wskazano w uzasadnieniu.

Jest to ważne, ponieważ treść zażalenia powinna być precyzyjna i uwzględniać wszystkie istotne kwestie, które mogą wpłynąć na decyzję sądu drugiej instancji. W zażaleniu warto wskazać na ewentualne błędy w rozumowaniu sądu pierwszej instancji, a także na wszystkie okoliczności, które mogą przemawiać za zmianą jego postanowienia.
 
anonim cytuj
12-01-2024
Rozumiem, że najpierw trzeba złożyć wniosek o uzasadnienie, ale mam jeszcze pytanie. Jak długo może trwać oczekiwanie na to uzasadnienie od sądu? I co zrobić, jeżeli się spóźnią z wysłaniem? Boje się, że nie zdążymy z zażaleniem w terminie. Czy są jakieś możliwości, żeby przyspieszyć ten proces? Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
12-01-2024
Sąd ma obowiązek wydać uzasadnienie w ciągu 7 dni od wnioskowania o nie. W przypadku opóźnień, należy utrzymywać komunikację z sądem i w razie potrzeby rozważyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia.

Zgodnie z art. 361 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego, sąd jest zobowiązany do sporządzenia uzasadnienia postanowienia w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o jego sporządzenie. Jeśli chodzi o przyspieszenie procesu, przepisy nie przewidują bezpośrednich środków do tego celu. Jednakże, w praktyce, warto skontaktować się z sądem i wyrazić swoje zaniepokojenie co do terminów, podkreślając wagę sprawy oraz konieczność przestrzegania ustawowych terminów zażalenia.

W przypadku opóźnienia w otrzymaniu uzasadnienia, istotne jest, aby zachować dowody na złożenie wniosku o jego wydanie. Może to pomóc w uzasadnieniu ewentualnego wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia, jeśli taka sytuacja by nastąpiła. Przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia jest możliwe na podstawie art. 168 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego, który przewiduje, że jeśli strona z przyczyn niezależnych od siebie nie przestrzegała terminu procesowego, może zwrócić się do sądu z wnioskiem o jego przywrócenie.
 
anonim cytuj
12-01-2024

Sugerowane Tematy

Alimenty na rodziców, jak tego uniknąć?
Moja matka rozwodzi się z ojcem. Sąd zasądził jej 600 zł alimentów na moją niepełnoletnia siostrę. Dowiedziałam się, że ojciec ma w planach leczyć się psychiatrycznie, żeby uznano go za niezdolnego do pracy i pozwać mnie i moją drugą (pełnoletnią) siostrę o alimenty na niego. Nie wyobrażam sobie cokolwiek mu płacić, mam męża i 2 dzieci mam na kogo pracować. W dzieciństwie w domu miałam przez niego piekło. Wiecznie nie pracował, robił awantury znę...
windykacja a kontakt z rodzina
Żeby za dużo nie pisać to zadam tylko jedne małe pytanie dotyczące windykacji. Czy firma windykacyjna ma prawo(czy moze) dzwonić do moich znajomych oraz rodziny i prosić o to abym się z tą firmą skontaktował?...
Wypadek przy pracy.
Czy taki zapis w protokole powypadkowym wypadku przy pracy: - zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem - pośpiech podczas wykonywanej pracy - brak koncentracji na wykonywanej czynności - nieprawidłowe wykonywanie prac ręcznych transportowych, tj. niezgodnie z obowiązującą instrukcją BHP dot. zasad bezpiecznego wykonywania ręcznych prac Stwierdza się, że wypadek jest wypadkiem przy pracy. Wypadek był zdarzeniem nagłym, spowodowany przyczyną ze...
Pożyczka u siostry. Czy muszę płacić podatek? Zgłaszać w US?
Hej potrzebuje waszej porady. Chcę pożyczyć od siostry 120 tys zł, które otrzymana przelewem na konto. Umówione jesteśmy ze oddam jej po 14 miesiącach. Czy muszę od tego płacić podatek? Zgłaszać to w US?...

Wyszukiwarka