Skierowanie na badania okresowe, a termin odbycia.

Pracodawca wystawia pracownikowi skierowanie na badania okresowe. Wiadomo, że jest to traktowane jak polecenie pracodawcy i pracownik musi je wykonać. Ale czy pracodawca ma prawo wskazać konkretny termin, który wiąże pracownika? Czy też jedynym terminem jest data końca obowiązywania obecnego orzeczenia lekarskiego?
anonim cytuj
08-12-2023
Moim zdaniem może narzucić termin ale tylko taki który będzie przypadał na godzin pracy.
Nie może wskazać np. terminu w gdzie pracownik będzie wykonywał prace na 2 lub 3 zmianie a badania są wykonywane w godzinach rannych.
 
anonim cytuj
08-12-2023
A Twoje zdanie jest czymś konkretnym podparte? Jakimś przepisem? Wyrokiem? Przyjętą praktyką? Wykładnią PIP?
 
anonim cytuj
08-12-2023
A ja nie bardzo rozumiem co ta odpowiedź ma wspólnego z moim pytaniem. To, że trzeba wykonać takie badania w placówce zdrowotnej wskazanej przez pracodawcę (o ile ją wskazał) to oczywista oczywistość. Pracownik nie ma żadnego wyboru w tym zakresie. Nie tego dotyczyło pytanie. Nie dotyczyło też tego czy ktoś rozumie dlaczego pracownik miałby się nie stawić na wyznaczony termin czy ktoś tego nie rozumie. Chodzi o to czy taki termin w ogóle może zostać przez pracodawcę wyznaczony w sposób wiążący.

Zanim zadałem tutaj to pytanie to zrobiłem research samodzielnie. Z tego co ustaliłem to żaden przepis tych kwestii nie reguluje. Pracodawca musi wystawić skierowanie na badania w takim terminie by pracownik zdążył je wykonać nim obecne stracą ważność. A pracownik ma obowiązek je wykonać i dostarczyć orzeczenie pracodawcy przed upływem ważności obecnego. Według tego co przeczytałem to pracodawca może wystawić takie skierowanie nawet i pół roku przed czasem, co wcale nie oznacza że pracownik ma pół roku przed czasem takie badania wykonać.

Spytałem tutaj i jak widać jednak faktycznie nie ma żadnych regulacji w tym temacie. Nikt nic nie wie.
 
anonim cytuj
08-12-2023
Dlatego ,że badania okresowe, kontrolne wykonuje się w czasie pracy i pracodawca nie może wysłać na takie badania w dniach kiedy pracownik nie pracuje - choroba , urlop , opieka , dni wolne wynikające z harmonogramu , bądź w czasie wolnym za nadgodziny
Jedyna możliwość jest wtedy kiedy nie ma możliwości wysłania pracownika w czasie godzin pracy bo np. placówka medyczna w tych godzinach nie pracuje.
przykład:
pracownik pracuje np. tylko na 2 zmiany a placówka czynna tylko do 13
 
anonim cytuj
08-12-2023

Sugerowane Tematy

Wezwanie na Komendę Policji w charakterze świadka.
Witam, Dostałam dzisiaj pocztą wezwanie na Komendę Policji wezwanie w charakterze świadka w sprawie z art.286 kk. Nic więc nie jest napisane. Czy przed stawieniem się na komendzie mogę się dowiedzieć jakoś więcej szczegółów? Czy mogę poprosić o "przesłuchanie" przez telefon (mam małe dziecko)? Z góry dziękuję za pomoc....
Zgłoszenie nabycia pojazdu.
Witam. Czy jest obowiązek zgłaszania nabycia pojazdu w terminie do 30 dni od zakupu? W internecie widnieje informacja, że obowiązek ten został zniesiony 26.05.2023r. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy opłacenie podatku za nabycie pojazdu jest równoważne ze zgłoszeniem jego nabycia?...
Pieniądze na koncie zablokowane przez komornika
Witam. Nie wiedziałam że mam komornika na koncie bankowym, na które wpływała kwota wolna czyli 2230 zł z wypłaty mojej. Wczoraj syn przelał na to moje konto 2 tys, po czym automatycznie zostało zablokowane przez komornika. Czy jest szansa żeby te pieniądze odzyskać? To była wypłata syna...
przymusowy i bezpłatny urlop
Witam. Chciałabym się poradzić co robić, gdyż pracuje w gastronomi jako osoba sprzatajaca od 5 lat w chwili obecnej na 5/8 etatu na umowę o pracę na czas nieokreślony. Gastronomia jak wiemy stoi więc pracodawca powiedział że mam nie przychodzić do pracy i albo przedstawiam l4 albo idę na bezpłatny urlop. Jako samotna matka nie mogę sobie pozwolić na bezpłatny więc pytanie jakie rozwiązania prawne wchodzą w grę jeśli się na ten urlop nie zgadzam? ...

Wyszukiwarka