Umowa zlecenie / umowa o pracę / ciąża.

Witam, mam pytanie od końca maja do końca lipca pracowałam na umowę zlecenie (co miesiąc nowa umowa) od sierpnia pracuje na Umowę o pracę (czas nieokreślony). Wszystkie umowy w jednej firmie. Ostatnio dowiedziałam się że jestem w ciąży. Jak wygląda sprawa ze zwolnieniem? Muszę przepracować 90 dni aby mieć płatne l4?
anonim cytuj
05-09-2023
Kwestia okresu 90 dni: W prawie pracy, okres 90 dni odnosi się do okresu, jaki pracownik musi przepracować na podstawie umowy o pracę, aby przysługiwało mu wynagrodzenie za czas choroby (tzw. chorobowe). Ten okres jest liczony od pierwszego dnia zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Jeśli więc pracujesz na umowę o pracę od sierpnia, musisz przepracować 90 dni, aby móc skorzystać z wynagrodzenia chorobowego.

Czas, przez jaki pracowałaś na umowę zlecenie, nie jest wliczany do tych 90 dni. Wynagrodzenie chorobowe dotyczy tylko umów o pracę, a nie umów zlecenia. W przypadku umowy zlecenia pracodawca nie odprowadza składek na ubezpieczenie chorobowe, dlatego zleceniobiorca nie ma prawa do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby.

Jeśli jesteś w ciąży i pracujesz na umowę o pracę, przysługuje Ci ochrona przed zwolnieniem. Ochrona przed zwolnieniem obejmuje okres ciąży oraz 3 lata od dnia urodzenia dziecka. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży, chyba że zachodzi istotny powód związany z naruszeniem podstawowych obowiązków przez pracownika.

Aby skorzystać z wynagrodzenia chorobowego w przypadku zwolnienia lekarskiego, musisz przepracować 90 dni na podstawie umowy o pracę. Czas pracy na umowę zlecenie nie wlicza się do tego okresu. Jeśli jesteś w ciąży, przysługuje Ci ochrona przed zwolnieniem z pracy.

Jeśli jesteś w ciąży i pracujesz na umowę o pracę, przysługuje Ci zasiłek macierzyński, który wynosi 100% Twojego wynagrodzenia. Jego długość zależy od ilości urodzonych dzieci oraz innych indywidualnych okoliczności (np. ciąża mnoga, samotne macierzyństwo). Warto zwrócić uwagę na odpowiednie terminy zgłaszania ciąży pracodawcy oraz ZUS w celu skorzystania z tego świadczenia.

Badania prenatalne: Pracownica w ciąży ma prawo do dodatkowych dni wolnych na badania prenatalne. Są to dni wolne od pracy, które nie wpływają na Twoje wynagrodzenie.

Jeżeli w okresie, gdy pracowałaś na umowę zlecenie, Twoje wynagrodzenie przekraczało pewien próg (ok. 60% przeciętnego wynagrodzenia), pracodawca mógł odprowadzać składki na ubezpieczenie chorobowe. W takim przypadku miałabyś prawo do zasiłku chorobowego z ZUS za okres umowy zlecenia. Warto to sprawdzić w dokumentach dotyczących zatrudnienia na umowę zlecenie.

Po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim masz prawo skorzystać z dodatkowych godzin adaptacyjnych oraz urlopu wychowawczego.
 
anonim cytuj
06-09-2023
jakie są moje prawa podczas korzystania z urlopu wychowawczego w stosunku do pracodawcy? Czy mogę wrócić do pracy wcześniej niż planowałam?
 
anonim cytuj
06-09-2023
jakie są moje prawa podczas korzystania z urlopu wychowawczego w stosunku do pracodawcy? Czy mogę wrócić do pracy wcześniej niż planowałam?


Podczas korzystania z urlopu wychowawczego przysługują Ci następujące prawa w stosunku do pracodawcy:

Twoje stanowisko pracy jest zagwarantowane na czas korzystania z urlopu wychowawczego. Oznacza to, że po zakończeniu urlopu wychowawczego powinieneś/powinnaś wrócić na to samo stanowisko lub inne równorzędne, jeżeli powrót na to samo stanowisko byłby niemożliwy.

Masz prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego w całości lub w częściach, jednak łączny okres korzystania nie może przekroczyć 36 miesięcy w odniesieniu do jednego dziecka.

W przypadku chęci wcześniejszego powrotu do pracy, nie jesteś zobligowany/a do korzystania z całego urlopu wychowawczego. Jeśli chcesz wrócić do pracy wcześniej niż planowałeś/planowałaś, musisz poinformować o tym pracodawcę na piśmie z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.

Powyższe informacje oparte są na przepisach zawartych w Kodeksie Pracy (Art. 180-187 Kodeksu Pracy). Jeżeli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz wyjaśnień na temat konkretnej sytuacji, służę pomocą.
 
anonim cytuj
06-09-2023
A urlop wlicza się w te "90 dni"?
 
anonim cytuj
06-09-2023
A urlop wlicza się w te "90 dni"?


Tak, okres urlopu wypoczynkowego wlicza się do 90 dni, które musisz przepracować, aby przysługiwało Ci wynagrodzenie za czas choroby. Zgodnie z Kodeksem Pracy, dni, w których pracownik korzysta z uprawnionego urlopu wypoczynkowego, traktowane są jako dni pracy w kontekście nabywania prawa do wynagrodzenia za czas choroby.
 
anonim cytuj
07-09-2023
Ostatnio dowiedziałam się że jestem w ciąży. Jak wygląda sprawa ze zwolnieniem? Muszę przepracować 90 dni aby mieć płatne l4?

Dokładnie, aby przysługiwało Ci wynagrodzenie za czas choroby, musisz przepracować 90 dni na podstawie umowy o pracę. Okres, przez jaki byłaś zatrudniona na umowę zlecenie, nie wlicza się do tych 90 dni. Jednak warto dodać, że pracownice w ciąży korzystają z ochrony przed zwolnieniem - obejmuje ona okres ciąży oraz 3 lata od dnia urodzenia dziecka. W odniesieniu do umowy o pracę, nie można jej wypowiedzieć pracownicy w ciąży, chyba że zachodzi poważny powód związany z naruszeniem podstawowych obowiązków przez pracownika. Co więcej, jeżeli jesteś w ciąży i pracujesz na umowę o pracę, przysługuje Ci zasiłek macierzyński w wysokości 100% Twojego wynagrodzenia.


jakie są moje prawa podczas korzystania z urlopu wychowawczego w stosunku do pracodawcy? Czy mogę wrócić do pracy wcześniej niż planowałam?

Podczas korzystania z urlopu wychowawczego masz prawo do zachowania swojego stanowiska pracy. Po zakończeniu urlopu powinieneś/powinnaś wrócić na to samo stanowisko albo na inne, ale równorzędne. Możesz skorzystać z urlopu wychowawczego w całości lub w częściach, jednak łączny okres korzystania nie może przekroczyć 36 miesięcy dla jednego dziecka. Jeśli zdecydujesz się na wcześniejszy powrót do pracy, wystarczy poinformować pracodawcę na piśmie z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.

A urlop wlicza się w te "90 dni"?

Tak, urlop wypoczynkowy wlicza się do 90 dni wymaganych do uzyskania prawa do wynagrodzenia za czas choroby. Czyli dni, kiedy korzystasz z urlopu, są traktowane jako dni pracy w kontekście nabywania tego prawa.
 
anonim cytuj
07-09-2023

Sugerowane Tematy

Zakup działki rolnej.
Witam mam zamiar zakupić działkę rolną 3014m2 chciałem na niej postawić kilka garaży (blaszaki) i wynajmować czy mogę to zrobić jak wygląda to z działką rolna. ?...
działka rekreacyjna
Witam, w sierpniu podpisaliśmy umowę wstępną na kupno działki rekreacyjnej za 5700zł. Wpłaciliśmy zadatek w wysokości 1000zł. Dzisiaj dowiedziałam się, że właściciele nie chcą nam tego za tą cenę sprzedać gdyż sąsiedzi powiedzieli że stanowczo za mało. Chcą od nas 9000zł. Czy mogą tak zrobić? Jakie my mamy prawa w tej sytuacji a jakie oni? Z góry dziękuję za poradę...
Rozwiązanie umowy najmu na czas określony.
Dzień dobry, Posiadam umowę najmu (jestem Najemcą) lokalu na czas określony (do 31.07.2024 r.). Z przyczyn osobistych (przeprowadzka do innego miasta) musimy zakończyć najem przed czasem. W umowie mamy zapis dotyczący kary umownej: "W przypadku wypowiedzenia lub rozwiązania umowy przez Najemcę z przyczyn leżących po stronie Najemcy, Wynajmujący zażąda od Najemcy kary umownej w wysokości dwumiesięcznego czynszu, o którym mowa w §4. ust.1.&...
Przebywam na urlopie wychowawczym i chcę złożyć wypowiedzenie o pracę.
Witam, przebywam obecnie na urlopie wychowawczym, ale chcę złożyć wypowiedzenie o pracę. Czy składam tylko to wypowiedzenie i automatycznie urlop mi się kończy czy muszę jakieś osobne pismo w tej sprawie złożyć?...

Wyszukiwarka