Niekompetencja sędziny

Witam
Złożyłam pozew rozwodowy 27.06.2023. Do dzisiaj nic się nie dzieje ze strony sędziny, w pozwie złożyłam o zabezpieczenie alimentów na dzieci i zabezpieczenie opieki nad nimi do rozprawy ponieważ chcę się w spokoju wynieść od męża który ma założoną Niebieską kartę o znecanie się psychiczne nade mną. O tym też poinformowana została sędzina którą prowadzi moją sprawę. Do dzisiaj zero odzewu dalej nie ma zabezpieczenia alimentów, opieki nad dziećmi. Było wysyłane pismo do prezesa sądu i też to nic nie dało. Czy jest jakakolwiek instytucja gdzie mogę złożyć skargę na sąd i przede wszystkim na niekompetencję sędziny? Ręce opadają bo nawet nie mogę odzyskać od męża 500+ na dzieci bo ma na swoim koncie . Proszę pomóżcie.
anonim cytuj
04-01-2024
istnieje kilka ścieżek postępowania:

Skarga na sędziego: Możliwość złożenia skargi na sędziego przewiduje art. 107 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Skargę można złożyć do rzecznika dyscyplinarnego przy właściwym sądzie apelacyjnym. Warto zaznaczyć, że skarga powinna zawierać konkretne zarzuty dotyczące działalności sędziego, które mogą wskazywać na naruszenie prawa lub zaniedbanie obowiązków.

Skarga na przewlekłość postępowania: Jeśli chodzi o zarzut przewlekłości postępowania, to zgodnie z art. 3 § 1 ustawy o skargach na przewlekłość postępowania sądowego oraz postępowania w sprawach o wykroczenia, skargę na przewlekłość postępowania składa się do sądu, który prowadzi dane postępowanie. Skarga taka może doprowadzić do przyspieszenia postępowania, a także do ewentualnego przyznania odszkodowania za przewlekłość postępowania.

Odwołanie się do Prezesa Sądu: Ponieważ wspomniano, że pismo do prezesa sądu nie przyniosło efektu, ważne jest upewnienie się, czy skarga została prawidłowo sformułowana i czy zawierała wszystkie niezbędne informacje. Można również rozważyć ponowne zwrócenie się do prezesa sądu z bardziej szczegółowym opisem problemu.

Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich: W sytuacji, gdy inne metody zawodzą, można zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich, który może interweniować w przypadkach naruszania praw obywateli przez organy władzy publicznej, w tym przez sądy.

każda z tych ścieżek wymaga odpowiedniego przygotowania i uzasadnienia skargi, a także może wiązać się z różnym czasem oczekiwania na rozpatrzenie sprawy.
 
anonim cytuj
04-01-2024
Przygotowanie Skargi na Sędziego:

Zbierz dowody: Dokumentuj wszystkie interakcje i decyzje sądu, które według Ciebie wskazują na niekompetencję sędziego.
Uzyskaj wzór skargi: Można poszukać wzoru skargi na stronie internetowej odpowiedniego sądu apelacyjnego lub skorzystać z pomocy prawnika.
Zawrzyj konkretne zarzuty: Jasno i precyzyjnie opisz sytuacje, które uważasz za niewłaściwe, odwołując się do konkretnych dat i zdarzeń.
Skarga na Przewlekłość Postępowania:

Udokumentuj czas trwania postępowania: Zbierz informacje o dacie złożenia pozwu i każdego etapu postępowania.
Wskazanie na skutki przewlekłości: Opisz, jak przewlekłość postępowania wpływa negatywnie na Twoją sytuację.
Złóż skargę do właściwego sądu: Upewnij się, że skarga trafia do sądu, który prowadzi Twoją sprawę.
Ponowne Zwrócenie się do Prezesa Sądu:

Uzupełnij skargę o nowe informacje: Jeśli od czasu pierwszego pisma pojawiły się nowe okoliczności, należy je uwzględnić.
Wyjaśnij, dlaczego poprzednie pismo nie przyniosło rezultatu: Opisz, co dokładnie sprawia, że sytuacja nadal wymaga interwencji.
Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich:

Skontaktuj się z biurem Rzecznika: Znajdź na stronie internetowej Rzecznika instrukcję, jak złożyć skargę lub wniosek.
Opisz swoją sytuację: Uzupełnij wniosek o szczegółowy opis Twojej sprawy i dlaczego uważasz, że Twoje prawa zostały naruszone.
 
anonim cytuj
04-01-2024
Niestety, sądy w Polsce często borykają się z przeciążeniem z powodu dużej liczby spraw, co wpływa na ogólne tempo rozpatrywania poszczególnych przypadków.

Chociaż Twoja sprawa powinna być traktowana priorytetowo ze względu na jej pilność i znaczenie, rzeczywistość funkcjonowania sądów, związana z ograniczeniami kadrowymi i logistycznymi, może prowadzić do opóźnień. W sytuacjach, gdzie sąd ma do rozpatrzenia wiele spraw, niestety nawet te najbardziej pilne mogą czekać na rozstrzygnięcie dłużej, niż byłoby to pożądane.

Warto jednak pamiętać, że składanie skarg na przewlekłość postępowania czy bezpośrednie zwracanie się do prezesa sądu, jak wcześniej wspomniano, może przyczynić się do zwrócenia uwagi na konkretną sprawę i potencjalnie przyspieszyć jej rozpatrzenie. Mimo wszystko, trzeba być przygotowanym na możliwość dłuższego oczekiwania, co jest niestety częścią realiów obecnego systemu sądowego.
 
anonim cytuj
04-01-2024

Sugerowane Tematy

Jak przebiega otwarcie testamentu u notariusza?
Witam. Mój ojciec zmarł 7 lat temu, mama zmarła teraz zostawiając testament w którym obdarowuje mnie i moją bratanicę, brat pominięty w testamencie. Czy testament powinnam złożyć w sądzie?...
Dozór policyjny.
Jestem objęty dozorem policyjnym, jeden raz w tygodniu musze się stawiać na komisariacie. Jak to wygląda z wyjazdem za granice np. na tydzień? Zakładając ze zmieściłbym się w ramach czasowych żeby wrócić i stawić się. Na "papierze" z prokuratury nie mam nic napisane o zakazie opuszczania kraju. Prosiłbym o poradę...
Sprzedaż samochodu.
Około miesiąca temu sprzedałem samochód. Nabywca sprawdził to sobie na stacji kontroli pojazdów i bym podpięty pod komputer co nie wykazało żadnych jego wad. Teraz nabywca mi pisze że silnik jest do remontu i będzie chciał ode mnie pieniądze za jego remont? Jakie są moje prawa w tym przypadku? Jestem osoba fizyczna i była sporządzona jedynie umowa kupna sprzedaży....
Urząd pracy.
Witam na ile miesięcy wyrzucają z urzędu pracy jak się nie stawi w terminie?...

Wyszukiwarka