Skierowanie na badania okresowe, a termin odbycia.
Pracodawca wystawia pracownikowi skierowanie na badania okresowe. Wiadomo, że jest to traktowane jak polecenie pracodawcy i pracownik musi je wykonać. Ale czy pracodawca ma prawo wskazać konkretny termin, który wiąże pracownika? Czy też jedynym terminem jest data końca obowiązywania obecnego orzeczenia lekarskiego?
Moim zdaniem może narzucić termin ale tylko taki który będzie przypadał na godzin pracy.
Nie może wskazać np. terminu w gdzie pracownik będzie wykonywał prace na 2 lub 3 zmianie a badania są wykonywane w godzinach rannych.
anonim cytuj
08-12-2023
A Twoje zdanie jest czymś konkretnym podparte? Jakimś przepisem? Wyrokiem? Przyjętą praktyką? Wykładnią PIP?
anonim cytuj
08-12-2023
A ja nie bardzo rozumiem co ta odpowiedź ma wspólnego z moim pytaniem. To, że trzeba wykonać takie badania w placówce zdrowotnej wskazanej przez pracodawcę (o ile ją wskazał) to oczywista oczywistość. Pracownik nie ma żadnego wyboru w tym zakresie. Nie tego dotyczyło pytanie. Nie dotyczyło też tego czy ktoś rozumie dlaczego pracownik miałby się nie stawić na wyznaczony termin czy ktoś tego nie rozumie. Chodzi o to czy taki termin w ogóle może zostać przez pracodawcę wyznaczony w sposób wiążący.
Zanim zadałem tutaj to pytanie to zrobiłem research samodzielnie. Z tego co ustaliłem to żaden przepis tych kwestii nie reguluje. Pracodawca musi wystawić skierowanie na badania w takim terminie by pracownik zdążył je wykonać nim obecne stracą ważność. A pracownik ma obowiązek je wykonać i dostarczyć orzeczenie pracodawcy przed upływem ważności obecnego. Według tego co przeczytałem to pracodawca może wystawić takie skierowanie nawet i pół roku przed czasem, co wcale nie oznacza że pracownik ma pół roku przed czasem takie badania wykonać.
Spytałem tutaj i jak widać jednak faktycznie nie ma żadnych regulacji w tym temacie. Nikt nic nie wie.
anonim cytuj
08-12-2023
Dlatego ,że badania okresowe, kontrolne wykonuje się w czasie pracy i pracodawca nie może wysłać na takie badania w dniach kiedy pracownik nie pracuje - choroba , urlop , opieka , dni wolne wynikające z harmonogramu , bądź w czasie wolnym za nadgodziny
Jedyna możliwość jest wtedy kiedy nie ma możliwości wysłania pracownika w czasie godzin pracy bo np. placówka medyczna w tych godzinach nie pracuje.
przykład:
pracownik pracuje np. tylko na 2 zmiany a placówka czynna tylko do 13
Witam mam zadłużenie na około 3000 zł. Wysłałem do nich pismo by móc płacić zadłużenie w ratach, niestety nie wydali na to zgody. Jak inaczej mogę uniknąć komornika który wejdzie mi na pensje ?? Niestety nie posiadam takiej gotówki ale chce sukcesywnie spłacać zadłużenie....
Witam , bardzo proszę o poradę , jestem w nieślubnym związku ze swoim partnerem , mieszkam w jego mieszkaniu
Chciałabym mieć prawa do mieszkania partnera , w którym mieszkam , jakie kroki powinnam poczynić . Czy pobranie się z partnerem będzie gwarancją, że będę miała prawo do mieszkania , czy poza pobraniem , przepisanie mieszkania wchodziłoby grę , i jak to przepisanie wygląda, czy to jest darowizna z dożywotnim zamieszkaniem i jakie są koszty...
Witam serdecznie
Może ktoś miał podobny przypadek i może mi podpowiedzieć co mogę zrobić.Jezeli osoba nie przybywa pod adresem stałego meldunku, nigdzie więcej nie figuruje, nic na siebie nie ma, to w jaki sposób mogę go odnaleźć podać adres do sądu skoro nie odbiera żadnych przesyłek sądowych awizowanych.Dostalam dokumenty z sądu gdzie muszę wziąść komornika który go odnajdzie , lub podać adres pod którym przebywa, Moze ktoś miał podobną sytua...
Dzień dobry.
Mam pytanie o 2 dni wolnego na poszukiwanie pracy. Mąż dostał wypowiedzenie, okres wypowiedzenia 1 miesiąc. Przysługują mu 2 dni wolnego na poszukiwanie pracy. Maz pracuje 12 h/dzień.
Czy dzień wolnego pokrywa 8h pracy czy mozna przyjąć że 12h?
Z góry dziękuję za odpowiedź....
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: