Skierowanie na badania okresowe, a termin odbycia.
Pracodawca wystawia pracownikowi skierowanie na badania okresowe. Wiadomo, że jest to traktowane jak polecenie pracodawcy i pracownik musi je wykonać. Ale czy pracodawca ma prawo wskazać konkretny termin, który wiąże pracownika? Czy też jedynym terminem jest data końca obowiązywania obecnego orzeczenia lekarskiego?
Moim zdaniem może narzucić termin ale tylko taki który będzie przypadał na godzin pracy.
Nie może wskazać np. terminu w gdzie pracownik będzie wykonywał prace na 2 lub 3 zmianie a badania są wykonywane w godzinach rannych.
anonim cytuj
08-12-2023
A Twoje zdanie jest czymś konkretnym podparte? Jakimś przepisem? Wyrokiem? Przyjętą praktyką? Wykładnią PIP?
anonim cytuj
08-12-2023
A ja nie bardzo rozumiem co ta odpowiedź ma wspólnego z moim pytaniem. To, że trzeba wykonać takie badania w placówce zdrowotnej wskazanej przez pracodawcę (o ile ją wskazał) to oczywista oczywistość. Pracownik nie ma żadnego wyboru w tym zakresie. Nie tego dotyczyło pytanie. Nie dotyczyło też tego czy ktoś rozumie dlaczego pracownik miałby się nie stawić na wyznaczony termin czy ktoś tego nie rozumie. Chodzi o to czy taki termin w ogóle może zostać przez pracodawcę wyznaczony w sposób wiążący.
Zanim zadałem tutaj to pytanie to zrobiłem research samodzielnie. Z tego co ustaliłem to żaden przepis tych kwestii nie reguluje. Pracodawca musi wystawić skierowanie na badania w takim terminie by pracownik zdążył je wykonać nim obecne stracą ważność. A pracownik ma obowiązek je wykonać i dostarczyć orzeczenie pracodawcy przed upływem ważności obecnego. Według tego co przeczytałem to pracodawca może wystawić takie skierowanie nawet i pół roku przed czasem, co wcale nie oznacza że pracownik ma pół roku przed czasem takie badania wykonać.
Spytałem tutaj i jak widać jednak faktycznie nie ma żadnych regulacji w tym temacie. Nikt nic nie wie.
anonim cytuj
08-12-2023
Dlatego ,że badania okresowe, kontrolne wykonuje się w czasie pracy i pracodawca nie może wysłać na takie badania w dniach kiedy pracownik nie pracuje - choroba , urlop , opieka , dni wolne wynikające z harmonogramu , bądź w czasie wolnym za nadgodziny
Jedyna możliwość jest wtedy kiedy nie ma możliwości wysłania pracownika w czasie godzin pracy bo np. placówka medyczna w tych godzinach nie pracuje.
przykład:
pracownik pracuje np. tylko na 2 zmiany a placówka czynna tylko do 13
Witam,
Potrzebuję odpisu mojego świadectwa ukończenia egzaminu dojrzałości i świadectwa z ostatniej klasy szkoły średniej. Problem polega na tym, że szkoła do której uczęszczałem już nie istnieje. Gdzie mogę starać się o takie odpisy ?
Pozdrawiam...
Dzień dobry.
Mama brała kredyty na siebie, Tata zmarł. Nie mieli rozdzielności majątkowej. Czy jako ich dziecko dziedziczę w tym przypadku długi po przyjęciu części spadku po zmarłym Ojcu dopóki Mama żyje ?...
Cześć, mam pytanie odnośnie urlopu na żądanie.
Z tego co wiem to osobie zatrudnionej o umowę o pracę, przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Czy można taki urlop wziąć za jednym razem, czyli wszystkie 4? Czy musi być pomiędzy tym jakiś odstęp czasowy? Oraz czy szef mógłby zwolnić z pracy za takie zachowanie?
Sytuacja dotyczy np. końca roku (sylwester), szef może być oporny by dać urlop z powodu dużego ruchu w firmie. Więc czy wtedy można wziąć ur...
Dzień dobry państwu.
Mój problem polega głównie na mojej naiwności. Pierwszy raz wynająłem komuś mieszkanie i nie ogarnąłem podstaw. Umówiłem się z lokatorem, że pozwolę mu usunąć z mieszkania wersalkę i przenieść ją do piwnicy, jeżeli odpowiednio o nią zadba i zabezpieczy, żeby nic się jej nie przytrafiło. Umówiliśmy się słownie, że zwrócenie jej w nienagannym stanie jest warunkiem dla wykonania tego ruchu. Pięć miesięcy później przy odbiorze m...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: