Umowa dożywocia.

Czy jeśli osoba, która ma podpisaną umowę dożywocia na mieszkanie, umrze przed osobą, którą ma utrzymywać do śmierci umrze przed nim? Dzieci dziedziczą umowę dożywocia czy wchodzi to do spadku ?
anonim cytuj
09-01-2024
Dziedziczysz majątek wraz ze służebnością.
 
anonim cytuj
09-01-2024
Co to znaczy że służebnością?
 
anonim cytuj
09-01-2024
Robię to od dwóch lat już.
 
anonim cytuj
09-01-2024
Spadek jest przyjęty?
 
anonim cytuj
09-01-2024
Z dobrodziejstwem inwentarza przyjęty , zaczęły być wątpliwości bo brat nagle zaczął twierdzić że umowa dożywocia się nie dziedziczy i on łożyć nie będzie.
 
anonim cytuj
09-01-2024
Sprawa jest skomplikowana jest 5 synów i mąż zmarłej.
 
anonim cytuj
09-01-2024
Czyli obowiązek dożywocia obciąża wszystkich spadkobierców solidarnie. Osobnym tematem jest ewentualne dochodzenie roszczeń między spadkobiercami ale to nie ma wpływu na obowiązek dożywocia.
 
anonim cytuj
09-01-2024
Zgodnie z art. 912 Kodeksu cywilnego prawo dożywocia jest niezbywalne i nie podlega dziedziczeniu. Oznacza to, że w przypadku śmierci dożywotnika, prawo dożywocia wygasa i nie przechodzi na jego spadkobierców.
W związku z tym, jeśli osoba, która ma podpisaną umowę dożywocia na mieszkanie, umrze przed osobą, która ma utrzymywać dożywotnika, to dzieci tej pierwszej osoby nie dziedziczą umowy dożywocia. Umowa ta wygasa wraz ze śmiercią dożywotnika.
Jednakże, jeśli w umowie dożywocia zostało wskazane, że prawo dożywocia może przechodzić na spadkobierców dożywotnika, to wówczas dzieci tej osoby będą miały prawo do dożywocia. W takim przypadku, umowa dożywocia będzie wchodziła w skład spadku po zmarłym dożywotniku.
W praktyce, umowy dożywocia zawierające klauzulę o przechodzeniu prawa dożywocia na spadkobierców dożywotnika są stosunkowo rzadkie. W związku z tym, w większości przypadków, dzieci osoby, która ma podpisaną umowę dożywocia na mieszkanie, nie dziedziczą tego prawa.
 
anonim cytuj
09-01-2024

Sugerowane Tematy

Problem z zaginioną rzeczą z paczki.
W czerwcu tego roku zakupiłam kilka par butów w sklepie ccc online. Zgłosiłam zwrot, odesłałam paczkę. Paczka do firmy dotarła, brakuje jednej pary. Po wymianie kilku maili wkońcu postanawiają złożyć reklamację do przewoźnika DPD, która zostaje dwukrotnie odrzucona. Mam teraz wszelkie roszczenia kierować sądownie do przewoźnika. Jakiś czas temu miałam podobną sytuację gdzie odsyłając produkt paczka przyszła wybrakowana, firma oddała pieniądze. ...
Pobyt w Domu Opieki.
Wujek przebywa od paru dni w prywatnym DPS-ie w kiepskim stanie fizycznym i psychicznym, nie jest w tej chwili zdolny na samodzielnej egzystencji. Zakładalismy , że nie bedzie tam długo przebywał, że jego stan się poprawi (wczesniej przebywał 2 tygodnie w szpitalu) ale teraz liczymy się z tym, że czeka go dłuższy pobyt i co za tym idzie spore opłaty. Jego emerytura jest w stanie pokryć ok. 50% wszystkich kosztów. Gmina nie chce dopłacać do pob...
Uciążliwi sąsiedzi.
Od roku wynajmujemy mieszkanie w bloku. Niestety sąsiedzi, którzy mieszkają nad Nami są alkoholikami i codziennie się awanturują, jakby było mało nocą również. Mamy małe dziecko, które póki co całkiem nieźle sypia, ale niedługo zapewne może stać się to dla niego uciążliwe, dla mnie i partnera już jest i pomimo interwencji naszej czy policji (nic z tym nie mogą zrobić, bo oni ,, są u siebie'') jest to samo. Rozmawialiśmy z sąsiadami, którzy mieszk...
Odrzucenie spadku przez dzieci
Witam. Odrzuciłam spadek po zmarłej cioci teraz kolej na moje dzieci które są małoletnie. Czy okres oczekiwania na wydanie zgody przez sąd abym mogła odrzucić spadek w imieniu małoletnich dzieci wlicza się to tych 6 miesięcy...

Wyszukiwarka